האלימות והפשיעה החרדית

מאת: הדוס | 11/9/2010 אקטואליה

בשנה האחרונה התפוצצו מספר פרשיות של פשע לכאורה בעולם החרדי, פרשיות אלו זכו על ידי התקשורת לכינוים מאד צבעוניים. האם המרעיבה, אמא טליבאן, האברך הדורס, וכדומה. הפרשיות הללו נפלו נפלו לידי אנשי התקשורת כפרי בשל. הנה תפסנו אתכם, צבועים שכמותכם, תפסיקו לעשות גילגולי עינים, מאחורי כל החזות הצדקנית הזו מסתתר עולם מושחת ורקוב, מאורת שדים, מערת מכשפות. אתם תמיד תוקפים את הפשיעה החילונית, זו שהפכה את המרחב הישראלי למערב הפרוע, והנה אתם מתגלים כמונו בדיוק, בשר ודם, בעלי דחפים בהמיים כמו כל אדם אחר. פה ושם נמצאו גם כמה מלומדים אכולי שנאה שהואילו בטובם להסביר לצאן מרעיתם את הפילוסופיה הידועה והמגוחכת שבדיוק להיפך, ככל שחוסמים את האדם מדברים מסוימים זה רק גורם לו להמשך אליהם יותר. וכולי, וכולי, וכולי.

כדי להתמודד עם הנושא הזה עשיתי דבר מאד פשוט. כדי להבין את מימדי הפשיעה בציבור החרדי לא מספיק למרוח כמה כתבות צבע על סיפור מסוים. מי שרוצה להסתכל על הדברים בצורה רציונלית ומדעית, עליו להשוות את נתוני הפשיעה החרדית לנתוני הפשיעה הכללית. למשל. היה השנה סיפור מסעיר של האמא המרעיבה. אני לא נכנס לכל הסיפור הזה אם אכן היה או לא היה. אבל בואו נניח שאכן היה. התקשורת יצאה במחול שדים, הנה החרדים שמתעללים בילדים, וכמובן שלכל לבלר פוחז יש כבר הסבר מדעי משכנע, שאם יש הרבה ילדים במשפחה זה גורם לעליה תלולה בפשיעה נגד ילדים. כך מסביר לנו ברצינות כתבת צעירה, המשמשת בשעות הפנאי כפרופיסור לעניני חרדים מתעללים. אבל, בואו נבדוק כמה תיקים מהסוג הזה נפתחים כל יום במדינת ישראל? במדינת ישראל נפתחים בכל שנה כ-9000 תיקי חקירה על אלימות נגד קטינים. כלומר, שלושים תיקים ביום. מישהו שומע עליהם? האם התקשורת מדווחת עליהם? על פי חלוקת המנדטים בכנסת הציבור החרדי הוא 12.5% מהאוכלוסיה. בא נניח שזה אפילו פחות, אולי לא כל מצביעי ש"ס הם חרדים, בא נניח 10%. לפי זה בכל יום היו אמורים להתפוצץ שלושה תיקים של אלימות חרדית נגד קטינים. בכל שנה נפתחים במדינת ישראל 10000 תיקים על תקיפה חמורה, 4000 מקרי שוד, 4000 עבירות מין, 18000 מקרי אלימות בין בני זוג, 125 מקרי רצח, 50,000 פריצות, 9000 עבירות סחר בסמים. על פי הסטטיסטיקה הזאת היו אמורים להיות כל שנה 1000 תיקי תקיפה חמורה על ידי חרדים, 400 מעשי שוד, 400 עבירות מין, 1800 אלימות בין בני זוג, 12 מקרי רצח, 5000 פריצות, ו900 עברות ש/ל סחר בסמים, וכל זה על ידי חרדים מזוקנים!!! בפועל כמובן שזה לא מה שקורה, אבל כשכן קורה משהו התקשורת עושה מזה קול רעש גדול. ממש מגוחך שמקרה כמו האברך הדורס הגיע לתקשורת והפך לפרשיה, בזמן שמאות תיקים כאלו נפתחים בכל יום במדינת ישראל ואף אחד לא חושב לדווח עליהם.

הרבה פעמים אני שומע את הטענה שהפשיעה החרדית פשוט לא מדווחת. בואו נחשוב לרגע האם זה אפשרי. במדינת ישראל בכל יום ישנם עשרות מקרים של אלימות קשה. לאלימות הזאת ישנו תוצר מאד חד וברור ובלתי ניתן להסתרה - פצועים והרוגים. איפה שיש אלימות - יש פצועים, חד וחלק. אין פצועים=אין אלימות. ובכן, אם החברה החרדית מסתירה את הפשיעה הפנימית, היא אמורה להתמודד עם כל אותם פצועים והרוגים. בא נניח ששני חרדים רבים ואחד נפצע בעינו. מעשים שבכל יום בחברה הכללית. נו, מה עושים עכשיו עם העין המדממת? הרופאים בחדר מיון אינם טיפשים. הדבר הראשון שהם עושים כשמגיע אליהם כזה דבר זה טלפון למשטרה. אם הטענה הזו נכונה אמורים להיות כמה מקרים כאלו ביום!! איפה מחביאים אותם? יש פצוע בינוני. מה עושים איתו? הא בטח, מחביאים אותו בשטיבל. ואם המצב מידרדר? מה עושים לו? הוצאת דיבוק? קמיע מהרב כדורי? ואם הוא מת? איפה מסתירים את הגופה? בפריזר של השטיבל? אולי קוברים אותה בחצר האחורית של השטיבל?

