השאהידים של האתאיזם

מאת: יאיר טיילור | 8/15/2012 אמונה ומדע

אחת הטענות המרכזיות של האתאיסטים לאנשים מאמינים, היא בכך שהדת מאלצת אותם לעשות דברים לא נכונים, הזויים, ואפילו לפגוע בעצמם.

לאור כך, ולאור ממצאי תגליות מדעיות ומחקרים שנעשו בשנים האחרונות, יצאנו לבדוק מי באמת מוכן "למסור את נפשו"  ולהקריב את עצמו למען האמונה שלו.


נתחיל בחיים, כמובן

מחקר  מלמד, כי תוחלת החיים של אתאיסטים היא נמוכה יותר, בצורה משמעותית. מחקר גילה מתאם מאוד ברור בין רמת חיים גבוה, לתוחלת חיים. במילים אחרות, אם אתה חי טוב, אתה גם חי הרבה.

אז כדאי לגור ברמת אביב ולא במאה שערים? שימו לב למשפט הבא: "מהדוח עולה כי ככל שרמת החיים ביישוב גבוהה יותר, כך תוחלת החיים של תושביו גבוהה יותר. יוצאות הדופן מהבחינה הזו היו הערים ירושלים, בני-ברק ובית-שמש, שבהן רמת חיים נמוכה אך תוחלת חיים גבוהה... על פי הדוח, שיעור התמותה בישראל עומד על שישה לכל 1,000 תושבים בכל שנה. התמותה גבוהה במיוחד ביישובים ערביים שבהם רמת החיים נמוכה.  יוצאי דופן ברשימה הזו היו היישובים מודיעין-עילית, בית"ר-עילית, אלעד ובני-ברק - יישובים שבהם רמת החיים נמוכה יחסית, ושיעור התמותה נמוך."

 

שיעור התמותה ל1000 נפש בתל אביב עומד על 6.4, ובבני ברק רק על 5.5 (במודיעין עילית שיעור התמותה אף נמוך הרבה יותר: 2.4, אולם אני לא מכליל את זה, משום שהיא עיר צעירה הרבה יותר)

בקיצור, אתאיסטים פשוט "מוסרים את נפשם" ומוכנים להקריב ואף למות למען אמונת-אי-אמונתם.

 

ונעבור לתינוקות

תמיד אני שומע אתאיסטים שאומרים לי: איזה חוסר אחריות, תראה את אברהם אבינו, האל מצווה אותו, והוא מוכן לרצוח את הבן שלו.
 אז בואו נבדוק מי בדיוק הרוצח:
באותו הדו"ח מופיע, כי למרות ששיעור הלידות הגבוה ביותר הוא ביישובים חרדיים צעירים כמו אלעד, ביתר-עילית ומודיעין-עילית, אחות התמותה בקרב תינוקות גבוה יותר ביישובים יהודיים כמו ראש העין, גני-תקוה ומבשרת ציון.

 

הנתון אולי המפתיע ביותר הוא שיעור המומים המולדים, וכאן שימו לב היטב: רוב הקהילה החרדית נמנעת מסקירת מערכות. מי צריך? הרי לא נרצח תינוק רק בגלל שיש לו מום, הרי אין לך אכזרות גדולה מזו (וגם אם תקרא לזה "הפלה" זה לא ישנה את הזוועה) עם זאת, שיעור המומים המולדים, וגם שיעור הפגים, בקרב החרדים, נמוך משמעותית.

ד"ר שלמה צביאלי, מנהל רפואי ב"אסיא" מודה שהנתונים מפתיעים גם גניקולוגים: "קשה לרופאים להסבירם, בעיקר לנוכח נטייתם של זוגות מהמגזר החרדי למעט בבדיקות במהלך ההריון, בניגוד למגמה בקרב חילונים.
יש הנחה שחרדים עניים יותר, ולכן הם מזניחים יותר את בריאותם ומהווים נטל על המערכת הרפואית, אמנם יישובים חרדיים משויכים למעמד סוציו-אקונומי נמוך, אך קיימות בהם קהילות חברתיות מגובשות עם לכידות פנימית מרבית, הן בתמיכה חומרית והן בתמיכה רוחנית וחברתית".

 

ומה מעניקים לילדים?

למרבה הפלא, (של מי שלא מאוד מבין) הילדים החרדים הם חכמים יותר! מפליא? גם פרופ' דוד צוריאל מתפלא: "אנחנו סברנו כי ההסבר המסורתי הזה אינו תקף, היות שהחוקרים לא לקחו בחשבון את העובדה שישנן משפחות שיש להן אידיאולוגיה של למידה או מערכת ערכים שמדגישה את החשיבות של למידה, ואת העובדה שהאחים מהווים גורם בתוך המשוואה של ההתפתחות בהיות האחים הגדולים שותפים בלימוד של האחים הקטנים".

והוא מוסיף לספר ש"יש קשר ברור בין רמת ההקפדה על שמירת מצוות בכל המשפחות לבין שימוש בתהליכי תיווך בין האחים, כלומר ככל שיש יותר הקפדה על שמירת המצוות, כך רמת התיווך של האחים גבוהה יותר ושבמשפחות דתיות קיימת רמת תיווך גבוהה יותר בין האחים מאשר בקרב  משפחות חילוניות.

ממצא אחר במחקר חשף כי ככל שהרמה הדתית של המשפחה גבוהה  יותר, כך רמת התמיכה הביתית בילד גבוהה יותר. התיווך מושפע באופן ישיר ממספר הילדים במשפחה ומרמת התמיכה הביתית. ולכן ככל שהאחים נותנים יותר תיווך לאחים הקטנים, כושר השינוי השכלי שלהם גבוה יותר.
"

בקיצור: אתה אוהב את הילד שלך? רוצה להעניק לו יותר? פשוט תשמור על הדת שלך. לפחות את הבנים שלך על תקריב על מזבח אמונותיך.

ומה נותנים לנשים? 

סקר מדהים לא פחות מדבר על כך ש85% מהישראלים בוגדים בנשותיהם. חוץ מהחרדים, כמובן. גם זה נאמר בסקר באופן ברור ביותר. למה? אולי זה קשור לאופן ההתייחסות לחיים האינטימיים מחוץ למסגרת הנישואין לפני החתונה? (דבר שמלמד אותנו בדיוק מה משמעות היהדות בתוך החיים החומריים, ומה התועלת הקריטית שלה בנקודות החשובות ביותר בחיינו)

כך או כך, מעניין מאוד מה עובר בראשה של אשה כזו כשהיא עומדת תחת החופה.

