מוות קליני בויקיפדיה

מאת: הדוס | 12/5/2010 בקורת ערכים בויקיפדיה

(בעקבות התגובות להודעת הפרישה החלטתי להמשיך לכתוב בכל זאת, במידה כזו או אחרת, ובהמשך אחליט איך בדיוק)

בתקופה האחרונה מצאתי תירוץ מעניין לקושיא חזקה שליוותה אותי מזה זמן רב.

חז"ל גילו לנו שרשעים אינם חוזרים בתשובה אפילו על פתחו של גהנום. אני מעולם לא הבנתי איך זה יתכן. עומד לו אדם בפני בית דין של מעלה, במו עיניו הוא רואה את האמת הברורה, איך יתכן שהוא לא חוזר בתשובה? את התירוץ המדהים קיבלתי כאשר פתחתי את הערך "חוויית סף המוות" בויקיפדיה. הייתי בטוח שאמצא שם זילזול גמור בכל הנושא של מוות קליני וחוויות חוץ גופיות. חשבתי שיכתבו שם, בשפה "מדעית" ומרשימה כדרכם, שהכל שטויות ואמונות טפילות. אך לא. עצם העובדה שאנשים רבים מדווחים על חוויות חוץ גופיות איננה שנויה במחלוקת. זוהי עובדה מדעית טהורה. בערך מצוטטים מספר מחקרים מדעיים שאישרו את התופעה למעלה מכל ספק.

אז איך מתמודדים עם בעיה כל כך קשה? מה עושים עם מיליוני אנשים ברחבי העולם מעידים שהם יצאו מהגוף, חלקם אפילו זכו לראות את המעמד הנורא של "ולפני מי אתה עתיד ליתן דין וחשבון". כן כן, בדיוק מה שכל יהודי דתי מלמד את הבן שלו מגיל אפס, אותם "מיתוסים" פתאום הופכים למציאות קיימת. מיליוני עדים!! זה כבר לא מעמד הר סיני מלפני אלפי שנים, לא ולא, זה מיליוני עדים כאן ועכשיו, אנשים מכל שכבות האוכלוסיה, עורכי דין כסנדלרים, סינים, אמריקאים, בריטים, הכל בכל. וכולם כאחד עומדים על דוכן העדים ומעידים בגאון על האמת הטהורה, כן כן. נשמות, מלאכים, גן עדן, גיהנום, הכל כפשוטו ממש, לא משלים ולא מליצות. מציאות קיימת, חיה ונושמת.

נו, אז מה עושים? איך מתמודדים עם כזו בעיה? מה יאמרו, שהכל שקר? שאמנון יצחק שילם כסף למיליוני אנשים שיעידו עדות שקר?

בואו נראה את התשובה המלומדת לבית ויקיפדיה, תשובה שנלקחה מ"מחקרים מדעיים". לתשומת ליבו של מי שסובל מתסמונת "מדעופביה" המפורסמת.

הנה -

המקור לתופעה הוא ככל הנראה שיבוש בקלט ובעיבוד של שני חושים המאפשרים לנו למקם את גופנו. הראשון נקרא פרופריוספציה והוא הנותן תחושת מיקום של חלקי הגוף זה ביחס לזה. הפרופריוספציה מאפשרת לנו כשהתעוררנו משינה לדעת בעינים עצומות מה תנוחת גופינו על המיטה ולכוון את רגלינו וידינו בזמן פעילות בלי לראות אותם. מידע נוסף החיוני להתמצאות קשור למיקום הגוף במרחב, והוא מעובד על ידי המערכת הווסטיבולרית אליה שייכים אברי האיזון (התעלות ואברי החישה שבאוזן) – זה החוש ש"מתבלבל" במצב של סחרחורת או מחלת נסיעה. פעילות תקינה של מערכות אלו היא הממקמת את התודעה בגוף. כאשר משתבשת פעולת חלקי המוח האחראים לחושים אלו ואין התאמה בין האינפורמציה החזותית (גוף נייח על המיטה) לתחושה (גוף מרחף ונע כלפי מעלה), התודעה עשויה לפתור את הקונפליקט על ידי העתקת נקודת המבט אל מחוץ לגוף ולהציג את הגוף כאובייקט חיצוני.

