השיטה החרדית, שאלות ותשובות.

מאת: הדוס | 11/7/2010 שאלות נפוצות

בזמן שפתחתי את האתר, לא תכננתי לרגע אחד לעסוק בנושא של החברה החרדית. הנושא המקורי של האתר הוא אמונה,ותורה מול מדע.  אבל לאחר שצברתי קצת נסיון בתחום, אני מגיע לאט לאט למסקנה שאי אפשר לדלג על הנושא הזה. מה שקובע את סדר היום זה ההתענינות של הגולשים, ולכן אין ברירה אלא לעסוק בנושא הזה לפחות במאמר אחד.

במאמר הזה ברצוני להעלות מספר שאלות נפוצות בנושא החברה החרדית, ולהשתדל לענות עליהם עד היכן שידי מגעת. אינני מתכוין להציג את החברה החרדית כעולם שכולו טוב, מין גן עדן קסום שמסתובבים בו מלאכים צחורי פנים וטהורי כנפיים. לא ולא. כל מה שאני רוצה זה לנסות לערער קצת את התדמית המפלצתית שהתקשורת הזוועתית שלנו, שממומנת מכספינו הפרטי, הצליחה להדביק לנו, לציבור החרדי.

ניגש לשאלות.

שאלה: למה החרדים מתבדלים מהחברה הכללית?

תשובה: כאשר אתה חי בתוך חברה שונה ממך ואתה רוצה לשמור על מערכת הערכים שלך אתה חייב ליצור איזו שהיא חומה. אילולי החומה הזו הציבור החרדי היה נעלם מהמפה מזמן. עיין ערך דתי לאומי.

ש. למה החרדים אינם עובדים?

ת. 1. המספרים אינם מדויקים כלל.  כמעט כל החרדים יוצאים לעבוד בגיל מסוים.

2.  הגיוס הצבאי הוא החסם המרכזי שמונע מחרדים לעבוד. גם אלו שכן יוצאים אינם יכולים לעבוד בלבן ולהתפרנס בכבוד.

3. בכל מקרה צריך להיות ציבור של תלמידי חכמים שישב וילמד. בזמן התנ"ך היו שני שבטים מתוך 13 שרק למדו. לימוד התורה הוא הבסיס המרכזי לקיומם של חיי יהדות אמיתיים. קל וחומר שכאשר אנחנו חיים בתוך חברה מערבית שהולכת והופכת מיום ליום לבית בושת אחד גדול, שאנחנו זקוקים להרבה תלמידי חכמים כדי לשרוד.

ש: למה לא מתגייסים לצבא?

ת: האוירה בצבא היא אווירה חילונית. אין אף חילוני שמאלני שהיה מוכן לשלוח את הנוער שלו לשרת בצבא חרדי. אחוזי הנשירה העצומים בציבור הדת"ל מוכיחים כאלף עדים את הטיעון הזה.

ש: למה שורפים פחים?

ת: שאלה כואבת. נשק ההפגנות הוא נשק לגיטימי, אבל צריכים להשתמש בו רק במיקרים חריגים. מה אפשר לעשות, יש כמה אנשים מטורפים שיצאו מדעתם. זהו פלג קטן וזניח, שהמשטרה צריכה לטפל בו.

ש: איך זה שיש בציבור החרדי פשיעה?

ת: התורה יש פרשיות שלמות שמתארות איך צריכים לטפל בגנבים, רוצחים, אונסים, ושאר מרעין בישין. מה זה אומר? שגם בחברה שמתנהלת על פי חוקי התורה תמיד תהיה פשיעה. אין כזה דבר חברה בלי פשיעה. ובכל זאת אחוז הפשיעה בחברה החרדית הוא הנמוך בעולם.

ש: יש אנשים שטוענים שבחברה החרדית יש המון פשיעה, אלא שהיא לא מדווחת.

ת: לא יתכן. חברה עם פשיעה בלי משטרה, לא יכולה להחזיק מעמד יומיים. אם המשטרה תצא לחופשה של שבועיים, אחרי שבועיים כבר לא נצטרך משטרה. פשוט כי לא תהיה מדינה.