 

ועד שמתים?

מסתבר שמעבר לתמותה המוקדמת, גם החיים עד אז הם לא משהו עבור האתאיסט. סקר צריכת התרופות נגד דיכאון מעלה כי חילונים נוטים לחרדות ונזקקים לתרופות פי חמישה מהדתיים: "בסקר נמצא גם הבדל מובהק בין חילוניים לדתיים. 11% מהחילוניים השיבו כי נטלו תרופות נגד חרדה בשנה האחרונה לעומת 8.4% מהמסורתיים ו-2.1% בלבד בקרב הדתיים והחרדיים. "

אז אם מישהו מציע לכם לוותר על חיי הדת, למען פיתויים של פאן וכיף בעולם הגדול תדעו, סתם עצוב שם. עצוב וחרדתי.

 

וזה גם בבריאות פיזית

"הארץ" מספר כי "לפני 15 שנה הבחינו חוקרי בית הספר לבריאות הציבור של האוניברסיטה העברית והדסה בממצא מעניין. מחקר שהשתרע על פני 16 שנה בשנות ה-70 וה-80, ובחן את נתוני התחלואה והתמותה ב-22 קיבוצים, גילה יתרון בריאותי לתושבי הקיבוצים הדתיים.

צוות החוקרים, בראשות פרופ' ג'רמי קרק, ניתח את שיעור התמותה ב-11 קיבוצים דתיים בהשוואה ל-11 חילוניים, ומצא פערים בתמותה לרעת החילונים בכל שכבות הגיל. שיעור התמותה ממחלות לב בקיבוצים החילוניים היה גבוה ב-93% בהשוואה לקיבוצים הדתיים, ואילו שיעור התמותה בקרב חולים שסבלו מגידולים היה גבוה ב-67%. "

גם בנוגע לביקורים בחדר מיון, החרדים נמצאים בתחתית הרשימה. ומדובר באבחנות של רופאים!

ברור שהחוקרים גם יתפתלו לתת מענה מדעי כלשהו לתופעה, אולם את מספרים, כידוע, לא ניתן לשנות.

  

לסיכום

בניגון לכל מה שאולי הצטייר בדמיונכם, בניגוד למה שעשוי להראות כלפי חוץ, ובניגוד למה שההיגיון שלנו אומר בתפיסה ראשונה, איכות החיים, תוחלת החיים והסיפוק וההנאה מהחיים, גובהים הרבה יותר אצל אנשים מאמינים.

למה בכל זאת האתאיסטים לא בוחרים לחזור בתשובה, רק כדי לחיות טוב יותר? מסתבר שהאמונה שלהם היא כל כך אדוקה, פנאטית ועיוורת, עד שהם מוכנים למות למענה מוקדם יותר, לסבול כל הזמן, לרוץ לבית החולים ולפסיכיאטר, פשוט כי הם כה מסורים לה.

שאהידים ממש.

 

תגובות

שטויות,

אני | 8/15/2012 3:30:41 PM

"ילדים חרדים חכמים יותר",
נגיד שזה נכון - מה זה משנה אם במקום לנסות למצוא תרופה לסרטן או משהו מועיל אחר אתם יושבים ומתפללים כל היום?
מלבד זאת - אני הייתי (ועוד רבים אתאיסטים אחרים) בהרבה מפגשים של מחוננים (אתאיסטית מחוננת?! פאשלה של אלוהים..). לא ראיתי ולו חובש כיפה אחד.
אז במקום לבלבל תשכל של הילדים שלכם בעובדות מגוחכות, תגרמו לעובדות האלה להיות נכונות.

תגובת הדוס: תמיד שואלים אותי: בזמן שאנחנו ישבנו ופתחנו תרופות נגד דיכאון, מה אתם עשיתם? ישבתם ואמרתם תהילים?
לא חשוב מה התשובה האמיתית, אולם כעת מסתבר, לאור ממצאי המחקרים שחילונים ערכו אותם, שבעוד שיש שפתחו תרופות נגד דיכאון, היהדות גרמה לכך שאנשים לא יצטרכו את התרופות האלה.

"מחקר מלמד, כי תוחלת החיים של אתאיסטים היא נמוכה יותר, בצורה משמעותית."

הדוס הזה אידיוט... | 8/15/2012 3:40:04 PM

קראתי את זה, החלטתי לבדוק את הידיעה המרעישה! אולי אני טועה וכדאי לי להתכחש להגיון הבריא ולהתחיל להאמין באלוהים כדי לחיות יותר...?

אבל ב"מחקר" שלך, דוס יקר ומפגר, אין אפילו לא איזכור אחד למילה אתאיזם, לאמונה באלוהים, או לשום דבר אחר ממה שרשמת בהקשר הזה.

אז מה אתה מזיין את השכל, תגיד לי?

כל מה שאתה עושה בכולל זה ללמוד לזיין את השכל? לכתוב כותרות שקריות ולקוות שמי שקורא את זה אידיוט לפחות כמוך?

פשוט תת רמה...

תגובת הדוס: בכל המקומות כתוב "חילונים" או יישובים בעלי אופי חרדי מובהק, אבל במיוחד בשבילך אני מביא מחקר שבו נאמר כי אנשים שאינם מאמינים אורך חייהם קצר בשליש
http://www.motke.co.il/SelectedArticle.aspx?ArticleID=1180

הנה - "שמור על האמונה שלך – ותחייה יותר. כך אומרים יותר ויותר מחקרים מדעיים. מדענים מאוניברסיטת ברקלי, קליפורניה, מצאו עוד ב-1999 כי תוחלת החיים של בעלי אמונה דתית ומי שיש לו קשרים חברתיים חזקים היתה גבוהה בשליש מאשר אצל הלא-מאמינים והבודדים. מחקר זה, שהיה חלוץ בתחומו, תרם לאחת התובנות היותר חשובות בנוגע לשאלה מדוע יש מבוגרים שחיים יותר, גם אם מצב בריאותם אינו שונה משל האחרים."

תגיד אתה רציני?

יהודי | 8/15/2012 3:48:48 PM

מה זה השטויות האלה?
אם צריך לשקר לאנשים כדי שיאמינו, כנראה שאמונתך באמת היא שקר טהור.

