איפה היה אלוקים בשואה?

מאת: יאיר טיילור | 4/9/2013 השקפה תורנית

נדמה שאין סוגיה טעונה בהוויה הישראלית (ולא רק) כמו השואה. קרוב לשבעה עשורים לאחר שכבו הכבשנים עדיין די במילה זו לבדה כדי לגרום לנו לשנות טון והלכי חשיבה. דומה גם שאין דבר הזוי מאשר שימוש בסוגיית השואה על מנת לבסס אתאיזם. אין בדעתי לשפוט אנשים שעברו את איימי האופל, גם סבתי שהייתה במחנות אמרה: "אין לי טענות אליהם, הם רגילים היו לעולם מסודר, ברור והגיוני" ודווקא היא זו שחינכה אותי ואת משפחתי לחיי יהדות פוריים ומלאים.

 

אני, כדור שלישי לשואה, רוצה להאיר את המבט מנקודת מבט שונה לחלוטין. השאלה "היכון היה אלוקים בשואה" יוצאת מנקודת הנחה שאלוקים, אם ישנו, צריך "לסדר" את עם ישראל. אם קורה להם משהו, הוא חייב להתערב. למה? ככה. כזה הוא אלוקים. סבא חביב בשמים שמניח לאנושות לחיות את חייה, אבל טורח להתערב כשמשהו קצת לא הולך בתלם.

 

אז בואו נציץ קצת בהיסטוריה המוקדמת והמאוחרת כדי לבדוק האם אכן אלוקים התנהגו כמצופה ממנו. האם באמת היינו צריכים להמתין עד 1939? איפה היה אלוקים בחורבן בית שני, כשנטבחו שם ילדים לריבואות, היכן הוא היה במסע הצלב הראשון, בפרעות קישינב, בגזירות ת"ח ות"ט? בכלל, איפה הוא במחלקת ילדים?

 

שמעתי פעם שלהגיד "אין אלוקים כי הייתה שואה" זה כמו לומר "אין בוס כי פיטרו אותי" אני חושב שזה לא נכון, או אולי: פחות מידי נכון. האמת שהשאלה הזאת היא קצת מוזרה: איפה הוא היה? השואה היא בעצם נס. כמעט גלוי. קחו לדוגמא את הצורר היטלר ימ"ש, 42 פעמים ניסו להתנקש בחייו. הוא ניצל בנס. קחו למשל את קולונל פון שטאופנברג, בכיר במפלגה הנאצית שאיבד את עינו, זרועו ושתי אצבעות נוספות בקרב. הוא מונה לעמוד בראש "מצבע ולקיריה" האחראי על ייצוב מצב המדינה במקרה של הפיכה. ב30 ביולי 1944, כשחלק גדול מבני עמינו במחנות, הוא מוזמן לועידה ב"מאורת הזאבים", אותה מפקדה מבודדת ומאובטחת ביותר של היטלר בפרוסיה המזרחית. הוא מצליח להגניב לשם 2 מטעני חבלה במשקל ק"ג כל אחד. ברגע שהייתה לו שעת הכושר הוא מניח את המזוודה ממש ליד היטלר ולאחר מכן מוצא אמתלה לצאת מהחדר ועושה את דרכו לברלין, כשהוא בטוח שעד סוף היום הוא ישלוט על שטחי הרייך השלישי.
מישהו הספיק להסיט את הפצצה, היא מתפוצצת, 4 אנשים נפצעים אנושות, היטלר עצמו נפגע באורח קל. "אני אלמותי" הוא אומר לרופאו "אני בלתי פגיע" עד סוף היום שטאופנברג מוצא להורג מול כיתת יורים.

גם שם אלוקים לא היה?

