תפילין ודיקור סיני, מזווית קצת שונה

מאת: יאיר טיילור | 11/19/2011 אמונה ומדע

ד"ר סטיבן שראם, מנהל מרפאה לטיפול בבעיות דיכאוניות וחרדתיות בניו יורק, נקלע באחד מחיפושיו לסמינר של מומחה צרפתי המלמד על הדיקור הסיני. הסינים, כך לימדו אותו, מיפו את כל נקודות האנרגיה שבגוף, וציינו אותם בשמות. מעל כל תעלה, קיימת נקודת דיקור. הלימוד התקדם בהדרגה מעמוד השדרה לראש,  וכשהגיעו לנקודה מסויימת בראש, הבחין פתאום ד"ר שראם כי בנקודה זו בדיוק מניחים תפילין.

מנקודה זו ואילך בחן הד"ר התממחה את כל נקודות הדיקור, ובהקבלה לנקודות בהן יש להניח את התפילין, הבתים, הרצועות, הקשירות וכן הלאה. מסתבר כי הנקודות בהן מתמקדות רצועות התפילין הן מעוררות מערכת ייחודית של נקודות, שממריצות את המוח והנפש. כמו למשל הנקודה שעל העורף, עליה מונח קשר התפילין של ראש, מקבילה לנקודת האקופונקטורה המעוררת ומזינה את המוח באנרגיה חיובית. רצועת היד נוגעת בנקודה מתחת הזרת המשמשת מאוד לטיפול בכל מחלת נפש ועוד.

יתרה מכך, יש בין העדות השונות מנהגים שונים בנוגע לקשירה המדוייקת של הרצועות, מבירור קצר עולה כי המנהגים השונים חופפים לאפשרויות שונות של דיקור באיזור כף היד. עד כאן ממה שפורסם בירחון  Journal of Chinese Medicine, היוקרתי ביותר בתחום הדיקור הסיני, והרואה אור בארה"ב.

למה אני הבאתי את כל זה?

היו כאלו, שטענו כי האמונה היהודית ניזונה מכל מיני תרבויות אחרות עתיקות שהיו בסביבת היהדות והשפיעו על אמונתה ואף מצוותיה. על פי תזה זו, הם שמחו מאוד להוכיח כי הנה, היהדות גם סחבה את עקרונות קשירת התפילין מהדיקור הסיני.

היכן החור הגדול בתאוריה? בעוד שהדיקור הסיני הוא ייעודי,  הוא מסמן מטרה, ומסמן כתובת, ובאופן ייעוד למטרות הכתובת הנוכחית הוא בונה תבנית ריפוי, היהדות בעצם נותנת מצווה גורפת, כללית, לכל האנשים, ומידי יום.

אבל חשוב מכך, יש סיבה מוצהרת ומדוייקת.  כמו למשל מילותיו של בעל התניא (בשולחן ערוך הרב, אורח חיים חלק א): " ויכוין בהנחתם שציוונו הקב"ה לכתוב ארבע פרשיות אלו, שיש בהם יחוד שמו ויציאת מצרים, כדי שנזכור ניסים ונפלאות שעשה עמנו, שהם מורים על יחודו, ואשר לו הכח והממשלה לעשות בעליונים ובתחתונים כרצונו. וציוונו להניחן על הזרוע כנגד הלב, ועל הראש נגד המוח, כדי שנשעבד הנשמה שהיא במוח, וגם תאוות ומחשבות לבנו לעבודתו יתברך," גם מיקום הקשר וצורתו הם בעלי משמעות עמוקה, אולם אין כל קשר בינם לבין עקרונות הרפואה הסינית. מצות תפילין היא מצוה שורשית מאוד, בעלת משמעות ברורה מאוד. עקרונותיה מושתתות על זכירת יציאת מצרים, ועל האמונה בהשגחה הפרטית ובחידוש העולם (נושא למאמר נוסף?) צורתה נגזרת ממרכיביה וסיבותיה. יתכן ובמקביל מי שציווה אותנו במצווה הזו גם דאג לרווחתינו הנפשית, בהיותו יודע כל, וכל יכול. אבל בוודאי לא המצוה נלמדה מתרבויות המזרח.

יהיו שיאמרו כי הסינים הם בני הפילגשים של אברהם אבינו שהוא "וישלחם.. קדמה לארץ קדם" (מזרח) ונתן להם "מתנות" בדמות חכמות ותורות נעלמות על כוחות הנפש ומסתרי הגוף.  אולי.מי יודע.

תגובות

דיקור סיני אקראי.

Tomer | 11/15/2011 11:56:44 AM

האמת על דיקור סיני, הוא שהוא עובד בדיוק כמו פלסבו.