הבנו? פשוט מאד, הכל דמיון. משהו זז במוח וחסל. ממש פתרון פשוט, איך לא חשבו על זה קודם. עם השיטה הזאת אפשר לפתור הרבה בעיות. יציאת מצרים? אין בעיה. אנחנו נאמר שבני ישראל, אחרי מאות שנים של שיעבוד ותת תזונה, קרה להם איזה נזק באיזור שמחבר את האונה השמאלית של המוח עם גזע המוח, כתוצאה מזה חלו מספר שיבושים באיזור האחראי על האינפורמציה החזותית, ואז הם ראו מראות אלוקים על הר סיני. אם נרצה להיות קצת יותר יצירתיים, ניתן לזה אפילו שם מדעי!!! נקרא לזה אולי "תסמונת יציאת מצרים". או אולי "חוויית סף היציאה". נשמע מרשים, לא כך?

רגע, אבל יש פה בעיה קטנה. באותו דף מופיע תיאור קלאסי של חוויה חוץ גופית.

 

  "במהלך משמרת לילה הביא אמבולנס גבר מחוסר הכרה (בקומה) וכחול מחוסר חמצן (ציאנוטי). החלה החייאה ואז הוצאתי מפיו שיניים תותבות לצורך הנשמה ושמתי אותן בעגלה. לאחר כשעה וחצי התייצבו קצב הלב ולחץ הדם של החולה והוא הועבר חסר הכרה ומונשם ליחידה לטיפול נמרץ.

"לאחר יותר משבוע פגשתי שוב בחולה, ששב בינתיים להכרתו, כשחילקתי תרופות. ברגע שראה אותי הוא אמר 'האחות הזו יודעת איפה השיניים התותבות שלי'. הייתי מופתעת ואז הוא המשיך ואמר 'את היית שם כשהביאו אותי לבית החולים, את לקחת את השיניים התותבות שלי ושמת אותן בעגלה הזו: היו עליה בקבוקים ומתחתיהם מגירות ושם שמת את השיניים'.

"נדהמתי משום שכל זה התרחש כשהאיש בחוסר הכרה עמוק ומונשם. כשחקרתי אותו עוד הסתבר שהחולה ראה עצמו שוכב על המיטה וצפה מלמעלה באחיות וברופאים העסוקים בהחיאתו. הוא תיאר במדויק את המטפלים ואת החדר. לדבריו, הוא דאג שמא נתייאש ונפסיק את ההחיאה, ואכן היינו פסימיים לגבי סיכויו באותו זמן בשל המצב הירוד בו הגיע".

 
– עדות אחות ביחידה לטיפול נמרץ לב, Lancet, Vol. 358 P 2041

רגע אחד, אני לא מבין. אם כל התופעה הזו היא בסך הכל דמיון שנובע מכשל כל שהוא במערכת העצבים, אז איך אותו חולה ידע לזהות את  האחות וגם ידע לומר מה היא עשתה עם השיניים התותבות שלו? ולא מדובר פה על אירוע נדיר אלא על דברים מאד נפוצים.

באותו ערך בויקיפדיה מוצג מחקר שנערך בבית חולים בהולנד, שבו תועדו  חולים שדיווחו גם כן על תנועה במנהרה,  פגישת אנשים שמתו,  סקירה של החיים, ועוד ועוד. וכל זה קרה בגלל "חוסר התאמה בין האינפורמציה החזותית לתחושה".  אהה.

אבל, עכשיו התיישבה לי הקושיה ששאלתי בתחילת המאמר. אני שאלתי איך יתכן שרשעים אפילו על פתחו של גהינום אינם חוזרים בתשובה, עכשיו אני מבין, הרשע על פתחו של גהינום אומר לעצמו "תירגע אבי, זה רק חוסר התאמה באינפורמציה החזותית".