 

אומרים שבכל ברית יש שני צדדים. במקרה שלנו: אלוקים מצד אחד, עם ישראל מצד שני. אי אפשר שלא להתפעל מעמידתו העיקשת של עם ישראל לשמור את הברית. דפי ההוד של היסטורית עמינו מלמדים על אנוסים שנפתסו והועלו על המוקד לאחר זוועות מסמרות שיער באדיבות האינקווזיציה. במסעי הצלב די היה להם בשתי מילים להציל את עצמם ומשפחתם, אולם נאמנותם לאל לא פסחה על פחד החרב. אולם בשנת ה'תר"ד 1844 כונסה בעיר בראונשווייג הגרמנית אסיפה של התנועה הרפורמית, בה פרקו מעליהם את עולה של היהדות, עד כדי התרת נישואין מעורבים. באותה תקופה חי ופעל אבי תנועת המוסר, רבי ישראל ליפקין מסלנט, כשהוא שמע על כך הוא אמר: "הם חיברו "שולחן ערוך" (ספר ההלכה היהודי, חיבור של רבי יוסף קארו) חדש, שבו התירו נישואי תערובת. יבוא זמן והגויים יחברו "שולחן ערוך" משלהם, ובו יאסרו נישואים עם יהודים, ואוי ואבוי ליהודים משולחן ערוך זה" תשעים שנה בדיוק לאחר מכן חוקקי חוקי נירנברג הידועים לשמצה הקובעים עונש מוות ליהודי הבא במגע עם גויה.

 

לא אנו נציגי האל לדעת על מה ולמה הוא בחר בדרך נוראה זו. אולי דווקא מי שסבל את אותם עינויים על בשרו רשאי לומר את זה. כמו למשל רבי אברהם גרוזינסקי, גאון המוסר וענק הרוח בגטו הסלבודקאי, שמנה לתלמידיו שתים עשרה סיבות שגרמו לפרעות, כפי שניתח אותם ממקורות חז"ל, מאמונה ושמירת שבת, עבור דרך ביטול תורה וחסד, וכלה באהבת רע מישראל וחינוך הבנים בדרך התורה. ("תרת אברהם" ירושלים תשכ"ג, עמ' י"ז)

 

אולם עם זאת, אין ספק כי היהדות בעטה במאה שקדמה לשואה בעיטה נוראה בקונה, בתנועות שונות שקמו במערב אירופה ובמזרחה הם נטשו את דרך התורה, ואך טבעי הוא שמי שהבטיח הבטחות, נוראות ככל שיהיו, גם יקיים אותן. הבה נציץ בכתובים מפרשת האזינו:

 

הֵם קִנְאוּנִי בְלֹא אֵל כִּעֲסוּנִי בְּהַבְלֵיהֶם וַאֲנִי אַקְנִיאֵם בְּלֹא עָם בְּגוֹי נָבָל אַכְעִיסֵם. כב כִּי אֵשׁ קָדְחָה בְאַפִּי וַתִּיקַד עַד שְׁאוֹל תַּחְתִּית וַתֹּאכַל אֶרֶץ וִיבֻלָהּ וַתְּלַהֵט מוֹסְדֵי הָרִים. כג אַסְפֶּה עָלֵימוֹ רָעוֹת חִצַּי אֲכַלֶּה בָּם. כד מְזֵי רָעָב וּלְחֻמֵי רֶשֶׁף וְקֶטֶב מְרִירִי וְשֶׁן בְּהֵמוֹת אֲשַׁלַּח בָּם עִם חֲמַת זֹחֲלֵי עָפָר. כה מִחוּץ תְּשַׁכֶּל חֶרֶב וּמֵחֲדָרִים אֵימָה גַּם בָּחוּר גַּם בְּתוּלָה יוֹנֵק עִם אִישׁ שֵׂיבָה. כו אָמַרְתִּי אַפְאֵיהֶם אַשְׁבִּיתָה מֵאֱנוֹשׁ זִכְרָם.

 

ואחרי מילים כאלה, אני הייתי שואל איפה היה אלוקים אם לא הייתה מתרחשת שואה.

 

 

תגובות

"המשכיל בעת ההיא ידום." וידום אהרון."

