אבולוציה: סדרה של טעויות או הנדסה גנטית טבעית?

מאת: שלמה הראל | 1/23/2012 אמונה ומדע

לאחר פרסום הספר Darwin's Black Box ב-1996 חוקרי האבולוציה התחלקו לשני סוגים: כאלה שהתעלמו ממנו ובעזות מצח המשיכו בדרכם וכאלה שעצרו וחשבו לרגע.

הספר מפתח את הטענה שהעלה דרווין בעצמו בספרו לפיה אם תמצא מערכת מולקולרית של איבר או אורגניזם כלשהו שהמורכבות שלו היא בלתי ניתנת להפחתה (irreducibly complex) אז כל תאורית האבולוציה מתפרקת כלא היתה, כותב הספר פרופ' מיכאל (Michael Behe) תבע את המושג הזה, בעוד שהוא נותן מספר דוגמאות לאיברים כאלה כמו העין והסיליום.

מערכת מורכבת בנ"לית כזאת תעמוד במבחן רק כאשר כל חלק ממנה שתפחית תהפוך את כל המערכת לחסרת תועלת ועקב כך למיותרת מבחינה אבולוציונית. בניסוח מדויק זה סתם פרופ' מיכאל את הגולל על ההפשטה של חוקרי האבולוציה את המערכות המולקולריות, המנסים לגרום לאיברים כמו העין להראות ככאלה שיכלו להתפתח בשלבים רבים ופשוטים כמעין סדרת טעויות. מסקנתו של הספר היא תמיכה גורפת בתכנון התבוני של מגוון החיים בארץ.

אחד מהחוקרים המעטים, דר' שפירו מאוניברסיטת שיקגו, שהתייחס לבעיתיות שספר זה מעמיד לאבולוציה הדרוויניסטית המודרנית וספק יוצא להגנת הדרוויניזם ספק עובר צד הוא העלה רעיון חדש – הנדסה גנטית טבעית, אלו שמכירים הנדסה גנטית מלאכותית היא שהצמיחה לנו עגבניות שרי וגזר גמדי, כל אלו שיפורים גנטיים של האדם.

הוא מעלה מספר עובדות לא כל כך מוכרות מהאבולוציה המודרנית: התא החי מסוגל לחשב ולבצע החלטות שיגרמו לשינוי דפוס פעילותו בטווח הקצר, התא משגיח ועוקב אחרי מצבו הביוכימי והגנטי, התא מסוגל לעקוב ולתקן טעויות גנטיות. והכלל הוא שהתא הרבה יותר דינמי מבחינת הנדסה גנטית ממה שחשבנו, התא מסוגל להתאים את עצמו למצבים קיצוניים וסביבה חדשה וכך לפתח את עצמו אבולוציונית.

עוד טוען, שלפי האבולוציה הקלאסית, הסיבות לשינויים ב-DNA ובעקבותם התפתחות אבולוציונית הם שינויים אקראיים שקורים מתאונות מחומרים רדיו-אקטיביים, כימיקלים שונים, פגיעה חמצונית, חוסר יציבות ב-DNA או מטעויות בלתי נמנעות בתהליך שכפול תאים. אולם כפי שמנינו למעלה התא החי מסוגל לבצע תהליך של מיפוי שגיאות ותיקונן ב-DNA, כלומר כל שינוי חיצוני שנגרם סופו להיות מתוקן על ידי התא עצמו.

הניסוח של דר' שפירו על הנדסה גנטית טבעית:

Evolutionary genomic change occurs largely by a process of Natural Genetic Engineering. Systemic genome organization means that new functions arise by the cut-and-splice rearrangement of genetic modules. Living cells possess mobile genetic elements and other biochemical functions which carry out the underlying DNA rearrangements. Cells regulate the activation of natural genetic engineering functions. Thus, cells have a capacity for major genome reorganization in response to evolutionary crisis. Moreover, the fact that natural genetic engineering changes are neither random in nature nor restricted to a single site in the genome means that they can create novel distributed (multilocus) systems and new genome system architectures.