תגובות

מעולם לא הבנתי

רוני | 4/7/2010 1:39:43 PM

איך הם מסבירים בדיוק את העובדה שעיוורים מלידה תיארו עצמים. כמו גם התופעה שאתה מתאר, ועוד אינפורמציה שהם קולטים בלי שיהיה להם את היכולת הפיזית לקלוט אותה.
אחד התירוצים הנפוצים ששמעתי שמדובר באנשים מאמינים והם דמיינו את מה שהם מאמינים. אני לא ממש מבין את זה מכיוון שהיו רבים שלא מאינינים שחוו מוות קליני, שנית איפה כתוב באמונת הפציפיסטים שיש מנהרה עם אור, ובמה דומה הבודהיזם לאיסלם בחלק הזה?

תגובת הדוס: מאד מעניין.. יש כזו תופעה שאדם רואה את מה שהוא מאמין? באמת? ואם אני מאמין שמחר אני זוכה בלוטו?
וחוץ מזה, יש לי פתרון לכל העיוורים. בואו נכניס להם בראש שהם רואים, עד שמרוב אמונה ושיכנוע הם באמת יראו.

ברוך השב

ש ש | 4/8/2010 1:49:46 AM

היי,

אני חושב שכל המספרים שלך מנופחים. מיליוני חוויות חוץ גופיות מתועדות?
אגב, אם זכרוני לא מטעה אותי התופעות האלה בד"כ מראות 'הצצה לעולם הבא' שתואמת את הרגע התרבותי שממנו הגיעו. (אם אתה חושב שאני זוכר לא נכון תגיד לי ואני אבדוק אם אוכל).
האנקדותות האלה מעניינות ומגניבות אבל בעיתיות קצת. יש לי חבר שישב עם ההורים שלו והם רצו לשחק בטלפתיה וטוענים שהצליחו לתקשר מספרים זה לזה. הוא טוען שהלך להם. אז זהו? הוכחנו שיש טלפתיה? אם נעבוד ככה לא נגיע רחוק. יש בעיות אמיתיות בלסמוך על זכרון אנושי כמו סיפור ה"הלכתי לאיבוד בקניון". זכרון הוא כלי לא מאוד אמין במיוחד בזכרון של חלומות.
הקישרו שלך ליציאת מצריים מאולץ משהו אתה לא חושב? טוענים שיש במצב של חחג (חוויוה חוץ גופית) איזשהו משהו "זז במוח". לא נשמע לי מאוד מופרך שמוות קליני זה מצב שיכול לדפוק משהו. ואז אתה לועג ומקשר ליציאת מצרים, כאילו שטוענים שזה מה שקרה.
Argumentum ad Ridiculum זה לא כלי כזה יעיל וכשאתה משתמש בו לא נכון זה לא מרשים בכלל.
הנושא של מוות קליני וחוויות חוץ גופיות הוא מעניין ובעייתי ואנחנו עדין לא יודעים עליו הרבה. ספק אם בקרוב נדע.

שאלה לי אלייך:
נניח וקיבלו את כל התלונות שלך. מלמדים שאבולוציה זה לא נכון (או נכון במידה שאתה טוען), יש נשמות, אלוהים וכו'. שונו פני ההסברה המדעית. מה לגבי מחקר? איך אתה מציע לנהל מחקר מדעי סביב הנושאים של נשמות, על טבעי ויתר הדברים שמוגדרים על ידי המדענים (או חלקם הקולני לטענתך) כמיסטיקה?
השאלה היא, איך משתנה אופי וכוון המחקר המדעי אחרי שכולנו ראינו את טעויותינו וחזרנו בתשובות? יש טעם שיימשך בכלל?

אגב,
אני מרוצה שהמשכת לכתוב. אפילו שאני מוכרח לומר שאני חושב שהמאמר הזה חלש יותר מאחרים שלך, אבל יהיה טוב, אולי יום אחד תגרום לי להסכים איתך במשהו... :)

אגב אגב,
רוני- לתקוף את מעט הידע שיש לנו בגישת ה"אז איך הם מסבירים את זה???" זה בעיני שגוי. זה לכאורה מוצא טעות בתאוריות המדעיות עד כה אבל בעצם רק מצביע על שאלות פתוחות שברור לכולם שיש.

