משט עימנואל (או: מי מתכנת את המוח שלך?)

מאת: יאיר טיילור | 11/28/2011 אקטואליה

הבה ונשאל את הישראלי המצוי, אותך הגולש או את איש השמאל המתון: כמה מילים טובות יש לך לומר על דו"ח גולדסון? גם בלי להשתמש במילותיו של איש השמאל הדגול ונשיא המדינה שמעון פרס בדבר היותו של גולדסטון "איש קטן וצר אופקים" (אל תתפסו אותי על המילה) אני די בטוח שמעתי מיותר מאדם אחד כמה מילים, לרוב בתיסכול לא מוסתר, על המניפולציה, על חוסר האיזון, על העיוות הנורא שנעשה לצבא המוסרי ביותר בעולם כשיצא להגן על חיי ילדים קטנים חפים מפשע בלוחמת פינצטה ייחודית, שהושקעו בה מליארדים רק כדי להגן על חייהם של ילדי עזה שאינם שותפים בלחימה, בדיוק אותם אלו שהחמאסניקים לוקחים כמגינים חיים...

וכעת נעבור באלגנטיות, באותה שיחת סלון אפופת עשן סיגריות או הבל תה (תלוי באופיים של המשתתפים) לדון בפרשיה כאובה אחרת: אפלית הבנות הספרדיות, כאן לפתע נשמע דעה נחרצת אודות העוול הנורא, והפשע התרבותי והחברתי שציבור חשוך כמו הציבור החרדי הגזען יכול לעשות באטימות ורוע לב, וכל זאת רק מפני שדהוא קורא את האדם אך ורק על פי מוצאו.

אבל בגלל שאנחנו ילדים גדולים, אז אנחנו גם נתאמץ לאתגר את הדעה החד משמעית והחד סטרית הנ"ל. אנחנו גם נציב קושיות ונדרוש לקבל תשובות. השאלה הראשונה שנשאל היא: מניין לך? התשובה, כך מסתבר, לא כל כך תבושש מלבוא, בגלל שהנתונים כתובים שחור על גבי נייר עיתון, או על גבי מסך מרצד (ולא כל כך חשוב אם זה של הטלווזיה או הרשת) הנתונים הם עובדות! הפרשנות הוטמעה כחלק מהעובדות, ומי אנו הקטנים שנערער?

ובכן, נערער!

בפרוספקט חמוד ומעוצב שנמצא תחת ידי כותב השורות, "הקרן החדשה לישראל" מסכימה ברוב חוצפתה ליטול את האשמה ולהתגאות ב"ניהול המאבק נגד בית הספר בעימנואל".  אותה קרן, שאם רק נזכור, מימנה אירגונים שאחראים ל92% מהתכנים שמילאו את דו"ח גולדסטון. אותו דו"ח שאנשים רבים בעולם, בשיחות הסלון הפריזאיות או הברלינאיות (וכנראה גם בארוחות התה האנגליות והמנומסות, בטוקיו עוד לא בדקתי) קוראים את דבריו בשקיקה ולוקחים אותם כהלכה למשה מסיני, או לריצ'ארד מהאו"ם. מה יש? גם שופט, גם מוערך, גם יהודי וגם האו"ם. יש מצב שהוא שיקר? (נו באמת, כמה נחשפו לזה שמאוחר יותר הוא עצמו חזר בו ואמר כי לו היה יודע את מה שהוא יודע היום, הדו"ח היה נראה אחרת)

ובכן, הקרן הזו, שרבים מאזרחי המדינה בכלל ואזרחי הדרום בפרט מוכנים לחתום על כך שיש לה יד ורגל בהפצת נתונים שקריים (סליחה, שאינם תואמים את האמת) והטמעתם בתודעה הקולקטיבית של ההמונים, קרן שיש לה די והותר משאבים לממן איש קטן כמו יואב ללום למען יעמוד תחת כיפתו השחורה וישמיץ את מי שהם כל כך רוצים בקלונו, אבל מהפה שלו "החרדי מבפנים" זה נשמע טוב הרבה יותר. הקרן הזו אחראית לכך שאתה, את, השכנה מלמעלה, חושבת את מה שהיא חושבת על מה שקרה בבית הספר שם.