פיני | 4/9/2013 4:33:57 PM

הרב לאו על השואה. "להגיד בבוקר חסדך, ואמונתך בלילות".
המשותף לאהרון הכהן שנשרפו בניו, ולרב לאו שנשרפה משפחתו, היא השתיקה.
כל נסיון להסביר ולהצדיק את השואה, מבזה את הנרצחים. אתה יכול להוסיף לסיבות שלך, גם את אמירתו של אותו גדול דור, כי 80% החרדים שנרצחו בשואה משום שדיברו בתפילה. הסיבות וההסברים שלך, מלאים חורים, בלתי ראויים, וטוב שלא נכתבו משנכתבו.למד מגדולי הדור האמיתיים, כגון הרב לאו, ואהרון הכהן ששתקו. כי כל הסבר שלך מגמד את השואה, ופוגע בזכר הנרצחים. כמובן שניתן לסתור כל הסבריך.

תגובת הדוס: כפי שציינתי, לא לנו הזכות לומר מה כן ומה אין, אבל לאלו שהיו שם בוודאי יש את הזכות לומר מהי הסיהב, מתוך חשבון הנפש שהצליחו לעשות בגבהות רוחם.
לטובת הגולשים לא העמסתי במאמר את שנים עשר הסיבות שכתב רבי אברהם גרוז'ינסקי, אולם אביא אותן כאן:
א. אמונה
ב. שמירת שבת
ג. טהרת המשפחה
ד. זהירות ממאכלות אסורות
ה. רבית
ו. חינוך הבנים בדרך התורה
ז. ביטול תורה
ח. אהבת ריע בישראל
ט. חסד
י.הסתפקות
יא. ביטחון
יב. ארץ ישראל

בברכה, יאיר

דברים פרק ל"א

יוני | 4/9/2013 10:47:07 PM

טז וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל-מֹשֶׁה, הִנְּךָ שֹׁכֵב עִם-אֲבֹתֶיךָ; וְקָם הָעָם הַזֶּה וְזָנָה אַחֲרֵי אֱלֹהֵי נֵכַר-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר הוּא בָא-שָׁמָּה בְּקִרְבּוֹ, וַעֲזָבַנִי, וְהֵפֵר אֶת-בְּרִיתִי אֲשֶׁר כָּרַתִּי אִתּוֹ. יז וְחָרָה אַפִּי בוֹ בַיּוֹם-הַהוּא וַעֲזַבְתִּים וְהִסְתַּרְתִּי פָנַי מֵהֶם, וְהָיָה לֶאֱכֹל, וּמְצָאֻהוּ רָעוֹת רַבּוֹת, וְצָרוֹת; וְאָמַר, בַּיּוֹם הַהוּא, הֲלֹא עַל כִּי-אֵין אֱלֹהַי בְּקִרְבִּי, מְצָאוּנִי הָרָעוֹת הָאֵלֶּה. יח וְאָנֹכִי, הַסְתֵּר אַסְתִּיר פָּנַי בַּיּוֹם הַהוּא, עַל כָּל-הָרָעָה, אֲשֶׁר עָשָׂה: כִּי פָנָה, אֶל-אֱלֹהִים אֲחֵרִים.

"ואנוכי הסתר אסתיר פני ביום ההוא."

