צניעות מול שליטה עצמית

מאת: הדוס | 12/5/2010 בקורת ערכים בויקיפדיה

הקטע הבא מופיע בערך "צניעות ביהדות" בויקיפדיה.

הגבר נתפש כבעל תאוות וכמי שקשה לו לעמוד ביצרו. בעקבות דימוי זה, האישה נדרשת לשמור על צניעותה כדי לעזור לגבר, שלא ייכשל מחמת תאוותו הבלתי נשלטת. ראו, למשל, פירוש המשניות לרמב"ם בנושא עזרת נשים במקדש "...כי העם היו מתקנים מקום לאנשים ומקום לנשים, ומקום הנשים למעלה ממקום האנשים, כדי שלא יסתכלו האנשים בנשים". גם ההנחיות למבנה עזרת הנשים בבתי הכנסת בנויים על הנחה זו, למנוע בעיקר הסתכלות של האנשים בנשים ולא להפך.

אינני חולק על הנאמר בקטע זה. אמת ויציב, זוהי עמדת התורה. חז"ל מדגישים באינספור מקומות את העובדה שהיצר הרע הוא מאד מאד חזק, ובלי שהאדם ילחם בו ויגביל אותו אין לאדם שום סיכוי לנצח אותו. הדברים מודגשים במיוחד ביחס ליצרים מסוימים, ובמיוחד ביחס ליצר הרע מהסוג הידוע.

אבל, אם אני מבין נכון, מי שכתב את הקטע המדובר בויקיפדיה, איננו מסכים בעצמו עם ההשקפה התורנית בנושא הזה. הוא מסתכל על ההשקפה הזאת כהשקפה מיושנת, שלא מתאימה לאדם המודרני. היום אנשים נאורים, יש להם שליטה מוחלטת על היצרים האפלים שבהם, היום אין צורך במחיצות גבוהות ובהפרדה בין המינים.

וכאן אני רוצה לעמוד ולשאול שאלה עצומה, תמיהה רבתי, קושיא נוראה שאין עליה תשובה.

האומנם?

האם עד כדי כך אנשים פיתחו את הכשרון שלא לראות מה שקורה סביבם?

הרי כל מי שקצת מחובר לנעשה על כדור הארץ ואיננו מנותק לחלוטין מהנעשה בעולם, יודע היטב עד כמה חז"ל הקדושים צדקו בנושא הזה.

על איזו שליטה עצמית הם מדברים?

על זו של אורי בר לב? אולי של משה קצב? או בנימין נתניהו? על אלפי תיקים פליליים בנושאים מלוכלכים שנפתחים במדינת ישראל כל שנה? על עשרה אחוזים של נשים שנאנסו?

במדינת ישראל יש 26 אחוזי גירושין, ובארה"ב אחוזי הגירושין מתקרבים לחמישים אחוזים!!!! במדינת ישראל יש קרוב למאה אלף משפחות חד הוריות. החברה מתפרקת. כל זה תוצאות ישירות של המתירנות והפריצות.

זו השליטה העצמית?

 מה התשובה? התשובה האחת והיחידה היא מה שלימדו אותנו חז"ל, חכמי האמת. החוכמה והידיעה של חז"ל לא נבעה מסברות הכרס של פסיכולוגים. התורה שלנו אינה בנויה על מחקרים מסולפים ומגמתיים של חוקרים שונאי מסורת מאוניברסיטת תל אביב. התורה שלנו נובעת ממקור עליון, ממסורת איש מפי איש עד משה רבינו מפי הגבורה. חכמינו זכרונם לברכה, הם ורק הם ידעו היטב את המבנה האמיתי של נפש האדם, והם אלה שקבעו ש"אין אפוטרופוס לעריות". הם אלה שקבעו שגירוי של היצר משול ל"אש בנעורת", דהיינו שלגרום גירויים ליצר הרע זה כמו לזרוק גפרור לתוך מחסן של חומר דליק. חז"ל לימדו אותנו ש"יצרו של אדם מתגבר עליו בכל יום, ואם אין הקב"ה עוזרו אינו יכול לו".  בחז"ל יש ביטוי נפוץ - "ירדה תורה לסוף דעתו של אדם". דהיינו, רק לתורה, שניתנה על ידי הקדוש ברוך הוא שהוא בורא האדם, רק היא יודעת להכיר את טבע האדם, לרדת לסוף דעתו, לעמקי נבכי הפסיכולוגיה האנושית.