אין כזה דבר להחביא פשיעה. הציבור הערבי מנותק מהממסד הרבה יותק מאשר הציבור החרדי. האם הם מצליחים להסתיר  את הפשיעה במיגזר? בתי הכלא מלאים בערבים, וריקים מחרדים. למה? מישהו שמע על פורץ חרדי? שנכנס רעול פנים לדירה? מישהו שמע על רוצח חרדי? לא איזה מקרה עמום שנפל לו תינוק מהידים, אלא פשוט לקח רובה וירה? הרי זה דבר שקורה במדינה עשרות פעמים בשנה, לא משהו הזוי. ולא נשכח שרוב הציבור החרדי הם ספרדים מצביעי ש"ס שמפוזרים על כל הארץ, בתוך ערי הפריפריה, חלקם בעלי תשובה, ויש ביניהם הרבה אנשים שגדלו בשכונות מצוקה ויודעים היטב מה זה פשע, לא איזה רעבאראלאך ממאה שערים. והם הרוב, לא מיעוט קטן. אליאור חן הוא בדיוק מהציבור הזה. ולמה הוא לבד? למה אין כל יום עשרות אליאור חן כמו שהסטטיסטיקה הייתה אמורה לייצר?

אני לא מבקש מאף אחד להעריך אותי כי אני לא רוצח, ולא מבקש שישתחוו לי כי אני לא גונב. אבל החוצפה והעזות מצח של התקשורת, לבא ולהטיף מוסר לציבור הכי פחות אלים בעולם!!! איפה יש ציבור בכזה גודל שלא הוציא מקרבו רוצח אחד, ברצח בכוונה תחילה, במשך שישים שנה? תראו לי. מאד מעניין. איפה?

גולת הכותרת של "האלימות החרדית" זה כמובן ההפגנות החרדיות. אז דבר ראשון אני כמו רוב הציבור החרדי נגד השימוש המופרז בהפגנות. התקשורת מדברת על ההפגנות, כאילו כל החרדים מפגינים. בואו מעשה חשבון. יש בארץ הרבה ריכוזים חרדיים. מתי הייתה לאחרונה הפגנה בישובים הבאים - בני ברק, קרית ספר, ביתר עילית, אלעד, אופקים, רכסים, אשדוד, צפת, קרית גת, חצור הגלילית, ערד,עימנואל, נתיבות, והקהילות החרדיות בחיפה, פתח תקוה ורחובות? ומה עם כל הציבור הענק של ש"ס? כל ההפגנות מתרכזות במקום אחד - איזור מאה שערים בירושלים, ולפעמים גם בבית שמש. לומר שהחרדים עושים הפגנות, זה בערך כמו לומר שכל החילונים גרים בצפון תל אביב. זו נקודה אחת. אבל יש פה נקודה נוספת. אולי מישהו יודע כמה שוטרים נפצעו או נהרגו בהפגנות החרדים מקום המדינה ועד היום? כמה? כל הפצועים האלו, אם ישנם בכלל, לא מגיעים לכמות הפצועים שמדינת ישראל מייצרת ביומיים שלוש. לזה קוראים אלימות ?

אלא מה, שזה הכח של התקשורת. התקשורת יכולה לעשות הכל. היא יכולה לשכנע אנשים במערב שישראל סוחרת באיברים, היא יכולה לשכנע את ההמונים שהיהודים אופים את המצות עם דם של ילדים נוצרים, והיא יכולה אפילו לשכנע אנשים שהמפץ הגדול קרה כי הוא קרה.

תגובות

כמובן שכתבת רק חצי...

אזרח | 3/21/2010 12:54:30 PM

בגלי צה"ל עידכנה כתבת בסוף השבוע שעבר כי בשבוע נפתחים למעלה מ700 תיקים של אלימות נגד קטינים במחוז תל-אביב בלבד! והיא אומרת בפה מלא: אלו המיעוט, הרוב הם אלו שלא באים. אבל החרדים הם אלו שמשתיקים...
מורה שחוטפת אשפתון מלא מים ומאבדת את הכרתה וכמעט מתה, עפה מהמערכת ופוחדת לדבר בתקשורת. או אחרת שחוטפת בעיטות בגב מתלמיד כשכל היתר צועקים "מוות למורה" זה סצינה שהציבור החרדי לא יספק גם עוד 120 שנה, אבל בציבור החילוני המוסרי הנאור והמתורבת זה מעשים שבכל יום.
וכמובן, דקירה על מקום חניה, סתם לספורט...

זה על קצה המזלג, ורק (!) מהשבוע האחרון.

אני ממש לא יודע למהערוץ 2

מה זה חשוב .... | 11/21/2010 7:17:46 PM

לא נתנו לך עבודה. אתה דמגוג מוכשר כמעט כמותם. הלוואי שלמישהו היה נתונים אמיתיים בקשר למה שקורה במגזר החרדי. לחילוניין בטוח שאין, מה גם שלהתלונן במשטרה אצל החרדים זה חטא יותר גדול מאכילת הפרי האסןר.... נשים יעדיפו למות ולא להתלונן במשטרה. תפסיק לטייח מספרים ותתחיל להתייחס לאמת האמיתית. אתם לא שונים מאף אחד. הרבה יותר מוקצנים וחיים בבועה דמיונית,, אבל בני אדם בכל זאת. אתם ממש לא יותר טובים - אבל ממש !!!

תגובת הדוס: התייחסתי לטענה שלך בפרוטרוט בגוף הכתבה.
בשביל מה למדת לימודי ליב"ה, אם לא בשביל לקרוא?