במספר ניסויים הראו שדיקור מסורתי יעיל בדיוק כמו דיקור אקראי (כלומר, דיקור שלא מושתת על ההבנה הסינית את גוף האדם, אלא פשוט דוקרים דברים לא קשורים. את הרגל במקום את הבטן וכו').

כתוצאה מכך, לא ברור מה בדיוק המטרה בהקבלה בין דיקור לנקודת לחץ של התפילין. אם כבר, משתמע שקשירה אקראית הייתה משיגה את אותם תוצאות נלוות (שממילא הם לא לענייננו).

תגובת הדוס: אינני יודע. אני לא מומחה לדיקור סיני. ציטטתי את מה שכתבתי מאותו מגזין, והשתדלתי להתייחס לתזה הגורסת כי היהדות העתיקה עקרונות מתרבויות זרות. בכל מקרה, כפי שכתבתי, לתפילין משמעות עמוקה גם ללא נקודות הדיקור, והם אינם מוזכרים בכתבי חז"ל והכתבים המאוחרים יותר. למיטב ידיעתי. כך שללא ספק אין כאן העתקה של עקרונות זרים.

מכיר את זה מעל 10 שנים. השאלה מה עם נשים?

מבקר | 11/15/2011 1:02:38 PM

הרי התפילין לא נותנות מענה לנשים, אז איך הן מקבלות את האנרגיה הזו?

תגובת הדוס: רפואה הקלאסית וגם הרפואה האלטרנטיבית מכירות בכך שלנשים יש מבנה אופי שונה, מבנה הורמונלי שונה, ואף מבנה פסיכולוגי שונה. התורה פטרה את הנשים ממצוות רבות. אתה גם יכול לשאול כיצד נשים זוכרות את יציאת מצרים ועוד.
נותן התורה התאים את מערכת המצוות על פי נתוני, יכולות וצרכי כל אחד. אפשר שנשים חשופות פחות ללחץ, או שביכולתן להתמודד איתו טוב יותר בכוחות הנפש הייחודיות להן שהן ניחונו בהן.

קשקוש שלא עומד במבחן המציאות

חנן ש. | 11/15/2011 4:56:20 PM

גם רפואה אלטרנטיבית היא קשקוש, וגם הטענות בנוגע לרפואה רוחנית לא עומדת בשום מבחן מציאותי.

להנחת תפילין, שימת כיפה, ושאר המצוות הדתיות אין שום תועלת רפואית שניתן להוכיח במחקר. באותה המידה, אין רבנים שיכולים לרפא באמצעות ברכות, אין הבדל בין אחוז התמותה בקרב חולים שהתפללו בשבילהם וחולים שלא התפללו בשבילהם, וגם אין סנטה קלאוס.

תגובת הדוס: בנוגע לסנטה קלאוס אני מסכים.

בנוגע לרפואה אלטרנטיבית, כדאי שתדע שזהו שוק שמגלגל מליונים.
המדע, עם כל הכבוד שאני רוחש אליו, ויש כבוד, עדיין לא מיצה את יכולות המחקר. תחומים רבים פאראפסיכולוגיים עדיין לא נחקרו והוכחו מחקרית, אבל בהחלט מוכיחים את עצמם בחיי היומיום. גם תורת המשחקים וכלכלה התנהגותית לא היו תחומים נחקרים ומדעיים עד לאחרונה.

וחשוב שתדע, שסטטיסטיקות מראות שדתיים מאריכים ימים יותר, בריאים (פיסית) יותר, מאושרים יותר, וחרדתיים פחות. ואלו נתונים מדעיים ונחקרים.

בכל הקשור לחיבת הכותב המשתמעת כלפי רפואה סינית

| 11/15/2011 10:41:22 PM

יש להזכיר את הביטוי "מצא מין את מינו".

את הדיקור הסיני לא מצליחים להוכיח במחקרים משמעותיים (כלומר, מחקרים במדגם רחב בסמיות כפולה) כבר 100 שנה.
כך או אחרת ברור שאפקט הפלסבו (שיש לו ללא ספק השפעות פיזיות מובהקות ולא רק פסיכולוגיות) משחק פה תפקיד משמעותי מה שגם צריך לומר בענין האמונה של מרבית בני האדם על כדור הארץ שקיים אל כלשהו או מקבץ אלים או שילוש קדוש של אלים או שקר כלשהו אחר שעוקב אחריהם, דואג להם ועוזר להם להתגבר על קשיי החיים.

תגובת הדוס: יש רק בעיה אחת: את האמונה היהודית אפשר להכויח.

תורת המשחקים

| 11/15/2011 11:56:30 PM

מהי לדעתו של הכותב ה"התקופה האחרונה" בה החלו המחקרים בתורת המשחקים וכלכלה התנהגותית?

