מעשה בתולעת ובצנון

מאת: הדוס | 11/9/2010 סאטירה

מעשה בתולעת קטנה, רכה ועדינה, שהצליחה לחדור לתוך הצנון. מהר מאד התרגלה התולעת למיקום החדש. הצנון היה טעים, הטמפרטורה הייתה אידיאלית, והתולעת החליטה שאין מקום יותר מוצלח תחת השמש להקים משפחה עניפה, כמו בבשר הצנון. החלה התולעת לעבוד במרץ, חפרה וחפרה, והחלה להביא לעולם סידרה ארוכה של צאצאים, אותם פיזרה בכל רחבי הצנון. לאט לאט החלה אוכלוסיית התולעים לפרוח, ולהפריח את השממה הצוננת ברשת עניפה של תאים ומחילות.
ביום בהיר אחד הרגישה התולעת הזקינה שיומה הולך ומתקרב. חיש מהר עשתה לה השמועה כנפיים בכל מרחבי הצנון. סבתא חולה והיא מבקשת מכל הצאצאים לבא למיטת חוליה. נרגשים ומבוהלים התאספו כל מאות הנכדים ליד מיטת הסבתא, וזו פתחה את דבריה וכה אמרה.
בני ונכדי היקרים. בערב זה אני רוצה למסור לכם את המידע החשוב ביותר שעליכם לדעת, למען עתידכם ולמען עתיד ילדכם.
דעו לכם בני היקרים שהצנון שבו נולדתם וגדלתם איננו כל העולם. מחוץ לצנון הזה ישנו עולם שלם, עולם אדיר ומגוון, שכל מה שאתם רואים בתוך הצנון זה ממש כאין וכאפס לעומת מה שקורה בחוץ. הצנון הזה הוא רק פסיק קטן בתוך מרחבים עצומים של שדות שהם פסיק קטן בתוך מדינה ענקית שנקראת קליפורניה. המדינה הזו היא רק פסיק בתוך עולם שלם שהוא רק פסיק בגלקסיה שהיא רק פסיק בכל היקום. בעולם ההוא שמחוץ לצנון ישנם מליארדי יצורים ענקיים שכל אחד מהם יכול לרמוס מאות תולעים בשניה בלי לשים לב. ישנם מטוסים ענקיים שטסים בשמים, וישנם מכוניות ענקיות שעושות רעש ופיח. ישנם מחשבים, פלאפונים, ומה לא.
דעו לכם בני היקרים שהצנון לא יהיה קיים לנצח. יבוא יום שהיצורים הנוראים שנקראים בני אדם יפתחו את הצנון. הם אינם אוהבים תולעים ולכן הם יזרקו את הצנון לפח גדול ומשם תבוא משאית ענקית שתשלח את הפח למזבלה ענקית. מי שלא יברח מהצנון בעוד מועד, ימצא את עצמו נמעך בתוך הררי זבל וזה יהיה הסוף שלו. עליכם להכין פתחי מילוט מכל פינה בצנון ולהיות עירניים כל הזמן.
סיימה התולעת את דבריה ועצמה את עיניה לנצח.
עברו ימים, חלפו שבועות, דורות של תולעים חלפו מהעולם ודורות חדשים הגיעו. ואב לבן סיפר סיפור, היו הייתה תולעת קטנה, שנכנסה לתוך צנון.
יום אחד קמו מספר תולעים צעירים והחלו לחשוב.איך יתכן? מי שמע על כאלו דברים מוזרים? אנשים? מטוסים? כבישים? עצים? הכל סיפורי אגדות. מיתוסים בעלמא. לא יתכן. זה נגד חוקי הפיזיקה. חוקי הפיזיקה קובעים שלא יתכן מקום בעולם שהוא לא צנון. המדע קובע שכל בעלי החיים זוחלים על גחונם. אגדת המטוסים זה נגד החוק של כח המשיכה. פלאפונים שמדברים מפה ושומעים משם זה דבר לא הגיוני. מי שמאמין לזה הוא אדם לא רציונלי. לא שפוי. חסר לו בורג. פרימיטיבי. חשוך. עזבו אתכם מפתחי מילוט מגוחכים!!! עזבו אתכם מדרישות הדת. תאכלו תשתו, יהיה בסדר.

אך לפתע...

המשך יבוא...

תגובות

אויש נו

תוהה | 1/14/2010 4:07:34 PM

אתה הופך אתה חוסר הידיעה לאידיאל ?

במייל רץ גרסא יותר יפה, על עובר... חפש

תגובת הדוס: לתולעים הייתה דרך פשוטה לברר אם יש עולם חיצוני. הם פשוט לא רצו לבדוק...
החלטתי שעל ליצנות עונים בליצנות. לא כאן, בחדרי.