תגובת הדוס: מילא אני אשקר, אבל מה האינטרס של אתאיסטים חוקרים מלומדים וידועי שם שלקר? לא לחינם ריפדתי את המאמר בקישורים לכל מקור חילוני ומוסמך גם בעייני חילונים, ובשמות של חוקרים, פרופסורים ומלומדים.

הייתי ממליץ לך לחזור לבית הספר וללמוד לקרוא

הדוס הזה אידיוט... | 8/15/2012 3:55:48 PM

http://www.haaretz.co.il/misc/1.1435374

להלן הכתבה המקורית

שים לב שהחוקר השווה את התנאי "הליכה לבית הכנסת" לא כעקרון אמונתי אלא כעקרון חברתי. שים לב למשפט:
"אצל מי שאינו הולך לבית כנסת, קיום חברים יכול להוות תחליף. "חשוב לזכור שלפי הממצאים, לקשרים חברתיים יש אותו משקל כמו הליכה לבית כנסת. זה אומר שבשביל להאריך ימים לא חייבים להיות צדיקים גדולים, אבל חשוב להיות אנשים חברותיים" אומר ליטווין."

כמו כן, מהמחקר עולה שעדיף להיות עשיר מאשר להיות עני, ואלו שסובלים מדיכאון מתים יותר מהר מאלה שלא סובלים מדיכאון.

בקיצור, סערה בכוס מים, ואין בדבריך אפילו לא שמץ, כמו תמיד.

אם זאת ההוכחה שלך, אז אתה אידיוט. אבל אתה כותב ב"הדוס", זה חלק מתנאי הקבלה...

תגובת הדוס: כפי שאמרתי, חוקרים יתפתלו לבדות מליבם תזות בלתי מבוססות כדי לנסות ולחפש דרך כלשהי שתצדיק את המשך תפיסתם האתאיסטית. נניח שהם הצליחו, אז עכשיו הם יחיו יותר?

והנה שאלה בחזרה אליך, אידיוט שלי

הדוס הזה אידיוט... | 8/15/2012 3:58:59 PM

ב"מחקר" המקורי שלך קיימת רשימה של חמשת הישובים עם תוחלת החיים הגבוהה ביותר בארץ. אתה יכול בבקשה לבדוק לי כמה מהם חרדיים? כי אני הסתכלתי, ולא ראיתי אפילו לא אחד..

זה מה שנקרא, יצאת אידיוט.

תגובת הדוס: כפי שהגדשתי במאמר, יש גרף ברור בין רמת החיים לתוחלת החיים. גרף שאינו תקף לדתיים. למה זה?

lol

בוריס | 8/15/2012 4:04:25 PM

למה בכל זאת המאמינים לא בוחרים לחזור בשאלה, רק כדי לחיות טוב יותר? מסתבר שהאמונה שלהם היא כל כך אדוקה, פנאטית ועיוורת, עד שהם מוכנים למות למענה מוקדם יותר

תגובת הדוס: המפתיע הוא שהם גם חיים יותר, וגם חיים טוב יותר.
אז למה להיות אתאיסט? גם לשקר לעצמך וגם לסבול?

הטיעונים שלך שגויים או לא מוכיחים את הטענה שלך

שי | 8/15/2012 4:27:22 PM

1.ברור שתוחלת החיים של החרדים גבוהה יותר הם נהנים ממערכת הבריאות המודרנית אבל חיים ללא מחלות מודרניות מכיוון שהם לא מוקפים במכוניות כמו תושבי תל אביב ומכיוון שהנשים עוסקות בבישול הם לא אוכלים מזון מהיר יש להם אורך חיים לא מודרני ובריא ויכול להיות שהם עוסקים בספורט

2. כמה מהדברים הנחמדים בחברה החרדית הם המחסור בעישון,לחץ וכל דבר שיימנע מהריון להיות סדיר ואני חושב שצרופי מקרים הם אפשריים

3.המחקר שציינת מוכיח שכאשר יש הרבה ילדים הם עוזרים אחד לשני
וחרדיות מובילה ללמדנות דבר שמתבזבז בחינוך החרדי שממנו לא יצא אדם אינטליגנטי אלה חכם בתנ"ך דבר שאני אישית לא מעריך

4.הסקר שציינת כולל נשים ואני מנחש שרוב הגברים בסקר נכנסים לקטגוריה של מוכנים לבגוד כי יש להם פנטזיות אולי גם לך יש וגם אני באמת לא מצליח לחשוב איך חרדים בוגדים חרדיות אחרות לא יסכימו ונשים עם חיבה לזקנים(שתי המשמעויות) הן מועטות

5.חילוניים עובדים הם מפרנסים את עצמם ואת משפחתם אז יש להם חרדות מעבודה אחוז הגירושין גבוה יותר אז יש אנשים שהתגרשו והם עצובים יש אנשים שעצובים כי אין להם בן\בת זוג או שהיה להם אחד והוא עזב אותם.לחילונים יש הרבה סיבות להיות עצובים או חרדים סיבות שלא קיימות אצל החרדים

6. אחת הסיבות הפופולריות לגידולים היא שהייה בשמש אולי זה קשור ומחלות לב נגרמות מהשמנה ומעוד כמה בעיות שהביא המודרניזם

תגובת הדוס: 1. תבדוק היכן עושים יותר כושר, בישיבות לצעירים שם לומדים (במערכת רשמית) כ10 שעות ביממה, או תלמידי תיכון שבאופן רשמי עוסקים שעות ארוכות ביום בספורט ופעילות מגרש אחרת.
פיח של כלי רכב כבדים יש בהחלט גם ברחוב רבי עקיבא בבני ברק, אתה מוזמן לבוא ולבדוק. הרבה יותר מאשר במודיעין.

2. יתכן שבאמת יש פחות עישון. ואז בא תשאל את עצמך: למה זה? התשובה היא: כי הדת מחייבת לשמור על הבריאות ולא לעשן. שוב אתה מוצא את הקשר (כמו יחסי מין לפני הנישואין, ויציבות התא המשפחתי)
לגבי לחץ איני מסכים משום שמשפחה ברוכת ילדים ועם הכנסות מועטות לרוב הלחץ הוא גדול, בייחוד כאשר מדובר במקביל באשה עובדת או אף קרייריסטית.