תגובת הדוס: העידן בו המדע הכיר בתאוריות אלו כמדעיות ונחקרות.

בהקשר לתגובתך לחנן

Tomer | 11/16/2011 12:44:47 AM

"סטטיסטיקות מראות שדתיים מאריכים \ בריאים \ מאושרים יותר..."

אני לא מערער על הנתונים אבל נשאלת השאלה האם הדת היא הסיבה לכך, הוא שהיא רק בקורלציה?

להבנתי, הסיבה לכך היא שלדתי הממוצע יש חיי חברה עשירים יותר מלחילוני הממוצע. כלומר, הקהילה קטנה יותר ויש תחושת ערבות הדדית חזקה, וכתוצאה מכך הוא נינוח יותר ומאושר יותר.

לטעמי זהו אחד הכשלים המרכזיים של התרבות המערבית (אמריקאית) שמקדשת את הפרט, במקום את המשפחה והחברה.


תגובת הדוס: הדברים שאתה מעלה, שהם בודאי נכונים כשלעצמם, משמשים עלה תאנה לחוקרים כשהם נאלצים למצוא הסבר מנקודת מבט אתיאיסטית לתופעות האלו.
כמובן קשה מעט להסביר עם תאוריות שלא כולן מדעיות את הנתונים האלו. אבל לאחר, ואני מדגיש: לאחר שאנו יודעים שנותן התורה הוא גם ברא את האדם, והתורה היא ספר הוראות מדוייק לתפעול הנכון ביותר של האדם, נקל לנו להבין את התוצאות, גם אם אנחנו גם יכולים לברר מבחינה מדעית לאיזה גורמים הם שייכים.
האם חיי הקהילה והשיתוף והערבות ההדדית הם לא חלק ממכלול המצוות שנצטוונו עליהם, ואשר לבד מהמטרה הנצחית שלהם הם גם מעשירים את חיי החומר?

נתונים מדעיים

גיא | 11/16/2011 4:28:35 AM

מראים שקרתה אבולוציה.
נחמד שאתה מתחיל להאמין במדע.

תגובת הדוס: נו, אתה בדיוק נמצא באתר שלא השאיר בנושא הזה אבן על אבן. גם לא גרגר חצץ.

"שוק שמגלגל מיליונים" - ממש לא מוכיח שזוהי האמת

שרית | 11/16/2011 2:46:01 PM

זה שלרעיון כלשהו יש שוק שמגלגל מיליונים לא הופך אותו לנכון. יש בעולם הזה גם אנשים טיפשים (פה ושם) שיהיו מוכנים להוציא כסף גם על דברים טיפשיים.

ותורת המשחקים וכלכלה התנהגותית הם לא תחומים כל-כך חדשים במדע - שניהם קיימים כבר מאמצע המאה הקודמת.

ובכל אופן, הם מעולם לא היו פסאודו-מדע, כמו הדיקור הסיני. לפני שתורת המשחקים והכלכלה ההתנהגותית היו קיימות כמדע, הן פשוט לא היו קיימות בכלל. בשום תקופה הן לא היו קיימות בתור משהו אחר ממדע.

תגובת הדוס: א. זה אכן לא בהכרח מוכיח, זה מעלה הסתרות.
ב. אמצע המאה הקודמת זה מאוד מאוחר.
ג. עד אז המדע התייחס לאדם ולחשיבה על פי מודל מסויים. (טיפוס רציונלי וכן הלאה) התאוריות הללו ניפצו את המודל הקיים.

נתפסת על חם

חנן ש. | 11/16/2011 6:36:37 PM

הו ! הו ! הו !

מה אתה יודע ? דתיים חיים יותר מאתאיסטים ? וזה עוד מוכח מחקרית ?

אתה קורא את אשר אתה כותב ?

בבקשה ממך, תביא סימוכין לדברים. אני רוצה לראות מחקרים רציניים שמגבים את הטענות שלך. טענת שמדובר במחקרים מדעיים רציניים, איפה הם ?

בנוגע לכל שאר הדברים שאמרת - תחומים פאראפסיכולוגיים שהמדע עד לא חקר, אבל מוכח שהם עובדים ? כמו מה ?

כמו שכבר האירו לך, ריפוי באמצעות דיקור, הילינג אנרגטי, וגם תפילות נחקר על ידי המדע ונמצא חסר תועלת. כוסות רוח למת, יעזרו לו בערך כמו שכוסות רוח יעזרו לאדם חי. זה שהמדע חקר משהו ומצא שאין בו ממש, לא אומר שהמדע לא מסוגל לחקור התחום.

חנן

נ.ב. - אני מחכה בקוצר רוח לתגובתך, ואני מקווה שתכיל מובאות למאמרים רציניים כאמור, או התנצלות.

