טעויות נפוצות של בריאתנים

מאת: הדוס | 2/14/2010 אמונה ומדע

אחרי כל כך הרבה מאמרים בנושאי תורה ומדע, אחרי שהגענו למסקנה שכל התיאוריות הכפרניות למיניהם הם אמונות טפילות של אנשים חשוכים שאינם מונעים על ידי ההיגיון, נשאלת השאלה איך יתכן שדברי ההבל הללו הצליחו לשכנע המוני אנשים ברחבי העולם. אמנם הם רק אחוזים בודדים שרק הולכים ומתמעטים, אבל בכל זאת מדובר במיליוני אנשים.

אחת הסיבות לכך, זו ההתמודדות השגויה של חלק מאנשי הדת בעולם, שאינם מתמודדים עם הנושא בצורה הנכונה, לדעתי.

במאמר הבא אכתוב רשימת נקודות נפוצות שבהם נופלים אנשי דת ובריאתנים בבואם לעסוק בעיניינים אלו.

א. דבר ראשון לא לפחד. ישנם אנשים רבים שמפחדים להיחשף לחומר אתיאיסטי-כפרני. זו טעות חמורה. רק מי שלא למד מעולם את שיטות הכפירה והכחש עלול לפחד מהם. ההיפך הוא הנכון. ככל שאדם לומד יותר על אבולוציה וביקורת המקרא, כך הוא נעשה מודע יותר ויותר לדברי השטות וההבל הרבים שעומדים בבסיסם של שיטות אלו.

ב. להפסיק להתיפיף. אם היו באים מולנו אנשים רציניים עם שאלות על רמה, היה עלינו להתייחס אליהם בכבוד. אבל כאשר  אנחנו נאלצים לעמוד מול שוטי עולם ונמוכי דעת, עלינו להסיר את כפפות המשי מעל ידינו. אם אנשים קטני מישכל כמו כל עורכי אתרי הכפירה למיניהם מרשים לעצמם לדבר בשם המדע בביטחון עצמי של זוכי פרס נובל, ולבזות את כל היקר והקדוש לנו, התפקיד שלנו זה להראות קבל עם ועדה את מערומיהם, להציג את נלעגותם ובערותם לעיני כל העמים.  לנו יש יתרון אחד עליהם. הם באים עם השקר ואנחנו עם האמת. הרבה יותר קל לייצג את האמת מאשר את השקר.

ג. רוב הבריאתנים בעולם הם נוצרים. לנוצרים יש בעיות חמורות בהתמודדות עם האבולוציה וגיל העולם. התשובות האמיתיות לרוב השאלות נמצאות בתורה שבעל פה ולא בתנ"ך. לנוצרים אין את המפתחות האמיתיות של התורה, ולכן הם מגששים באפילה.  מי שיסתכל במאמרים על גיאולוגיה שכתבתי יראה שכל המקורות הם מהתורה שבעל פה.  הנוצרים הולכים בחושך.  אותו דבר גם ביחס לביקורת המקרא. רק לנו יש את הכלים האמיתיים למצוא את התשובות הנכונות.

ההתמודדות עם האתאיזם היא הרבה יותר קלה ופשוטה ממה שאנשים חושבים. האתיאיזם הוא בקושי נמר מנייר. עלה נידף שנושפים בו והוא נעלם. בניין ורטואלי, שנבנה על קו תוהו ואבני בוהו.

בעיטה אחת והוא איננו.

לא לפחד.

יש לך שאלות באמונה?

תיכנס לספרייה, תקרא שמה את כל סיפרי הכפירה הקיימים, וכשתגמור, לא ישארו לך יותר שאלות. אתה תהיה משוכנע לחלוטין בכל עיקרי האמונה עד האחרון שבהם.

בהצלחה,

הדוס.

תגובות

נכון כפי שאמרת לא ניתן להפריך את קיומו של בורא עולם אבל אשמח לשמוע את דעתך בעניינים בנוגע לעניין הלכתי מסוים

