תגובה לרועי צזנה - 1

מאת: נח גוטמן | 10/24/2011 מבט לעולם השקר

ציטוט מ"הבלוג של רועי"-

"...ולכן ניסיתי לתשאל אותם ולתחקר אותם: איך אנחנו יודעים שהיהדות היא הדת האמיתית? למה שנאמין בה דווקא, ולא באיסלאם, בנצרות או בכל דת אחרת?
 
התשובה הראשונה שקיבלתי הייתה אולי גם הפשוטה והמוזרה ביותר: הדת היהודית היא המוזרה ביותר מכל הדתות, ולפיכך גם הכי קשה לשמירה. היא דורשת מאיתנו שלא להתגלח, להתפלל שלוש פעמים ביום ולקום מוקדם בשביל זה, לא לקיים יחסי מין שבועיים שלמים בחודש, לצום ביום כיפור, לא לעשות כלום בשבת ועוד כהנה וכהנה דרישות. כמה מוזר! לאבד יום עבודה שלם בשבוע? לא לקיים יחסי מין בחצי מימות השנה? האם היו אבותינו באמת מוכנים להאמין בדת מטורפת שכזאת, אם היא לא הייתה נכונה?"

הערה -

הכותב משתדל להציג את הטיעון בצורה מאד ילדותית ורדודה, בכוונה תחילה, לכן אומר אני את שלי.

היהדות דורשת ממאמיניה רשימה של לא פחות משש מאות ושלוש עשרה מצוות דאורייתא, ועוד כמות עצומה של מצוות דרבנן. ההיסטוריה האנושית מוכיחה ששום מייסד דת לא הצליח לשכנע אומות שלימות לקבל על עצמם מערכת גדולה כל כך של מצות וסייגים. גם ישו ותלמידיו לא הצליחו בשום אופן להפיץ את הנצרות בעולם, לפני שמחקו ממנה את כל המצוות המעשיות של התורה.

הנצרות והאיסלאם קבלו את התנ"ך, אבל מחקו ממנו כמעט את כל המצוות, ונשארו עם כמה מצוות בודדות לצורכי פלוקלור וריגושים.

אי לכך, ברור כשמש בצהריים ששום אומה לא הייתה מקבלת את ספר התורה ללא רשימת הוכחות . אם היה לאותם אנשים את האפשרות הרחוקה ביותר לכפור בתורה הם היו עושים זאת.

שימו לב -

הכותב מערבב בטעות בין "מוזרות" ל"קושי".

התורה איננה מוזרה, אבל היא אכן קשה, לפחות בהתחלה.

אין בעיה לשכנע אנשים ברעיונות הכי מוזרים ומשונים בעולם. והראיה - הכותב עצמו מאמין בדת המוזרה ביותר בעולם - באבולוציה.

מה שאי אפשר לשכנע אנשים בשום אופן - במשהו שדורש מהם הקרבה.

תזכרו את הנקודה הזאת, שמהוה נקודת מפתח להמשך המאמר.

הדברים ארוכים ויש עוד הרבה מהאריך בהם, חשוב להדגיש שמדובר רק בחלק אחד מתוך מערך הוכחות הקלאסי שבו משתמשים ארגוני התשובה בסמינרים. נגעתי רק בקצה המזלג כדי לומר את הדברים בצורה ברורה יותר.

