האמונה מתוך המהומות במצרים

מאת: הדוס | 2/16/2011 אקטואליה

הזעזועים האחרונים בעולם הערבי העלו בראשי רעיון נחמד, איך ניתן להשתמש בהם כעוד נדבך קטן לחיזוק האמונה הטהורה בתורתינו הקדושה.

ולא, אני לא מתכיון להביא איזה פסוק מעורפל ולהדביק אותו על הארועים האחרונים, אינני נתכונן למצוא איזה משהו מהצופן התנכ"י. את הסוג הזה של ה"ראיות" אני משאיר לאתרים אחרים, כמו....

את המבט שלי על המהפיכות במזרח התיכון אני רוצה לערוך מכיוון אחר לגמרי.

בעולם המערבי, ישנם אינספור אנשים שמתיימרים להיות מומחים לעינייני המזרח התיכון. מזרחנים מהאקמיה, עיתונאים, פרשנים רבי ניסיון, אנשי שב"כ עתירי ידע ואמצעים, וגופי מודיעין שנהנים מתקציבי עתק ומיכולות מתקדמות.

האם כל אותם גופים מדושני תקציבים ועמוסי ידע הצליחו לצפות את המהפיכה במצרים?

האם אותם פרופיסורים מנופחים מעיזים לצפות היום, את ההשלכות ארוכות הטווח של המהפיכה במצרים על העולם בכלל והמזרח התיכון בכלל?

התשובה כמובן שלילית.

איש אינו יודע, איש לא צפה, ואיש אינו צופה היום מה יהיה עוד שנתיים.

מה המסקנה?

המסקנה היא - שלא ניתן לצפות את ההיסטוריה!!!!!

וכל זה - עם תקציבים אדירים של מדינות המערב והמימשל הפדרלי, עם ספריות עצומות ומאגרי ידע ללא גבולות, עם יכולות טכנולוגיות מתקדמות ומחשבי על.

והנה-

לפני שלושת אלפים שלוש מאות שנה!!!!!!

עמד משה רבינו -

בלי מחשבים,

בלי אינטרנט,

בלי אנציקלופדיות,

בלי מערכת בילוש חשאית בכל העולם כולו,

בלי לוויינים שעוקבים אחרי כל מטרה חשודה בכדור הארץ,

וכתב את המילים הבאות -

"והפיצך ה' בכל-העמים, מקצה הארץ ועד-קצה הארץ"

"ובגוים ההם לא תרגיע"

"והיית למשל לשמה ולשנינה בכל העמים:"

ועוד כהנה וכהנה.  כל ההיסטוריה של עם ישראל עם כל התהליכים המשונים שעברו עליו כתובים בחומש דברים שחור על גבי לבן.

כי כשהאדם זוכה להתקשר בבוראו, הוא לא צריך כלום. לא לוויינים ולא לתקציבים, לא אקדמיה ולא פרופיסורים....

תגובות

ועל סמך מה אתה אומר שלא צפו?

סטודנט בטכניון | 2/16/2011 3:46:34 PM

אם היית טורח לקרוא משהו חוץ מגמרא, היית יודע שהיו די והותר מומחים במערב שצפו את האירועים האלה - לא בדיוק מה יקרה כמובן, אבל את הכיוון הכללי.
מה שנכון, המיין סטרים האקדמי השמאלני באמת דחה את אותם מומחים. אבל זה לא שהם לא היו. ומי שהתעניין ורצה לדעת גם הכיר אותם ואת תחזיותיהם.

תגובת הדוס: הלואי שהייתי קורא רק גמרא.
אולי תביא פה לינק למישהו שצפה?

הוכחות לא מחפשים מתחת לפנס.

פיני | 2/17/2011 7:16:57 PM

1,לפי הנביא מיכה, הכהנים והנביאים לפני החורבן הראשון לא חזו החורבן ואמרו:"הלוא ה' בקרבנו לא תבוא עלינו רעה".
2.הקנאים ורבותיהם לא חזו את חורבן הבית השני וכשלון המרד ברומאים.
3. רבי עקיבא לא חזה את כשלון מרד בר כוכבא, שיגרום לגלות של 2000 שנה.
4, רוב הרבנים החרדים לא חזו את השואה, והסבירו זאת בהסתר פנים.
5. הרבנים החרדים טענו כי השלטון הציוני יקרוס במהרה, וכשקרה ההפך והמדינה הפכה סיפור הצלחה, ועשירה מאוד, לא היססו להצטרף לאותו שלטון ציוני, ואפילו הפכו יום הבחירות ליום חופשי מלימוד תורה.