3. מוזכר שם גם עזרה הדדית בין אחים, וגם יכולות קוגנטיביות גבוהות יותר. וזה בעצם למדנות- לא חכמה בתנ"ך, אלא את היכולת להבין דברים מופשטים, לקלוט את המכנה המשותף, להפריד, לחבר, להסיק מסקנות מופשטות מתוך מקרה קונקרטי ועוד.
בדעתי לכתוב מאמר גם על הנושא הזה, על פי מאמר אקדמי שעוסק וחוקר את הנושא הזה לפי גישתו של פרופסור קארל פרנקנשטיין.

4. פנטזיות יכולות להיות גם לבר רפאלי (אם הבנתי את הפסקה נכון. אם לא- אנא נסח את עצמך שוב.)

5. כמה מפליא, גם חרדים מפרנסים את עצמם. הרי רוב המשען הלכלי שלהם הוא מתעסוקת האשה. וגם לגבי הכולל, כל איחור קטן ביותר, כל ציון נמוך במבחן, מתבטא במלגה. ושם (בגלל רמת ההכנסות הנמוכה) כל שקל זה לא לחסכונות או בילויים, אלא ללחם והחלב של הילדים.
אתה צודק מאוד לגבי בני זוג פרודים, עכשיו לשאלה: למה זה? ומה הקשר בין זה לדת?

6. מדוע באמת לחרדים יש שהיה מאופקת יותר בשמש? מדוע נשים חרדיות אינן זקוקות ללכת מעורטלות ברחובות בקיץ?
בוודאי שזה קשור, איני מצליח להבין כיצד חברה מודעת כל כך, כמו החילונית, מזלזלת כל כך בקרינה (אחר כך ידברו איתי על הדרת נשים...)

אגב, אני יכול להוסיף לך סיבות נוספות: מחקר שראיתי פעם בערוץ 10 אומר ששהייה של 4 שעות מול הטלוויזיה מעלה את הסיכון במחלות לב. גם זה לא קיים אצל חרדים. למה?

שטויות, חוסר ביסוס.

| 8/15/2012 4:33:18 PM

"ילדים חרדים חכמים יותר", אני דתי, אומנם לא חרדי מירושלים.
אני יכל להגיד לך שרבים מהמתיימרים להקרא "חרדים" הם לא יותר מבורים גמורים, שלא מבינים דבר וחצי דבר ביהדותם או בהשכלה נרחבת.
מלבד כך, ייתכן מאוד כי הגורם "להשכלה הגבוהה מהממוצע" ה"נפוצה" בקרב הקהל הזה היא כפי שציינת בגלל הסביבה שמעודדת למידה.
אך שוב כפי שציינו מעליי, חכמים או טיפשים אין דרך ממשית למדוד את זה, שהרי אתם צורכים את פרי עמלם של אחרים (תרצה לומר לי שלא שתית אקמול?) ויוצאים כנגדם. אם תשאל אותי זו הטפשות הגדולה ביותר.

תגובת הדוס: קודם כל זה מאוד חשוב שהחברה מעודדת למידה, ושמכל שכבה אפשר להגיע לזה "הזהרו בבני עניים, שמהם תצא תורה"

אולם אני מבין שלא מדברים על רוחב אינטליגנציה אלא על מיומניות קוגנטיביות, וזה בהחלט דבר מדיד.לא רק במבחני IQ.

ולגבי אקמול, כבר אמרו חז"ל "חכמה בגויים תאמין" ואין מקום לזלזול הזה, אבל בשום אופן אין קשר בין אתאיזם לחכמה. אתה יכול להיות גאון גדול, ממציא בעל שם עולמי, וגם יהודי חרדי. כמו פרופסור דורון אורבך, חתן פרס נובל ישראל אומן ואחרים.

הבעיה האמיתית היא, או אולי הפתרון, שדרך החינוך החרדי/יהודי-מסורתי, הוא מפתח חשיבה יותר ממערכת החינוך האלקטרונית והפלסטית שישראל החילונית מחקה את המערב.
הרי מה מפתח יותר למידה? משקחי למידה עם גרפים צבעוניים המקצרים לך את הדרך לתשובה (ואז תדע את התשובה, אבל לא המוח שלך עמל עליה) או חשיבה אינטנסיבית וקשה על טקסט גולמי שדורש מהמוח הרבה יותר עיבוד ועמל?

חלש, חלש

עדו | 8/15/2012 5:35:04 PM

רגע, חשבתי שאמונה באלהים ושמירת מצוות זה משהו שצריך לעשות
כי צריך לעשות, כי זה מצווה, כי זאת "האמת" ולא מסיבות תועלתניות. אה, אופס,
שוב יש לי ציפיות לא מציאותיות לגבי יושרה של דתיים. הרי כל הסיבות התועלתניות האלה
נועדו לומר לעצמם "יש תמורה למחלה הנפשית שלנו ! ", כי בתוך תוכם הספק תמיד מכרסם בהם -
אולי הם בכל זאת מבזבזים את זמנם לריק. וברור שתוחלת החיים תהיה גבוהה לגבי מי
שלא עובד, לא עושה צבא ולא יכול למות מ: תאונות דרכים בדרך לעבודה (גם כי ממהרים וגם כי נוסעים יותר),
זיהום אוויר בכבישים,מלחמות, לחץ בשל מטלות כמו תשלום מסים, גידול ילדים, מילואים, דאגה לעתיד ולמדינה, ועצבים על פרזיטים
שממררים את חיינו, מצרים את צעדינו, ולא תורמים כלום אלא מהווים נטל על כולנו. (ואגב, מחקר
גם הראה שנשים מוסלמיות שמתפללות לוקות פחות באלצהיימר מנשים שאינן מתפללות. אבל המדענית ציינה
שמחקרים הראו שגם נשים שעושות תשבצים וקוראות הרבה ועושת ספורט לוקות פחות באלצהיימר). ועוד משהו:
ביפן, הונג קונג ושווייץ תוחלת החיים גבוהה יותר מבישראל וגם בני ברק. מה זה אומר, שצריך לעובר לדת השינטו ?
שצריך להיות מדינה רב-לאומית כמו שווייץ ? הרי ברור שהעובדה שיש קורלציה לא מעידה על סיבתיות, כנ"ל לגבי
אמונה. זהו אורח החיים הקהילתי-פרזיטי של החרדים שמעלה את תוחלת החיים שלהם.

תגובת הדוס: בלי שום ספק, צריך לעשות כי צריך לעשות גם אם יש לזה מחיר כבד. התוצאות המובאות במאמר הזה הן תוספת בלתי נמנעת מקיום אורח חיים נכון, אולם בשום אופן הן אינן הסיבה לקיום אורח חיים כזה.