תגובת הדוס: א. אין מיליוני מקרים מתועדים, אבל יש סטטיסטיקה. אין לי את כל הנתונים כדי לעשות חישוב מדויק, אבל אם 18% מהאנשים שעוברים החייאה חווים חח"ג, ואם נניח שאחד מתוך אלף אנשים עבר החייאה, הגעת לסדר גודל של מיליון אנשים. יש כאלו שנותנים מספרים גדולים בהרבה, אבל זה לא מספיק מוסמך.
ב. ביניהם יש אתאיסטים גמורים, כמו ישראל סגל ממקימי ארגון הלל הידוע, כך שלא נראה לי שמדובר באמונות שהוא האמין...
ג. מה שכתבת לגבי הטלפתיה, וודאי שלא זו הצורה לנהל מחקר מדעי, על פי סיפורים של מישהו שראה משהו. אבל!! כשחוקרים רציניים ערכו כמה וכמה מחקרים רציניים וכולם ללא יוצא מן הכלל הגיעו לאותה מסקנה, שאנשים באמת חווים חוויות חוץ גופיות, עולים לעולם הבא, אז זה הופך לנתון מדעי לחלוטין.
ד. אפשר לחקור כל נושא בעולם, אבל בלי דעות קדומות. אין שום סתירה בין דת למחקר מדעי. פרופ' אורבך, ראש מחלקת הכימיה בבר אילן, הוא לא חרדי? אז איך הוא מנהל קבוצות מחקר בחזית המדע? או פרופ' אומן, חרד"לי עם זקן אדיר, חתן פרס נובל, ועוד רשימה ארוכה.
ה. כשהתחלתי לכתוב מאמרים הייתי בטוח שאני לעולם לא אכתוב על מוות קליני, גילגולי נשמות, וכדומה. אני למדתי בישיבה ליטאית ושם חינכו אותי ללעוג ולזלזל בכל הדברים האלה. אבל, אחרי שראיתי את החומר בנושא, שיניתי את כל ההסתכלות שלי על זה.

מנהרה עם אור

max | 4/8/2010 11:46:40 PM

המנהרה עם האור מכשיל את כל השטויות של המוות קליני,
כי אם דבר האחרון שרואים זה המנהרה ? אז כמובן זה הדבר הראשון שאדם ראה לפני שיצא לחיים כלומר הלידה כמובן, בלידה מה רואה התינוק ? רק אור, ולכן זה מה שרואים במוות קליני,

רציתי להוסיף

max | 4/9/2010 12:11:42 AM

כל מי שמביא את כל השטויות האלו להוכחה ? רק מזיק ליהדות, כמו סיפורי האוטיסטים\דיבוק\גילגולים\נבואות כביכול שהנביאים לא התכוונו להם בכלל וכו' וכו' כל זה מזיק ליהדות ורק גורם לחילול השם מצטער לומר זאת,

תגובת הדוס: גם אני חשבתי כמוך עד שקראתי את החומר בנושא.

לקרוא

שמחתי | 9/26/2010 12:46:12 AM

את הסיפור על השיינים התותבות,
כמדומני שזו הוכחה ניצחת שחווית המוות קליני באה מהנשמה ולא מהמוח.

לחילונים קשה להודות בזה.

נשאר כאן כמה קושיות ללא מענה

יצחק קליין | 7/8/2011 5:13:38 AM

מוות קליני אצל עיוורים מלידה מוות קליני אצל כופרים שמעולם לא האמינו מוות קליני עדות של חולים שראו את הרופאים והעידו את הסיפורים בזמן אמת וסוף פסוק זה הרי שטיות לכל בר דעת ולכל מבין שדברים אלו הבל הם ולא יתכן ונראה את הגוף שלנו ויהי מה אם אנחנו לא מנותקים מהגוף ולא משנה מה יקרה למוח אם אתה לא מאמין בנשמה אז אייך בדיוק תראה את הגוף הרי הם מדברים שטיות וגם לראות ההורים וכו' ולא נותר לי אלה לומר שקרנים את האמת הם שומרים לעצמם והם מתעלמים מעובדות הם רוצים לשקר לעצמם זה ניקרא טיפש כי לא מחכמה זה בא

הוספה

מישהו | 10/4/2011 9:14:20 PM

עצם העובדה שהחוויות של מות קליני דומות להפליא אחת לשניה, יש בזה כדי להוכיח שאינו "חוסר התאמה באינפורמציה החזותית".
הרי כל אלו שחוו מוות קליני, מדווחים כך: שלב א': רואים את הגוף למטה. שלב ב': רואים מנערה עם אור בסופה. שלב ג' (לאלו שהגיעו לשלב זה ועדיין לא חזרו לגוף): עוברים דרך האור ומרגישים שיש "מישהו" (אלוקים) שאוהב אותם מאוד. שלב ד' (לאלו שהגיעו לשלב זה ועדיין לא חזרו לגוף): רואים את קרובי המשפחה שנפטרו. שלב ה' (נדיר יותר): המשפט. ויש ג"כ שלב שרואים כעין "סרט" של כל החיים מאז הלידה ועד עת המוות קליני, אבל שלב זה אצל חלקם הוא מיד ואצל אחרים הוא אחרי כמה שלבים (כנראה הדבר תלוי בחשבונות שמים).

ואני שואל איך יתכן שה"חוסר התאמה באינפורמציה החזותית" היא לכולם אותו דבר בדיוק? אין ספק שמוות קליני היא הוכחה ברורה לדת בכלל, וליהדות בפרט, כיון שבתורה שבעל פה היהודית מתוארים השלבים בדיוק כמו שנודע היום מהעדויות על המוות קליני.

שלום וברכה

| 10/10/2011 3:09:56 PM

אני שואל הפוך
מה בן אדם לא יכול להבחין בין חלום ומציאות.
הוא לא יודע שהוא לא ראה זאת במוחש?
וסתם ככה משהו הגיב פה משהו מעניין. האם בזוהר כתוב שרואים אור? האם מישהו לומד בכלל את הזוהר? אני כחרדי מעולם לא למדתי מה הולך שעולים למעלה ומה קורה אם רואים את כל מה שעשיתי למטה או שרואים את הסבא שלי או את האור. ואני מאמין שאף אחד לא לומד. ובפרט הכופרים. אז מאיפה להם כל זה?

הכל טוב ויפה. בן אדם מעולם לא חלם במוות קליני שהוא ניהיה מליונר או כל חלום אחר. וכן ההיפך בן אדם לא חולם בלילה שהוא עולה למעלה. וכבר הסברתי למעלה שבן אדם יכול להבחין בקלות בדין דמיון לחזיון בין חלום למציאות.

קראתי את ערך מוות קליני בויקיפדיה.
ונשאר לי שאלה קצרה. וכאובה גם יחד.
הנה האתר האתאיסטי ויקישקריה טוען שחוות סף מוות הינו גם שמזריקים חומר מסוים לגוף או בסוגי מחלות שונות כמו שמובא בחוות סף המוות באתר ויקישקריה.

וכאן הבן שואל. הנה החוקרים מוצאו סם מיוחד שמי שלוקח אותו מרגיש חוויה סף יציאה מן הגוף והם אומרים שיש כאלה שטוענים שדברו אם אלוקים.
ועוד שתי מחלות שגם בזה מרגישים סף יציאה מן הגוף.
ורואים שזה תזוזה מסוימת בגוף
והדבר מאוד מאוד תמוה לי.
תראה להגיב לי

האם זה מה שהסם עושה? - וכל השאר הוא שקר וכו'
וכן במחלות. ?

והדבר עוד יותר תמוה שרואים עיוורת מלידה ועוד דהרים מסוימים מהדימים. כמו מוות קליני באמצעות סיאנס '?

המצפה לתשובה מספקת.

תגובת הדוס: א. סליחה שלא עניתי לך מיד. בדר"כ בתגובות אוהדות אני מכניס בלי לקרוא. אני קורא בעיקר כדי לוודא שלא אכניס דברי כפירה בלי תגובה הולמת.
ב. זה לא משנה. אם מיליוני בני אדם מדווחים על חויה ארוכה של מנהרה ומשפט וכולי המשמעות הברורה היא = זו אמת לאמיתה ללא צל של ספק. ואם יצליחו להוכיח שגם על ידי סמים עוברים יציאה חוץ גופית? אז כנראה שגם על ידי סמים הנשמה יכולה לצאת מהגוף לסיבוב. למה לא? אם כדור מתכת של רובה יכול להוציא את הנשמה לנצח נצחים, אין שום סיבה שסם כלשהו לא יוציא אותה לסיבוב קצר באויר הצח.
ג. ובכלל, התופעה הזו של יציאה מהגוף על ידי סם (בהנחה שיש כזה דבר, מה שבכלל לא בטוח) אינה מתקרבת ולו במקצת לעדיות הארוכות והמפורטות של מוות קליני.

עבור המגיב הקודם בעילום שם.

מישהו | 10/11/2011 9:49:28 PM

לגבי שאני לא למדתי זוהר: אני מבין שאין כוונתך לבקש מקורות, רק לומר שהדברים לא ידועים בציבור ולכן לא מסתבר שכולם מדמיינים בדיוק אותו דבר. אבל כיון שהקוראים יכולים לחשוב שסתם כתבתי בדותות, אטריח את עצמי לרשום קצת מקורות:

לגבי שהנשמה חופפת על הגוף: מפורש בגר"א בביאורו ליונה ב, א.

לגבי שרואים "סרט" עם כל מה שעשה במשך שנותיו: רש"י על עמוס ד יג: "כל מעשיו פורטין לפניו בשעת מיתתו".

לגבי אותו "אור" (בלשון חז"ל: "שכינה") שנמשכת אליה הנשמה אחרי שמתפרדת מן הגוף: זוהר פרשת ויחי דף ריח ע"ב.

לגבי שהאדם פוגש את קרובי משפחתו שכבר נפטרו: זוהר שם בדף הנ"ל.

הערה חשובה: בספרים הקדושים הוזכרו גם פרטים נוספים, שלא מדווחים אלו שעברו מוות קליני, וזאת מחמת שלושה סיבות: א) סביר להניח שישנם שינויים בין מה שקורה במיתה רגילה ומוחלטת, לבין מה שקורה במוות קליני. ב) לא ניתן רשות לנשמה לזכור את הכל אחרי שהיא חוזרת לעולם הזה.

ולגבי השאלה שלך על אותם הסמים ומחלות: מה ההשוואה בכלל??? בתופעות אלו הם רק מרגישים התנתקות מהגוף, וקצת דמיונות שמשתנים מאוד מאדם לאדם, ולא מספרים שמרחפים על פני הגוף ורואים בבהירות את כל המתרחש מלמעלה למטה (כפי שקורה במוות קליני), וגם לא מדווחים כלל על כל מה שמספרים אלו שחוו מוות קליני.

המשך למה שכתבתי בתגובה הקודמת

מישהו | 11/30/2011 9:11:55 PM

וגם לגבי שהנשמה עוברת דרך מערה, הדבר מפורש בזוהר (סתרי תורה כרך א פרשת לך לך דף פא עמוד א): "וכד נשמתא נפקת מהאי עלמא עאלת במערתא וכו".

תגובת הדוס: מדהים!!! יישר כח.

דברי סיכום

מישהו | 1/12/2012 9:13:49 PM

בעקבות המאמר של הדוס והתגובות כאן, כתבתי מאמר בענין "מוות קליני" שפירסמתי במקומות שונים. אעתיק כאן רק את החלק שנוגע לטענה "האם מדובר בדמיונות?"