אז מה העצה? איך אדם יכול כן לשלוט על היצרים שלו?

גם על זה חז"ל עונים, והתשובה היא

"בראתי יצר הרע, בראתי לו תורה תבלין".

"אם פגע בך מנוול זה, משכהו לבית המדרש".

תגובות

ההבדל בין הגבר לאשה

יואב | 12/5/2010 2:54:42 PM

אבל מדוע למנוע בעיקר הסתכלות של האנשים בנשים ולא להפך?
האם היצר הרע של הנשים חזק פחות? (או קיים פחות?)

תגובת הדוס: העובדה היא שכמעט כל עבירות המין נעשות על ידי גברים. אתה יכול לתת הרבה הסברים לתופעה הזאת, אבל מה שנוגע לנו זה לא ההסברים, אלא התופעה בעצמה. המציאוץת היא שמי שצריך שמירה יתירה הם הגברים ולא הנשים. זו המציאות, יהא ההסבר אשר יהא.

אז מגבילים נשים???

אסף | 12/6/2010 7:25:32 PM

אני חושב שהתעלמת לחלוטין מהבעיה הבסיסית פה.
אף אחד לא מתווכח שגברים תוקפים נשים לעיתים הרבה יותר קרובות מאשר ההיפך. גברים גם בדרך כלל יותר חזקים מנשים פיזית, ולכן גבר שאישה מנסה לאנוס אותו יש לו סיכוי יותר טוב להמלט ממנה מאשר מצב הפוך.

הבעיה פה היא מאוד פשוטה: אם גברים הם הצד הבעייתי שלא יודע לשלוט בייצרו (ושלא ניתן לעצור כשהם מאבדים שליטה) אז למה הנשים צריכות להיות בעונש?
נשים צריכות להתלבש בלבוש צנוע - כדי שגברים ישלטו ביצרם.
לנשים אסור לשיר בציבור - כדי שגברים ישלטו ביצרם. (ולהבנתי לגבר מותר לשיר לפני נשים, כי הן לא יאבדו שליטה).

במקום שהחופש של הצד האלים והמסוכן שלא שולט בעצמו יוגבל, מוגבל הקורבן.
פתאום שמו את כל המין הנשי במעצר הגנתי לנצח. וזה לא בסדר. וזה לא משנה אם תסביר לי שהן כלואות בכלוב זהב ושאישה בביתה מלכה. גם כלוב זהב הוא כלוב.

אם הגברים הם הצד המסוכן, הם צריכים להיות מוגבלים וכלואים.

תגובת הדוס: א. כשהגברים שולטים ביצרם - המרויחות העיקריות הן הנשים. הצניעות שומרת על הנשים, לא על הגברים.
ב. ללבוש צנוע זה קשה? ממש לא. ראית פעם גבר חילוני עם מחשוף? זה קשה למישהו? להיפך, אשה שרגילה ללבוש צנוע, לא יכולה אחרת. זה המצב הטבעי, וזה מה שמתאים לכוחות הנפש שלה, כל עוד התעמולה לא שטפה את מוחה.
ג. גם אתה נמצא בכלוב. המדינה לא מרשה לך לגנוב, לרצוח, להוציא מרפסת בלי רשיון, לעבור ברמזור אדום.
ד. המציאות היא שחילוניות סובלות מדכאונות פי שניים מגברים חילונים, מה זה אומר? שדווקא התרבות החילונית מכניסה אותם לכלוב. בטח שהם בכלוב, האם אשה חילונית יכולה ללבוש צנוע? הרי יעשו ממנה קרקס.

תגובה לתגובה

אסף | 12/7/2010 1:09:47 AM

א. שווה ערך ל: יש פושעים ברחוב, תישאר בבית. אתה המרוויח העיקרי מכך שתישאר בבית אם יש פושעים אלימים ברחוב. לכן זה הדבר הנכון לעשות.

ב. ראיתי פעם חילוני עם מחשוף. הדת מגבילה לבוש של נשים יותר מהחילוניות. מי החליט שזה טבעי? בחברות פרמיטביות באפריקה לובשים רק אזור חלציים. אם יש משהו "טיבעי" , אז זה זה.

ג.אתה נותן דוגמאות לכך שהמדינה לא מרשה לי לעשות דברים שפוגעים בזולת. אבל זה בדיוק העניין. החברה מגבילה אותי מלפגוע באחרים. הדת מגבילה נשים כדי שהן לא יפגעו. זה בדיוק ההיפך מהדוגמאות שלך!

