המצאות, טכנולוגיות, והציבור החרדי

מאת: נח גוטמן | 12/19/2011 שאלות ותשובות

שאלה -

אולי תעשה סדרת מאמרים על כל מיני המצאות ששיפרו את העולם ומקורן בתרבות החרדית? הרי ידוע הוא שאלו האנשים החכמים ביותר בעולם ולכן הגיוני שהמציאו ולו המצאה אחת עלובה... או שלא.

תשובה -

אספר לך סיפור. לפני כמה ימים עברתי לתומי ליד מגדל שמורכב ברובו מחברות הייטק. ברחוב שבחזית המגדל עמד לו פועל נקיון, כשהוא מחרף ומגדף את יושבי המגדל הפרזיטים. מה הם תורמים לאנושות? זעק הפועל בזעם עצור. לא זו בלבד שהם אינם מטאטאים את הרחובות, ואינם מתנדבים לעלות על המשאית המצחינה השכם בבוקר, אלא שהם עוד מייצרים כמויות עצומות של פסולת. ואיזה בלאגן! כל בוקר יש פקק אדיר בכניסה לבנין, והמשאית זבל איננה יכולה להיכנס.

לך תסביר לפועל העצבני, שיש בעולם עוד דברים מעבר לנקיון ותברואה.. לך תתוכח. לך תסביר לו, שאם עובדי המגדל היו מטאטאים את הרחובות הם היו עושים זאת בהצלחה רבה, לא פחות ממנו, אלא שהם מעדיפים להשקיע את זמנם בדברים חשובים יותר. לך תסביר.

אתה אכן צודק. צודק לגמרי במאת האחוזים.

הישיבות אינם מייצרות שום דבר גשמי. במבט של אדם שעולמו מורכב מפלאסטיק וחוטי מתכת, אפשר לסגור את הישיבות, כמו מפעלי ההיטק בעיניו של פועל נקיון.

הישיבות מייצרות דבר הרבה יותר חשוב - הן מייצרות בני אדם. אנשים נורמלים, ערכיים, שמהוים אור לגוים באמת. אלמלי עם ישראל, אלמלי מסירת התורה מדור לדור, כל אומות העולם עד עצם היום הזה היו עובדי אלילים פאגנים שמטפסים על עצים ומקריבים חתולים לשדים. כל המושגים הנעלים של מוסר וערכים יסודם אך ורק בתנ"ך. כל חברה מערבית שניסתה לסטות מהתנ"ך ומהמוסר הנובע ממנו, הגיעה מהר מאד לפי פחת. ע"ע בריה"מ וגרמניה הנאצית.

העולם הגיע בשנים האחרונות לשפל אנושי חסר תקדים. מאז דור המבול לא היו בני האדם שקועים בניון מוסרי כה עמוק כמו זה ההולך ונפער מול עינינו המבועתות, בחסות האינטרנט הפרוץ ושאר כלי המשחית. האנושות רתמה את כל ההמצאות הטכנולוגיות שחנן אותה הקב"ה כדי לשקוע בחטאים יותר ויותר. החברה המערבית הולכת ונפרמת מערכי החברה הבסיסיים ביותר. אין משפחה, אין אשה, אין ילדים, ושלא לדבר כלל על מושגים קצת יותר נעלים, כמו קדושה, טהרה, חסידות, פרישות, ענוה. "וירא אלוקים את הארץ והנה נשחתה, כי השחית כל בשר את דרכו על הארץ".

ובתוך הזוהמה הזאת, עומדים כמה אנשים ומנסים להישאר שפוים. להישאר ערכיים, רוחניים, להיצמד לשולשלת הדורות.

הציבור החרדי המציא המצאות גדולות מאד. להמצאה אחת קוראים "החזון איש". אתה יודע מה זה להמציא את החזון איש? יותר קל לייצר מדינה שלימה מאשר ליצר איש אלוקים קדוש וגאון כמו החזון איש. הציבור החרדי המציא את שיטות המוסר והחסידות. שיטות שעמדו היטב במבחן המציאות. הציבור החרדי בנה את הפלא העצום של עולם הישיבות. אתה מבין על מה מדובר? בתוך עולם שלם של טינופת וגסות הדעת, עומדים כמה עשרות אלפי בני אדם בעלי משפחות, שבמקום להשקיע את ראשם בהבלי העולם הזה, משקיעים את ראשם בדברים רוחניים, בלימוד התורה הקדושה. פלא פלאים.

 גם אם תרתום למשימה את כל חכמי אומות העולם, הם לא היו מצליחים ליצור יצירה אחת מהסוג הזה.

תגובות

רבנים של פעם היו גם מדענים.