תגובת הדוס: א. תפתח את "עיקבתה דמשיחא" ותראה אם הרבנים צפו את השואה או לא.
ב. החזו"א אכן צפה שהמדינה תקרוס כלכלית, מה שהיה קורה אלמלי התשלומים מגרמניה.

ג. שמעתי מאחד מראשי הישיבות שליט"א ששמע מפי רבינו האבי עזרי, שהסיבה לכך שהורה לבחורים לעבוד בבחירות, זה בשביל לחנך את הבחורים להיות אכפתיים לכלל ישראל.

גם בל נשכח

יוני | 2/18/2011 4:03:39 PM

שכל ההתנהלות של ארה"ב (ובייחוד אובמה) מלמדת מספיק שאין לנו מה לסמוך עליהם בשעת צרה, תמיד נהגו לומר שהיא בת בריתנו הגדולה ביותר והרבה מתחילים להטיל ספק.

וזה כמובן מלמד שאין לנו על מה להשען אלא על אבינו שבשמיים

תגובה לתגובה.

פיני | 2/20/2011 9:32:02 PM

א.את המושג הסתר פנים שהיה לרבנים לפני השואה לא אני המצאתי, בכל כלל יש יוצאים מהכלל, ויוצא מהכלל זה, קרא ליהודים להישאר באירופה וללמוד תורה עד הסוף המר.
האדמו"ר מבלז לפני שברח ברכבת הציונית, אמר לחסידיו כי ל יאונה להם כל רע, ולאחר שבועיים כולם הובלו לאושוויץ כולל אשתו ו11 ילדיו.וכי על אדמת הונגריה נאמר "וירא מנוחה כי טוב ואת הארץ כי נעמה".
על סעיף ג' לא ראוי להגיב כלל.
מה בקשר לסעיפים.1,2,3,?

תגובת הדוס: א. אלו שקראו ליהודים להישאר באירופה, עשו כך על פי דין, היות ובארה"ב ובישוב היהודי בארץ ישראל היה קילקול גדול, ועל פי דין עדיף למות כחרדי ולא לחיות כחילוני. זה נשמע כואב, אבל כך הדין.
ב. האדמו"ר מבלז ניחם את חסידיו שיהיה טוב. מה רצית שהוא יעשה? על פי דין תורה הוא היה חייב לברוח, וברור שכל אחד מחסידיו שיכל לברוח עשה את זה כמוהו. אז מה קרה אם הוא קצת ניסה לעודד אותם?

לפי דברך הרבנים טעו פעמים.

פיני | 2/22/2011 9:40:39 PM

החרדים מאירופה שהגיעו לארץ שמרו על יהדותם ולא התקלקלו. וההווה מוכיח. לכן גם טעו שאסרו עליהם לעזוב את אירופה, והביאו שואה על חסידיהם, ש80% מהם נרצחו בשואה.

תגובת הדוס: לפי נתונים שהתפרסמו לאחרונה, רק שני אחוזים בלבד מהיהודים בני שישים פלוס במדינת ישראל מגדירים עצמם כחרדים. לא שבפולין המצב היה ממש מרנין, אבל יותר טוב בהרבה. אותם יהודים שמתו על קידוש השם אשריהם ואשרי חלקם. אוי ואבוי לאלו ששרדו והתחלנו במדינת ישראל. מי שמסתכל על כל דבר במבט חומרני, שיודע להעריך כל דבר רק לפי השווי שלו בעולם הזה, החומרי, החולף, והבזוי, לא יכול לתפוס השקפת עולם כזאת. אבל מי שקצת מתרומם, רואה את הדברים אחרת.

אז במה בדיוק אתה מאשים את הציונים?

סטודנט בטכניון | 2/23/2011 10:45:07 PM

אם לשיטתך עדיף למות כחרדי ולא לחיות כחילוני, אז הציונים באמת נתנו לחרדים את מבוקשם. מה בדיוק רע בזה?
כמובן, שהגישה שלך מזעזעת לחלוטין מבחינה מוסרית. אתה מזדעזע מהציונים, שטענו שהציונות והקמת מדינה יהודית עדיפים על הצלת חיי כמה יהודים באירופה, ואילו אתה טוען ששמירת המצוות עדיפה על הצלת חיי יהודים. למה הגישה הציונית מזעזעת יותר מהגישה שלך?

תגובת הדוס: הגישה הציונית, לא מאמינה בעולם הבא, ולכן הריגת יהודים מבחינתם זה פשע. גם היטלר לא יקבל שכר על הריגת יהודים, למרות שהשואה הצילה את העם היהודי מטמיעה סופית.