אבל המפתיעה היא דווקא גישתם של האתאיסטים שבטוחים שאתאיסט צריך להיות גם אם יש לזה מחיר...

אני בטוח שתאונות דרכים יכולות להיות במידה שווה בדרך לעבודה ולכולל. אולי בדרך למועדון לילה אפוף אלכוהול בידי נהג בן 17 יש יותר סיכויים. בכל אופן, בישיבות לא מעודדים את הבחורים לבלינות ריקה וחסרת אחריות (שתאונות הדרכים הם הבעיה הקטנה שם) זיהום האוויר בבני ברק שוה לחלוטין לזה של תל אביב, ובמודיעין עלית יש הרבה יותר אוטובוסים מאשר במודיעין השכנה.
"דאגה לעתיד המדינה"? למה נראה לך שאם אתה דתי פחות איכפת לך מפצצה אירנית, או ממחבל מתאבד בקו 2 בדרך לכותל (ועוד כמה קווי אוטובוס בירושלים)? כדאי שתדע ממרומי בועתך התל אביבית: כמה וכמה משפחות שכולות מבני ברק אבלים מטרגדיה כזאת על כך עד היום.

אני לא ציינתי סיבתיות, אני רק הבאתי נתונים, עוד נתונים. יתכן והסיבה היא בגלל מצוות "והגית בו יומם ולילה" שאנשים דתיים פשוט מעמלים את מוחם כל העת, קצת יותר מפתירת תשבץ. מה ששוב אומר: ספר הוראות נכון לחיים, זה בהחלט סיבה להארכת חיים.

תסביר לי בבקשה

אני | 8/15/2012 5:35:29 PM

זה מעניין אותי - למה אתה כל-כך בטוח שהאלוהים שלך הוא האלוהים האמיתיים? למה לא זאוס? למה לא אודין?
וכמו שאתה לא מאמין בהם - מה הבעיה שאנחנו לא מאמינים בשלך?

תגובת הדוס: אני חושב שהשאלה הזו נידונה כמה פעמים כאן באתר
http://thedos.co.il/Article.aspx?Article=50

השאלה הנכונה לגבי אלוקים זה לא מי, אלא מה. אם אלוקים ישנו, אתה מצידי יכול לקרוא לו זאוס, יאיר לפיד, או אוגוסטוס. השאלה היא האם קיימת סופר-אינטליגנציה מאחורי יצירת היקום או לא.

שיעור קצר בסטטיסטיקה

אתאיסט | 8/15/2012 6:30:02 PM

כלל ברזל בסטטיסטיקה שאותו משום מה אוהבים לשכוח :מתאם לא אומר שיש סיבתיות. יש מתאם שלילי חזק מאוד בין התחממות גלובלית, לכמות הפיראטים בעולם, זה עדיין לא אומר שיש השפעה ביניהם. יכול להיות לאנשים ממוצא מסוים יש נטייה יותר חזקה לדת, ויחד עם זאת, גנטית הם יותר פגיעים בריאותית, ולכן הדת היא לא הגורם המשפיע אלה נטו הגנטיקה.

תגובת הדוס: אז בא נמתח את הקו שלך עוד יותר: האם אתה חולק על המקשר בין רמת חיים גבוהה (בערים חילוניות) לתוחלת חיים גבוהה שם?

תגיד דוס, שמת לב

אמנון יצחק | 8/16/2012 8:47:30 AM

שלכל שאלה שמעלים כלפיך פה, אתה עונה עם שאלה משלך? האם זו טקטיקה להתחמקות משאלות?

בבקשה אל תענה לי עם שאלה בסדר?

אגב, יצא לי לעבוד בעבר עם הרבה דוסים, האם יש איסור לטפל בבעיות עור שנוצרות עקב חום, שיער וחוסר היגיינה אצל דוסים?

אני שואל, כי על פניו היה נראה ש80% ככה מהדוסים שבאתי איתם במגע, סבלו מקסקסת ופטרת על העור באזור של העורף והחיבור של הזקן עם הראש. ידוע שחוסר הגינה גורם לזה, אין התייחסות לקסקסים ובעיות עור באחד הספרים שלכם? ומה עם הקטע של הריח החריף של הזיעה? אין איזה דיבור על שימוש בדאורדורנט בקטע יום יומי?

תודה רבה, מקווה שאתה אדם בוגר ולא תעלב לי פה כמו הילדה של אוחתי, שנעלבת מכל דבר ( אבל היא בת 7 )

תגובת הדוס: אומרים שכומר אחד שאל יהודי: למה אתם היהודים עונים על כל שאלה בשאלה?
ענה היהודי: למה לא?....

אתעלם לרגע מצורת עריכת המחקר שלך, ובמקום נתונים אחרים (אותם יש בשפע) אביא מאמר שמצאתי באקראי ברשת
http://www.hidabroot.org/ARDetail.asp?BlogID=111848

יפה מאוד שזאת מצווה.

| 8/16/2012 12:12:31 PM

נחמד לדעת שזאת מצווה להיות הגיינים, אבל העובדה היא שרובכם מסריחים. אם זאת מצווה אז כנראה שאתם חוטאים...

תגובת הדוס: אתה גולש כאן להשמצות אישיות שלחלוטין איני מסכים איתן, ויפה תעשה אם תתנצל.

החלטתי לתרום גם את חלקי לדיון

סטודנט בטכניון | 8/16/2012 3:36:45 PM

המצחיק כאן הוא, שאין שום קשר בין המחקרים שעליהם את מסתמך, לבין המסקנות שאליהן אתה מגיע.
איך בדיוק ממחקר, שהשווה נתוני תמותה של 22 קיבוצים, אתה מסיק מסקנות גלובליות על הבדלי תמותה בין דתיים לחילונים? אני כבר לא מדבר על זה, שלפי הסטנדרנטים הדתיים שלך עצמך, אין כמעט הבדל בין קיבוץ חילוני ודתי. אתה בעצמך תגיד, שקיבוצניק דתי הוא לא שונה כמעט מחילוני. בטוח שהוא הרבה יותר קרוב לחילוני מאשר לחרדי.
לגבי הבגידות - נו, באמת. אתה באמת לא מבין את ההבדל בין "לבגוד" לבין "להודות בסקר שאתה בגדת"? הרי ברור שאף חרדי לא יגיד בסקר שהוא מפנטז על בגידה באשתו, גם אם לפני יומיים הוא היה אצל זונה. דרך אגב, לפי כל המחקרים שנעשו בנושא, אחוז החרדים בקרב המבקרים אצל זונות גדול בהרבה מחלקם באוכלוסייה.
זה רק על קצה המזלג.