ש: למה הרבנים מתערבים בכל דבר?

ת: קשה להתווכח עם שיטה שמצליחה. השיטה הזו של שלטון גדולי התורה הצליחה להציל את הציבור החרדי במשך אלפי שנים בכל המצבים ההזוים שהוא נאלץ לצלוח. לפני שישים שנה כולם היו משוכנעים שאוטוטו אין עוד חרדים. אפילו החפץ חיים בעצמו אמר שאם המשיח לא יגיע מהר כבר לא יהיה לו למי להגיע. והנה אנחנו כאן, חיים וקיימים. אז עם הצלחה לא מתווכחים.

ש: למה יש כאלו הגבלות קשות בנושאי צניעות?

ת: הרב שך היה אומר שהתורה לא אוסרת, התורה מגבילה. הכל מותר, אבל בגבולות. אפשר לסכם את עקרונות הצניעות כך: יש לך אישה אחת וזהו. אל תתעסק עם האשה של השכן.

ש: האם החזרה בתשובה איננה מסיון מלוכלך?

ת: תהליך החילון של העם היהודי נעשה בדיוק באותם שיטות. אירגוני הנוער במזרח אירופה לפני מאה שנה עסקו כל היום במסיון והטפה אנטי דתית ולא בחלו בשום אמצעי. אינני מבין למה מה שהיה מותר להם אסור לי.

ש: למה החרדים לא לומדים תנ"ך?

ת: שקר גס. החרדים לומדים תנ"ך. תתפוס אברך ממוצע ותראה שהוא יודע יותר תנ"ך מאשר גמרא באחוזים. למשל אם הוא יודע עשרים אחוז מהתלמוד, אז מהתנ"ך הוא יודע ארבעים אחוז.בזמן שאדם לומד מסכת אחת הוא יכול לעבור על כל התנ"ך. הסיבה שמשקיעים בזה פחות משום שתנ"ך לומדים מאד מהר ואילו לימוד הגמרא זה עבודה של עשרות שנים.

ש: יש הפליה כלכלית לטובת החרדים.

ת: שקר. יש הפליה הפוכה. אני מוכן לוותר על כל התקציבים, אם אקבל שלושה דברים בלבד. 1. שהמדינה תבנה דיור  לחרדים כמו שהיא בונה לחילונים, לפי האחוז באוכלוסיה. 2. אחוז החרדים בשרותי המדינה יהיה שווה לאחוז באוכלוסיה, כמו שנעשה לגבי הערבים. 3. ינתן לחרדים 15% מתקציב משרד החינוך, גם זה באותו יחס לחלקם באוכלוסיה. אם אני מקבל את שלושת הדרישות הללו, אני מסודר.

תגובות

כתבת די נכון אך יש לי כמה ויכוחים איתך

עוד דוס אחד | 2/17/2010 12:57:55 PM

לגבי הצבא כתבת "אחוזי הנשירה העצומים בציבור הדת"ל מוכיחים כאלף עדים את הטיעון הזה" -
ובכן - אני לא חולק עליך שבציבור הד"ל יש אחוזי נשירה עצומים, אך אם תבחן את הדברים יותר לעומק תבחין שהציבור הד"ל מורכב מכמה תתי-זרמים ואחוז הנשירה הגדול הוא בזרם הדתי-לייט ולא בזרם התורני יותר ובטח שלא בזרם החרד"ל (ששם נראה לי שאחוזי הנשירה יותר קטנים אפילו מאשר אצלנו, אך בוא נגיד שכמו אצלנו בדיוק).
רוב הנשירה שאתה מדבר עליה - מתחילה הרבה הרבה לפני הצבא - החל מגיל 13-14 ועד סוף הישיבה התיכונית כך שלא הצבא אשם בנשירה (אם כי אני מסכים איתך שאסור לשרת בצבא במתכונתו הנוכחית)
עוד כתבת "אחוז הפשיעה בחברה החרדית הוא הנמוך בעולם".
לבושתי ולחרפתי אני נאלץ לומר שאצל החברה הד"ל אחוזי הפשיעה נמוכים יותר מאצלנו (למרות שבכללות אני חולק על דרכם מאד)
לגבי הטענה שהסיבה שמשקיעים בזה פחות משום שתנ"ך לומדים מאד מהר ואילו לימוד הגמרא זה עבודה של עשרות שנים, ברצוני לומר שזו לא הסיבה. הסיבה העיקרית היא שהמשכילים בראשית דרכם בחרו לזנוח את לימוד הגמ' הק' והמדרשים וכד' וללמוד רק תנ"ך ודקדוק ולכן רבותינו הקדושים יצאו נגד הלימודים הללו (אף שכמובן מותר ללמוד תנ"ך אלא הכוונה כמו שאמרו חז"ל "מנעו בניכם מן ההגיון" ופירש"י "אל תרגילום במקרא יותר מדאי"
לגבי שאר הטענות שלך אני מסכים איתך בכל פה.
אבריימי.