הבנתי, אז מה שאסור לציונים מותר לחרדים

סטודנט בטכניון | 2/24/2011 8:57:59 AM

במלים פשוטות, תפיסת המוסר שלך הוא שיש מעשי רצח שאסורים לציונים אבל מותרים לחרדים.
ואחרי זה אתה עוד מעז להטיף למישהו מוסר...
דרך אגב, איך בדיוק השואה הצילה את עם ישראל מטמיעה סופית, אם דווקא היא זאת שהשמידה את רוב החלק החרדי של העם היהודי, והביאה לכך שרוב העם היהודי נהיה חילוני או רפורמי/קונסרבטיבי?

תגובת הדוס: תגיד לי, מה קרה לך? קמת על צד שמאל? מי עיצבן אותך?

השואה הצלה מטמיעה, שקר גמור.

פיני | 2/24/2011 9:54:40 AM

אתה ניזון מהשקרים של רבניך, אתה לא היית שם. אבי היה שם בפולין לפני השואה. שאלתי אותה למצב הדת לפני השואה. הוא ענה כי בעיירה שבה גר, כל היהודים שמרו מצוות, ורק לאחרונה לפני השואה, נראו מספר יהודים מעשנים סיגריה בפרהסיה בשבת. לפני השואה רוב מכריע של היהודים באירופה שמרו מצוות. הרבה יותר טוב מאשר היום בארץ, כאשר רוב היהודים אינם שומרים מצוות.. האם אתה מתפלל לשואה נוספת כדי להציל את הרוב מטמיעה?
כשאין תשובות, ממציאים תירוצים.

תגובת הדוס: תשאל עוד פעם את אבא שלך שאלה נוספת לגבי הגיל של אותם יהודים, והוא יספר לך שאמנם הרוב היו חרדים, כמובן רק בעיירות הקטנות, אבל אלו היו רק המבוגרים. הדור הצעיר כולו פרק עול. שלא לדבר על הערים הגדולות.

יונה לימד אותנו אחרת

יונה | 2/27/2011 5:31:44 AM

אלוהים לא מחויב לנבואות שלו, ויכול לשנות את המעשים בהתאם לשיקוליו (ראה יונה הנביא). לכן הנבואות מלפני שלושת אלפים שנה יקרו או שלא יקרו. אם יקרו - תגיד לנו שזה נבואה יותר טובה מלווינים ומומחים. אם לא יקרו - אז אולי יקרו בעתיד היותר רחוק, או שלא יקרו בכלל כי אלוהים שינה את רצונו.

בקיצור, כל הרעיון שלך הוא עורבא פרח, אפילו לפי רוח התורה. לא הייתי מציע לוותר על מחקר וניבוי על סמך היגיון ואיסוף אינפורמציה.

תגובת הדוס: הקב"ה שלח את יונה הנביא כדי שיחזרו בתשובה. אם הנבואה הייתה בכל תנאי, בשביל מה הוא שלח אותו?
ב. גם הנבואה לבני ישראל הייתה על תנאי, שהם יעבדו עבודה זרה. אלא, שהקב"ה אמר למשה שהם אכן יעבדו.
ג. לפיכך, אם יונה הנביא היה מצרף לנבואתו את הנבואה ש"אני יודע שלא תעשו תשובה", והם היו עושים תשובה, הוא היה נביא שקר.
ד. אין שום אפשרות לבצע מחקרים בנושאי פוליטיקה ועתידנות. כל הפרסומים המחקריים בנושאים אלו, ערימת הבלים, את כולם תישא הרוח.
מחקתי את השורה האחרונה, למרות שהשאלה דווקא מצויינת, אבל כדי לענות עליה צריך אריכות גדולה. סליחה מחילה כפרה.

תגובה

יעקב | 2/27/2011 7:49:53 PM

אבל אלו היו רק המבוגרים. הדור הצעיר כולו פרק עול
והשאל למה הם פרקו עול אולי הם ראו איך כל העולם מיתקדם עם המהפכה התעשיתית והם נשארים מאחר ענים מרודים לפני 100 שנה סמכות ההורים היתה חזקה יותר ולא היו פיתוים כמו היום אז מדוע הם עזבו את הדת