תגובת הדוס: א. תודה על תרומתך.
ב. זה לא רק המחקר הזה, אלא מחקרים רבים נוספים, כפי שהבאתי תשובה לתגובה הראשונה.
ג. אם "כמעט אין הבדל" הרי שהאמונה בא-ל, הפנימית- בלי קשר ללימוד בכולל או ללבוש שטריימל, הוא ההבדל היחיד.
ד. אם אתה מניח שפלח מסויים באוכלוסיה בוחר לשקר, לעולם לא תוכל לסמוך על שום סקר, ולמינה צמח לא היה היום שום עבודה...

רק הערה לגבי התשובה האחרונה שלך

סטודנט בטכניון | 8/16/2012 4:23:26 PM

אתה כנראה לא מבין מה המשמעות של סקר. סקר מיועד לבחון את העמדות של הציבור. לבן אדם אין סיבה לשקר לגבי הדיעה שלו בנושא מסוים, ויש לו הרבה מאוד סיבות לשקר לגבי המעשים שלו.
אם למשל, היה נערך סקר, שבו היו שואלים אנשים מה דעתם על בגידה בבן הזוג, אז אין לי ספק שרוב החרדים היו עונים שזה דבר נורא. במקרה הזה, אין לי שום בעיה להאמין, שאכן רוב החרדים חושבים שלבגוד באישה שלהם זה דבר נורא. זה לא אומר שהם לא בוגדים.

תגובת הדוס: אבל אתה טוען שבנקודה הזאת כל החילונים דוברים אמת וכל החרדים משקרים והשאלה היא האם זה נכון מבחינה סטטיסטית.

ודאי שהדת מתגמלת, אחרת לא היתה שורדת

איציק | 8/16/2012 8:27:47 PM

ו-ודאי שאתאיסט שהוא גם הומניסט יצדד בדת כאמצעי לאדם לחוות משמעות ואושר. כל המחלוקת בין ההומניסט לבין המאמין היא לגבי "גבולות הגזרה" של הדת והאמונה - כל עוד המאמין מודע ומסכים שאמונתו היא שלו ולא אוניברסלית, אין מחלוקת.

תגובת הדוס: מה שמעניין הוא שה"תגמול" עליו אנחנו מדברים לא היה ידוע לרבבות היהודים לאורך ההיסטוריה, שחלקם אף מסרו את נפשם בגאווה למענה, וחלקם סבלו רדיפות ועינויים בלא להסכים להמיר את דתם. היא גם לא הייתה ידועה כיום החוסכים מפת לחמם למען שימור יהדותם ומסורת אבותיהם, עד שהגיעו חוקרים אתאיסטים וגילו את כל זה באקראי דרך מחקריהם.

LOL I JUST SHIT IN MY PANTS

hijacker | 8/16/2012 10:09:07 PM

חחח איזה מאמר שקרי באמת ממה שאני רואה ביומיום זה ממש לא ככה, אתאיסטים יותר דואגים לעצמם מבחינה בריאותית ולימודית, אני מרוויח 300$ ביום ואני אתאיסט, בן 15, לשקר זו פשוט תת רמה.

תגובת הדוס: איש לא אמר ש"אתאיסטים לא דואגים לעצמם", ההפך המוחלט הוא הנכון, הם מנסים לדאוג לעצמם הרבה הרבה יותר. אולם המאמינים באלוקים, שעושים את מה שנכון לעשות ולא את מה שנוח, דווקא הם מרוויחים הרבה הרבה יותר.

תפתח תעניים

סתם אחד | 8/17/2012 1:08:38 AM

"למה בכל זאת האתאיסטים לא בוחרים לחזור בתשובה, רק כדי לחיות טוב יותר? מסתבר שהאמונה שלהם היא כל כך אדוקה, פנאטית ועיוורת, עד שהם מוכנים למות למענה מוקדם יותר, לסבול כל הזמן, לרוץ לבית החולים ולפסיכיאטר, פשוט כי הם כה מסורים לה."
ציטוט זה מעלה בי כמה מחשבות:
1. למילה אמונה אין משמעות מבחינת האתאיסט, אין לה שום קיום או השפעה כלשהי על האמת, מה שאני אאמין לא ישנה את האמת, האמת תהיה אשר תהיה בין אם אהיה יהודי, נוצרי, מוסלמי, או כל דת אחרת, או אתאסט.
2. להגיד לבנאדם תחזור בתשובה כדי לחיות טוב יותר אפילו שאתה לא מאמין בזה.. אתה מבין שזה שקר, גם אל לטענתך זה שקר לבן זה עדיין שקר, ואני מעדיף להיות אמיתי
3. באיזו חוצפה אתה אומר "לסבול כל הזמן" או שעצוב וחרדתי בעולם שהוא לא היהדות ? סליחה אני אתאיסט גאה ואני חיי יפה מאוד, אל תכליל בבקשה זה קודם כל, ובנוסף אתה מציג פה עובדות אבל לא את הסיבות לאותן עובדות, הסיבה שאדם דתי לא יקח כדורים נגד דיכאון היא שלטענתו כמה שהוא יסבול בעולם הזה הוא רק ירוויח יותר בעולם הבא, ושמחכה לו המשך טוב יותר, ולא משנה כמה הוא סובל כרגע הוא צריך להעביר את זה כי בקרוב יגיע העולם הבא שבו הוא כבר לא יסבול. זה טוב ויפה רק חבל שגם זהו שקר, שוב שקר לבן אם תרצה אבל שקר איננו פיתרון, אחרת כולנו יכולנו להיות שיכורים מעשני סמים, ותאמין לי שהיינו מבסוטים חבל על הזמן.. לא סתם אומרים שדת היא אופיום להמונים.
לסיכום רק אגיד שדת היא דבר מסוכן, וגישת ההתיחסות אלה ודרך פעולותיה משתנה מרגע לרגע, ולכן היא מאוד רגישה, אצל חלק זה בסדר לפגוע ואצל חלק לא, ועד שקם מישהו שמשכנע את כולם שהם צריכים לעשות דברים כאלה ואחרים בשם האל, וכולם מקשיבים לו, לכן יש לך המון דתות, ובתוך אותן המון דתות יש לך המון זרמים, שכל אחד לא מסכים עם השני, אל עף שמדובר באותו האל !!! .. האתאיסטים אינם אטומים למה שלימדו אותם, הם פתוחים לדברים חדשים כל פעם, ומוכנים לקבל את האחר ולהקשיב לו, ואם דבריו מבוססים על אמת, אמת זו תתקבל. כוח המשיכה הינו עובדה מדעית, עולם הבא איננו עובדה מדעית, אלא סיפורים, ולכן האתאיזם לא שולל אופציה זו, אך גם לא יקבל אותה עד שלא תוכח, ולא רק תשמע מפי הרבים והרבנים.. אפילו אם נתוניך נכונים אין זה אומר שהם מוצדקים, ושתדע שחיי האתאיסט הם מאוד כיפים ומשוחררים, ואתה יכול לבחור מה תרצה לעשות עם חייך =]