פיני | 12/19/2011 3:47:13 PM

כאשר אגודת האסטרונומים העולמית מיפתה את מכתשי הירח ונתנה להם שמות, קראה למכתש אחד על שם הרלב"ג, ואחד על שם אבן עזרא.וזאת על תרומתם לחקר האסטרולוגיה.
אבן עזרא המציא את המכשיר שבעזרתו יכלו הימאים לדעת הכיוונים בים.עד המצאתו, האוניות הפליגו סמוך לחופים בלבד. בעזרת המצאתו הפליגו לעומק הים, וכך גילו היבשות החדשות. מכשיר זה שימש הימאים עד התקופה האחרונה שבא החלו לנווט בעזרת הלווינים. באותם הדורות רוב הרבנים היו משכילים, מדענים ורופאים. בימינו נתמעטו הדורות של הרבנים,

תגובת הדוס: מענין מאד. מה המקור על האבן עזרא?

ניסוי מחשבתי

| 12/19/2011 4:42:16 PM

תיקח את הפועל למגדל, ותעבור בין החברות ותסביר לו מה הן עושות. אחת עובדת על שבבים יותר יעילים, כדי שהטלפון שלו יוכל לעבוד יותר זמן בין הטענות. חברה אחרת מפתחת מחשיר הדמיה רפואי שיעזור למצוא גידולים במידה והפועל יחלה. חברה שלישית מפתחת משחק מחשב שהילדים של הפועל אולי ישחקו בו, וכן הלאה. ניתן להסביר לפועל את תפקידה של כל חברה, יתכן ולא יסכים שכל המטרות ראויות, אבל אם הוא לא אחד מהמשקיעים, אין זה פוגע בו במיוחד.

ועכשיו הוא מבקר בישיבה. האם תלמידי הישיבה ממציאים את שיטות המוסר והחסידות? לא, הם לומדים גמרא, למשל את הפסיקה שרופא יהודי צריך להתחמק מטיפול בגוי בשבת. האם תשאל את הפועל, מה מביא יותר תועלת, במי לדעתך הוא יבחר?

ואתה, אם תוכל להפוך את כל חברות ההיי טק לישיבות, תעשה זאת?

תגובת הדוס: א. בחורי הישיבות אכן ממציאים ללא הרף אנשי מעלה, אנשי קודש. לא כולם, אולי אפילו לא רובם, אבל זה התוצר של הישיבות. "אלף נכנסים למקרא, אחד יוצא להוראה".
ב. אני לא אנסה להפוך את חברות ההיטק לישיבות, ולא את הישיבות לחברות הייטק. עולם כמנהגו נוהג, וממילא תמיד יהיו אנשים שיבחרו בזה ואנשים שיבחרו בזה.

תיקון טעות, רלב"ג המציא לא אבן עזרא.

פיני | 12/19/2011 4:56:38 PM

זהו מכשיר ששמו סקסטנט, ורלב"ג קרא לו "מטה יעקב" המכשיר שימש את קולומבוס ווסקו דה גמה.

תגובת הדוס: או אה!! למדתי משהו. תודה רבה.

מאמר יפה. מאוד נהנתי.

טניה | 12/20/2011 12:03:10 AM

אנלוגיה יפה מאד

א.א. יהדות | 12/20/2011 2:29:32 AM

ההבדל הוא שמנקה הרחובות יוכל להבין, אם נשב איתו לכמה דקות ונסביר לו, את תרומתם של אנשי ההי טק לעולם.

לעומת זאת האתאיסטים אוטמים אזניהם, עוצמים עיניהם וסותמים את פיותיהם כדי לא להסתכל לאמת בעיניים.

תגובת הדוס: הבעיה היא שלא רק אתאיסטים לא מבינים את זה. הלואי שזה היה רק האתאיסטים.

תגובה ל"ניסוי מחשבתי"

מישהו | 12/21/2011 6:42:40 PM

הדוס כתב רק מה שאתאיסטים יכולים להבין (כלומר מה שניתן להבין גם בלי אמונה בחז"ל), אבל האמת היא הרבה יותר מזה. בחורי ישיבה לומדים תורה, שלפי חז"ל פירושו של דבר שמייצירים כוח רוחני אדיר, כוח שנותן חיות לכל העולם, כוח שמטהר את כל העולם (תראו ספר נפש החיים מוואלזין שער ד', שמלקט כל דברי חז"ל בתלמוד ובזוהר הקדוש בענין זה), ויתירה מזו, בחורי ישיבה מייצרים מה שנקרא "חידושי תורה", וזהו נכס רוחני עצום לכלל ישראל, נכס שרק מי שיודע ערכה של תורה יכול להבין על מה מדובר. אבל לך תסביא את זה לאנשים...

הגאון מווילנא

האמת והשלום אהבו | 1/9/2012 6:18:28 PM

ישנם סיפורים ידועים על הגר"א. הגאון בין השאר היה בקי במתמטיקה ואף עזר לפרופסורים לפתור בעיות מורכבות בגיאומטריה. חכמי התורה החליטו שחבל על הזמן שלהם, ובמקום להתעסק בחיי שעה העדיפו/מעדיפים ללמוד תורה.