המשך -


"הצדק שבאמונות מטורפות
צעיר הייתי ותמים, וכך גם חברי הטוב. ישבנו שם ולא ידענו מה לומר. ורק היום, לאחר 13 שנים ויותר, יש לי תשובה לשאלה הזו. תשובה של מלה אחת.
זנו.
אני עומד לספר לכם עכשיו את סיפורו של זנו, שמגיע מהדת הסיינטולוגית. באופן רשמי, סיפורו של זנו אינו ידוע לרוב הסיינטולוגים בדרגים הנמוכים. באופן מעשי, אפשר למצוא אותו היום בכל פינה ברשת, ואני מתקשה להאמין שיש מאמינים בסיינטולוגיה עם גישה לגוגל שלא מצאו אותו כבר.
הכל התחיל לפני 75 מיליוני שנה, בקונפדרציה גלקטית שנשלטה על-ידי הדיקטטור זנו. החייזרים היו שונים ומגוונים, אך הם התנהגו בדומה לדרך שבה בני-האדם מתנהגים, ועשו שימוש במכוניות, רכבות, סירות ובגדים כמו בני-האדם. מכיוון שהמיתולוגיה הסיינטולוגית נכתבה בשנות השישים, המשמעות היא שהחייזרים נראו והתלבשו כמו סבא וסבתא שלכם.
זנו היה קרוב לאבד את כוחו כקיסר, ולכן הוא זמם זמם זרמומי. הוא כינס מיליארדים מאזרחיו במקום אחד, לכאורה כדי לבדוק את טפסי מס ההכנסה שלהם. כמובן שהתושבים לא היו טיפשים ולא נפלו לשטיק הזה סתם כך. הם הלכו להתייעץ עם הפסיכיאטרים שלהם, מבלי לדעת שזנו כבר חבר עם גילדת הפסיכיאטרים. הפסיכיאטרים הסבירו לתושבים שאין להם ממה לדאוג חוץ ממס הכנסה. ומאז ועד היום, הסיינטולוגים מתנגדים לפסיכיאטרים, ואני שונא את מס הכנסה.
זנו הקפיא את כל החייזרים שנפלו בתרמית, והשתמש בתערובת של אלכוהול וגליקול כדי... לתפוס את נשמותיהם. הוא שלח את הנשמות הקפואות לכדור-הארץ במטוסים ענקיים שנראו בדיוק כמו מטוסי DC-8, אבל בלי מנועי סילון. הנשמות הונחתו לתוך הרי געש, וליתר ביטחון הושלכו עליהם גם פצצות מימן. אבל פצצות המימן לא הרגו את הנשמות, אלא רק שחררו אותן לחופשי. אלא שזנו לא היה פראייר, והוא שאב את הנשמות לבתי-קולנוע ענקיים, שם הם נאלצו לצפות בסרטים תלת-ממדיים במשך שלושים ושישה ימים ארוכים. הם למעשה עברו שטיפת מוח קולקטיבית, והחלו להאמין באלוהים, בשטן ובכל הדתות האחרות.
לאחר שטיפת המוח, שוחררו הנשמות התועות והחלו לשוטט בכדור-הארץ. הן מצאו את בני-האדם הפרימיטיביים וחדרו לתוכם, וכך הפכו לסוג של סימביונטים שמביאים על בני-האדם את כל הרגשות הרעים והשליליים התוקפים אותם. הדרך היחידה לשחרר את בני-האדם מהנשמות הינה בתהליך של אודיטינג, בו המאמין מדבר בארבע עיניים עם היועץ הסיינטולוג על חטאיו ורגשותיו, תוך כדי שהוא אוחז בג'ויסטיק שרגיש להתנגדות החשמלית של העור. המכשיר מכונה e-meter, ובאמצעותו מזהה היועץ את המקומות בהם הנשמה 'תקועה', ואז מדבר עם המאמין עד שהסתימה משתחררת. וכל זה, כמובן, עולה כסף.
אני מאמין שסיינטולוגיה היא דת אמיתית, אבל אני לא חייב לאהוב אותה. בעבר התנכלו בכירי הסיינטולוגים אישית לעיתונאים ואחרים שיצאו כנגדם. כל זה תואם למשנתו של האברד שקבע ב- 1967 טקטיקה של 'ציד הוגן', לפיה מותר לסיינטולוגים לפגוע בכל מי שיוצא כנגד הכנסייה: "לשלול את רכושם, או לפגוע בכל צורה... לרמות אותם, לתבוע אותם, לשקר להם או להרוס אותם". האברד ביטל את המונח 'ציד הוגן' שנה לאחר מכן, עקב יחסי הציבור הגרועים שהוא הוציא לכנסיה, אך במהלך שנות השמונים נמשך השימוש בטקטיקות דומות מצד הכנסייה - גם אם לא תחת השם המקורי של 'ציד הוגן'.
 

למרות הסיפור המטורף והמוניטין הרע שיצא לסיינטולוגיה, יש לכנסייה שפע של מאמינים. בשנת 2005 טענה הכנסייה שיש להם שמונה מיליון מאמינים, אבל כנראה שהמספר האמיתי קטן יותר. למרות זאת, אפילו אם יש להם מיליון מאמינים בלבד, מדובר במיליון אנשים שמקבלים לא רק את הנחות היסוד של הדת, אלא גם את המבנה הפסול שמחייב אותם להוציא כסף כדי לקבל שירותי דת מסוימים. ועדיין, הם מאמינים."

סוף ציטוט.

תגובה -

א. הסיינטולוגיה אכן מוזרה, אבל המוזרות איננה רלוונטית. לא זה הנושא. הטיעון נוגע רק לעול המצוות. 

