גלי מוח והשפעתם על רגשות

מאת: הדוס | 11/1/2011 שאלות ותשובות

שאלה -

ראיתי מחקר שלפיו גירוי של אזורים שונים במוח יכול לגרום לאדם רגשות עזים, ואצל חלק מהאנשים אלו רגשות של קרבת אלוקים, ואפילו של תחושה ש"מישהו מסתכל עלי".

איך ניתן להסביר תופעה זו?

תשובה -

אינני רואה פה משהו חריג שמצריך התייחסות מיוחדת. גם אלכוהול יכול לגרום לאדם רגשות שונים, בכללם רגשות של קרבת אלוקים אצל אנשים רוחניים במיוחד.

אנשים שחוו מוות קליני מדווחים על רגשות ומראות מהסוג הזה. איך יתכן שכדור עופרת קטן שדפקו למישהו בראש יכול לגרום לו לראות מראות אלוקים? התשובה היא שנשמת האדם היא רוחנית ואמורה לראות מראות רוחניים. אלא מה, שהגוף מסתיר ממנה את המראות הללו, וכאשר הגוף או היכולות שלו נפגעים ממשהו, הנשמה יכולה לפעמים "להציץ החוצה".

תגובות

דווקא השאלה שנשאלת קשה ומטרידה בהיבט הרחב שלה

בקטנה | 11/4/2011 10:08:28 AM

והנושא אף מצוי בחזית המחקר הנוירולוגי.
במחקרים של השנים האחרונות עוד ועוד מגלים המדענים כי יש ביכולתם להשפיע על פעולותיו וקל וחומר תחושותיו של אדם באמצעות גירויים במוח.
למשל התברר כי ניתן לגרום לאדם להניע את יד ימין שלו או להניע את ראשו מבלי שהוא ירצה בכך. עוד התברר כי אם מבקשים מאדם שירים אחת מידיו לפי בחירתו שלו, הרי שבאמצעות סריקה של הפעילות החשמלית במוחו של האדם יכולים המדענים לדעת איזה יד תורם רגעים לפני שהאדם אפילו מבין שהוא כבר החליט.

שואל השאלה אמנם התכוון לשאול האם המחקרים לא מעלים את האפשרות להיותה של אמונה אשליה מלאכותית במוחנו - ושאלות במקום,
אולם המחקרים האחרונים בנושא מעלים שאלות קשות ורחבות יותר על כל המשמעות של "בחירה חופשית" ועולה האפשרות הנתמכת במחקרים הללו - לפי הבחירה החופשית היא אשליה של המוחות שלנו.

נושאים מענינים.

תגובת הדוס: א. אפשר להכריח אדם להרים את ידו גם בלי גירויים חשמליים. תשאל כל ערבי בשוק.
ב. יש במוח חלקים רבים שפועלים גם בלי רצון האדם. תנסה לעצור לחצי שניה את הלב שלך, אתה יכול?
ג. אשליה? אולי הכפירה היא אשליה? אולי הסיבה שנדמה לך שיש לך אוזניים זו אשליה שמקורה בגירויים חשמליים של קליפת המוח? ככה אי אפשר לנהל דיון. דיון מנהלים עם הוכחות.
ד. נושאים מעניינים - בהחלט.

לא ניהלתי דיון - סיפרתי לך על מחקרים חדשים .

| 11/7/2011 11:14:03 PM

לגבי הערה ג' שלך - אכן אכן בין היתר עולה האפשרות שהתחושה שלי האישית כאילו החלטתי בעצמי להיות אתיאסט היא אשליה. אבל זה קצת פשטני - צריך להתעמק -
וראה כאן (המדען חרדי - מי היה מאמין):
http://www.youtube.com/watch?v=MH-HeU0DNl0

ב. לא ניכר שהבנת מה ניסיתי לומר אחרת מה הקשר לחוסר המודעות שלנו לפעולות שריר הלב.

ג. מכוער ולא מצחיק.