אוי למטפורות שלך

מטפוריסט | 1/19/2010 10:59:54 AM

התחזיות של סבתא-תולעת הן מדעיות, ולפיכך ניתנות לאישוש או הפרכה.

התחזיות של הדת הן אמוניות, ואין דרך לאשר או להפריך אותן. טענות דומות טוענות גם הנצרות, הבודהיזם, האיסלם, היוונים, הנורווגים. כולם טוענים שיש אלים ושיש כוחות נסתרים. אף אחד עוד לא הוכיח את זה. כמעט שאין מעבר של אנשים מדת אחת לשנייה.

אבל...
את חוקי ניוטון (הניתנים לבדיקה ולאישוש) כולם מקבלים.
תיאוריית היחסות של איינשטיין (שנבדקה כבר פעמים רבות) מוכחת היטב.
התיאוריה שחיידקים גורמים למחלות נבחנה ונמצאה כאמת מוחלטת.

אז תעשה טובה, ואל תשווה בין דת ומדע.

תגובת הדוס: על כל מה שכתבת עניתי בתגובות אחרות, בכתבות אחרות.
סליחה שאני לא עונה כאן. אין לי זמן לנשום. לכל העיסוק הזה יש לי שעתים ביום.

דוס יקר

סטודנט | 1/19/2010 12:46:28 PM

קודם כל ברכות על הקמת האתר. אני אמנם חילוני אבל תמיד נהנה לקרוא ולהכיר צורות מחשבה אחרות, ולו רק כדי להרגיש יותר בטוח באורח החיים שבחרתי.

לעניין התולעת, ההבדל העיקרי בין מדע לפסאדו-מדע (מדע שקר) הוא עיקרון ההינתנות להפרכה:
התולעים היו יכולות לשלוח משלחת של תולעים אמיצות לקצה הצנון בניסיון לגלות עולמות חדשים, כמו אסטרונאוטים וגששיות חלל. ובכך לשלול או לאשר את נכונות דבריה של התולעת הזקנה.

לעומת זאת את נכונות הדת שלך אתה לא יכול לבדוק בניסוי (אם אתה כן יכול אני אשמח לשמוע כיצד).

ויותר מכך, עצם זה שאתה לא מסוגל לעשות כן מציבה את האמונות שלך באותה שורה עם הנצרות, איסלאם, בודהיזם, ואנשים שמאמינים בחייזרים מהחלל החיצון - לכולכם יש תיאוריה שאין לכם דרך לאשש את תקפותה, ולכן אין ממש הבדל בינכם למעט כמות הסתירות הלוגיות שקיימת בתיאוריות שלכם (והיהדות, מעצם היותה עתיקה יותר הספיקה לצבור יותר פגמים במהלך השנים מפסאדו-תיאוריות מודרניות שנתפרו להתאים לעובדות שידועות כיום).

תגובת הדוס: הרעיון שתיאוריה שלא ניתנת להפרכה אינה מדעית גם אם תביא לה את כל הראיות שבעולם, זה הרעיון הכי עקום ששמעתי מימי. מה הקשר? אם יש ראיה אז יש, אם אין ראיה אז אין. אם אני אראה לך את אלוקים בעיניים, אתה תמשיך לטעון שזה לא יכול להיות כי זה לא ניתן להפרכה? אני יכול להראות לך את האלוקים בעיניים. תסתכל על מבנה החלבון, ותחשב מה הסיכוי שזה יווצר לבד. בשלב זה תחשב כמה אפשרויות היו מאז המפץ עד היום. אחרי זה תסתכל חזק על החלבון, ופתאום תראה את האלוקים נגלה אליך מתוך החלבון, כשם שנגלה למשה רבינו מתוך הסנה...
הטיעון הזה של אפשרות הפרכה, זה טיעון שבא לעולם לכבוד הדת ולכבודה בלבד.
יש הבדל אחד קטן ושולי בין היהדות לשאר הדתות. ליהדות יש הוכחות, להם אין. אני באמצע לכתוב את הפרקים על יציאת מצרים, ושם אעסוק בל"נ בענין זה.

אתה התולעת בעצמך כמו בלעם התנכ"י

טימון | 1/19/2010 9:24:04 PM

ויש הרבה תולעים כמוך שאין כוחם אלא בפיהם

המשך יבוא..

תגובת הדוס: מרגש במיוחד.

המשך לתגובה "דוס יקר"

מגיב אחר | 1/19/2010 11:41:19 PM

בחנתי חלבון, צפיתי צפיתי, בכיתי בכיתי, ומי לא בא? אלוהים

התגלות אלוהית זה בכל חלבון, או רק בהמוגלובין?