nine1 | 2/14/2010 9:48:30 PM

לכבוד הדוס הנכבד

אני הייתי לפני זמן מה באירוע משפחתי מסויים (בעל אופי חרדי ) כולנו שכנו בבית מלון אכלנו ושתינו והתפללנו כל השבת שמסביבנו הסתובבו להם יהודים שדאגו לכל מחסורנו כמובן שהאוכל לא הוכן בשבת והמשכורת שולמה לאחר זמן מה אך העובדים בנקום לממש את הרעיון שחקוק בתורתנו הקדושה!!! באותיות קידוש לבנה ששישה ימים בשבוע עובדים ביום שביעי מנוחה העובדים האלה בהחלט עובדים ששבעה ימים .לאחר מכן ששאלתי את קרוביי לפשר הדבר הם מלמלו שזה לא נחשב למלאכה לפי לט המלאכות וגם זה לא מלאכת מחשבת או משו דומה. התשובה לדעתי הזויה כי לדעתי ההלכה בימינו אכן לוקה במידה מסוימת והינה אני אשר קטונתי והבנתי פעוטה עד מאוד מאוד מאוד (מאוד) לעומתם של כל גדולי תורה אך ככתוב בתנך (אני לא מצטט) התורה לא רחוקה ממך ומתוקף רעיון זה בנושא זה אני נאלץ להתקומם על אותם גדולים כי אני רואה רעיון מסוים קדוש וטהור שחוזר על עצמו כל כך הרבה בתנ"ך הקדוש. התגיד שהקדוש ברוכו עשה מלאכה כל שהיא שישת ימים שברא את העולם לאאא הקדוש ברוכו לא עושה מלאכה זה מעבר ממנו אבל הסיבה שהוא נח זה לאו דווקא מלאכה זה הדרישה שאחרי עשייה מסוימת בשבוע ימים לא משנה אם אתה פועל בניים מתכנת מחשבים או זמר אתה זכאי למנוחה ומכך אופי המלאכה מאבד משמעות!!!!

זוהי דעתי בעניין אשמח לתגובה NINE1

לכאורה אתה צודק

הדוס | 2/14/2010 10:32:52 PM

אני לא רב ופוסק, אבל לכאורה יש בזה באמת בעיה. אני מאמין שאם תשאל רבנים בעניין הם באמת יגידו שזה לא ראוי.
אין שום הבדל בין איך שהשבת מוצגת בתנ"ך לאיך שהיא מוצגת בחז"ל. הפוך. חז"ל אסרו הרבה דברים בשבת כדי שאנשים לא ינצלו את ה"פירצות" באיסורי דאורייתא ויעבדו כל השבת. הרמב"ם למשל כותב שהסיבה שאסרו טילטול מוקצה בשבת הוא משום שבן אדם היה יכול להשאיר את כל העבודות הקשות שלו לשבת, והוא ירוקן את השבת מהתוכן שלה.
זו רק דוגמא. הרעיון הזה חוזר על עצמו בהלכות שבת בלי סוף. בכלל, המצב שלנו מבחינת יהדות, הוא כל כך ירוד, שהרבנים מרימים קול מחאה אך ורק בדברים שנוגעים להריסת יסודות הדת ממש. זה שהרבנים לא מתערבים בכל מיני דברים זה לא ראיה שהם מסכימים. פשוט אי אפשר לעמוד כל היום ולצעוק.
האם הציבור שלנו הוא מושלם? ממש לא. הנפילה של הדור האחרון איננה קשורה לא לחילונים ולא לחרדים. כולנו נפלנו לבור עמוק, כל אחד לפי דרגתו. אני מסתכל על סבא שלי. אולי אני יודע עוד כמה דפי גמרא יותר ממנו. אבל האם יש איזה דמיון בין היראת שמים שלו לשלי?
זה המצב.

אבוי, אתה לא רק אידיוט אלא גם עילג

| 2/15/2010 4:38:29 PM

בושה

נשמע שאתה מנסה לשכנע את עצמך שאתה לא מפחד

| 2/15/2010 5:22:42 PM

נורא מפחיד לגלות שייתכן שאתה טועה, וכל ההקרבה שלך היא לשוא. וכגודל ההקרבה - כך גודל הפחד.

ההתמודדות שלך עם האתאיזם (תקרא לזה "נמר מנייר", "עלה נידף" או המפלצת-שבארון) די ילדותית ("בעיטה אחת והוא איננו"). מספיק לקרוא את ההתכתבויות הקודמות, גם אחרי שצינזרת את מה שלא עלה בקנה אחד עם השקפתך, כדי לראות שמאמריך ותגובותיך מבוססים על התעלמות עקבית מהעולם שסביבך.

עד כה, לא שכנעת "שכל התיאוריות הכפרניות למיניהם הם אמונות טפילות של אנשים חשוכים שאינם מונעים על ידי ההיגיון". מצד שני, אמירות כאלה (מנטרות חסרות כל ביסוס) שזורות בטקסטים שלך, כך שאינני מתפלא.

ועכשיו ודאי תצנזר תגובה זו, כדרכך.

תגובת הדוס: תינוק.