לא הכל זוהר אצל החרדים

יהודי מאמין לא חרדי | 11/21/2010 10:52:50 PM

נכון כמות הפשעים האלימים בחברה החרדית היא אפסית.אני מודה בזאת כי זאת האמת.כי מלבד השגחת החוק יש לחרדים את השגחת הסביבה.אם יתפס חרדי שודד בנק עונשו יהיה שבעתיים מחילוני כי גם משפחתו והחברה תעניש אותו .אך כאשר זה מגיע לרמאויות..החברה החרדית מובילה אם זה לרמות את השילטונות כמו שהיו נתפסו עשרות כוללים שדיווחו על אלפי תלמידים לא קיימים.אם זה בעסקאות מפוקפקות ,הברחות של זהב ומטבעות,שוחד מבעלי חברות,מערכת כשרות שכולה מבוססת על תשלומים מתחת לשולחן.שנור שכולו מבוסס על שקרים ונכנס לכיסם של חרדים נוכלים למינהם, שם אתם מקבילים ואף עוברים את החילוניים .

רוב קורבנות ההתעללות והאלימות לא מגיעים לבתי חולים

יפת | 11/22/2010 7:29:03 AM

וזה נכון לכל המגזרים.
ההשתקה בציבור החרדי הוא מובנית, מאחר והכתם שעשוי ליפול, למשל, על ילד/ילדה שעברו התעללות מינית בילדותם ועל משפחתם ימנע מהם להתלונן.
פורום תקנה של הציבור המיזרוחניקי בא בדיוק לענות על המצב הנורא הזה. הוא מאפשר למתלונן להישאר אנונימי.
אין מסוכן יותר מההכחשה שבה אתה נתון ושעליה אתה מגן.

תגובת הדוס: אתה מדבר על אלימות מינית או אלימות קלה, דברים שלא מותירים פציעות חמורות.
אבל מה עם אלימות רצינית?
על כרחך אתה תודה לי שבזה אחוז האלימות החרדי הוא אפסי לעומת האחוז החילוני.
אם כך, מסתבר שזה זהה בכל ענפי האלימות. אין שום הגיון לחשוב שיצא כזה דבר מוזר, שבאלימות הקשה על כל מקרה חרדי יש עשרות אלפי מקרים חילוניים, ופתאום באלימות הרכה הנתונים מתהפכים.
בבחינת "ילמד סתום מן המפורש".

התעללות מינית ועבריינות מין חוצים מגזרים

יפת | 11/22/2010 8:46:32 AM

ואיננה פרופרצוינלית לשיעור הפשיעה בכלל. גם במגזר הקיבוצי החילוני לעילא נוהגים לכבס ולסגור עניינים שנוגעים לעבריינות מין בתוך הקיבוץ, והדבר חמור בהרבה במגזר הדתי. לא התייחסת בתגובתך לפורום תקנה, שכן הוא למעשה סוג של הודאה שאין בכוחה של החברה הדתית, וזה עניין מבני, לחשוף גילויים של התעללות מינית ועבירות מין בלי להטיל קלון בל ימחה על המתלונן ומשפחתו.
בכל מקרה, שיעור עבריינות נמוך בכלל איננו מדד לחוסן מוסרי או לעליונות של מגזר אחד על פני האחר. הרוב הכמעט מוחלט של הציבור החילוני על כל מגזריו איננו מעורב בפשיעה ועבריינות בכלל.

תגובת הדוס: לא נכון.
בחברה שמפרידים בנים מבנות, כמעט שאין כזה דבר עבריינות מין.
אני ברוך השם מסתובב הרבה שנים בציבור החרדי ומעולם לא נתקלתי או שמעתי על עבירות מין.
כל התיאוריות על כך שחסימה של היצרים גורמת להעצמה שלהם, הם שטויות והבלים, את כולם ישא הרוח.
אצלנו אין - אצלכם יש. נקודה. זה המחיר של הפריצות, תרצו או לא תרצו.

אם היית מגזים פחות,

| 11/22/2010 1:37:06 PM

ניתן היה אולי לקחת את דבריך הרצינות. אבל כשאתה כותב "במדינת ישראל בכל יום ישנם עשרות מקרים של אלימות קשה", "עשרות אלפי מקרים של אלימות חילונית", זה מראה שלא האמת מניעה אותך. קצת כמו ילד שאומר שיש לו מיליארד דולר. זה פשוט לא רציני ולכן לא משכנע.

תגובת הדוס: כתבתי נתונים ממסמכים רשמיים.
תלמד לקרוא.

אנחנו מוקיעים את תחלואותינו ואתם?

מיכל | 11/22/2010 2:52:12 PM

לדוגמא, הנקודה עם האברך שדרס, היא לא שעשה מעשה אלים חמור..לא על זה קמו העתונים אלה על הבעת הלגיטמציה למעשה מכל הדרגים ועד לגבוה ביותר שהוא בית המשפט שבא להגן עלינו מפני מעשים חמורים שכאלה. תבין שאותו מקרה ממש לא בא להעיד רק על אותו אברך כנקודה סטטיסטית אלה כל מי שידו היה מעורב בפרשת לכדי לטאטא ולהקטין אותה.
ומה עם הרב שהיה מתעלל בתלמידיו? זה לא רק אותו המקרה של אותו הרב כי הרי אתה צודק שע"פ הסטטיסטיקה אולי זה כן פחות או לאוו דווקא. אבל זאת לא הנקודה.. הנקודה היא שיש אנשים שהם לא 'פושעים' ולא 'רעים' אבל הם עומדים ומגד ואפילו נותנים יד לדבר במקום להוקיע.

תגובת הדוס: אני שואל אותך, האם את מעדיפה שבשכונה שלך יהיו עשרים אלף פשעים בשנה שיוקעו נמרצות, או שלושים שלא יוקעו.
את מבינה את ההבדל?
אז אני מעדיף להישאר ככה.

הבעיה עםן החרדים שבגלל הסגירות מעט מאוד יוצא החוצה

שמעון | 11/22/2010 8:19:47 PM

רוב הפשעים נשארים בחדרי חדרים כי הם לא מלשינים אבל מאוד עבריינים, כמו מאפיה

תגובת הדוס: הבעיה שלך, ושל כל החברים שלך, שאתם אנפלבתים, לא יודעים לקרוא.
תקרא את הטענות שכתבתי ותענה עליהם, חתיכת הדיוט.