פיני | 4/10/2013 8:35:22 AM

מעשה שהיה.
שנים לפני השואה, הופיע ג'בוטינסקי לפני יהודי וורשה, בינהם חרדים רבים, ואמר כי על היהודים להתכונן לתקופות קשות, ולהתאמן במחנות אימונים להפעיל נשק, גם התנ"ך מורה על זה שנאמר:"ללמד בני יהודה קשת". אחד המאזינים היה הרב מנחם רמבה, גדול בתורה שמוכר בכל אירופה. הוא קם ואמר כי הפירוש לפסוק הוא שיקרי, ללמד קשת פירושו ללמוד תורה.
כאשר פרץ מרד גטו וורשה, היה הרב עם משפחתו באחד המרתפים בגטו. כאשר הרב ידע כי שעותיו ספורות, אמר ליהודי שניצל מהגטו, כי הוא מצטער על שאמר כי ללמד בני יהודה קשת פירושו ללמוד תורה, והנואם צדק, וכי הוא מצטער שלא למד להפעיל נשק.
מעניין כי ה' לא הסתיר פניו מהציונים, מהרפורמים, ומהחילונים ככלל, רק מהרבנים החרדים, ומתי הודו בטעותם? ברגע האמת כשהיה כבר מאוחר. וכבר אמר החכם מכל אדם, מה שהיה הוא שיהיה, ואין חדש תחת השמש. עצוב לראות כיום כיצד הרבנים החרדים ממשיכים לסלף התורה, וקוראים לצעירים להשתמט מהצבא.

תגובת הדוס: איני יודע מה המקור לסיפור הלזה, אולם ידוע שגדולי התורה התנגדו נמרצות למרד גטו וורשא, ביודעם שזה יגרום אך ורק להתלקחות מסוכנת והנאצים ירצחו עוד יהודים כגמול לזה. הרי ברור לכולנו שגם לו היו כולם לומדים לחימה, לא היה להם שמץ של סיכוי מול הצבא הנאצי שהחריב והביס צבאות שלמים ומודרניים.
כך גם מסופר על שני תלמידי ישיבה חסונים שהיו פעם עם קבוצת יהודים בדרך להריגה, והם רצו להרוג את השומר. אולם הם נמלכו בדעתם כי הם ידעו שכאשר הנאצים יגלו את זה הם ירצחו הרבה יותר יהודים כגמול. זוהי גבורה אמיתית.
וסיפור אחרון על אותו הרב מנחם זמבה, צעיר רבני וורשא, שלפני חיסול הגטו הציע הארכיבישוף של וורשא להציל אותו יחד עם עוד שני רבנים. שלושת הרבנים סרבו והלכו יחד עם צאן מרעיתם עד לסוף. השם יקום דמם ויהי זכרם ברוך.

נראה לענ"ד, שגם למי שהיה שם אין "זכות" לעשות חשבונו של מקום.

שמעלץ | 4/10/2013 10:54:31 AM

והרי, עם כל הנימוקים הללו - במה חטאה קהילה שלמה של יהודים כשרים ותמימים בכפר נידח בפולין שנגזר עליה למות מוות נורא? במה חטאו כל אותן חסידויות וקהילות שרובן ככולן הקפידו על קלה כבחמורה? ומדוע אם כן חס הקב"ה על יהדות עדות המזרח? האם יהודי באבוב היו פחות תמימים, יראים ומקפידים על כלה כבחמורה מיהודי קהיר? ולמה שיהדות צרפת תכחד ויהדות מרוקו - שהיא רק פסיעה קטנה מעבר למצרי גיברלטר - אמנם סבלה מהנאצים, אך רחוק גורלה מגורל יהודי צרפת.
האמנם חטאו יהודי אירופה כל כך שהקב"ה דן את כולם- צדיקים עם רשעים, ילדים עם זקנים, כולם כאחת למוות? והאם השורדים יותר צדיקים מאלו שעמדו לידם בתור של מנגלה?
השופט כל הארץ לא יעשה משפט? מי שחס על סדום בעבור עשרה צדיקים לא היה חס על ערים שלמות של יהודים כשרים רק בגלל שיש יהודים שמדברים בתפילה או לא שומרים שבת? בגלל שיש התבוללות הקב"ה יהרוג את מי שלא מתבולל?
הרי לנו אבסורד: גזירת שמיים שהעם היהודי ייכחד. שהרי אולי רק באחרית הימים נגיע למצב בו כולם מקפידים על כל תג בהלכה. ומכיוון שתמיד יהיו אלו שלא שומרים על תורה ומצוות הרי שתמיד יימצא הנימוק לאירועים נוראים - בהם תמימים וישרים סובלים בגלל אלו שאינם תמימים... והאם זכותם של אלו ששמרו על דבר ה' למרות רדיפות נוראות במשך מאות שנים באירופה נמחקה בניד עפעף והחלטה של יהודי להתחתן עם גויה? האם בגלל שיש יהודים שלא שומרים על טהרת המשפחה - מסירות הנפש של מליוני נשים במשך הדורות בטלה?