לפי זווית מהפכנית זאת הוא מייחס את רוב השינויים האבולוציוניים בגינום להנדסה גנטית טבעית. ההצעה החלופית של שפירו (שאותה פיתח לספר שלם: Evolution: A View from the 21st Century) עומדת בפני קשיים בסיסיים מאוד כפי שמיד נגלה, שפירו נשאל ב-2002 על המקור של כאלה מערכות ל-"הנדסה גנטית טבעית", וכיצד מערכות כאלה יכולות להופיע ולנווט את האבולוציה באפלה? ומהי המורכבות שלהם? והאם הוא בטוח שמערכות כאלה יכולות להתפתח ללא התערבות חיצונית?

ובכן זוהי התשובה של שפירו:

I am not sure how to answer your question. All existing living organisms possess natural genetic engineering capabilities. So they must be pretty fundamental. Any self-organizing evolving system has to have the capacity to alter its information store. That's what they do. Where they come from in the first place is not a question we can realistically answer now, any more than we can explain the origin of the first cells.

ובתרגום חופשי:

אני לא בטוח כיצד לענות על השאלה שלך. כל היצורים החיים מחזיקים ביכולות להנדסה גנטית טבעית. אז מערכת אלו חייבות להיות די בסיסיות. כל מערכת מתפתחת עם סידור עצמי חייבת להיות בעלת יכולת לשנות את מאגר המידע שלה (DNA). זה מה שהם עושים. מה המקור של מערכות אלו זאת לא שאלה שאנחנו יכולים לענות עליה באופן ריאליסטי כרגע, לא יותר מאשר נוכל להסביר את הופעת התא הראשון.

ברור כי המילה תכנון תבוני מסומנת כטאבו בקהילה המדעית שלה שפירו שייך, כל ניסיון להזדהות עם עניין כזה עלול לסמן אותו גם כן ולהביא לחיסולו המדעי. זה מסביר את הזהירות היחסית שבה נוקט בניסוח תשובתו.

יכולת כזאת של הנדסה גנטית טבעית היא אולי בעלת מורכבות בלתי ניתנת להפחתה לא פחות מהעין אם לא יותר, והתפתחותה הראשונית באופן אקראי גורם לאבולוציה הקלאסית להשמע מאוד אמינה פתאום.

 

תגובות

אתה פשוט שקרן

גיא | 1/23/2012 6:10:27 AM

שפירו לא תומך בתכנון תבוני. אם משהו ישלח לו את התרגום של השטויות שכתבת הוא עלול לתבוע אותך. כרגע כל מדען רציני שתשאל יסביר לך שהידע הקיים כעת לא מאפשר להסביר
איך נוצר התא הראשון הגן הראשון וכן הלאה. אבל זה לא אומר שבעתיד לא נוכל להבין את זה.
אין שום קשר בין תורת האבולוציה הטוענת שמינים שונים התפתחו זה מזה (origin of spieces) לשאלת מקור החיים (origin of life).

תגובת הדוס: אולי תצטט אותי מהמאמר איפה אמרתי שהוא תומך בתכנון תבוני?
אבל להעיף מילים באוויר אתה יודע.
התרגום מאנגלית זה ציטוט שלו אחד לאחד.
וכל המאמר לא מדבר על התא הראשון (קראת בכלל?), אלא לאחר מכן על תהליך האבולוציה, האם הוא מכוון על ידי אינטליגנציה של התא עצמו או בכוחות המוטציה האקראית והברירה הטבעית.

יש כרגע דו-שיח מעניין בין שפירו למכון דיסקברי:

ביולוגיה אינטליגנטית | 1/23/2012 1:34:42 PM

http://www.evolutionnews.org/2012/01/on_protein_orig055471.html


מומלץ גם לעקוב אחרי ההתכתבויות הקודמות המובאות בלינקים. זה ממש מהימים האחרונים.

תגובת הדוס: נכון, בגלל זה אמרתי "ספק תומך באבולוציה ספק עובר צד"
כי התאוריה שלו שקולה למעבר צד כמעט, בכך שהוא מסבך עוד יותר את תנאי ההתחלה של האבולוציה.