תגובת הדוס: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-309668,00.html
http://www.nrg.co.il/online/29/ART1/446/271.html
זה על תוחלת החיים.

על תחום שעדיין לא נחקרו תוכל לראות למשל כאן, על תוחושות ומודעות על חושית בעולם הצומח http://books.google.co.il/books?id=u_-xuOu6vuAC&pg=PA23&lpg=PA23&dq=%D7%90%D7%9C%D7%A7%D7%98%D7%A8%D7%95%D7%93%D7%95%D7%AA+%D7%A6%D7%9E%D7%97+%D7%A1%D7%A8%D7%98%D7%A0%D7%99%D7%9D+%D7%9E%D7%99%D7%9D+%D7%A8%D7%95%D7%AA%D7%97%D7%99%D7%9D&source=bl&ots=eongA8lP7W&sig=E4cPCoXJSR46GlOoFsQ7A9jgUPs&hl=iw&ei=ulOtTrLLIMyB4ATmyLmdDw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=2&ved=0CC8Q6AEwAQ#v=onepage&q&f=false

אנא מתן את לשונך.

"יש רק בעיה אחת - את האמונה היהודית אפשר להוכיח"

| 11/16/2011 7:27:49 PM

גם בנושא זה עסקו באתר זה רבות.
וסף ה"הוכחה" שמסתפקים בו המוכיחים בטיעונים הללו הונמך כל כך עד כי בסף זה וודאי ניתן גם להוכיח את הדיקור הסיני באופן מוחלט וגורף.
ושוב מצינו כי "מצא מין את מינו".

תגובת הדוס: אתה נמצא באתר שטורח להוכיח את זה אפילו לרמה שלך, אם בכל זאת לא הבנת, אנא חווה את הסתייגויותיך במאמרים הספציפיים העוסקים בכך, ונוכל לבדוק את טיעוניך.

LOL

חנן ש. | 11/17/2011 1:10:14 PM

א. אלוהים אדירים. המאמר שאתה בעצמך מצטט, קובע (עוד בכותרת!) שתוחלת החיים הגבוהה ביותר היא ברעננה (בקרב כלל האוכלוסייה), רמת גן (בקרב האוכלוסייה הגברית בלבד) ופתח תקווה (בנשים).

http://www.nrg.co.il/online/29/ART1/446/271.html

ב. בבקשה ממך. פרסומים בNRG אינם מאמרים מדעיים. גם מחקרים של הלשכה לסטטיסטיקה, אינם מחקרים מדעיים. הם לא כוללים בתוכם הרבה מאוד נתונים מכריעים - לדוג' תוחלת החיים בחיפה נמוכה יותר (בגלל זיהום אוויר) ללא כל קשר לדת. מחקר מדעי, כלומר מאמר מדעי, מנסה לזקק את הקשר הסיבתי מכל הסטטיסטיקה. עד כמה שידוע לי, אין אף מחקר כזה שמגבה את טענותייך, ולהפך.

ג. טענת טענה אובייקטיבית שקל לבדוק אותה - חרדים חיים יותר. בבקשה תגבה את הטענה שלך בהוכחות.

ד. ביחס לרפרנס שלך לעבודתו של קליב באקסטר. נסיונות לשחזר את עבודתו של באקסטר בשנים האחרונות, לא הצליחו לשחזר את התוצאות שלו, ועד כמה שאני יודע הקהילה המדעית לא מתייחסת לממצאים האלו כמשהו משמעותי.

בעוד שישנם כמובן דברים שהמדע לא יודע להסביר, אין שום עדות (אמינה) שאני מכיר לאינטרקצייה בין אמונות ורגשות או רצונות של אדם לעולם החומרי. לא ריפוי באמצעות אמונה ולא הילינג באמצעות אנרגייה.

כדי להדגיש, אני לא אומר שהמדע לא יודע להסביר מה זה הילינג באנרגיות או דיקור. אני יודע שהמדע לא מכיר ביכולתן של השיטות הרפואיות האלו להשפיע על המציאות. כל ענף הפאראפסיכולוגייה נשען על קנה רצוץ. מאוד.

חנן

תגובת הדוס: תוחלת החיים נמדדת על פי רמת החיים וצפיפות, יוצאת הדופן הקיצונית היא בני ברק ששוברת את הקו הזה.

יתכן שעוד שנים בודדות תשמע על פרס נובל בתחום הזה. גם על הקשר בין נפש ואיכות הריפוי ומהירות ההחלמה זלזלו לאחרונה בעולם הרפואה, עד שזה הוכח. נתתי דוגמא אחת מיני רבות. לכן, לא כל מה שכיום עדיין לא הוכח, אומר שאינו קיים. אלא אם כן הצליחו להוכיח את ההפך.