אלא שלא כל משפט אנו מבינים. ורצון ה' והנהגתו סתומים.
ומשכך, יש דברים שעדיף לא לנסות לתרץ.

תגובת הדוס: ראשית, השאלה נכונה גם לגבי מכות מצרים. למה היהודים היו צריכים לשים דם במזוזות במכת בכורות? הרי הם לא עשו שום דבר לאף אחד, ולמה שהמשחית יפגע בהם?
שנית, זה לא החלטה של יהודי להתחתן עם גויה, זה ציבור שלם שיצא מתוך העם. לצערנו עזיבת הדת הקיפה חוגים רחבים אם לא את כל החוגים באירופה.
וזה לא שפרט אחד החליט לעשות בעולה, עם ישראל הוא גוף אחד. אם הדבר הזה היה "בלתי נתפס" בעיני העם, גם האחרים לא היו יוצאים ממנו. קח למשל כיום במדינת ישראל את יום כיפור או את ברית מילה, גם אצל החילונים. זה דבר כה חזק בעם, עד שגם הפחחות קרובים לא מזלזלים בו.
שלישית, לא באתי להסביר, אבל כן ציטטתי דברים של גדולי ישראל (האחד עוד אמר את הדברים בטרם הם קרו) והם, בעלי חוש הביקורת המוגבר, וחדות המחשבה, מסוגלים לומר דברים כאלה באחריות.
רביעית, בלי להיכנס ל"למה" הספציפי, מה שחשוב הוא שישנה הבטחה מפורשת בכתובים "יונק עם איש שיבה". מה בדיוק עשה היונק? נניח לרגע שאנחנו לא יכולים לתת מענה לזה, ואין לנו מושג בחשבונות שמים, אבל ברור לנו שבורא עולם טבע כך, וככה הוא מנהיג את הבריאה, בין אם נבין את זה ובין אם לאו, כך שהשאלה "איפה הוא היה בשואה" היא לא שאלה היא תשובה.

בוא נבחן את זה למעשה:

שמעלץ | 4/10/2013 1:06:46 PM

בית ראשון היה במעלה הרוחנית הגבוהה ביותר, עם ישראל על אדמתם- ולכאורה "הקב"ה היה צריך לדקדק עם הדור כחוט השערה.
אולם, בית ראשון נחרב אחרי עשרות שנות נבואת תוכחה של ישעיהו (ונביאים נוספים), ואחרי מאות שנים בהם מלכי ישראל ויהודה עשו הרע בעיני ה': גילוי עריות, שפיכות דמים ועבודה זרה, לא שמרו שמיטה, וכד' -רק אז התקיים "יונק עם איש שיבה".

לעומת זאת: יהדות אירופה נחרבה אחרי אפס שנות נבואות תוכחה, ואולי, נאמר- 130 שנות יהדות רפורמית והתבוללות במערב אירופה, ושבמקביל כמובן היו 200 שנות שגשוג לתנועות החסידיות והלמדניות ושבהם יהדות ארה"ב פרחה, למרות שגם בה הרפורמה וההתבוללות "פרחו".

האם חטאי יהדות אירופה יותר גדולים מחטאי אחאב ואיזבל? עוונות (של חלקים) מיהדות אירופה יותר חמורים מעבודת הבעל והאשרה? עוגב בבית כנסת יותר חמור מהצבת פסל במקדש (כפי שעשה מנשה) שכמה שנים של אלו וכבר באה כלייה על מליונים?

אני מעדיף להשאר ב"קשיא".