לאחר קריאה מעמיקה את התגובה שלכה מס פעמים אינני בשונה מפעמים רבות אחרות מוצא את הגיון בתגובה למרות שבדך כלל אני חייב לציין התגובות של מצוינות ולפי השכל הישר.

nine1 | 2/15/2010 11:10:34 PM

לכבוד הדוס היקר
אני ישתדל לעבור על התגובה בצורה עניינית

אני לא רב ופוסק, אבל לכאורה יש בזה באמת בעיה. אני מאמין שאם תשאל רבנים בעניין הם באמת יגידו שזה לא ראוי.

הפיסקה הזאת לצערי לא נכונה הרי בני משפחתי חרדים מאמינים וקפדנים ובאירוע השתתפו רבנים (לא גדולי תורה אבל רבנים) ובני משפחתי דאגו שהכל יהיה לפי הלכה קיצר לא תמצע שם אוכל שהוא לא גלאט כשר (בעלויות עצומות) ככה שהייתה הקפדה חמורה!

אין שום הבדל בין איך שהשבת מוצגת בתנ"ך לאיך שהיא מוצגת בחז"ל. הפוך. חז"ל אסרו הרבה דברים בשבת כדי שאנשים לא ינצלו את ה"פירצות" באיסורי דאורייתא ויעבדו כל השבת. הרמב"ם למשל כותב שהסיבה שאסרו טילטול מוקצה בשבת הוא משום שבן אדם היה יכול להשאיר את כל העבודות הקשות שלו לשבת, והוא ירוקן את השבת מהתוכן שלה.
זו רק דוגמא. הרעיון הזה חוזר על עצמו בהלכות שבת בלי סוף.

מה שכתבתה עד כה מראה שיש הקפדה חמורה מאוד על שמירה על הערך השבת הקדוש ככה אם שומרים על השבת בצורה כה קפדנית למה בתוך הקפדנות הזאת נכללת הדרישה לא להעסיק יהודים בשבת גם אם בדרך עקיפה (פירצה) שלדעתי מגוחכת ופוגעת בשם יתברך עד מאוד!!!!

בכלל, המצב שלנו מבחינת יהדות, הוא כל כך ירוד, שהרבנים מרימים קול מחאה אך ורק בדברים שנוגעים להריסת יסודות הדת ממש. זה שהרבנים לא מתערבים בכל מיני דברים זה לא ראיה שהם מסכימים. פשוט אי אפשר לעמוד כל היום ולצעוק.

אני חייב לא להסכים אם דבר זה היום המגזר החרדי מקפיד ומקפיד ומקפיד הרבנים לדוגמה בדרישה להפרדה באוטובוס בין נשים לגברים זה זוטות האם באמת שגבר יושב לעד אישה באוטובוס עשוי להביא לפגוע בציניות או שגבר חס ושלום בטעות יגע במגע אקראי לחלוטין באישה בזמן עלייה לאוטובוס זה פגיעה בצניות דעתי בעניין שלא אני מאמין באמונה שלי פנימית וזוהי זכותי שהשם יתברך לא רצה לראות עולם בו ישנה הפרדה כה קיצונית אלא עולם בו הנשים מתלבשות בצניות ולא פרוצות חס ושלום ופשוט מתקיימת הפרדה מינימלית בעננינים מהותיים (וכן אני משתמש במילה מינימלית ) על מנת למנוע מצבים לא נעימים ולא עולם בו הנשים נמנע לשבת מקדימה באוטובוס.
לא חסרות דוגמאות נוספות על הקצנה אצל החרדים הדוגמה הזאת הכי צורמת בליבי על אף שאני בן כמובן אני מבין את הסבל של הנשים ואת הפגיעה בזכויות שלהם על מנת עשייה של משו שלדעתי השם יתברך פשוט לא רצה!!

האם הציבור שלנו הוא מושלם? ממש לא. הנפילה של הדור האחרון איננה קשורה לא לחילונים ולא לחרדים. כולנו נפלנו לבור עמוק, כל אחד לפי דרגתו. אני מסתכל על סבא שלי. אולי אני יודע עוד כמה דפי גמרא יותר ממנו. אבל האם יש איזה דמיון בין היראת שמים שלו לשלי?
זה המצב.

נכון כולנו נפלנו לבור עמוק שלדעת יש רק דרך אחת לצאת ממנו לחנך יותר את הנוער לערכים וליצור במידה שלנו חברה שונה חברה חברה בה החרדים עובדים כמו בימי התנך עוסקים בלימדת תורה עוזרים לזולת אני הייתי רוצה לראות יותר צעירים חרדים שלצדהגמרא מתחנכים לעזרה לזולת ומקבלים השראה מהדמויות בתנך המדהים שלנו שמלמדים אותנו איך להיות דבר ראשון והכי חשוב בחיים האלה להיות בני אדם!!!