לא אכנס לפרטים קטנים על הגזענות והמשבצת הספרדית בבית המשפט העליון, לא אדבר מילה אחת על אחוז המזרחיים באקדמיה בכלל ובסגל בפרט, לא אלאה אותך הגולש בפרטים אודות פרשיות אפלות, מ"תימני כנרת" (אפילו הזמרת  הראשונה שלנו עפה משם!..) עבור דרך ועידת פרומקין ועד ואדי סאלב,  אני רק שואל שאלה אחת קטנה: אם אתם בטוחים שההשתלטות על המשט הטורקי היתה לגיטימית, מהיכן הבטחון שהחרדים גזעניים???

תגובות

מבחן הגזענות

| 11/29/2011 8:08:21 PM

אפשר באמת לכתוב הרבה ומרוב מילים איש לא יזכור מה הייתה הטענה והאם התשובה עונה עליה.

הייתי רוצה להציע מבחן - מבחן הנישואים.
אין מנוס ממבחן הנישואים - אדם כשיש בו ניצנים של גזענות - לא יתחתן עם מישהו מהציבור שהוא מחשיב כנחות. צא ובדוק שיעור הנישואים המעורבים בציבור החילוני והדתי ממלכתי לעומת הציבור החרדי. צא ובדוק.

הנתונים הללו בעלי קורולציה מוחלטת למה שרואים בעולם כולו - ככל שאוכלוסיה דתית ושמרנית יותר - כך הנישואים מתאפיינים בהומוגניות רבה יותר ולהיפך.

טיעון זה (שאינו טיעון שלי) הינו טיעון קשה ביותר כנגד טענותיך - ובעיקר על בסיסו דבקה בציבור החרדי סטיגמת הגזענות.

תגובת הדוס: קודם כל, אני האחרון שאטען שהציבור החרדי הוא מושלם. אבל כדאי לזכור שעד לפני כמה עשרות שנים אפילו לא ראינו שידוכים של הונגרים-ייקים-פולנים. ועכשיו? מי בכלל יודע. ברור שהדבר בתהליך השתפרות, ועוד דור או שניים ההבדלים יטושטשו.
מטבע הדברים בציבור החילוני הגבולות בנושא זה מטושטשים יותר מכיוון שאין בעצם מקום בו משתמרת הייחודיות העדתית, וכן בגלל שהשידוכים מנוהלים, לרוב, בבר.
מה שכן חשוב לזכור הוא שבעוד שבאקדמיה עדיין אחוז המזרחיים הוא נמוך דרסטית, החרדים פתחו כבר לפני כמה עשורים את "רשת החינוך העצמאי" (שלמרבה האבסורד, ביה"ס בעימנואל שייך אליה) עבור העולים החדשים. זאת בזמן שההנהגה הציונית שיכנה אותם במעברות וכינתה אותם בכיוניים כמו "לא נחמדים" ו"פרחחים רדו מהדשא".

היופי באקדמיה הוא שאת הגזענות מכבסים במילים נפלאות, ואת הקריטוריונים קובעים בצורה אחרת, כך שזה די מטשטש את המניעים, ובנוסף יש לדון אם שיעורם באקדמיה נמוך, מדוע בשלבים שלפני האקדמיה הם אינם מקבלים את מלוא הכלים שיסייעו להם להגיע לשם.

שאלה

יוני | 11/30/2011 3:10:02 AM

מה זה "תימני כנרת"? והאם הכוונה היא לשושנה דמארי/עופרה חזה?

ו|, אני לא חרדי כלל וכלל אבל ראיתי במספר הלכות שמדובר על אישה ספרדיה שנשואה לאשכנזי או להפך, אז אני מניח שזה מצב שבהחלט קיים במגזר החרדי

תגובת הדוס: "תימני כנרת" היא תופעה כאובה מאוד, שבקיבוצים השתמשו בכח העבודה החרוץ והאיכותי של עליית התימנים, לקחו לעצמם את הקרדיט על ייבוש הביצות, ומאוחר יותר גרשו אותם.
הזמרת היא כמובן שושנה דמארי (עופרה, אם אינני טועה, עוד לא הייתה אז כאן)

הלוואי שיקרה אך לא סביר

| 11/30/2011 8:32:41 AM

אתה אופטימי בענין נישואים מעורבים בציבור החרדי אולם לעניות דעתי אין מקום לאופטמיות. חלקים נרחבים בצבור החרדי הופכים שמרנים יותר ויותר והעשבים השוטים בסגנון מה שמכנים בתקשורת "כת הטאליבן" (ואף הציבור החרדי יצא נגדם) הינם סמפטום לכך כפי שיגאל עמיר היה סימפטום לשבירה הקיצונית של הציבור הימני - ימינה בשנות התשעים.
זה לא עבד בשום מקום בעולם - ציבור שמרן ודתי מאד מעולם לא שיפר באמת את יחסו לקהילות שאינם הומוגניות בעיניו ואין סיבה לקוות שזה יקרה גם פה.

עוד אני מסתייג מההבנה השטחית של מה שקורה בציבור החילוני (השידוכים קורים בבר). זה פשוט לא נכון ולא עובד כך ב-90% מהמקרים לגבי היכרויות שמסתיימות בנישואין. הציבור הדתי ממלכתי והציבור החרדי מציעים מנגנון שונה לחלוטין להיכרות בין בני זוג שמבוססת על היכרות עמוקה לפני הנישואין (ולא על אלכוהול וסמים כפי שנהוג לחשוב בציבור החרדי). נישואים מתוך עיקרון זה , כך אנו מאמינים, מביאים את בני הזוג לחיי נישואים מלאים ומאושרים יותר ובעניין זה שיעור הגירושין אינו מדד לדבר מאחר ו"גירושין" הוא קונספט טאבו בעולם החרדי. עליך להתייחס למנגנון השונה ולא להתלות במאפיינים שלו שהם בעיניך בזויים יותר (בארים, אלכוהול וכו').

תגובת הדוס: אין שום קשר בין כת הטאליבן לחרדים, כפי שאין קשר בין הרוצח הנ"ל לציבור חובשי כיפות סרוגות, זו מניפולציה של אנשי שמאל שרואים בכל חובש כיפה סרוגה רוצח ראש ממשלה פוטציאלי ללא חזקת חפות. (מזל שהם לא טוענים שהם עושים את זה לצרכי אפיית מצות) אדרבה, בשנים האחרונות ניכרה מגמת עליה של סטודנטים חרדים וכו'. לא אומר שזה טוב או לא, אבל המגמה היא לא לקיצוניות, ובכל מקרה, כאמור, אין קשר בין קיצוניות לשמירת נישואין בתוך הקהילה, כי כעבור דור או שניים כבר כמעט ולא יהיו הבדלים, כפי שהיום כמעט לא תראה ייקה צעיר או אדם צעיר בעל אופי הונגרי או פולני. התרבות הקולקטיבית בארץ מטמיעה הן בבני עדות המזרח והן באשכנזים את התרבות והאופי הארצישאלי הנוכחי, ואם היום כל מרוקאי הוא דור ראשון או שני בארץ, בעוד 60 שנה בכלל לא ידעו על המוצא. (למעט שיחות סלון של בנות ** פלוס..:-)))

שאלתך האחרת מחייבת מענה ארוך יותר מכפי שיש לי זמן כעת, מקוה להתייחס אליה בהקדם. אולי אף במאמר נפרד, ואולי בתגובה זו.

הקשר בין כת הטאליבן לבין החרדים ובין יגאל עמיר וחובשי כיפות סרוגות

| 11/30/2011 9:42:24 PM

האמת היא שהטיעון שאין קשר (בשני המקרים) בין הדברים הוא חסר תוכן. כלומר, תוכל לטעון אותו בכדי להדגיש את ההסתייגות שלך מכת הטאליבן כפי שיוכל דתי לאומי לומר כי אין קשר בין יגאל עמיר לימין בארץ או ליהדות כפי שהוא מבין אותה ובכך ישתדל ככל יכולתו להרחיק עצמו מתופעות בזויות אלו (ובשני המקרים כוונת האומר את הדברים כנה ואמיתית).

ואולם המציאות מתנהלת מעצמה והיא אינה משתנה או נקבעת לפי מטבעות לשון שאנשים בוחרים בהם. והמציאות היא שיגאל עמיר חי ובריא ושלם - ואנו יכולים (ועשו זאת) לשאול אותו ולתהות לשורשי המניעים שלו ומתברר בדיוק באיזה בתי מדרש ינק את תורתו, ומאיזה רבנים ומהם פסקי ההלכה שהובילו אותו.
וכיגאל עמיר מפנה אצבע מאשימה לעבר הציבור הדתי לאומי המנסה כעת להתנער ממנו ותוהה בקול "האם לא עמדתי אתכם בכיכר וצעקנו בדם ואש את רבין נגרש?" - אנחנו צריכים להקשיב לו כי הוא צודק בעניין זה.
יגאל עמיר צמח מתוך עולם חובשי הכיפות הסרוגות - זו עובדה שהשמאל לא יכול לאמת או להכחיש.

וכנ"ל לגבי כת הטאליבן בשינויים המתחייבים.

תגובת הדוס: יגאל עמיר לא "צמח מתוך" הכיפות הסרוגות, הוא למד בישיבת תל אביב שבה אמונים על דרך ארץ דקמה לתורה, והיא אינה מזוהה בהכרח עם האג'נדה הציונית-דתית. עוד לא שמעתי ועדיים אינני מכיר את הרב שאומר שמותר להכות איש שמאל או להזיק לו בגופו, וגם אם נתעלם בתוקף מהספיקולציות אודות הרצח, עדיין נטל ההוכחה מוטל על המקשר ביניהם.

ובנוגע לציבור החרדי, על גווניו השונים והרבים, עדיין יש קו מאחד ומגדיר מאוד. וכפי שאי אפשר לקשר את הרפורמים לציבור החרדי (כי גם להם יש ""רב"" ו""הלכה""..) כך אי אפשר לקשר בין הכת לחרדים, על אף ולמרות שהן עשויות לטעון שהן באות כביכול בשם הדת. הדת אינה דבר וירטואלי שכל הרוצה יכול לומר בשמה מה שנוח לו, הדת היהודית אומרת את דברה בקול ברור וחד משמעי, ואם אסור לרצוח, אז אסור, ואם אין סיבה ללכת עם שאל, אז זה לא יהודי.

לגבי השאל שאינו יהודי

| 12/1/2011 12:33:05 AM

מאד משונה, ותתקשה לספק הסברים לעובדה שבחרת להעביר את הקו הסוביקטיבי שלך בין "חרדי" ל"שאינו חרדי" דווקא בשאל. דווקא זה מה שמחריג אותם מהציבור החרדי שבחרת לומר כי אין לך קשר אליהם?
מדוע הקו שלך לא עובר היכן שהוא בתוך עשרות סגנונות הלבוש השונים של חרדים מזרמים שונים. חלקם בוודאי צנועים משמעותית מאחרים.

כל מה שתוכל לנופף בו כדי להסביר למה הרחקת לכת כל כך לטעון לחוסר קשר מוחלט בין ציבור חרדי וכת הטאליבן - הוא מנהגי צניעות וסגנונות לבוש וזה מה שאני לא מקבל . זה לא מספיק. אלו קיצונים בלבושם, ואלו קיצונים בשנאתם לישראל וחיבתם לאחמדיניג'אד ואלו קיצונים בהדרת נשים ואלו קיצונים בשנאת מזרחים וכולם טוענים כנגד האחרים שאין בין התנהגותם לבין התנהלות חרדית ויהודית דרושה - דבר.

אך המציאות בשלה ..אינה מתחשבת בכל אלו...כי לכולם יש כדבריך "קו מאחד ומגדיר מאד" ולא - זה אינו דומה כלל לרפורמים וחרדים.

תם ולא נשלם..

תגובת הדוס: התשובה מאוד פשוטה: פשוט בודקים את המניעים של המעשים, האם הם מעוגנים בתורת ישראל, או לא. אם יהיו חרדים שינהגו בכל בוקר לעמוד על הגג ולצעוק "מיקי מאוס" האם גם תאמר שהם עושים מעשים בשם היהדות?

טרם שקע האבק על שיחתנו והופיע כתבה זו בווי נט

| 12/1/2011 8:55:23 PM

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4155586,00.html

אני יודע שווינט זה די מגזין-טרש' בחוגים שלך -
אבל הכתבה מביאה סרטונים מרתקים בנושא גישת רבנים לשאל.

ראה ראה מי הוצאת מחוץ לחוגים חרדים - הרב עובדיה יוסף, הרב מנחם מענדל פוקס הרב אברהם ברוך ועוד .. ואפילו הרב אמנון יצחק לא ראה מקום להסתייגות מהשאל (בלשון המעטה).

כפי שכתבתי - המציאות עומדת בעינה. תוסיף ותכחיש אותה, תלחם בי, תלחם בה - אולם בסוף היום עדיין יישאר הרב מנחם מענדל רב מרכזי בעדה החרדית.

תגובת הדוס: הרב פוקס מדבר על שאל שסבתותינו והסבות-רבא שלנו לבשו. אתה מכיר סבתא-רבה של מישהו שהלכה עם השאל כפי שהוא היום? שלבשה אותו בגיל 4???

אני כמובן מבין ומסכים שהרב פוקס מבלבל את המוח למסכנים שפוחדים מאיומיו.

| 12/1/2011 11:40:20 PM

אבל זה רחוק מלהיות הנושא עליו לא הסכמנו.

תגובת הדוס: הרב פוקס מדבר על משהו מאוד ספציפי ולא על כת השאלים שאנחנו דנים אודותיה. יש מאמר מצוין של נח גוטמן, עכשיו עלה, עיין שם ותרווה נחת.

השמאל הוא גזען אמיתי.

שמחה | 12/15/2011 11:53:25 PM

חתונות לא מהווים פרמטר לגזענות.
גם ליטאי לא מתחתן עם חסיד וגם חסיד לא עם חסידות אחרת בדרך כלל.
מוציאים את המונח גזענות מהקשרו ברדידות מופלגת.
גזענות זה ניסיון להשפיל ולפגוע בגזע השני [ולא אכנס עכשיו האם הספרדים הם גזע אחר מאשכנזים] למנוע מהם זכויות בסיסיות אך ורק על רקע מוצאם.
לא לרצות להתחתן וללבוש לבוש ומוזיקה של עדה וכל קבוצה אחרת, אין בין זה לגזענות ולא כלווום.
כל אחד אוהב את משפחתו מאנשים אחרים, האם הוא גזען?? כל אחד מעדיף את הטעמים והסגנונות והתרבות שלו, אדרבה מי ששונא את עצמו צריך ללכת להסתכלות, זה בעצם נקודת השמאל שנאה עצמית בשם שוויון רדיקאלי.
החילונים פגעו השפילו רדו בצורה מטורפת על הספרדים, סחרו בילדיה גזזו את פאותיהם, זאת הייתה פשוט מאוד ג ז ע נ ו ת.
החרדים נלחמו והצילו את המעט שיכלו, ובצביעות טהרנית, ללא שום מצפון מואשמים ע"י אלופי הגזענות, בגזענות.
לא נוכל לטשטש שיש הבדלים מנטאלים ותרבותיים בין העדות, לטוב ולמוטב, ושכל אחד יהחליט שהוא הכי טוב ומוצלח, ובעיקר מה המסורת שלו, מה הבעיה בזה? מה גזעני? בתוככי הציבור הספרדי יש גם עדות, מרוקאים תימנים כורדים וכו', כמו בתוך החסידים, וכולם מחייבים לשמר את מורשתם, ובאופן טבעי מתחתנים עם מי שנמצא באותו כיוון משלו.
די למכבסת המילים הצבועה של השמאל הכי פשיסטי.