תגובת הדוס: יהדות אירופה נחרבה אחרי 130 שנה? יהדות אירופה הייתה בגלות מתמדת, עם איומים, סכנות, גילויי אנטישמיות ופרעות.
שנית, אין לנו מושג ברמתם הרוחנית של אנשי בית ראשון למרות כל מה שנאמר, הלא בגמרא מסופר על מנשה שהתגלה בחלום לאחד האמוראים ושם הוא הוכיח לו שהוא תלמיד חכם גדול, וסירב למחול לו על זלזול בכבודו. כשהאמורא שאל אותו כיצד זה שהוא עבד עבודה זרה ענה לו משנה: לו היית בתקופת היצר הרע לעבודה זרה (שבוטל מאוחר יותר) היית מפשיל את שולי מעילך ורץ לעבוד עבודה זרה.
אכן, עדיין אנחנו נישאר בקשיא גדולה, אי אפשר בכמה מילים לפתור סוגיות כה כבידות. ועם זאת, על דבריהם אלה של גדולי ישראל (המבוססים כולם על המקורות, ודברי רבי ישראל מסלנט שהם כמעט כמו נבואה) אנחנו יכולים להסתמך.

השואה חור שחור בעם ישראל ובציבור החרדי בפרט.

פיני | 4/10/2013 3:58:27 PM

שום אסון קודם לא משתווה לשוא. לא עבדות מצרים, חורבן הבית הראשון והשני, ועוד אסונות. ואולי בכל העולם אף אומה לא עברה אסון כזה. ובפרט הציבור החרדי ששתה רוב כוס התרעלה. לכן לא ראוי להביא סיבות, כי אין סיבה להעניש עונש כזה. אבל אם הייתי משחק במשחק שלך להביא סיבות לשואה, הנה הסיבה ההיסטורית הכי הגיונית לשואה. במצרים מתו 80% מבני ישראל במכת החושך, כי היו רשעים ולא רצו לצאת ממצרים. בשואה מתו 80% מהחרדים בגלל שרבותיהם אסרו עליהם לעלות לארץ. מי שלא שמע בקול הרבנים ועלה ניצל ובתוך 3 שנים חזה בתקומתה של מדינה יהודית בארץ ישראל לאחר אלפיים שנות גלות.וכל העולם עומד משתאה מול ההישגים של מדינה זו למרות המלחמה המתמדת על קיומה. מאז הכניסה לארץ בימי יהושע, לא היתה מדינת חסד כמדינת ישראל כיום.וזו התקופה הטובה ביותר של היהודים מאז היו לגוי.