ובישוב היהודי בארץ ישראל היה קילקול גדול, ועל פי דין עדיף למות כחרדי ולא לחיות כחילוני
ואולי אם הם היו עולים או עוברים לאמריקה בכמות גדולה הם היו משנים את המצב ומדוע מי שעזב לאמריקה וגר בקרב החרדים נשאר חרדי הרי יש קהילה מאד גדולה של חרדים באמריקה
ועל פי דין עדיף למות כחרדי ולא לחיות כחילוני
איזה דין הרי רק על שלשה דברים אדם ימסור את חייו ולא יעבור וזה מדובר רק בכפיה ומי כפה על מישהו לא להיות דתי וכן אני כבר רוא את התשובה שלך תראה מה עשו לתמנים שגזזו להם את הפאות וכו ועדין למרןת זאת מי שרצה להישאר דתי נשאר דתי ומי שרצה לחזור בתשובה חזר ולא ראיתי שהוציאו מישהו להורג בגלל שנשאר דתי או חזר בתשובה ובאמריקה אף אחד לא דיבר איתם על דת ואף אחד לא כפה עליהם להיתנצר או לעבור לדת אחרת אז כל הטענה שעדיףלמות ולא להגר היא הטעיה ואם הרבנים היו מעודדים הגירה לא היתה ניגרמת שואה בכני מידה כמו שנגרמה ויכול להיות שהיה רוב חרדי גם בארץ וגם באמריקה והעובדה שהרבה צעירים עזבו את הדת למרות שהם למדו בישיבה אומרת דרשני אולי הם ראו שלמרות שאבותהם שמרו על קלה כחמורה ותינוקות שלא חטאו כולם הובלו כצאן לטב ושום כח עליון לא היתערב לטובתם והציל אותם ממות
על פי דין תורה הוא היה חייב לברוח ןמה דין תורה חל רק עליו ולא על חסידיו ןמהו בדיוק אותו דיו תורה שאתה מזכיר הדין שאני מקיר זה ונישמרתם לנפשותכם וזה על כולם ולא רק על רבנים
למרות שהשואה הצילה את העם היהודי מטמיעה סופית
אז לפי דבריך כל הלימוד והשמירה על הדת וכל ארון הספרים היהודי לא עזרו כל המורשת היהודית והשמירה הקפדנית כל עמד להעלהם
למה מה קרה לפתע נפתחו לאנשים הענים והם ראו דברים אחרים והתברר להם שכל מה שהם מחזיקים בו זה שטות והבל רוח ואך בדיוק השואה עצרה את הטמיעה לאחר השואה יש יותר אנשים מאמינים? להפך השואה רק העצימה את הטמיעה והצורה היחידה שהשואה עצרה את הטמיעה היתה בחיסול היהודים כל שלא נשארו הרבה יהודים שיתפקרו וכך נעצרה הטמיעה כל הכבוד על החידוש הנהדר

תגובת הדוס: א. האמנציפציה פתחה לפני הצעירים היהודיים עולם אפשרויות חדש. לפני כן הם היו צריכים להתנצר כדי להשתלב. הם חשבו שהם יצליחו להתערות בעולם הנוכרי, נגד הזהרות התורה, עד שבאה השואה וטפחה על פניהם.
ב. החפץ חיים דיבר על השאלה שלך, שאם יבואו הרבה חרדים לארה"ב הם ישפרו שם את המצב, אבל הראשונים שיבואו יתקלקלו, ולכן אסור לעשות את זה.
ג. לגבי הויכוח ההלכתי, אין לי כח להיכנס פה לדיון הזה, אבל תאמין לי שאני לא מדבר מהבטן.
ד. לולי השואה לא היה נשאר כמעט יהודי דתי אחד.

איזה מוסר זה?

topolino | 3/1/2011 10:40:38 AM

.

תגובת הדוס: אתה שואל טוב, ויש לי מה לומר, אבל אינני יכול להכניס נושא כל כך רגיש. המילים שלך מדי חריפות.

תגובה

יעקב | 3/8/2011 5:35:05 PM

ד. לולי השואה לא היה נשאר כמעט יהודי דתי אחד
אז מה זה אומר על היהדות ועל כל מי שמחזיק בה ומה זה אומר על החינוך הדתי וכל השנים של לימוד ולפי דברך אתה מכיר את חשבנות שמים ואתה יודע שהשואה נגרמה רק בגלל שאחוז מסוים מהדתים התפקר ואז היום שיש יותר אנשים חילונים מדתים מדוע אין משהו דומה לשואה וכל מה שאני אומר אל תנסה להיות מי שמבין בחשבנות שמים כי אתה גורם רק ליותר אנטיגוניזים ואף אחד לא יודע למה משהו קורה ולמה זה קורה עכשיו

תגובת הדוס: אין לי צל של ספק ששואה שניה בדרך אלינו, אם לא יחזרו בתשובה. זו התוכנית של התורה, וככה זה עבד מאז ומעולם. אינני יודע מתי, אבל זה יקרא. מפחיד? מה לעשות, זו האמת.

רוב התגובות כאן לא קשורות למאמר

מישהו | 10/10/2011 10:52:05 PM

במאמר כתוב דברים ברורים: בתנ"ך נכתבו נבואות מפורשות על העתיד של עם ישראל, והתקיימו בדיוק. גם על פי היהדות התנ"ך נכתב בדרגת נבואה הרבה יותר גבוהה מהדרגה שקיימת בדורות שלאחר מכן.