יחסית לחלקכם באוכלוסיה, נזקכם גדול פי כמה

גילה | 11/23/2010 6:10:55 AM

אתם קודם כל פושעים כנגד המקום הזה וכנגד האנשים הלוקחים חלק מבמאמץ תוך גילוי ציניות בוטה. והעובדה שמימדי הפשעים והעבריינות לא ידועים באמת הם תוצאה של אי דיווח והסתרה שהם חלק מתפיסת עולמכם לכבס את הכביסה המלוכלכת בפנים.ה עניין שאתם אפילו לא מכבסים אותה, אלא מאפשרים אותה והופכים את הפושעים מוגנים ואת הקורבנות- קורבנות נצח. אלנו אולי הרימו יד על המורה אצלכם זה עניין של שיגרה להרים את היד על תינוקות בית רבם. האנשים אצלכם זה מכשיר ללא רגושת והכל מתועל לחבר הדימיוני שלכם ומשם הכל מעוות ונרקב. כאשר מתגלים סו"ס הפשעים שלכם רמת המקוריות והקיצוניות הם בלתי נתפסים בסטיייתם ואכזריותם.
תמשיך לחיות באשליות.

תגובת הדוס: אני מזועזע מרמת ההשכלה של הגולש הממוצע.
פשוט - לא יודעים לקרוא.
אחרי זה יטיפו לנו מוסר על השכלה ושאר הבלים.

השאלה האם על כל מה שחילוני מתלונן גם חרדי

דני | 1/18/2011 1:23:46 AM

מתלונן. יש הרבה תיקים שנפתחים על חבלות שלא מצריכות הגעה לביה"ח, וייתכן שבמקרים האלה אף אחד מחוץ למגזר לא יודע, ומעבר לכך, הרי גם אם הרופא יברר מאין זה קרה הוא לא יהיה חייב לדווח למשטרה אם מדובר בנתקף בגיר שרשאי להחליט בעצמו אם להגיד את התלונה. ומעבר לכך, ייתכן שיש הרבה תיקים שנפתחים כנגד חרדים אך זה לא מגיע אל התקשורת או שהיא מעדיפה לא לדווח אם מדובר בסיפורים לא פיקנטיים. (כי אפשר שבהרבה מקרים - אין בתלונות עניין חדשותי)
לגבי העובדה שלא היה רצח או אלימות (כמעט) כלפי שוטרים- אם זה נכון (וביחס להפגנות אחרות , האלימות מצד המפגינים נמוכה בהרבה) זה יפה מאוד!

תגובת הדוס: אתה מסכים איתי שפצוע בינוני כמו זה שהאלימות החילונית מייצרת יום יום, חייב להגיע לבית חולים ואף אחד לא מחביא אותו בפריזר, אלא מה? אתה טוען שאולי בדיוק סוגי האלימות האלה הם נמוכים מאד' עד אפסיים ושאר סוגי האלימות המפה משתנה באורח מאד קיצוני. זו תיאוריה מאד משונה ולא סבירה.
הטענה השניה שהתקשורת לא מדווחת, זה לא נכון, כי העובדה שהתקשורת דיווחה על אירוע שולי כמו האברך הדורס והאם המרעיבה, שמאות תיקים כאלו נפתחים כל יום, מוכיחה שהתקשורת מחפשת את החרדי בנרות ואבוקות.

בדרך כלל רוב סוגי האלימות מסתיימות

דני | 1/18/2011 11:11:19 AM

במכות קלות שלא מצריכות הגעה לביה"ח, אלא לכל הפחות חבישה מקומית ואולי אפילו רק מכות יבשות. צריך לבדוק מתוך התיקים שהחילונים פותחים - בכמה מהם מדובר שיש בהם אלימות עם חבלות משמעותיות ולהשוותם לחבלות הדומות שיש אצל הציבור החרדי שעל זה בכלל נוכל לומר שלא ייתכן להסתיר שכן כל עוד זה לא כך , א"א בכלל להוכיח שהמגזר פחות אלים שכן ייתכן שהוא מסתיר. (ולחילונים אין בעיה לפתוח תיק אפילו על כל דבר הכי קטן)
התקשורת כן מדווחת על אלימות חרדית בהדגשה כי היא כן אוהבת להשמיץ וזה ברור, אבל השאלה אם היא מפרסמת את כל המקרים כי ייתכן שלא נח לפרסם את כל המקרים בגלל שהיא מחפשת את הסיפורים הפיקנטיים שמספקים את מה שהיא רוצה ולא כל ריב קטן מעניין אותה. בעניין האברך הדורס - בהתחשב בנסיבות זה היה אירוע שמעניין אותה כי היו שם אלמנטיים מיוחדים שהוסיפו שמן למדורה כגון העובדה שהנדרסת הייתה אתיופית והיה מדובר באלימות כלפי אדם מחוץ למגזר החרדי מה שמעלה מבחינתם את הפיוזים עוד יותר. וחוץ מזה, ייתכן שלא כל מקרה של אלימות חרדית אפילו שהוא מדווח ואפילו אם יהיה פיקנטי - יהיה נודע לתקשורת. אולי צריך מזל רע במיוחד בשביל זה. אני באופן אישי מכיר מקרה של אלימות עם תיק שנפתח בתוך החברה החרדית (שלא היה בו צורך הגעה לביה"ח) וזה לא הגיע לתקשורת. זה לא מלמד על הכלל כמובן, אך מתוך התבוננות הגיונית אפשר להניח שיש הרבה מקרים נוספים כאלו מהסיבות שפירטתי לעיל. וזה חוץ מכך, שלאו בהכרח כל מקרה שמגיע לביה"ח ישר ידווח לתקשורת אם הנחבל יעדיף להסתיר את זה ולא להתלונן במשטרה ואת הרופאים זה לא כ"כ מעניין לרוץ לתקשורת ואולי אפילו אסור להם מבחינה אתית (אולי בניגוד לתחושה שכל מקרה של אלימות חרדית שיגיע לידיו של חילוני באשר הוא ישר ידווח לתקשורת) וגם לא לדווח למשטרה כי הם לא חייבים אלא אם כן מדובר בקטין כמו שאמרתי קודם.
ולמעשה , ההשוואה בין צריכה להיות בין חרדים לסטודנטים שלומדים ולא לכל חילוני באשר הוא, שכן מי שלא לומד מראש מועד לאלימות גבוהה יותר ואין כאן ראיה שבשל התורה הם פחות אלימים כי אולי כל שקיעות בלימוד מביא לתוצאה דומה.
סוף דבר, אין ראיה כמובן שהאלימות אצל החרדים זהה באופן יחסי לזו של החילוניים וייתכן שהיא באמת פחותה אפילו ביחס לסטודנטים, אך כדי לטעון זאת צריך לבדוק את כל הנ"ל ביסודיות.
אגב, אתה זוכר מה הלך בפוניבז'?