וקצת ברצינות לגבי המאמר: כל הכבוד! אני חושב שזה באמת משל מוצלח! כנראה שהתולעים היו מנסים לשלוח משלחות לגלות את העולם שמחוץ לצנון. כמובן, לולא אותה קבוצת תולעים שהתעקשה שאין מה לחקור, והרי הכל ידוע ורשום בכתבים שנמצאו אי שם ועברו מדור לדור. אין סיבה לבדוק הלאה, אל תתילו ספקות. תשמעו לתולעת הקדושה מרן ת. שליט"א ואל תחקרו במופלא מכם.

תגובת הדוס: התולעים שלנו יכולות לבדוק את העניין בצורה הרבה יותר פשוטה. אפילו משלחת הם לא צריכות, רק לשבת ולחשוב על הידע שכבר קיים

אפלטון כתב את זה יותר יפה

עמיחי | 1/20/2010 3:49:59 PM

החלף צנון במערה ותקבל את משל המערה.
אנא כתוב משלים מקוריים או הבא דברים בשם אומרם.
נ.ב - לעומת גרסה זו, גרסתו המודרנית של סארמאגו למשל המערה מומלצת בחום.
ולעצם העניין: זה אבסורדי לטעון כי השקפת העולם של אדם חופשי שיכול לשאול כל שאלה, שיש לו גישה פתוחה לכל הספרים, ולכל הדעות ולכל האמונות ולכל התורות והתיאוריות עולמו (הצנון שלו) צר יותר מאשר אדם שמגביל את עצמו לזווית ראייה יחידה של דת בכלל, ושל הדת היהודית בפרט.

תגובת הדוס: לא התכוונתי לחקות את משל המערה ולא חשבתי על זה.
מאד מסתבר שהעובדה שאני מכיר את משל המערה השפיעה עלי בתת מודע. הגיוני מאד.
תבין, האתר קיים שבוע. בהתחלה לא נכנסו לפה כמעט אנשים על רמה, חוץ מבודדים ממש. לכן התחלתי להוריד את הרמה. אף אחד לא שאל שאלות כבדות כמו ששואלים עכשיו, ולא התפתחו דיונים רציניים. אז התחלתי לכתוב משלים על תולעים. זה מה שקרה. עכשיו זה תענוג.

למי שרוצה לראות את אלוקים:

רעות | 4/30/2011 11:18:48 PM

מופיע בחז"ל שאחד מן המלכים בעבר רצה לראות את אלוקים, זימן אחד מהתנאים את עצמו אליו ביום מסוים והבטיח להראות לו את אלוקים. המלך כמובן הסתקרן מאד וציפה ליום המיוחד. בהגיע היום- יום קיצי חם במיוחד- עלו המלך והתנא אל גג ביתו של המלך. "נו?" שאל המלך "הסתכל על השמש 5 דקות ברציפות ואז תראה את אלוקים" התחיל המלך להביט אל תוך השמש הבוערת ולאחר חצי דקה צרבו עיניו ואמר לו:" אם אמשיך להסתכל-אתעוור. השמש חזקה מאד ושורפת את עיני". ענה לו התנא:" אם על אחד מהמשרתים של אלוקים שהוא בעצמו ברא -אתה לא יכול להסתכל בלי להינזק מעוצמתו- כמובן שעל אלוקים בעצמו שברא את השמש אין אפשרות להביט בלי להינזק-ואכן במעמד הר סיני עם ישראל נפחו נשמתם רק כששמעו את קולו של אלוקים- (והמלאך החייה אותם. ) אז ברור מדוע אלוקים לא מתגלה לעינינו. פשוט אין מצב שנראה אותו ונמשיך לחיות באופן הגיוני. זה מחוץ לבעיית הבחירה שתתעורר אם כולם יראו את אלוקים.

לגבי ההינתנות להפרכה

אריק | 9/22/2011 11:51:01 PM

הרעיו הזה לא בא בשביל הדת. זאת הגדרה של הפילוסוף קרל פופר לתיאוריה מדעית.
על פי רוב מביאים אותו כדי לטעון שהאבולוציה איננה תיאוריה מדעית כמדומני שהוא אמר זאת גם על התיאוריה של פרויד (במקרה הזה נראה לי שמקובל כיום שאכן זה לא מדעי).

עם זאת חשוב לומר שגם אם הרעיון נכון הוא מגדיר תיאוריה מדעית. זה לא אומר שאין דברים נכונים שאינם מדעיים(האקסיומות של האלגברה לדוגמא אינן מדעיות אבל הן נכונות).

חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח

גלית | 11/20/2012 7:28:36 PM

נקרעתי, הכי מצחיק הסוף: "אך לפתע.." וואו קורעחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח