המשט

מאת: הדוס | 7/27/2010 אקטואליה

מסקנות המשט

בימים אלו פתחה וועדת החקירה הממשלתית בראשות השופט טירקל את סדרת הדיונים הארוכה לבחינת פרשת ההשתלטות הצבאית על המשט הטורקי לרצועת עזה. עוד רבות ידובר בתקשורת המקומית והעולמית על השלכותיה ומשמעויותיה המדיניות והצבאיות של פרשת המשט, ואלו שעלולים לבוא בעקבותיה. כאן בפינתנו הצנועה לא נעסוק בפרשה זו מהבטיה הצבאיים ולא מאלו המדיניים, בשביל מטרה זו ישנם אנשים אחרים שזהו תפקידם. במאמר זה אני רוצה לעסוק בפרשיה זו מהיבט שונה לחלוטין, מאותו היבט חשוב הנוגע לחיזוק האמונה בליבנו, ולחיזוק הכרתנו היהודית השורשית.

אחד בדברים שמחזקים מאד את האמונה הדתית בלבו של האדם היהודי היא ההתבוננות העמוקה באחת התופעות המשונות והבלתי הגיוניות שחוזרת על עצמה לכל אורך ההיסטוריה, הלא היא תופעת האנטישמיות. אני מרגיש על עצמי שבכל פעם שאני מתבונן בתופעת האנטישמיות אני מתחזק מאד בתחושה של היותי יהודי, בן לעם הנבחר, חלק ממלכת כהנים וגוי קדוש. אנשים שואלים פעמים רבות למה היום אין הקדוש ברוך הוא עושה לנו ניסים ונפלאות, כמו שעשה לאבותינו ביציאת מצרים. הרמב"ן בסוף פרשת בא עונה על שאלה זו שהקב"ה לא יעשה ניסים ונפלאות לעיני כל רשע או כופר (כלשון הרמב"ן) אלא הוא עשה פעם אחת ויחידה סדרה ארוכה של ניסים גלוים שיהוו תמרור דרך לכל ההיסטוריה כולה. אבל מלבד דברי קדשו המאירים של הרמב"ן צריך לדעת נקודה נוספת. אמנם אמת נכון הדבר שלאחר יציאת מצרים ובמיוחד היום בגלות החשוכה אין הקב"ה עושה ניסים גלוים ממש כמו קריעת ים סוף וירידת המן, אירועים שהתעלמו לחלוטין מחוקי הפיזיקה הבסיסיים ביותר, אבל עדיין למרות הכל אין הדברים אמורים אלא בניסים מהסוג הזה, אבל ישנם עוד הרבה ניסים גלוים שמתרחשים יום יום לנגד עינינו. ההבדל בין הניסים הללו לבין ניסי יציאת מצרים הוא שבאשר לניסי יציאת מצרים ההתנהלות הניסית הייתה כל כך גלויה וחשופה שלא היה שום צורך בהתבוננות מעמיקה כדי לראות את הים הגדול נקרע לגזרים, את ענני הכבוד ואת המן הקדוש היורד על מרחביו היבשים של מדבריות חצי האי סיני. לעומת ניסים אלו הרי שהניסים של תקופתינו אנו הם ניסים שאין רואה אותם רק מי שמתבונן על הנעשה סביבו בעיניים פקוחות ובמבט מעמיק. אבל מי שקצת יטרח לחשוב ולהעמיק יראה את כל אותם ניסים עומדים מול עיני שכלו בכל יפעת הדרם, בדיוק באותה רמת בהירות וחדות שבהם ראו יוצאי מצרים את פרעה וחילו טובעים בים. והמכנה המשותף לכל אותם ניסים הם היותם קשורים כולם להיסטוריה של עם אחד ויחיד, עם ישראל. אם נתבונן על ההיסטוריה של העם האנגלי או הצרפתי לא נראה בה שום זכר או סימן להתנהלות על טבעית. אותם עמים מתנהלים אך ורק על פי דרך הטבע. מעולם לא קרה שמישהו קם בבוקר עם שיגעון מטורף שעליו להשמיד להרוג ולאבד את העם הצרפתי. עוד לא קרה שאדם ניסה להכניס שישה מליון אנגלים לתאי גזים. כי הדברים הללו הם אינם טבעיים, ולכן הם לא קרו מעולם. כל אומות העולם מנוהלות תחת חוקי הטבע. כאשר אומה כזו גולה מעל אדמתה ומתפזרת בכל העולם כולו תחת אירועי דמים ורדיפות מזעזעות, היא פשוט נעלמת מהר מאד, כי כך קובעים חוקי הטבע. כדי לשרוד היא זקוקה לנס, והקב"ה לא עושה ניסים לעמים שסרבו לקבל את תורתו. רק אומה אחת ויחידה עומדת לה בגאון מעל לכל המערכת הכללית של חוקי הטבע, האומה הישראלית.

פרשיית המשט נותנת לנו הזדמנות מיוחדת להתבונן בתופעת האנטישמיות. מי שמתבונן בנעשה סביבנו אינו יכול שלא להיות נדהם מגודל הצביעות המתחסדת של אומות העולם. אנשים רבים מקרב אומות העולם ובהם גם אנשי אקדמיה רבים מביעים תחושות רחמים על תושבי רצועת עזה. מדוע הם אינם מרחמים על מאות מיליוני כושים באפריקה שמצבם ההומניטרי נופל בהרבה מזה של תושבי הרצועה? מדוע הם אינם מארגנים משטי סיוע לעם הסיני הסובל ממשטר אכזרי שאיננו בוחל לפנות שכונות שלמות מתושביהם מבלי לדאוג להם לדיור חילופי אך ורק כדי לפנות את השטח לבולדוזרים הענקיים שירימו במקום בניני משרדים שישלשלו קצת מזומנים לקופתו של הדרקון הסיני? ובכלל, האם הם אינם יודעים שרצועת עזה נשלטת על ידי ארגון טרור לכל דבר? שברצועת עזה יושב חייל ישראלי שלא ביצע שום עוול מלבד היותו יהודי, בניגוד למחבלי החמאס שמתפרנסים ממעשי רצח של אזרחים תמימים. וכי הם טפשים? לא ולא, הם אינם טפשים כלל וכלל. אם הם טפשים אפשר לסגור את כל האוניברסיטאות במערב שמהוות חממה לגידול אנטישמיות מהדרגה הראשונה. הם יודעים היטב את כל זה. כדי לדעת את כל רשימת העובדות שמניתי אין צורך לעשות תואר שני למדעי המדינה או למזרחנות. מי שחושב שהבעיה שלנו נעוצה בחוסר הסברה טעות היא בידו. אני שומע את הטענה הזאת פעמים רבות ורחמי נחמרים על אנשי שמאל אומללים שפשוט לא מבינים למה הם שונאים אותנו. ההפך הוא הנכון, ככל שההסברה שלנו תהיה יותר מקצועית כך שנאתם תלך ותגדל. הם לא שונאים אותנו בגלל שאנחנו עושים צרות לערבי כזה או אחר, ולא בגלל שאנחנו אופים מצות בדמם של ילדים נוצרים. הם שונאים אותנו כי ככה גזר עלינו הקדוש ברוך הוא, שאנחנו נהיה "עם לבדד ישכון ובגוים לא יתחשב", ולא יעזור לנו שום דבר. אי אפשר להילחם עם הקדוש ברוך הוא. כמו שהקדגוש ברוך הוא גזר את כח המשיכה כך הוא גזר את האנטישמיות. תנסה לשכנע טיפת מים שלא תיפול על הארץ. למה היא נופלת? בשביל מה? תסביר לה שעל הרצפה היא סתם תתיבש, חבל. הסיכוי שלך לשכנע את אומות העולם להפסיק לשנוא אותך הוא בדיוק כמו הסיכוי שלך לשכנע את הטיפה. מי שגזר שטיפה נופלת הוא גזר שתמיד תהיה אנטישמיות בעולם.

בואו נתבונן בעולם כולו, מקצה השמים ועד קצהו ולמיום ברוא ה' אדם על הארץ, האם ישנה תופעה של שנאת סינים? או שנאת תאילנדים? אם ישנו איזשהוא סכסוך מקומי בין סין לתאילנד אז הסיני ישנא את התאילנדי והתאילנדי ישנא את הסיני, אבל שסתם איזה פרופיסור בארה"ב יחליט שהוא שונא את הסינים, או שיקום איזה היטלר שיחליט שכל הצרות בגלקסיה הם בגלל התאילנדים, ועל הרקע הזה תפרוץ מלחמת עולם, זה דברים שלא שמענו מעולם. זה לא טבעי, זה נס גמור.

הגוים שונאים אותנו בגלל שאנחנו עם סגולה, ממלכת כהנים וגוי קדוש.

אשריך ישראל מי כמוך,

עם נושע בה',

מגן עזרך,

ואשר חרב גאוותך, ויכחשו אויבך לך,

ואתה על במתימו תדרוך.

תגובות

תיקון: הגוים שונאים אותנו בגלל שאנחנו טוענים שאנחנו עם סגולה

| 7/28/2010 12:55:30 AM

ובהתחשב בזה שההתבדלות שלנו הובילה לבסוף לשואה - אולי זה בכלל מעשה שטן (שהאומה שלנו לא נעלמה).

תגובת הדוס: א. האם אנחנו היחידים שחושבים את עצמנו להכי הכי? תשאל את אחמדיניג'אד והוא יסביר לך היטב למה הוא העם הנבחר. מישהו שונא אותו? לך למשל זה מפריע אם הסינים משוכנעים שהם נעידית של הגלקסיה כולה? יש שבטים אינדיאנים שמאמינים שהם בני האלים וכו' וכו', מישהו ינסה להמית אותם בגז ציקלון בגלל זה?
ב. דווקא בתקופה שלפני השואה העם היהודי היה בתהליך חילון אדיר, כלומר, הרבה פחות התבדלות והתנשאות, ולהיפך, התרפסות וחיקוי הגוים. ובמיוחד בגרמניה, ערש הנאציזם. ודווקא משם נפתחה הרעה.