ד. לא מכיר את הסטטיסטיקות עליהן אתה מתבסס, אבל בוודאות חילונית יכולה להתלבש צנוע. חצאית וחולצה (מכנסיים ארוכות וחולצה). אין שום בעיה ובהחלט לא יעשו ממנה קרקס.


אני אנסה להעביר את הנקודה שלי בעזרת דוגמא קצת קיצונית. כל העניין דומה לגביית דמח חסות (פרוטקשיין). אם בעל החנות לא ישלם, הוא יפגע. יהפושע מסביר לו - "חבל, יש לך חנות יפה, בית יפה, משפחה, חבל שיקרה להם משהו. תשלם לי, והכל יהיה בסדר, אף אחד לא יפגע".
והנה, אתה אומר - נשים, חבל שתיפגעו, תתלבשו צנוע, אל תתבלטו, אל תמשכו את תשומת לב הגברים, באמת חבל שתיפגעו...

תגובת הדוס: א. אני לא חי על המאדים, אני יודע בדיוק מה קורה, ואני יודע היטב שאין כזה דבר שחילוניה צעירה תתלבש צנוע. החברה החילונית כופה על בנותיה לבוש פרוץ בדיוק באותה מידה שהחברה החרדית מכתיבה לבנותיה לבוש צנוע. ההבדל הוא כמובן בתוצאות.
ב. אני לא חושב שיש לנשים את הזכות לגרום פיתויים לגברים, שאינם מעונינים בפיתויים כאלה. זכותו של האדם לחיות במרחב נקי מפיתויים. הלבוש הפרוץ איננו לבוש נורמטיבי, והראיה שהגברים גם החילונים אינם לבושים בצורה כזו. זהו לבוש שנועד ליצור פיתויים.
ג. לגבי נתוני הדיכאון, עיין בויקיפדיה בערך דיכאון על ההבדל בין המינים בחברה הישראלית. המסקנה - החברה החילונית מתעללת בנשותיה באופן מחריד.
ד. החברות הפרימיטיביות אינם "טבעיות". הפרימיטיביות איננה "טבעית". האדם נברא כדי להיות מפותח ויעיל ולא כדי לטפס על עצים. החברה הפרימיטיבית היא חברה מנוונת.
ה. וכל נקודת ההנחה שלך שצניעות זו הגבלה, זה לא נכון. המציאות היא שדתיים מאושרים יותר, בריאים יותר. זאת אומרת שבסך הכל צורת החיים הזאת נעימה יותר ומוצלחת יותר. תחפש בגוגל תמצא את כל המחקרים הרבים בנושא.
ו. מלבד כל האמור, בעצם יש נקודה נוספת. גם אם באמת הייתה פה פגיעה במישהו, היות וזהו רצון הבורא, אז זה מה שצריך לעשות. הקב"ה אינו חייב לתת חשבון לאף אחד. הבהרה - התורה היא תורת חיים, היא נותנת לאדם רק טוב ואושר, אבל הקב"ה לא מחויב לשום דבר. הכל חסד מאיתו יתברך.

כמה חילוניות אתה כבר מכיר, אדון דוס?

סטודנט בטכניון | 12/7/2010 9:38:10 AM

"אני יודע בדיוק מה קורה, ואני יודע היטב שאין כזה דבר שחילוניה צעירה תתלבש צנוע."
באמת? אז איך זה שארוסתי היקרה (ואשתי בעוד שבועיים וחצי) מתלבשת בצורה צנועה (לא בקני מידה חרדיים כמובן, אלא בקני מידה אנושיים רגילים)? ושיהיה ברור: היא בחורה חילונית לגמרי שחיה כל חייה בצפון תל אביב.

תגובת הדוס: דבר ראשון, מזל טוב אדיר. שמחת האתר.
עזוב אותך מויכוחים, תתחתן, תשמח, תהנה.
הכנסתי מודעת מזל טוב בעמוד הבית.

תנסו להיות אוביקטיביים לרגע.

