דמיון גנטי ואבולוציה

מאת: הדוס | 5/12/2012 שאלות ותשובות

שאלה -

החוקרים משתמשים בדמיון הגנטי הברור בין יצורים כדי להוכיח את מוצאם המשותף. האם הדמיון הזה באמת קיים?

תשובה -

בודאי שיש דמיון גנטי בין יצורים, ומדוע שלא יהיה? מערכת החיים הבסיסית של כל היצורים עלי אדמות פועלת על עקרונות דומים למדי בתחומים רבים. מערכת חילוף החומרים או הנשימה התאית של בני אדם דומה בהרבה לאלו של חרקים, דגים, חיידקים, ובעלי חיים אחרים. ברור אם כך שגם הוראות היצור של בעלי חיים אלו יהיו דומים. גם אם תשוה את הוראות היצור של משאית ואופנוע תוכל למצוא ביניהם קוי דמיון משותפים, האם ניתן להוכיח מכך על מוצא משותף?

דמיון גנטי איננו מוכיח על מוצא משותף. אם האדם והקוף דומים זה לזה, מדוע שקוד היצור שלהם לא יהיה דומה להפליא? הרי מבחינה מוטורית ההבדל בין הקוף לאדם הוא באמת הבדל קטן יחסית. מה שעושה את האדם לאדם ואת הקוף לקוף זו הנשמה האלוקית, והיא איננה משתקפת בחומר התורשתי. ברור אם כן שהוראות היצור של קוף יהיו דומים לאדם יותר מאלו של ארנבת.

תגובות

עץ פילוגנטי

צבי | 5/13/2012 2:04:44 PM

אוקיי, להגיד שאפשר לצייר עץ למשאית או אופנוע אפשר עד מחר. משיקולים תיאורטיים שאתה לא הסכמת איתם אני מגיע למסקנה שזה בלתי אפשרי. וכמובן שהעובדה שעד עכשיו לא ראיתי עץ כזה למרות שחיפשתי ולמרות שאנשים פה בפורום אמרו שקיים מחזקת את המסקנה שלי. אם תקבל את המסקנה הזאת אז:

א.אנחנו יודעים שדברים שבוודאות לא נוצרו ע"י אבולוציה אינם מציגים עץ פילוגנטי (כמו מכוניות, בניינים, משחקי מחשב, בולים).
ב.1.תיאורטית, אבולוציה מובילה אותנו לעץ פילוגנטי (כשאין העברה אופקית של גנים).
ב.2.אבולוציה היא התהליך היחיד שידוע לנו שמוביל לעץ פילוגנטי (אולי מלבד בורא שבכוונה יוצר את ברואיו כך שיסתדרו בעץ).
ג.בעלי חיים וצמחים מסתדרים על עץ פילוגנטי.
מסקנה: בעלי חיים וצמחים ככל הנראה נוצרו ע"י אבולוציה.

אם אתה חולק על סעיף א' אז אתה לא חייב לצייר עץ שלם, רק תצייר חלק קטן ממנו. לדוגמה תגיד מה תהיה החלוקה הבסיסית של כל המכוניות? בעלות גג נפתח-גג סגור, או אוטומט-הילוכים, או חשמלי-בנזין? ברגע שתתחיל לחשוב על זה תראה שיש אינספור דרכים לקטלג מכוניות. ואילו בעלי חיים יש רק דרך אחת. ובכל מקרה זה לא יהיה לחלוטין נכון, כי מכוניות הם סוג של כלי רכב, ולכן החלוקה צריכה להיות אם כבר לגביהם ולא רק למכוניות.

תגובת הדוס: אז הנה ביולוגיה תיאורטית הציג לך עץ כזה (בפורום).