ב.  הדרישות שהיא דורשת ממאמיניה הם צנועות למדי. לשלם כסף? אנשים משלמים כסף על הרבה דברים. על קניות ומותרות, על בידור וסיגריות. אז הדת המורמונית מספקת למאמיניה תמיכה נפשית ואולי גם כמה עצות טובות לחיים מאושרים יותר, והשירות הזה עולה קצת כסף. מה יש?

האם ניתן להשוות את זה לשולחן ערוך? לשלוש תפילות ביום, יום אחד בשבוע אין עבודה, בשר בחלב, לימוד תורה, ציצית, תפילין, טלית, שמיטה, טהרת המשפחה (זה לבד!!!) , צניעות, ועוד ועוד ועוד.

תקחו גוי, ותתנו לו שני ברירות - או להיות חבר בכת המורמונית, או להיות יהודי, ולחיות את כל חייו על פי השולחן ערוך. אני מבטיח לכם, שהוא יסכים להיות חבר בכל הכתות והדתות בעולם בו זמנית, על כל המשתמע מכך, ולא להיות יהודי דתי.

ג. הערה נוספת, למרות שצזנה לא התייחס לכך -

הסיינטולוגים אמנם מספרים סיפורי אגדות, אך הם אינם מצביעים של שלשלת מסודרת של מסירת והעברת המסורת מדור לדור.  בודאי שהם אינם יכולים לספר לנו על מיליוני סיינטולוגים שחיו בכל דור ודור ברצף מוחלט מזנו ועד היום. הם היו מאד שמחים ליצור זאת, אילו דבר זה היה אפשרי.

ד. ולמרות שזה לא רלוונטי, אני עדין לא משוכנע שהאגדה על זנו אכן קיימת. (לטובת האנאלפביתים - לא אם זנו היה, אלא האם האגדה הזו קיימת, כאגדה) הרי אפילו ערך בויקיפדיה אין על זה. מי גילה סוד כל כך כמוס לכופר שלנו?מפליא אותי שאנשים שדוגלים בחוסר אמונה מצפים מאנשים להאמין למשהו מיסתורי שאיש לא ראה ולא שמע. נטיה זו, לנסות לפקפק על היסטוריה ברורה וידועה של אלפי שנים על סמך שמועה רחוקה, שמישהו חשב שאולי הוא שמע שנדמה לו שההוא חשב.

תגובות

האמונה של החייזרים

| 10/24/2011 2:25:50 PM

ראשית יש לציין שתי דברים
דבר א. שהאמונה של זנו היינו אמונה שיש לה הוכחות
דבר ב. האמונה של זנו היא קל להמצאה מאחר ואין בזה שום נס.

ועשכיו ניגש לנתח את הדברים
להמציא את אמונת עם ישראל כרוך בשתי מלטות שלא הנצרות ולא האיסלם הצליחה לעשות. ולא שום דת אחרת וזה ההוכחה מוחצת במיוחד שלא ניתן להמציא מה שהיהדות המצאה
ובגלל שתי סיבות שאחד כרוך בשני.
הא' זה ניסים לעיני מילונים
הב' זה קיומו של אותם ניסים ושיעבוד גמור לדת

ועכשיו ניגש לזנו - אמונת החייזרים
אכן אמונת החייזרים היא קל להמצאה כי יש היום מאות אנשים שמעידים שראו חייזרים וכעקרון ברור כבר לחז"ל שאלו נקראים בלשונם שיידים ורוחות
אך בשונה מהגישה החייזרית לחז"ל היה ברור שה' ברא אותו על ידי אש ורוח כמובא בגמרא
ויש עוד הרבה תמונות מעבמי"ם חוץ מהעדיות ולכן קל מאוד להמציא אמונה טפילה זו
כי אתה מראה לאדם כמה עדיות וכמה עבמי"ם ואתה קונה את האדם שהדת שלך אמת.
ולכן מאוד קל להמציא דבר כזה בקלות רבה ובשניות. ובעיקר שבחייזרים באמונתם הטפילה אין ולו נס אחד ואפילו הוכחה זולה של קיום נס. - דבר כזה בהחלט כל כך קל להמציא. ובפרט שקיימת מאות עדיות של אנשים שפוים שמוכנים להשבע באמא שלהם שהם ראו חייזר

