הצעירים של ירושלים

מאת: הדוס | 6/1/2011 אקטואליה

עיר זקנה היא ירושלים. העיר העתיקה ביותר בעולם. ממנה הושתת העולם, בה נברא אדם הראשון, עליה הקריבו אדם ונח את קורבנותיהם, בה עבד מלכי צדק מלך שלם את האלוקים, בה בנה דוד המלך את בית המקדש, ולכיוונה מתפללים יהודים אלפי שנים. פה בירושלים, אתה נוגע בעבר, בישן, בעתיק. בדברים העתיקים והיציבים, בסלע קיומנו.

צמד המילים "צעירים" ו"ירושלים" חזר על עצמו שוב ושוב בוריאציות שונות בדיונים והנאומים אודות ירושלים, לרגל יום ירושלים. "צריכים להחזיר את הצעירים לירושלים", "הצעירים חוזרים לירושלים", ועוד קלישאות מעורפלות מהסוג הזה.

האמנם אין צעירים בירושלים? האם הצעירים בורחים מהעיר היקרה?

אני רוצה להפתיע אתכם בידיעה מרעישה -

ירושלים מלאה בצעירים. אין הרבה ערים בישראל עם כל כך הרבה צעירים. שכונות שלמות בירושלים מלאות בחיים צעירים של משפחות צעירות מאד. תכנסו לגינה ציבורית כמעט בכל שכונה בירושלים בשעות הערב, ותגידו לי אם יש או אין צעירים בירושלים. שכונות כמו רמות ונוה יעקב, קרית יובל ורמת שלמה, שכונות אלו מלאות בחיים צעירים ותוססים. לא עובר יום בשכונות אלו שמשאיות אינם פורקות משפחות צעירות וחדשות שבאות להקים את ביתן בעיר הקודש., היישר מאולם החתונות.

אז למה אומרים שהצעירים בורחים?

התשובה -

לצעירים הללו יש בעיה אחת - הם חרדים. בירושלים יש הרבה צעירים, אבל רובם הם חרדים.

אז למה אומרים שאין צעירים? חרדים לא יכולים להיות צעירים?

אין לי תשובה ברורה על השאלה, אבל אולי באמת חרדי הוא תמיד זקן. כל חרדי הוא חלק משלשלת הדורות, הוא ממשיך את התפקיד של שמירת התורה בטהרתה ומסירתה מדור לדור, הוא ממשיך את הפרוייקט הגדול, שנמשך אלפי שנים, ממעמד הר סיני ועד ביאת הגואל, התפקיד של מסירת התורה בטהרתה. היהודי החרדי אינו צעיר. הוא אדם זקן מאד, בן שלושת אלפים ושלוש מאות שנה.

גם ירושלים היא עיר זקנה. העיר העתיקה ביותר בעולם. ממנה הושתת העולם, בה נברא אדם הראשון, עליה הקריבו אדם ונח את קורבנותיהם, בה עבד מלכי צדק מלך שלם את האלוקים, בה בנה דוד המלך את בית המקדש, ולכיוונה מתפללים יהודים אלפי שנים. פה בירושלים, אתה נוגע בעבר, בישן, בעתיק. בדברים העתיקים והיציבים, בסלע קיומנו.

תגובות

גם צעירים חרדים רבים בתנועה החוצה מהעיר

אני | 6/1/2011 8:32:48 PM

י-ם היא עיר מאוד יקרה ועם עתודות דיור מוגבלות.
כמות הזוגות הצעירים שהיא יכולה לקלוט קטנה משמעותית מהכמות היוצאת ממנה (במיוחד בשל הריבוי החרדי), ולכן יש תנועה מתמדת של צעירים החוצה מהעיר. בין אם בגלל מחירי הדיור הגבוהים, מחסור במקומות עבודה טובים, או עבור החילונים - הרמת ידים מתוך תחושה שהם כבר הפסידו את הקרב לחרדים על אופי העיר.

המטרה של הדואגים לעיר היא מכמה כיוונים:
- לספק מספיק יחידות דיור לצעירים שכן רוצים להשאר, חרדים וחילונים כאחד, בלי שיצטרכו לפשוט את הרגל.
- להשאיר בעיר את הצעירים של האוכלוסיה ה"חזקה" מבחינה כלכלית - מה לעשות שהחילונים והמזרוחניקים נמצאים מספר רמות מעל לחרדים בהכנסה לנפש, והם אלו שמשלמים את מלוא הארנונה ומחזיקים את כלכלת העיר?
- לשמור על הרב תרבותיות בעיר שהופכת אותה לכל כך מיוחדת ויפה, ולחזק בכך את מעמדה כבירת ישראל.

אתה בטוח שירושלים היא העתיקה בעולם?

ש ש | 6/12/2011 8:52:01 PM

זכרתי שיריחו. פה מופיעה גם דמשק.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_cities_by_time_of_continuous_habitation
לא שזה כזה קריטי...

תגובת הדוס: לא כתבתי שהיא העתיקה בעולם, אבל היא בהחלט מהיותר עתיקות.
בתנ"ך עצמו ברור לגמרי שבבל (מוספוטומיה) הייתה מיושבת לפני ירושלים, בדור הפלגה.