תגובת הדוס: אתה יודע מה, לגבי מקרי רצח ואלימות קשה מאד אתה מסכים איתי? את זה אי אפשר להתיר בשום פנים, והמציאות היא שכמעט ואין חרדים רוצחים ופוצעים פציעות קשות. ההגיון נותן שבאשר ענפי האלימות הדבר לא שונה בהרבה.
אגב, מתי שמעת על אנס חרדי? תחפש, תפשפש, אין כזה דבר.

נכון

חילוני | 3/8/2011 9:09:18 AM

א. הסטטיסטיקה מלמדת שיש פחות אלימות קשה במגזר. זאת נקודת זכות גדולה. הסנסציה מאחורי המקרים החריפים שכן התגלו היא משתי סיבות:
1. כי החרדים הם שונים, ושונה וחריג זה מעניין.
2. בגלל ההתארגנות של מאות תומכים סביב כל אירוע כזה שהפגינו מול בתי המשפט ובתי הכלא וטענו להד"מ. זה בהחלט דבר מוזר מאוד - למה ציבור של אנשים נורמטיביים יוצא להגן על אדם שרצח או הרעיב ילדים או התעלל בהם מינית?

התשובה שהופכת את המקרים האלה לעסיסיים מבחינה תקשורתית היא שחלק מהציבור החרדי (אם לא כולו?) לא מכיר בסמכות המדינה בהקשרים אלו, ולא סומך על בתי המשפט שיעשו משפט צדק. במילים אחרות - זו מלחמת תרבות בזעיר אנפין, והיא בהחלט מעניינת ומיוחדת ורלוונטית יותר לציבור צופי הטלוויזיה מעוד שני טיפשים שסייפו זה את בטנו של זה על חוף הים (ואעפ"כ - גם על אלה התקשורת תמיד מדווחת, ולא כטענתך).

ב. ההפרדה בין נשים וגברים אולי מצמצמת את כמות ההטרדות (ואולי לא. אין לי נתונים בעניין הזה). יש כמובן לתהות מהם נתוני ההטרדה בתוך המין (גברים לגברים ונשים לנשים) , והנתונים שוב חסרים. ויש גם עוד סוג של פשעים מיניים - בין גבר לאשתו. זהו סוג נסתר של פשעים, כי אשה שמתלוננת עשויה לספוג התעללות קשה ביתר שאת. זו בעיה לא פשוטה (בהחלט לא רק אצל החרדים, אבל גם). חשוב לחנך את האנשים שגם במסגרת נישואין דרושה הסכמה בין שני הצדדים לקיום יחסי מין.

ג. בסופו של היום, אנחנו לא נחזור בתשובה בגלל דברים כאלה. אנחנו שואפים לחנך את ילדינו ולקיים חברה שיש בה פחות פשעים ופחות אלימות, אך לא מקבלים סיבות על טבעיות לשינוי ההתנהגות. אם היה אפשר לזקק מתוך סך כל ההתנהגויות בחברה החרדית את מה שניתן להצדיק גם ערכית ומוסרית ללא פנייה לעל טבעי, היתה בזה תרומה ממשית. כרגע מאוד קשה ללמוד מכם, מכיוון שאתם מערבבים דת ומוסר וסבורים שהדת היא המוסר. וזה לב העניין.

תגובת הדוס: רק לגבי היחסים בתוך המשפחה, לידיעתך הגמרא אוסרת על כפייה בעניין זה, וכך נפסק להלכה, ואין המקום להאריך.

חשיפה=כבוד??????

רות | 3/25/2011 4:23:41 PM

חבר'ה, על מה אתם מתווכחים כאן בכלל? האם פרסומות השחץ המזעזעות של נשים ערומות בגודל בניין בריש כל חוצות זה כבוד לאשה? זו בושה לאשה שיעמידו אותה באור כזה כאילו היא גוש בשר ותו לא. זה מה שיש לה להחצין?! ללכת חשופה ברחוב גורם לאנשים שסביבך להסתכל לך על הגוף אך לא להאמין שאת אדם עם רצונות, שאיפות, דעה עצמית משלך מעבר ליכולת הביולוגית שלך למשוך.. אני לועגת לחברה החילונית שחושבת שכך זה כבוד לאשה. ללכת במינימום ביגוד ולנסות להיות "מושכת" כמו הפרסומות. אשה צנועה זו לא אשה שאין לה מה להראות כי היא מכוערת. היא פשוט פנימית וערכית יותר! זה שמור! כמו שספר תורה לא יחשפו בכל מקום אלא ישמרו אותו עטוף ושמור בארון.כי הוא יקר לנו. וכי יש בו הרבה יותר תוכן מאשר חיצוניות!