כן ולא

הדוס | 2/17/2010 10:25:13 PM

היה מחקר לפני כמה חודשים שחצי(!!) מהילדים של מפוני גוש קטיף הורידו את הכיפה בעקבות ההתנתקות.
הציבור החרד"לי הוא ציבור איכותי מאד. הסיבה שהוא כל כך איכותי זה משום שהוא עבר ברירה טבעית. מי שלא איכותי נטש ונשארו רק האיכותיים. הבעיה שלהם היא שהם עשו צעד מאד מסוכן. הם בנו את כל היהדות שלהם על הבסיס הרעוע של אידיאולוגית ההתנחלויות. ה' ישמור עליהם שהם לא יפלו לגמרי ביום שיפנו אותם מכל יש"ע. ליבי נכמר עליהם, תאמין לי.
בקשר ללימוד תנ"ך, אני לא יודע איזה מרבותינו יצא נגד לימוד תנ"ך. דווקא תלמידי הגר"א מאד עודדו את לימוד התנ"ך. אולי אצל החסידים? אדרבה, מעניין אותי לשמוע מאיפה שאבת את המידע הזה.

אינני יודע אם הנתון שחצי מהילדים הורידו הכיפה הוא נכון

אבריימי | 2/25/2010 2:13:42 PM

אבל גם אם כן - אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו.
ב"ה אנחנו יושבים בביתנו בשלווה ואף אחד לא מאיים לגרש אותנו מכאן ועוד סתם מתוך רשעות.
לגבי לימוד תנ"ך - אכן אצל חלק מהחסידים מתייחסים לזה בשלילה וכתב על זה המהרצ"א מדינוב ויש גם מהחסידים שעודדו ללמוד תנ"ך כמו למשל מוהר"ן מברסלב שאמר שזה ספר המוסר הכי טוב שקיים.
אכן אצל תלמידי הגר"א מאד עודדו ללימוד תנ"ך

תגובת הדוס: לדון אותם - לא.
ללמוד לקח - כן.
והלקח הוא שאסור לבנות את האידישקייט שלך על יסודות רעועים ורעיונות חדשים. "שאל אביך ויגדך זקניך ויאמרו לך".
יש לך מקור למהרצ"א מדינוב? מאד מעניין אותי.

הערה קצרה

אהרון | 3/27/2010 11:23:59 PM

א. אינני מבין מדוע יש להגן על החרדים הנושא כאן באתר איננו חרדים אלא חרדיות אנשים נוטים משום מה לשייך כל דבר למפלגה אם אינך מרוצה מהציבור החרדי ולדעתך אינו מקיים את רצון אלוהיו היה אתה החרדי האמיתי מי מונע בעדך ? ומדוע בכלל להיות "חרדי" מה רע בלהיות עושה רצון ה' בלי כל הזדהות סוציולוגית
ב. אנחנו עושים ע"פ החוק יש לך בעיה עם זה ? תנסה לשנות את החוק אתה שואל איך המצפון שלי נותן לי ? אני מאמין שהלימוד מגן יותר ואני באמת מאמין כך ולא סתם שקרן, שהרי אני מוותר על כל מנעמי החיים למען לימוד תורה
ג. חזרה בתשובה איננה מסיון היא הצלה ממות אפילו יהא באמצעים אלימים [דבר שאיננו נכון] וודאי שיש להציל חיים בצורה קשה ושוב אפשר להתווכח עם כך שזוהי איננה הצלה אך זה נקודת הדיון ואנו באמת מאמינים שזוהי הצלה ממות שאת חיינו מסרנו למען התורה.