אני נהנה להתכתב איתך אך אני חייב לציין שהתאכזבתי מהתגובה האחרונה. אני לא מעוניין לקחת מזמנך היקר שמוקדש ללמידת תורה ועל כן אני לא ימשיך להגיב בעניין

בהוקרה NINE1

תגובת הדוס: א. אתה רוצה שאני אוסיף לך עוד כמה דברים שנעשים על ידי אנשים חרדים וזה לא בסדר? אני יכול לתת לך רשימה מאד ארוכה. אם תשאל את הרב אלישיב והרב וואזנר והם יגידו שזה בסדר, אז נוכל לדון בזה. אני יכול לכתוב ספר שלם עם ביקורת על הציבור החרדי. יחידים מושלמים יש, ציבור מושלם לא יתכן.

ב. בקשר לירידת הדורות, אנחנו מקפידים יותר על דברים חיצוניים, אבל העיקר זה הלב. ובזה אנחנו לא מתקרבים לדורות הקודמים.
ג. על הפרדה באוטובוסים, אם האוטובוסים של אגד בשכונות החרדיות לא היו מפוצצים כמו קופסת סרדינים, ההפרדה הייתה מיותרת.
ד. מה שאתה טוען הוא שצריך לחנך יותר ללב ולא רק למעשים חיצוניים. זו בדיוק הטענה של תנועת המוסר, וזה נכון לחלוטין.
ה. לדבר על אמונה זה לא ביטול תורה. זה התורה בעצמה. הרמב"ם כותב "כי חביב עלי ללמדו דבר אחד מעיקרי הדת והאמונה מכל אשר אלמדהו". אינני זוכר איפה, אבל זה בערך התוכן. להתווכח עם מחב"שים שלא מעוניינים לשמוע, זה ביטול תורה אמיתי. אבל עם מי שמעונין לשמוע? אם זה לא לימוד תורה אז מהו לימוד תורה?

הפרדה באוטובוסים

| 2/16/2010 10:56:25 AM

א. אתה טוען שההפרדה נובעת רק מעומס באוטובוסים שיוצר צפיפות. האם קופת חולים כה צפופה שצריך בה ספסלי גברים וספסלי נשים? מדוע קיימת הפרדת ישיבה בחתונות? האם גם שם קיימת אותה הבעיה?
ב. אם כבר הפרדה, למה לא להיות ג'נטלמנים, ולתת לנשים לעלות מקדימה?
ג. מדוע לא לדרוש תגבור אוטובוסים? זה לא פתרון ראוי יותר לבעיה? לא יותר קל להפעיל את הכח הכלכלי שלכם מאשר ללכת נגד זכויות נשים? תאמין לי שבדרישה לתגבר אוטובוסים תקבלו תמיכה משאר הציבור - הרוב (כמובן במידה ותאבקו למען תגבור האוטובוסים בכל הארץ, ולא רק בשכונות חרדיות. והרי אם אתם רוצים למנוע גם את ה"תואבה" באוטובוסים מהרצליה לת"א - זו דרך טובה. גם באוטובוסים אלו נוסעות נשים דתיות וחרדיות).

תגובת הדוס: א. הפרדה בקופת חולים?????? אני לא ראיתי כזה דבר. כנראה שאתה יותר חרדי ממני. או שאתה קונה כמו כל עם ישראל את הלוקשים של התקשורת.

ב. היה הרבה בלאגן על תדירות האוטובוסים וזה לא עזר. זה שאתה לא שמעת על זה, שוב, אתה ניזון מהתקשורת, אז איך אתה מצפה לשמוע את האמת?

הפרדה באוטובוסים

| 2/16/2010 9:13:11 PM

תאמין לי, אני לא יותר חרדי ממך, פשוט יצא לי בעל כורחי לבקר בסניף גאולה של קופ"ח.

בכל מקרה, הפרדת ישיבה בחתונות - מוכר לך. האם שם יש את אותה בעיה?

לגבי ה"בלאגן" על תדירות האוטובוסים, הציבור החרדי יודע לעורר גלים כשהוא רוצה. אני לא מאמין שיותר קל לציבור עם מפלגה בממשלה לרמוס זכויות נשים מאשר להגביר את תדירות האוטובוסים. בכל זאת, לא שמענו על קשיים של ש"ס להשיג תקציבים.
כנראה, שגם אם היה מאבק כזה, החליטו ראשי הציבור החרדי שיותר קל לנהל את המאבק על גבן של הנשים שגם ככה מעמדן נמוך.