מורה לחילונים

רות | 3/28/2011 6:11:54 PM

אני אשה חרדית. מורה בבית ספר לילדים מבתים חילונים ו"דתיים לייט". בהשוואה לילדים החרדים שאני מכירה מביתי ומסביבתי הטבעית אפשר לומר שהילדים החילונים, גם המחונכים ביותר הבאים מבתים טובים באמת- חשופים לאלימות דרך אמצעי התקשורת הרבים שלא מסוננים אצלם ופשוט מביימים אותה בין חבריהם כתוצר שיקוף טבעי. ממש ניתן לשמוע מבין המילים את הביטויים, התנועות, המבטים שהם מביאים מהסרטים. פעמים רבות הם עצמם אומרים "ראיתי את זה בסרט..." "כך עושים גם... בסרט..." למי שלא יודע: אצלנו אין כלל וכלל חשיפה לסרטים ולחדשות עבריינות. ולכן אם תבואו לבקר בבתי הספר החרדים תראו ילדים רגועים. גם אצל החילונים היה רגוע יותר לפני 2 עשורים כשהחשיפה הייתה פחות זמינה. ואגב- עצם הזעזוע של החילונים מכל דבר קטן שלילי בציבור החרדי נותן לנו אישור שגם הם חושבים אותנו לטובים ומוסריים יותר. עובדה- הם מצפים ממנו ליותר ומתאכזבים מאתנו כשאנו לא 100%

טעות

| 3/28/2011 6:22:11 PM

כתבתי תגובה באתר שלכם בנושא האשה הדתית ומצאתי אותה בנושא אלימות חרדית. לא נעים. תגובה ללא קשר למאמר. אתר מדהים. עשו חיל

תגובת הדוס: לא הבנתי את הרישא, ישר כח על הסיפא.

אליאור חן אני עד לא היו דברים מעולם פשוטו כמשמעו

יצחק קליין | 7/15/2011 8:13:53 AM

אחד שמכיר אותו ובפרט שאני מכיר אותו מהיות ילד ודיברתי אם תלמידיו ואני מכיר את הזוג ההורים ואני יודע בבירור שהרב צדק וזאת עוד שקר גס וכן תלמידיו מרו לי שלא אמר דברים אלו מעולם לגבי השאר איני יודע אבל אם המערבת תולדות אהרן יצאו בחירוף נפש לגבי זה

אולי אתה יותר חכם ממני

לכבוד הדוס (לא לפרסם את המאמר תגיב לי ודי) | 7/18/2011 7:47:21 AM

נמחק לפי בקשת המגיב

תגובת הדוס: אין לי אפשרות להיכנס לקישור, אם תוכל לעשות העתק הדבק ולשלוח לי לפה או למייל שלי -thedos613@gmail.com
נדמה לי שאני יודע מה צריך בעז"ה לכתוב על זה.

הבאתי לך את זה שוב אולי לא קיבלת את ההודעה

מחוק אחר כך | 7/18/2011 10:07:42 AM

מחקתי כבקשתך.

תגובת הדוס: היא משקרת, חד וחלק.
אני כתבתי פה מאמר שמוכיח שאחוזי הפשיעה בציבור הדתי והחרדי שואפים לאפס,
בערך עשירית מהפשיעה הכללית-
http://www.thedos.co.il/Article.aspx?Article=284
ההבדל ביני לבין הרבקה הזאת, שאני מציג הוכחות ונתונים, ואילו היא אומרת
"תאמינו לי". אז כל אחד יבחר למי להאמין, לנתונים רשמיים או למישהו שאומר
תאמינו לי.
היא מדברת על החרדים שיושבים בבתי הכלא, וזורקת ססמאות. אני לעומתה מביא נתונים יבשים וחד משמעיים מתוך דוחות של שרות בתי הסוהר.

התקציב לישיבות מןל תקציב הפשיעה החרדלת

ירווונה | 10/2/2011 1:34:22 PM

לאחרונה הזדמן לי לישמוע לתוכניות של נתן בערוץ 103 וגם בתוכניות אקטואליה בעיניני תקציבי המדינה.
והנה לפני מספר שבועות,התגלגל דף מעיתון המחןלק חינם והכותרת שתפסה את עיני שעלות הפשיעה בישראל.אם אני לא טועה הוא כ 10 מיליארד שקל.
הגיעה רוח חזקה והעיפה את הדף.
חיפשתי באינטרנט מידע על תקצלב הפשיעה במגזד האמוני ועדיין לא מצאתי.אני מניח שאחוזי הפשיעה האמונית הינם במספרים הרבה יותר קטנים.אני מציע שאת ההפרש בין התציבים ישולם למוסדות הדתיים ואף להמליץ לאזרחים לקגל מילגות
למי שמעוניינים לחיות באיכות חיים שאינה נמדת בהישגיות אלא בהתמדה ובשקידה

עדות פשוטה וברורה

בעל תשובה | 10/5/2011 10:50:52 PM

הבעיה של המגיבים כאן (מלבד שלא יודעים לקרוא) היא, שהם חילוניים שמנסים לדמיין מה קורה בציבור החרדי. אני בעל תשובה מגיל 14, באופן שהספקתי ללמוד בבית ספר חילוני, ואח"כ בבית ספר חצי-דתי, ובסוף בישיבה חרדית, כך ש"טעמתי" מכל סוגי החברה, מבפנים. ואני יכול להעיד, שזה הבדל שמים וארץ ממש, בין בנוגע לאלימות בין בנוגע לבעיות מין. בציבור החצי-דתי יש חצי-בעיה, ובציבור החרדי אין בעיה בכלל בכלל ויש רק כבוד הדדי להפליא, חד משמעי. תשאלו כל נער שחזר בתשובה והספיק להיות גם כאן וגם כאן (ויש אלפים כאלו, כן ירבו), ותראו שהדברים ברורים ואין ספק בענין.