תגובת הדוס: פנית אלי במייל, אבל כתבת כתובת לא תקינה, אם תוכל לשלוח שוב. בכל מקרה תודה על התגובות.

האם לצבא דוד המלך החרדים היו מתגייסים?

פיני | 1/18/2011 9:06:53 AM

כידוע לך התורה התירה "אשת יפת תואר" מחוסר ברירה, כדי שלא יעשו זאת באיסור.
רק לדוד המלך היו 400 בנים מאשת יפת תואר, גם תמר בתו הייתה מאשת יפת תואר, בצה"ל הפרוץ מי שאונס שבויה פעם אחת הולך להרבה שנים לכלא.
להזכירך "מי האיש הירא ורך הלבב, ילך וישוב לביתו" אומרים חז"ל כי רק צדיקים גמורים יצאו לצבא להילחם,ומי שדיבר בזמן הנחת תפילין לא יצא כי חשש פן ימות במלחמה, והתורה התירה לצדיקים אלה לאנוס שבויות.
האם גם לצבא דוד המלך החרדים לא היו מתגייסים בגלל הפריצות?

תגובת הדוס: מה שהתורה מתירה - מותר.
מה שהתורה אוסרת - אסור.
התורה היא צו אלוקי, ואיננה נקבעת לפי גחמות וסברות של יצורי אנוש עלובים, שהיום חושבים כך ומחר אחרת.
אגב, אתה מתואם עם "חרדים נעים להכיר"?

התורה התירה מתוך מצוקה.

פיני | 1/18/2011 10:15:52 AM

חז"ל אומרים במפורש כי התורה התירה יפת תואר, רק משום הרמה המוסרית הירודה שהייתה אז בחיילי צבא ישראל הצדיקים . ולא משום שנכון לעשות כך. מכאן שלמרות הפריצות והחילוניות בצבא היום, עדיין רמתם המוסרית גבוהה יותר מרמתם של חיילי דוד המלך. ואם לצבא דוד המלך היו החרדים בודאי מתגייסים, למרות שהיו אלה מלחמות רשות, ק"ו לימינו שזו מלחמת מצווה למרות שאין סנהדרין.

תגובת הדוס: אתה מערב פה כמה דברים -
הדין של השוטרים שמחזירים את כולם הבייתה זה רק במלחמת מצוה. המלחמות של דוד המלך היו מלחמות רשות, שאליהם כולם יוצאים.

בנוגע לאחוזי החילון בקרב הדתיים.

פיני | 1/18/2011 10:43:43 AM

אכן אחוזי החילון גבוהים, יודעים זאת על פי הורדת הכיפה. אולם מה הם אחוזי החילון אצל החרדים? את זה אי אפשר לדעת. כי בגיל שהדתי הולך לצבא, החרדי מתחתן ומביא ילדים לעולם. בודאי יש כאלה חרדים המפסיקים להאמין, אולם הם כבר שבויים בחברה החרדית. הם גרים בסביבה חרדית מקבלים משכורת ממקום העבודה החרדי כגון משגיח כשרות או מהכולל, ילדיהם לומדים במוסדות חרדים, ולכן בוחרים בדרך של אנוסי ספרד, חרדים כלפי חוץ, וחילונים בבית. כמה כאלה יש אי אפשר לדעת. אולם עדיף להוריד הכיפה מאשר לחיות כל הזמן בשקר בחברה החרדית. שלא לדבר על חילול ה' נורא כאשר מתפרסמים מעשה הזוועה שהם עושים בלבוש חרדי.