תגובת הדוס: 1. למילה "אמונה" יש משמעות עמוקה עבור האתאיסט: הגבלה! אם אלוקים קיים (והתורה אמת) הרי שהחיים כבר לא "כייפים ומשוחררים", אין שחרור, יש שחור! בעייני האתאיסט כמובן, שעבורו השחרור הוא הכיף והנוח.
לוגית, זה פשוט שגוי, משום שכיום המדע עצמו מכיר בזה ששליטה עצמית, כושר איפוק ואף יכולת הקרבה הם הערובה הן להצלחה והן לחיים רגועים וטובים יותר.
אולם מחקרים אלו מדגישים זאת אף בהקשר זה ביתר שאת.
2. בלי שום ספק, אתה צודק ב100%! אדם ש"חוזר בתשובה" בשביל פאן, הוא נשאר אתאיסט. בתוך תוכו הוא כופר.
לעומתו, אדם שחוזר בתשובה משום שהוא מבין שהתורה היא ספר הוראות לחיים, וכתב אותה מי שיצר את האדם, היקום והחיים, ולכן גם אנחנו רואים שמי שמאמץ את גישתו גם מצליח יותר (וזה רק מוכיח, לוגית, את עובדת היות הא-ל, ואת חובתנו האלמנטרית והמוסרית לציית לו, בלי קשר לכדאיות) הוא חוזר בתשובה אמיתי.
3. אם אדם מאמין בא לו לסבול בעולם הזה, איך זה שיש חסידי גור עם קאדילק? מדוע הם בכלל הולכים בלתי חולים? למה העמותות התומכות בחולים הן המפותחות ביותר במגזר החרדי (ודרכו משפיעים לציבור הכללי?) מה אכפת להם, שיסבלו?
אגב, ההוכחה שהבאת תמיד סיקרנה אותי: הרי בתורה לא נאסר ליטול סמים או לצרוך אלכוהול? מדוע הם בכל זאת הרבה פחות עושים את זה? לא בגלל שיש מצווה לסבול, זה אולי קיים בתרבות הנוצרית ואולי באחרות, היהדות מלמדת אותנו לחיות, להנות מהחיים, אבל לחיות נכון (והאמן לי, זה מאוד כיף, משוחרר, מלא סיפוק והגשמה עצמית)
לסיום, אני מביא את מאמרו המצויין של נוח גוטמן בנושא:
http://thedos.co.il/Article.aspx?Article=97
שבוע טב,
יאיר טיילור

יפה אמר אתמול שמעון פרס שליט"א

תינוק שבוי | 8/17/2012 4:05:02 PM

"שואלים אותי כל הזמן לגבי אריכות ימים.
אריכות ימים היא לא הנושא לדיון. יש מי שחי חיים רעים ואז למה צריך 90 שנה? ויש מי שחי חיים טובים, עובד, אוהב, משרת, מעורב, תורם לסביבתו ומסייע לעזור למוחלשים ואז 90 שנה לא מספיק".

אני מקבל את גרסתך (המוצגת כאן בחולשה רבה ומבוססת על מחקר שאינו מתאים למסקנותיך) לפיה אורח חיים חרדי בריא ומקנה תוחלת חיים ארוכה יותר. אבל מה אעשה ואיני מאמין בהבלי הדת ודוחה אותה מכל וכל כדרך חיים וממילא אני דוחה גם את הצ'ופרים הקטנים שאתה חושב שמתלווים אליה.
אתם מכנים שכמותי תינוקות שנשבו אך ממילא כולנו ואף אתם תינוקות שנשבו ודרכו של העולם שמעל 95% מהמקרים אין אדם מתנתק מנוף ילדותו ומהחינוך שהוטבע בו בגילאים מוקדמים בהם המוח חווט להאמין ולקבל את מה שמניקים אותו הוריו וסביבתו. ועניין זה מוכח בפריסה של דתות בעולם שהיא כולה מושתתת על גיאוגרפיה ולא על ידע או הוכחות ומסתברא שאף היהודים המורמים מעם לא נמלטו מכלל זה.

תגובת הדוס: תודה על השאלה וההזדמנות להגיד דבר אחד חשוב מאוד: החיים הטובים של יהודים מאמינים היא לא "צ'ופר" של אלוקים לעושי דברו. אם כבר, היה צריך להיות משהו בכיוון של מטוס סילון פרטי פלוס יאכטה עם מעגן פרטי בהצליה פיתוח.
הדברים שנראים כאן במחקר הם פשוט תוצאה בלתי נמנעת של קיום אורח חיים "נכון". הרי המצוות שניתנו לנו מלמדות אותנו איך לחיות נכון בעולם הזה, החל בניהול חיי כלכלה, רווחה ומסחר, וכלה ביחסים הבינאישיים ואף התוך אישיים. מי שפועל נכון לי ספר ההוראות, פשוט מצליח יותר.

לגבי התפשטות דתות, שים לב (ואף ריצ'ארד דוקינס הראה משהו כזה בסרטון) שהתפשטות דתות הייתה בנויה במידה לא מבוטלת על מלחמות וכיבושים, ומפת העולם הפוליטית והדתית תאמה בדיוק לפי השלבים של הכיבושים.
מי היו יוצאי דופן? נכון, היהודים. הם היחידים שלא הטריד אותם התפשטות הנצרות באירופה, כיבושי הערבים ומסעות הצלב. הם נותרו אדוקים באמונתים. זאת בזמן שכל יתר 95% המקומיים נעו אחר הכובשים שהשליטו את דתם. מה ההבדל, למה היהודים לא כך?

מה??.