מטבע הדברים יש שרצו לומר שחווית סף המוות היא פרי הדמיון (או חוסר התאמה באינפורמציה החזותית, וכדומה), אך כנגד טענה זו ישנם כמה נתונים שאי אפשר לתלותם בדמיון וכדומה, וכגון:
1.כל המאות אלפי עדויות על מוות קליני תואמות מאוד, ומתארות את אותם השלבים המורכבים והמופלאים (ריחוף מעל הגוף, מערה, אור, קרובי משפחה וכו'), ואין הסבר לכך שהדמיון יהיה דומה לכל כך הרבה מקרים.
2.העדויות על חווית סף המוות הם גם מאנשים שעד אותו האירוע היו אתיאיסטים גמורים, ולא האמינו ב"חיים לאחר המוות".
3.ד"ר קנת רינג מציין שכ-37% מהחולים שעברו חוויות של "מוות קליני" זכרו ותיארו בפירוט מפליא את הנעשה בסביבתם בשעה שניסו להחיותם ולאחר מכן, למרות שהיו מחוסרי הכרה לחלוטין. בנקודה זו נציין כדוגמא את החבר-כנסת פואד (בנימין) בן-אליעזר שעבר מוות קליני, והצהיר בראיון לערוץ 2, שמעל כל ספק היה בעולם הנשמות, ואמר שידע מכל מה שדיברו הרופאים אודותיו בעת שהיה "מת", והבהיר שידיעתו לא היתה מתוך "שמיעה" פיזית אלא מתוך ידיעה רוחנית.
4.עיוורים (אף עיוורים מלידה) שעברו מוות קליני, יודעים לתאר פרטי פרטים על כל מה שקרה מסביב לגופם לאחר הפטירה, כגון באיזה צבע היו בגדי הנמצאים במקום, וכיצד היה נראה הרופא, וכדומה.
5.בעדויות רבות מספרים פרטים שלא היה ניתן לדעת כלל בתוך גוף גשמי, כגון כיצד היו מונחים החוטים שבתוך המנורה שבתקרת חדר הניתוח, ופריטים שונים הנמצאים על גבי גג בית החולים, וכדומה.
6.כאשר עוברים מוות קליני, בהרבה מן המקרים קריאת גלי מוח (EEG) מראה שאין כל סימני פעילות מחשבתית, כלומר לא יתכן חלום או דמיון וכדומה.
7.כאמור לעיל, אלו שעברו חוויה זו מעידים שראו "סרט חי" על כל החיים שלהם, בפרטי פרטים, מהעת שנולדו ועד עת המוות קליני - כמות כזו של אינפורמציה (סרט שמכיל עשרות שנים) לא יתכן בדמיון פיזי.נצטט עדות של אחד החולים, כדוגמא לכך:
"זה היה כאילו שידעתי את כל מה שנמצא במוח שלי. כל מה שידעתי מתחילת חיי חזר אליי... דבר לא נסתר ממני – הזמנים הטובים, הזמנים הרעים, הכול... הכול היה ברור לי לחלוטין... כל דבר שאתם עושים בחייכם מתועד, וגם אם אתם מתעלמים מאירוע כזה או אחר, ולא חושבים עליו, הוא יעלה מאוחר יותר. למשל, אם אתם עומדים ברמזור, וממהרים, והגברת במכונית שלפניכם לא נוסעת מייד כשהאור הופך לירוק, ואתם מתחילים לצפור לה, ולהאיץ בה. זה מסוג הדברים הקטנים שנרשמים, ואתם לא קולטים כמה הם חשובים". (ד"ר קנת רינג, Heading towards Omega).

ד"ר מרדכי הוכברג, במאמר "האם יש חיים אחרי המוות?" (אודות מחקר שנעשה בהולנד על 344 אנשים), הבהיר בארוכה שכל ההסברים הפיזיולוגים והפסיכולוגים לא נותנים מענה לתופעה, וכל אלו שניסו להסביר בדרכים אלו, התעלמו מנתונים ברורים. ומסיק: "לדעת החוקרים, רק הסבר טרנסצנדנטלי, שיש המשכיות וקיום לנשמה אחרי המוות, רק הסבר זה יכול לפרש את הנתונים שהם ליקטו."

לא מצאתי סתירה בין הכתוב בויקיפדיה לעדות שהבאת

משה | 8/30/2012 1:46:38 AM

יתכן שבעדויות יש תיאורים על מנהרה ארוכה, שכר ועונש וכד', אך בעדות שהבאת מוזכר רק שהאדם רואה הכל מבחוץ. זה בדיוק מתאים לתיאוריה שהוזכרה (שהוא רואה דרך העיניים, אך מסיבות של סתירה בין מערכות שונות - המוח מתרגם את הסיפור לתמונה מבחוץ. דבר דומה קורה כל הזמן לכולנו, העיניים רואה את העולם הפוך, והמוח מתרגם זאת לישר, כפי שאנחנו חושבים שאנו רואים).

תגובת הדוס:
ראה במאמר "הישארות הנפש – במסורת ובמחקר":
http://thedos.co.il/Article.aspx?Article=504