רעות | 4/30/2011 11:01:18 PM

סתם אגב- חשבתם פעם על זה שכשם שיש מושג של כפייה דתית, כך יש מושג של כפייה אנטי-דתית?
הציבור החילוני- כופה עלינו- החרדים כל מיני דברים. למשל:גבר דתי שרוצה לשמור על עיניו וצריך להגיע לתחנת הרכבת בתל אביב לא יכול להימנע מלראות פרסומות של נשים לא צנועות(במילה עדינה) בגודל עצום שבתור נהג על הכביש א"א להתעלם מהו, גם אם רוצים. הרי א"א לנהוג בעיניים עצומות! דוגמא נוספת- המדיה התקשורתית -כיום הרבה דתיים חייבים להשתמש באינטרנט או בפלאפונים לא כשרים ואין מצב שלא יתקלו בפרסומות מגעילות או במאמרים מלוכלכים. פלא שאנשים רבים באוכלוסיה נכשלים בנושא של הצניעות????? מסכנים אלו שחיים בתוך הבועה המלוכלכת הזו של חוסר צניעות בסיסית ובטוחים שהדתיים הם המסכנים. אלו חיים? אני מרחמת על נשים חילוניות שכדי להיות "אין" חייבות לייצג את מה שהן מייצגות. תקנו אותי אם אני טועה!

עם ערימת שטויות כזאת אי אפשר להתמודד.

איש | 5/8/2011 3:30:31 PM

ציטוטים של "הדוס":
*החברה החילונית כופה על בנותיה לבוש פרוץ.
*החברה החילונית מתעללת בנשותיה באופן מחריד.
*על הגירושין: כל זה תוצאות ישירות של המתירנות והפריצות
*אני לא חי על המאדים.

מבזק חדשות. אתה כן חי על המאדים!!!!!! אתה אדם פרימיטיבי, ובור ועם הארץ, אדם שכל חייו נהג למלא הוראות מספר שסוגד לו בעיניים עיוורות. לא פלא ששונאים אותכם בעולם. הגישה שלך היא כל כך מטומטמת שפשוט מגעיל לחשוב שיש עדיין גישה כזאת בחברה שלנו.

אחר כך מתפלאים שיש אנטישמיות????? תסתכל בראי ותבין למה. מזל שהסרתי את התואר המפוקפק "יהודי" מתעודת הזהות שלי!!!!

תגובת הדוס: תגובה עניינית להפליא.

אני מתפלא על הדוס היקר שהסכים לויקפדיה

הדוס המפשר | 10/12/2011 10:27:01 AM

וזה מה שגרם לכל התגובות כאן.

לפי מה שנשמע מויקפדיה, שהסיבה היחידה שהנשים צריכות להיות צנועות, זה כדי שגברים לא יתקפו אותם. אף כי גם זה נכון, אבל זו לא הסיבה העיקרית בכלל. הסיבה העיקרית זה משום שעצם זה שגברים מסתכלים על נשים (שאינם אשתו), זו כשלעצמה עבירה (אם לא מדובר באשתו), בלי שום קשר אם ייתפתח מזה משהו או לא. וכמבואר בספר ההלכתי העיקרי של העם היהודי, ה"שולחן ערוך", חלק אבן העזר סימן כא.

ואם תשאלו, מדוע זה עבירה להסתכל על נשים? יש כמה סיבות, והעיקר שיש מושג רוחני שנקרא "קדושה", וההסתכלות פוגעת במעלה רוחניות זו.

ההסתכלות זה עיסוק מיני ממש ולא דבר של מה בכך. תשאל את אשתך אם היא מסכימה לך להסתכל על נשים אחרות... אם היא שפויה תתרגז על עצם השאלה! והיינו שההסתכלות יש בה ממש. ולכן, לפי השקפת התורה, גם לרווקים אסור להסתכל, כמו שאסור להם לעשות את גוף המעשה עם אשה שאיננה נשואה להם.

אבל זה לא כל הסיבה שהתרוה אסרה ההסתכלות וחייבה הצניעות. יש בזה ג"כ הדרכה לאשה שתשמור על כבודה.
זה שאשה מופיעה בעיתון תועבה, נראה לי שרוב החילוניים מבינים שזה לא מכובד עבורה, ומבזה את עצמה עבור כסף. אז תבינו שהתורה היא עדינה יותר, וגם אשה שהולכך לא צנועה ועושה את עצמה חלון ראווה להעניק הנאה לכל גבר שירצה להסתכל בה, היא מבזה את עצמה,
ואם האשה לא יודעת לבד לכבד את עצמה מחמת השיגעות שתפס את החברה המערבית במאה שנים האחרונות, התורה מדריכה אותה לעשות כן, כשם שאדם שיכור צריכים לתפוס אותו שלא ייעשה שטויות, כיון שלא מפני שהוא רוצה לבזות את עצמו זה אומר שזה הטוב עבורו.