מוות לחרדים | 8/22/2012 11:05:50 AM

אני אתייחס לקטע הזה: ועד שמתים?
כן אתה רושם שחילונים לוקחים יותר תרופות נגד דיכאון מאשר חרדים.
בוא אני אגיד לך למה זה קורה. זה קורה כי כל החילונים צריכים לעבוד קשה ולבזבז את חייהם בשביל להאכיל את המשפחה שלהם, אבל החרדים ה"צדיקים" לא עושים כלום כל היום ומקבלים כסף ובתים: מה הפלא שהם לא צריכים תרופות?

תגובת הדוס: יש רק בעיה אחת עם כל מה שאתה כותב: מתוך כל הציבור החרדי יש רק 68 אלף אברכי כולל. היתר, כמעט מליון, עובדים כמו כל אחד אחר. למה הם חיים טוב יותר?

(יש בעיות אחרות, מהותיות יותר: שאף אחד לא יכול לפרנס משפחה מ800 שקל, ואם הוא לא מת ברעב כנראה הוא מאוד טרוד בעניין הזה, ועובד קשה.
ועוד לא התייחסנו לזה שנשים כן עובדות, ושיש המוני חילונים תרמילאים שלא עובדים, ושכל הקטע הזה עם הדירות חינם הוא אגדה אורבנית שרק חילונים פנאטים עיוורים שנוהים אחרי פרשן בטלוויזיה בטימטום חושים מוחלט, מסוגלים להאמין לזה בלי לנסות לבדוק בכלל
אחר כך כבר אין פלא שמסיתים בפומבי לרצח במקום לכתוב שם. פשוט זה השם הפרטי שלהם)

הסבר קצת הגיוני

האח | 8/22/2012 10:29:31 PM

אצל החרדים אחוז הילדים מתוך האוכלוסיה הוא הרבה יותר גדול (יש לחרדים הרבה יותר ילדים) ואצל ילדים מוות ומחלות יש הרבה פחות מאצל מבוגרים, וגם חרדים לא מתים בצבא (מסיבות ברורות).. חוץ מזה זה שאתה חי בתוך פנטזיה גורם לך להיות פחות בדיכאון לא הופך את הפנטזיה שלך לנכונה.
חוץ מזה לחרדים יש פחות נגישות לתרופות נגד דיכאון זה לא שהם בכלל לא בדיכאון. לחרדים אין יכולת לבגוד לכן הם לא בוגדים. בקיצור לא הוכחת פה שום דבר

תגובת הדוס: א. מדובר כאן על תוחלת חיים של הגיל המבוגר, כך שילדים אינם רלוונטים אלא רק הגיל השלישי.
ב. בצבא מאז קום המדינה נהרגו 22 אלף חיילים, חלק את זה ב64 שנה מדובר בכמה מאות, לא משהו שמשפיע על הנתונים. רוב ההרוגים היו במלחמות הרבה לפני המחקר הזה. מספר מאוד גובה מההוריגם מגיע בכלל מהציבור הדתי-לאומי.
ג. גם החילונים חיים בפנטזיה של אוטופיה ומדינה מושלמת, ועדיין לא הוכח שאלכוהוליסטים ומסוממים חיים יותר...
ד. אני לא חושב שיש להם פחות נגישות, שכן ישרותי הבריאות הממלכתיים תקפים בכל תחומיה הטריטוריאלים של מדינת ישראל.
ה. לכל אדם יש יצרים, ולכל אדם יש את היכולת לבגוד. מדוע נראה לך ששכן ושכנה במאה שערים אינם יכולים לבגוד?

והנה עוד משהו

האח | 8/22/2012 10:48:20 PM

המשך הכתבה אח שלו...
, הצורך לעמוד בדרישות הנוקשות של הקהילה והלחץ החברתי, עלולים לגבות גם מחיר בריאותי. ואכן, הנתונים מעידים על נטייה מוגברת למצוקות נפשיות בחלק מהיישובים החרדים. שיעור האשפוזים הפסיכיאטריים ל-100 אלף איש הרבה יותר גבוה בצפת (338.9 אשפוזים), אלעד (309) ובני ברק (220.5), בהשוואה לרעננה, למשל (42.8 אשפוזים).

תגובת הדוס: ואיך זה מתיישב עם הנתון ההפוך של פחות נטילת תרופות?
אגב - מהיכן המקור לנתונים שהבאת?

כמה שטויות

נונו | 5/1/2013 5:17:44 PM

אתה יודע למי מראים חצי עבודה?
אתה מראה כאן חצאי מחקרים ומבסס עליהן תזה התלושה מהמציאות.
יש יתרון אחד לחיי הקהילה הדתית - אדם לא צריך לקחת אחריות על עצמו (וגם לא על משפחות...). החרדי המצוי לא חושב לבד - הרב חושב בשבילו. החרדי המצוי לא עובד - החילוני ממן לו את החיים. החרדי המצוי לא מתמודד עם המציאות - הוא מעדיף להסתגר באמונה שאבד עליה הקלח. בקיצור - החרדי המצוי הוא רובוט שעובר שטיפת מוח על בסיס יומיומי. אז ברור שהחרדי חי יותר, אבל מי רוצה כאלו חיים???

תגובת הדוס: ראשית אין מדובר כאן בחצאי מחקרים, וגוגל פתוח לפניך לבדוק כמוני.
יש יתרונות רבים לחיי החברה הדתית והמאמינה, כשהראשונה שבהם היא אמונה באל וקיום מצוותיו, מצוות שהם תבנית החיים הנכונים. בין היתר אלו גם חיי חברה פוריים ואיכפתיים, שגם זה חלק ממצוות האל.

האדם החרדי לעומת זאת חי חיים קשים הרבה יותר כאשר הוא נאלץ לחיות חיי מינימליות וצנעות, להתמודד עם תקציב משפחתי נמוך והוצאות גבוהות על משפחה רחבה, הוא מתמודד פי כמה עם המציאות בפתרון בעיות החיים, בניצול מדוקדק של משאבים שונים, החל מאנרגיות וזמן וכלה בתקציב ומקום, הוא מעסיק את מוחו יום וליל בפתרון בעיות בסוגיות מורכבות בחלקים שונים של התורה, דבר שגם מאתגר את מוחו וגם מלמד אותו להעמיד בסימן שאלה כל מושג יסוד. (קרא עוד כאן http://thedos.co.il/Article.aspx?Article=580)
בקיצור, החרדי הוא כל מה שלא תכננת ולא חשבת עליו...