אני מסכים איתך לגבי האלימות החרדית

moti sapir | 12/27/2011 2:33:13 AM

ועל כך שאין כמעט אלימות בציבור הזה !

רק הערה קטנה, לגבי האם יש עוד ציבור כזה.
אני מאמין ששמעת על כת העמיש, שכל חינוכם משחר ילדותם הוא נגד אלימות מכל סוג שהוא, נדמה לי שגם שם אין אלימות ויש ערכי משפחה וכו' ממש כמו הציבור החרדי, ולמרות שהם לא לומדים תורה או שומרים שבת.

אז אולי זה תלוי תרבות וחינוך (שזה טוב)
אך מאידך החרדים משלמים מחיר גדול בפרטיות ומימוש עצמי כשם שחברי כת ההעמיש משלמים. ולא בטוח שהצר שווה בנזק המלך.

כמה הרוגים מרצח יש בשנה בישראל ?! 150 נאמר, (משהו כזה מתוך אתר הכנסת)

התפלגות המחזות מראה שדווקא בצפון יש הכי הרבה ( נחש למה...) והרבה מאוד מהרציחות מקורן במשפחות פשע ספרדיות שהן לרוב דתיות דווקא, והשאר הם כמובן אתיופים, רוסים, וכד' וכמובן הערבים שחוץ מרקע פלילי המון רציחות שם זה על רקע דתי (כבוד המשפחה, רקע מיני דתי פרימטיבי מובהק, הקיים גם בתורה - את אביה היא מחללת באש תישרף) .

מספר הרציחות בקרב התל אביבי הצפוני האשכנזי שואף לאפס, וגם אחרי כל זה כל הרציחות במדינה האלימה ישראל זה 150 לשנה. אחרי שקלול הערבים משפחות הפשע למינהם הספרדיות הרוסים ואתיופים ועוד.

כמה מתים מתאונות דרכים ??? 500 !!!!
אז תפסיקו לייצר רכבים ורכבו על סוסים !
אלא שיש מחיר למודרנה, ולנסיעה ברכב.
וגם לחינוך פתוח חופשי הנותן אפשריות מימוש עצמי יש מחיר ! והוא מחיר נמוך מאוד יחסית לדברים אחרים.

תגובת הדוס: לגבי האמיש, יתכן בהחלט, אם כי צריכים לבדוק נתונים. יש בחז"ל מושג של חסידי אומות העולם. הצדק והיושר אינם נחלתם של היהודים בלבד. ההבדל היסודי בין החרדים לאמיש, שהאמיש הכריזו מלחמה נגד המודרנה באופן עקרוני, גם כשהיא אינה פוגעת בערכים דתיים, ואילו החרדים אינם רואים פסול בעצם המודרנה. וכי יש רב חרדי שאין לו פלאפון? גם בנושאים אחרים, הסיבה שהחדי אינו יכול להשתמש בכל פלאי המודרנה זה רק בגלל שאנחנו חיים במיעוט בתוך חברה חילונית. אילו חיינו לעצמנו לא היינו צריכים להתנזר משום דבר.

מחזק את מוטי ספיר

יוני | 1/26/2012 12:24:27 AM

חשוב לחזק את התגובה האחרונה במאמר- שאומרת הכל, לא על הנתונים שאולי נכונים, אלא על המסקנה השגויה לחלוטין של "הדוס".

"התפלגות המחזות מראה שדווקא בצפון יש הכי הרבה ( נחש למה...) והרבה מאוד מהרציחות מקורן במשפחות פשע ספרדיות שהן לרוב דתיות דווקא, והשאר הם כמובן אתיופים, רוסים, וכד' וכמובן הערבים שחוץ מרקע פלילי המון רציחות שם זה על רקע דתי (כבוד המשפחה, רקע מיני דתי פרימטיבי מובהק, הקיים גם בתורה - את אביה היא מחללת באש תישרף) .
מספר הרציחות בקרב התל אביבי הצפוני האשכנזי שואף לאפס, וגם אחרי כל זה כל הרציחות במדינה האלימה ישראל זה 150 לשנה. אחרי שקלול הערבים משפחות הפשע למינהם הספרדיות הרוסים ואתיופים ועוד. "

=====================

ועכשיו במילותי: יש הרבה דרכים להשיג חברה ללא פשיעה. הפרדה מוחלטת בין גברים לנשים, אי אילו איסורים הפחדות ואיומים על צואה רותחת בגיהינום- זו דרך אחת. חינוך לנאורות, כבוד הדדי, זכויות אדם ושוויון בין המינים- יחד רווחה כלכלית והשכלה- זו דרך אחרת.

הנתונים מראים ששתי הדרכים עובדות.

ההכללה הזו שחרדים כל כך אוהבים לעשות אודות "אלימות חילונית"- שכוללת ערבים, מסורתיים מזרחיים ואתיופים- שתקועים בתפיסת עולם הרחוקה שנות אור מההומניזם - היא עבודה בעיניים שנועדה בעיקר כדי ליצור מצג שווא בעיני הדתיים עצמם - "תראו- כולם בחוץ ברברים".

מה לעשות שזה לא ככה. אז הגעתם לחברה עם מעט פשיעה- אבל הדרך שלכם, והמחיר ששילמתם תוך כדי, פשוט לא שווה את זה.

תגובת הדוס: ההבדלים בין האוכלוסיה החילונית החלשה לאוכלוסיה החלשה, הם אולי הבדלים קלים לפה ולשם, ואולי אפילו משמעותיים, אבל אני לא מאמין שמדובר על הפרש כזה של יותר מפי עשר!!! כפי שאני מציג בצורה מאד ברורה במאמר. מדובר ברמת פשיעה נמוכה באופן שאין לה אח ורע בשום מקום בעולם.