תגובת הדוס: א. אני אומר דבר פשוט - העובדה שגורמים חיצוניים יכולים להשפיע על פעילות המוח איננה סותרת את הבחירה החופשית, באותה מידה שהעובדה שיכולים לקשור לך את הידים ולהכריח אותך לעשות כל מיני דברים איננה סותרת את הבחירה החופשית.
לגבי הסעיף האחרון - אין שום בעיה להעלות תיאוריות בלי הוכחות. אין הבדל בין מי שאומר שאין נשמה סתם ככה בלי הרבה פרשנויות לבין מי שטוען שיש אשליה שנותנת תחושה של בחירה חופשית מבלי להציג הוכחות לרעיונותיו.
אם אני אייתי מוכיח את מציאות הנשמה מתוך התחושה של הבחירה החופשית, אכן המחקרים הללו היו יכולים לערער על הוכחה זו, אך אני מעולם לא ניסיתי לעשות כך.

האם צפית בקישור ? למה בלי הוכחות?

| 11/8/2011 7:38:42 PM

חוקר מוח מהשורה הראשונה מספר על ניסויים שבוצעו - אלו ההוכחות שהוא מבקש לטעון שיש לו.

ולא הבנתי איך השתרבבה הנשמה לדיון שלנו - אני חושב שהאתר שלך עמוס כל כך במגיבים ואתה נדרש לתגובות רבות כל כך שאתה כבר לא זוכר על איזה דיון אתה מגיב.

אם מדענים מצליחים להראות בניסויים שתחושת "רגע ההחלטה" אצל בני אדם נוצרת ברגעים לאחר שניתן כבר לדעת בהתאם לפעילות חשמלית - מה הפעולה הבאה שהם עומדים לבצע -
הרי שללא ספק עולה לפחות השאלה באשר לאותנטטיות של "רגע ההחלטה" או "תחושת הבחירה החופשית".

זהו טיעון חדש, מגובה, מעניין ומפתיע. הוא ראוי או לתגובה של "דרוש עיון" או לתגובה ענינית ולא לסיפורים על ערבים בשוק או ידים קשורות.

תגובת הדוס: לא ראיתי את מה שאתה כותב על רגע ההחלטה. אם אני מבין נכון, מדובר על פעולה ספונטנית והחידוש של החוקרים קשור למודעות של האדם. רוב הפעולות שאדם עושה הם פעולות ספונטניות שאינם מלוות כלל בתחושת רגע ההחלטה, אלא במודעות בלבד.
אם ראית שם הוכחות נוספות אתה מוזמן להעלות אותם אחת אחת ונדון בהם בכובד ראש.

תגובה לתגובה הקודמת

מישהו | 11/12/2011 10:39:37 PM

התשובה היא פשוטה מאוד מאוד: "רגע ההחלטה" של הנשמה (מתוך הבחירה החופשית) היה לפני הזמן שהגוף "מרגיש" את ההחלטה.
ואדרבה, לפי דעתי, להבין את תוצאות המחקר הנ"ל בלי דת, זה עוד יותר קשה ולא ברור... כיצד בני אדם מתנהגים כשכליים והעולם מתקיים בצורה נורמלית אם אכן הפקודה לפעולה כבר ניתנה במוח עוד לפני ההחלטה הנבונה מה כדאי לעשות? כיצד המוח שלי שלח פקודה להקליד שורות אלו עוד לפני שהמוח שלי חשב מה לכתוב? כל זה מובן דווקא אם נאמר שיש דבר שנקרא "נשמה" שהיא מעל הפן הפיזי, והיא המחליטה והבוחרת, והיא מודיעה לזרמים החשליים שבמוח איזה פקודות לשלוח ואיזה מחשבות לחשוב ואיזה הרגשות להרגיש.

לכותב התגובה מעלי ששירבב שוב את הנשמה היתרה

| 11/14/2011 12:45:10 AM

במשפט אחד -
צפה בקישור שהובא על ידי.
החוקר אדם חרדי שומר תורה ומצוות ואין חשש לבזיון הקב"ה בסרטון.

צפה בקישור ואח"כ תקרא את התגובה שלך.