תגובת הדוס: מצב כזה כמו שאתה מתאר לא יכול לשרוד הרבה שנים, זה חייב להתפוצץ יום אחד.
אני זוכר שדיברתי פעם עם בחור דת"ל מישיבת הר המור, דווקא בחור עם נשמה טובה, זה היה לפני עשר שנים, והוא טען לי שאוטוטו הציבור החרדי הולך לקרוס. עשר שנים חלפו, וברוך השם הוא עדיין מחכה לנבואתו השחורה, וימשיך לחכות עוד מאה שנה.

לא כל מחלה גורמת לקריסת הגוף.

פיני | 1/18/2011 11:18:28 AM

יש מחלות כרוניות שהחולים סובלים וממשיכים לחיות. השנויים המפליגים שעוברת החברה החרדית עקב רבוי האנוסים בקרבה, גורמת לסבל רב בחברה החרדית. בעיית הפשע שלא הייתה כדוגמתה בעבר. לפני 30 שנה בני ברק התגאתה בהיותה העיר היחידה במרכז שאין בה תחנת משטרה. כיום יש 5 תחנות שיטור, ואין הקומץ משביע את הארי. עשרות פריצות וגניבות כל שבת, באלעד רישתו הרחובות במצלמות אבטחה, כי מסוכן להסתובב ברחוב בערבי שבתות, והרשימה עוד ארוכה. היום כבר ההנהגה החרדית מודה כי מדובר בצעירים בלבוש חרדי מקרב הקהילה, אנוסים חרדיים שכבר אינם מפחדים ומרימים ראש. היום החרדים היו מאוד שמחים אם שבאבניקים אלה היו חילונים, וגרים בסביבה חילונית.

תגובת הדוס: א. הפורצים והגנבים, הם תמיד חילונים. הסיבה שבבני ברק צריך תחנת משטרה, זה בגלל האלימות החילונית.
ב. השבבניקים ברחובות הם לא אנוסים, הם חילונים במוצהר.
ג. גם כשאני הייתי ילד היו הרבה פרחחים, ואני גרתי באיזור הכי חרדי בעולם, ב"קריית הוותיקן", כהגדרתו של אחד מבעלי התשובה שהתגורר באיזור. תמיד היו.

טעית בתגובתך!

פיני | 1/19/2011 2:20:57 PM

השוטרים מחזירים הבייתה מהמלחמה, רק במלחמת רשות כמו אצל דוד המלך. במלחמת מצווה כפי שהיא היום לפי הרמב"ם, "יצא חתן מחדרו, וכלה מחופתה.?

תגובת הדוס: א. הרי זה בדיוק מה שכתבתי.
ב. במלחמות של מדינת ישראל אסור להשתתף בשום פנים ואופן, כי הצבא מלא בבנות וזנות, ואוירה אנטי תורנית, והדברים האלה על פי תורתינו הקדושה הם "יהרג ואל יעבור" והם דוחים את כל התורה כולה.

שיטת גדולי ישראל "הצליחה"?

פיני | 1/19/2011 2:34:27 PM

80 מהחרדים נרצחו בשואה, יותר מהציונים, יותר מהרפורמים, ואיפה היו הרבנים? לטענתם בהסתר פנים. זו הסיבה האמיתית מדוע לא מלמדים על השואה. הלזה יקרא הצלחה?
כיום רוב החרדים נווגדרים עניים מרודים החיים מקצבאות ותמיכות של הציונים. לפי חז"ל עני חשוב כמת. הלזה יקרא הצלחה?
החזון איש רואה בפסיכולוגיה כפירה, כיום בכל בתי הספר החרדים יש פסיכולוגים. הלזה יקרא לשמוע לרבנים?
הרב אלחנן וסרמן הי"ד ראה בשיתוף פעולה עם הציונים,כפירה גמורה, והוא שמע את זה מהחפץ חיים. והנה היום החרדים יושבים בכנסת, בממשלה, תחת תמונת הרצל. הלזה יקרא לשמוע בכל הרבנים?