אולי יש ציבור יותר טוב?

דתי לאומי | 8/31/2012 12:42:08 AM

כל הכבוד על האתר למרות שאני לא מסכים לגמרי אם כל מה שאתה אומר, אתחיל בזה שגרתי בבני ברק באיזור החרדי מספר שנים, לא יצא לי להתערות ממש בציבור אבל התרשמתי חיצונית.
קודם כל אני חושב שזה נכון שהפשע הפלילי הפיסי מאד נמוך אצל החרדים, אבל לדעתי יש אחוזים דומים בציבור הדתי, אני לא זוכר ששמעתי אי פעם רצח פלילי ע"י דתי, אם נוציא לצורך העניין קיצונים לדוגמת יגאל עמיר אני מדבר על האנשים הנורמטיבים. כמו שהזכירו גם אצל ה"אשכנזים מצפון ת"א" כנראה שהאחוזים נמוכים מאד , אגב אנקדוטה שראיתי פעם, עשו סקר בארה"ב והמקום עם הכי פחות פשע פלילי הייתה עיירה חרדית שהיא גם הייתה המקום הכי עני כמעט וזה המקום היחיד שבו לא הייתה קורלציה בין פשע לעוני. אבל וזה אבל גדול הציבור החרדי מלא בפשיעה כלכלית, עבודה על המדינה, והם מצדיקים את עצמם בטיעונים זהים לאלו שאתה מעלה פה באתר, מדינה של חילונים לא יהודים שונאי תורה וכו', מה עם דינא דמלכותה דינא או עם דרך ארץ בסיסית, עוד דבר זה יחסי האנוש האיומים שלכם, בתור פרטים באמת אנשים טובים, אבל נוהגים ומתנהגים בדרכים הרבה הרבה יותר גרוע מהישראלי הממוצע כולל זלזול בחוקי תנועה ,כל מי שנכנס לבני ברק יסכים איתי. תמיד הייתי אומר שכל זכויות הלימוד שלכם הולכות על ההצלה הניסית שלכם מתאונות דרכים. הצעה לשיפור: תפסיק לענות בציניות ולעג לתגובות אפילו אם לדעתך הם חוזרות על עצמן או מטופשות זה לא מוסיף לכבוד ולרצינותך וכן לכבוד האתר. אגב הציניות והזלזול באחרים זהו גם משהו שאופייני לחרדים, מצד אחד אני מסכים שהאמת ברובה אתכם אבל מכל אחד אפשר ללמוד, אני מקווה שזה לא נחשב לשון הרע על ציבור מה שרשמתי פה זה רק תגובה המתארת מציאות ללא כוונה לפגוע.

תגובת הדוס:
אתה כותב: "לא יצא לי להתערות ממש בציבור אבל התרשמתי חיצונית".
תגובה: עצוב הדבר שמעולם לא נחשפת מעודך לעולם התורה, ושהמגע הישיר היחיד שלך עם סביבה של תורה היה רק בשעות טיול ברחובות בני-ברק. לו היית טועם טעמו של בית מדרש אחד מעולמה של תורה, היית מגיע למסקנות אחרות לגמרי. בדוק ומנוסה.

אתה כותב: "הציבור החרדי מלא בפשיעה כלכלית".
תגובה: כנס לכל בית-סוהר בארצנו ותאמר לי איזה אסירי צווארון לבן רבים יותר: דתיים או חילוניים? מהיכרותי עם הציבור החרדי, דווקא רובו מתנהל ע"פ דרכי היושר הכלכלי, ומעוניין לנהל את עסקיו בצורה שקטה ומכובדת.

אתה כותב: "יחסי האנוש האיומים שלכם".
תגובה: אני לא יודע מאיפה הבאת את זה, אבל בני התורה (אברכים ובחורי ישיבות) ידועים ומפורסמים במאמצים היומיומיים שהם עושים על מנת לקנות מידות טובות. "תיקון המידות" הוא אחד מהנושאים המרכזיים במחשבת ישראל. מלבד זאת, הציבור החרדי ידוע ומפורסם גם בזכות הגמ"ח שהוא עושה, והעזרה לזולת.

אתה כותב: "זלזול בחוקי תנועה".
תגובה: לי יש רשיון נהיגה כבר שנים רבות, וב"ה חשוב לי מאוד לשמור על חוקי התנועה.

אתה כותב: "תמיד הייתי אומר שכל זכויות הלימוד שלכם הולכות על ההצלה הניסית שלכם מתאונות דרכים".
ואז אתה מיד מוסיף: "אגב הציניות והזלזול באחרים זהו גם משהו שאופייני לחרדים".

אתה כותב: "אני מקווה שזה לא נחשב לשון הרע על ציבור מה שרשמתי פה זה רק תגובה המתארת מציאות ללא כוונה לפגוע".
תגובה: אתה רציני או צוחק? תקרא שוב את מה שכתבת.

אצל חילונים:

גליץ | 10/31/2012 8:20:14 PM

כל 15 שעות בממוצע רצח מורה ע"י תלמיד, כל 12 שעות אונס, 5 דקות הטרדה מינית, 65% ניסו עשון ו85% ניסו סמים (עד גיל 18), אני הייתי בבית ספר חילוני, רוב הבנים בכיתה שלי מעשנים, חלק מהבנות גם.(כיתה ז'), ילדה בת 14 שלא התנשקה היא חננה מוזרה. לכל הבנות בכיתה שלי חוץ ממני כבר היו כמה אקסים, שוכבים מכיתה ח'. כל היום רק אייפונים בראש שלהם.

בבקשה, גן העדן החילוני לפניכם.