הפרדה באוטובוסים

| 2/16/2010 9:13:14 PM

תאמין לי, אני לא יותר חרדי ממך, פשוט יצא לי בעל כורחי לבקר בסניף גאולה של קופ"ח.

בכל מקרה, הפרדת ישיבה בחתונות - מוכר לך. האם שם יש את אותה בעיה?

לגבי ה"בלאגן" על תדירות האוטובוסים, הציבור החרדי יודע לעורר גלים כשהוא רוצה. אני לא מאמין שיותר קל לציבור עם מפלגה בממשלה לרמוס זכויות נשים מאשר להגביר את תדירות האוטובוסים. בכל זאת, לא שמענו על קשיים של ש"ס להשיג תקציבים.
כנראה, שגם אם היה מאבק כזה, החליטו ראשי הציבור החרדי שיותר קל לנהל את המאבק על גבן של הנשים שגם ככה מעמדן נמוך.

תגובת הדוס: א. אינני יודע מה קורה אצל הנטורי קרתא בגאולה. תבוא לשכונה חרדית נורמאלית ושפויה, ותראה מה קורה שם.
ב. בחתונות הנשים מתלבשות הצורה הכי מושכת שהם יכולות, זהו אירוע עם אוירה קלילה, ולכן חייבים הפרדה. יש לי אישה אחת וזה מספיק לי. למה יש כל כך הרבה גירושין? כי אדם מתחיל להשוות את אשתו, או אישה את בעלה, לאנשים זרים. והרי כל איש ואישה מחוץ לבית נראים זהב טהור.
ג. הכח של הציבור החרדי, קיים בעיקר בתיקשורת. התקציב של תלמיד בחינוך החרדי הוא רבע מהתקציב של תלמיד בחינוך הכללי. אותה דירה באיזור חילוני עולה 100,000$ באיזור חרדי תעלה 250,000$. על איזה כח אתה מדבר?

הפרדה באוטובוסים

| 2/19/2010 2:17:39 AM

אם אתה משווה את אשתך לנשים אחרות רק כי פגשת פתאום נשים אחרות - כדאי שתתגרשו כבר עכשיו.

בכל מקרה, זו לא סיבה לגיטימית שבני זוג שנשואים באושר 50 שנים יאלצו לשבת בשולחנות נפרדים (עם פרגוד באמצע), או לא יוכלו לשבת יחדיו באוטובוס.

תגובת הדוס: נו, באמת. אל תהיה תמים. איפה אתה חי. כאילו שאתה מנותק לגמרי ממה שקורה בחברה הישראלית.

אלוהים מת באושוויץ - אנא התעמת עם זה ברצינות וללא התפתלויות

עופר | 11/20/2011 9:19:44 PM

.

תגובת הדוס: כתבתי על זה פה -
http://thedos.co.il/Article.aspx?Article=106
בברכה מרובה.

.

אגנוסטי | 5/2/2012 3:56:03 PM

א''כ , למה אין שום דת שמתירה למאמיניה לקרוא את הספרים האלה ?

תגובת הדוס: למה? כי רוב האנשים הם לא ביולוגים ולא ארכיאולוגים, ואין להם את הכלים להתמודד עם דברי הבל כאלו.

בעייה הלכתית

shaibl@hotmail.com | 6/4/2013 10:01:00 PM

אם גדולי הדור (החרדים כמובן) יאשרו לציבור לפתוח את ספרי הכפירה למינהם אנחנו נסיים כמו הציבור הדתי לאומי. תראה איזה אנשים צמחו שם: שטרן,בורג,אביר וכו'. תראה עם איזו מפלגה הם כרתו ברית. הציונות הדתית היום בדרך להיות תת זרם של הרפורמים בגלל הפתיחות יתר שלהם.

תגובת הדוס:
ברור שזה אסור מבחינה הלכתית. הוא התכוון לומר שבד"כ אלו העוסקים בסוגיות של "דע מה שתשיב לאפיקורוס", נמצאים בבעיה יותר גדולה כאשר הם מודעים רק לחלק מהחומרים, כיוון שהכופר יכול להציג להם שאלה בנושא שהם לא נגעו בו. אך אם הם הקיפו את כל החומר, הם ידעו מה להשיב תמיד. אך שוב פעם: עניין של התשובות עם הכופרים דורש רקע מתאים, וידע מקיף גם ביהדות וגם בשאר חכמות, והתייעצות מתמדת עם חכמים שעוסקים גם הם בתחום, ולא כל אחד יכול להרים את הכפפה.