תגובת הדוס: אתחיל בסוף: אין ספק שהתקופה הנוכחית היא תקופה טובה מאוד לעם היהודי אבל אסור לשכוח:
א. מדינת ישראל היא המקום המסוכן ביותר בעולם ליהודי לחיות בו. מספר החיילים בלבד שנהרגו כאן (לא כולל אזרחים ופיגועים) גדול בהרבה ממספר כל היהודים בכל העולם שנהרגו באותה התקופה, ורוב יהדות העולם עדיין לא כאן.
ב. אולי מבחינה גשמית נחמד כאן (מאוד יחסי, זו אחת המדינות הבודדות שבחלקים ריבוניים גדולים שלה בכלל אי אפשר / מסוכן מאוד ליסוע, זו מדינה שבה החיים הפשוטים מורכבים ממאבטחים בכל פינה ופחד גדול, המדינה היחידה בעולם שכולה חשופה בכל רגע למתקפת טילים על כל נקודה בארץ מ3 כיוונים לפחות, המדינה היחדיה שתלויה בגחמותיהם של מנהיגי העולם) אבל אסור לשכוח שמבחינה דתית-יהודית המדינה לוחמת נגד היהדות, מחנכת ילדי יהודים לכפירה וכופה יהודים לחיות בניגוד לאמונתם, בשונה מארה"ב למשל. אין זו מלכות חסד.
ג. החפץ חיים התריע אחרי מלחה"ע הראשונה שהסכנה עוד לא חלפה אבל "בהר ציון ובירושלים תהיה פליטה" מי שמקשיב לדברי היסטוריונים כמו תום שגב יכול לשמוע בבירור שהציונים לא נתנו אישורי כניסה לחרדים. כמה אוייני מצידם להאשים אחר כך את הרבנים.
ד. זאת בנוסף לכל העליות של תלמידי הבעש"ט והגר"א שקדמו את הציונות בדור
ה. אסונות חמורים ביותר היו לעם ישראל. כיבוש ביתר לבדה היא שואה נוראה, כך גם חורבן יהדות אלכסנדריה, שלא לדבר על חורבן בית המקדש השני כשלפי המספרים זה נשמע לא רחוק מאימי השואה.
ו. הרבה מאלה שכן בחרו לעלות לארץ היוו בשר תותחים בידי בן גוריון וחביריו ב"מצבע דני" ועוד. ניצולי שואה כחושים, שריד בודד למשפחה, נשלחו לשדה הקרב ללא רובים. תראה פעם את מצודת כח בגליל, יש שם קבר אחים של 28 הלוחמים, רובם ניצולי שואה בגילאי ה18.
ז. וכמובן קרא בעיון את "שרופי הכבשנים מאשימים" על כך שהציונים עשו הכל, כולל טשטוש עובדות בעולם החופשי והרגעת הציבור (בפרט בעיתונות בישוב בארץ) למען יוסיפו להיהרג באירופה יהודים "כי רק בדם תהיה לנו הארץ" הפלא ההיסטורי שלנו כאן עומד על דמם של 6 מליון יהודים. שאלנו את עצמינו פעם האם אנחנו ראויים את זה? האם הם הקריבו את חייהם כדי שנשתה קפה בשינקין ובירה בפלורנטין?

שכנוע עצמי

אלי צידון | 5/19/2013 4:14:44 PM

טיעוניך במאמר נועדו למשוכנעים ואין בהם אפילו גרגר של ריאליות.
כיום, העם היהודי נמצא, בעיני המאמין הדתי, במצב הרבה יותר גרוע מאשר היתה יהדות אירופה. הרפורמים והקונסרבטיבים באמריקה, הניאולוגים באירופה, והחילונים הגמורים - הם הרוב היהודי בעם ישראל לתפוצותיו.
לשיטתך - קרובה שואה דומה לשואת היטלר.

אתה כל כך משוכנע באמונתך, שאתה יודע בדיוק את פועלו של אלוהים ב"הצלת" היטלר מההתנקשויות, אבל מתכחש לפועלו בהשמדת היהודים.

היה עדיף לך שלא תיכנס לחיבור בין אלוהים לשואה, כי זה אחד מנקודות התורפה של המאמינים.

תגובת הדוס: אתה צודק שמצבינו עגום, אולם בהבדל אחד, וזה לא היה לפני השואה: יש לך גרעין ענק של כמה מליונים השומרים היטב מסורת בדגש על נישואין יהודיים.
אין שום ספק שאלוקים היה זה שפעל בהשמדת היהודים, זה בדיוק הקו המקביל שאני משליך מהצלת היטלר לשואת היהודים. וזה לא במקרה.

ולא רק שזו אינה נקודת תורפה, זו לדעתי אחת מהנקודות בהן ניתן להיווכח במציאות האל. שהרי כמעט ובלתי אפשרי להסביר את האירועים הללו בעין "טבעית" למין עלייתו של הפרימיטיבי המטורף והמגלומן על האומה המתורבתת ביותר באירופה, עבור למלחמת הבזק שלו, הניצחונות, שיתו"פ עם הנכבשים וכמובן הכרזת מלחמה בלתי הגיונית על בסיס תורת הגזע.

בברכה, יאיר.

אני יודע למה אלוקים עשה את השואה

אביחי | 5/25/2013 10:36:32 PM

.

תגובת הדוס: לצערי נאלצתי למחוק את התגובה כיוון שהיא כללה דברי בלע והסתה כלפי אוכלוסיות ואנשים.