תגובת הדוס: א. ההנהגה הלאומית של העם היהודי עברה לידים חילוניות מאז הקונגרס הציוני, ולכן השואה נחשבת לכשלונה של ההנהגה החדשה ושלה בלבד. וגם הכשלון בנסיון להקים לעם היהודי חוף מבטחים בארץ ישראל, שהולך ומתברר בחלום באספמיה.
ב. בשואה נהרגו כולם בלי יוצא מן הכלל, חילונים וחרדים, מתבוללים כריפורמים.
ג. החזון איש לא ראה בפסיכולוגיה כפירה. אם היה כזה חזון איש הייתי יודע מזה.
ד. כנ"ל לגבי ההצהרה הדרמטית שלך לגבי הגר"א ווסרמן.

קרא את הספר עקבתא דמשיחה להגר"א וסרמן.

פיני | 1/19/2011 8:46:20 PM

תמצא אותו באינטרנט באתר דעת. ותגלה מה הוא אומר על חרדי שמשתף פעולה עם ציוני, ועוד יושב בממשלה בה המנהיג ציוני חילוני.
קרא את הנבואה שלו אודות השנוי העצום שלא היה כמוהו בעולם, שיהיה אחרי השואה, ניבא ולא ידע כי ניבא את הקמת המדינה.
קרא את הנבואה על כך שהשואה היא חבלי משיח, ולאחריה יבוא המשיח. האומנם בא המשיח? אלא אם כן הוא התכוון לבן גוריון.

תגובת הדוס: אתה לא צריך להפנות אותי לאתר דעת, ברוך השם הספר החשוב הזה נמצא אצלי בבית. קראתי אותו כמה פעמים מכריכה לכריכה, ואינני יודע איפה הוא כותב מילה אחת ממה שאתה כותב.

עקבתא שמשיחה

פיני | 1/20/2011 7:21:54 AM

כל מקום שכתוב בספר דתי לאומי, אמור מעתה חרדי. כי החרדים הם היום השותפים של ראש הממשלה הציוני, והם הנותנים לו כח לשלוט הם היושבים בכנסת המינים, למרות שגם שם יש פריצות כמו בצבא, יושבים יחד גברים ונשים, אין כניסות נפרדות. ביום הקדוש הוא יום הבחירות, סוגרים הישיבות ליום שלם של ביטול תורה, כדי לקיים באדיקות מצוות בחירות(מעל 90% מצביעים, לעומת 60% חילונים) והרב אלחנן וסרמן רואה זאת משמים ועיניו כלות.

תגובת הדוס: אני קראתי את הספר כמה פעמים, ולא ראיתי התייחסות כל שהיא לאנשים שמצביעים בבחירות למדינה שכבר קמה, והשתתפותם לא תעלה את כוחה בכי הוא זה, אלא רק תתן לה צביון דתי. הגרא"ו נרצח שנים רבות לפני קום המדינה.

חרדים תורמים הרבה לבטחון

יהושע | 6/9/2011 12:02:31 AM

לגבי הגיוס בצבא, כמה החרדים תורמים לבטחון,ארגון יד לאחים שממומן בעיקר ע"י חרדים שמצילה מאות יהודיות מכפרים ערביים וממסיון וכתות,ארגונים כמו הצלה זקא עזרה למרפא יד עזרע ושולמית והרשימה ארוכה, גם ע"י החזרה בתשובה מונעים מאות מקרי רצח אלפי מקרי אלימות פשיעה סמים וכו'

כמה קישורים (תעשו "העתק-הדבק" לדפדפן שלכם)

מישהו | 10/18/2011 12:39:43 AM

למה החרדים מובדלים?
http://www.hidabroot.org/MediaDetail.asp?MediaID=11167

למה חרדים לא משרתים בצבא?
http://www.hidabroot.org/MediaDetail.asp?MediaID=10170

יחס החרדים לציונות:
http://www.hidabroot.org/MediaDetail.asp?MediaID=9499

עוד שאלות על החרדים:
http://www.hidabroot.org/MediaDetail.asp?MediaID=12063

באופן כללי חשוב לדעת: ה"שאלות" על החרדים הם דרך להשקיט את המצפון לומר שלא צריך לקיים מצוות. רבותיי, זה לא קשור! התורה היא אמת בלי שום קשר לאם החרדים מתנהגים בסדר או לא (ואגב הם דווקא מתנהגים יפה מאוד, חבל שב"תשקורת" משבשים את הכל).