ואמת חייזרים קיימים אבל הם לא דת והם לא באים משום כוכב אחר. הם לא יותר משיידים שכבר מובא בחז"ל בכמה מקומות
והיום ידעו למדע שלא יכול להיות חיים בכוכב אחר כמו הסרטון שמובא כאן בשם "התנאים ההכרחים לקיום חיים"

וחז"ל דברו הרבה בעניין זה על מזיקין ורוחות ושיידים למינהם שה' ברא אותם כידוע והם מתגלים לפעמים לאדם ומשטים אותו. כידוע
ולכן יש המון עדיות לאותו תופעה מוזרה של אנשים שניתן לראות שמעידים על כך.
ואדרבא חז"ל כבר דברו על זה

ולכן להמציא דת כזה. זה כל כך קל כי יש עדיות של אנשים שראו חייזרים ויש עבמי"ם
ובפרט שאצל אומנתם הטפילה לא קיים שום ולו נס גלוי אחד שאת זה בוודאי ניתן להמציא בקלות רבה כל כך.

ועכשיו אמונת עם ישראל של התגלות אלקית נגד מילונים וניסים מאלפים נגד מילונים לא ניתן להמציא בשום אופן לא

כי אין שום הוכחה של עדיות ושום הוכחה של ניסים ובפרט שהאמונה טפילה של זנו לא מעובב עם נס אחד לא. כך שהדבר נהפך לצחוק. כי ביהדות יש ניסים נגד מילונים. ובפרט בפרט שניתן לשכנע את אמונת החייזרים בקלי קלות

המוזרות היא גירסה של ״טיעון העד״

בורק | 10/24/2011 4:16:39 PM

שאומר "איך חצי מיליון איש קיבלו את סיפורי הניסים שבתורה בסוף 40 שנה
אלא מוכרח ששמעו מאבותיהם״
ועל זה התשובה היא זנו

תגובת הדוס: א. לא נכון. טיעון העד לא קשור בכלל לנושא של המצוות והקושי לקיימם. כאן מדובר על נקודה אחרת. טיעון העד הוא ענין בפני עצמו.
ב. ובכל זאת כדי להימנע מהנושא הזה הכנסתי בכוונה את סעיף ג' במאמר, כדאי מאד שתקרא אותו.

קיום האגדה

אריק | 10/24/2011 10:06:08 PM

חיפוש בגוגל מצא הרבה אזכורים לאגדה. בין השאר במרכז לנפגעי כתות לגבי סיינטולוגיה.
עם זאת, אני בספק כמה מהסיינטולוגים באמת מאמינים בזה, נראה לי שיש הרבה שמצטרפים כי הם חושבים שזה טוב להם ולאו דווקא מקבלת הטענות המיסטיות-מדעיות שם.

הקושי ביהדות

דני | 10/25/2011 8:49:01 AM

אכן היהדות קשה ומקשה אך איננה מקרה ייחודי כפי שהכותב מנסה לתאר.

האם חושב הכותב שלהיות מוסלמי סוני או שיעי זה קל באופן משמעותי? האם להיות אישה שיעית באיראן זה קל באופן כל כך משמעותי מלהיות אשה יהודיה עד כדי כך שהדבר ראוי להיחשב בעיני הכותב כ"הוכחה" לאמיתות היהדות?

ומעבר לכך מיותר לציין כמה תתי-דתות וכתות וחוגים קיצונים בהרבה אפילו מהחברה החרדית בארץ קיימים - ועדין יש בכתות והדתות הללו מאמינים אדוקים - ע"ע האיימיש בארה"ב, נזירים במקדשים נטושים בטיבט ועוד ועוד.
ועוד יש לתמוה האם באמת חושב הכותב ש"ההקרבה" שלו למען הדת קשה יותר מההקרבה של נזירות או כומר קתולי הנודרים להמנע מחיי אישות ומשפחה, מגע חברתי ודוגלים בציות מוחלט?

ללמדנו שהקושי שמערימה הדת על חיי המאמינים חובק עולם ואינו ערובה לאמיתות אמונה כזו או אחרת.

תגובת הדוס: אוקיי, הבאת רשימה? בא נעבור עליה.
א. האיסלאם? אתה יודע כמה מצוות יש באיסלאם? חמש בלבד, מתוכם אחת מצות האמונה שהיא לא מצוה מעשית ואחת מצוה של פעם בחיים. מה נותר? הרמאדאן, צדקה, ותפילה. אל תדאג, לא שעתיים ביום, בקושי כמה דקות. בנוסף יש כמה מצוות על איסורי אכילה, וזהו. לך תשוה לשש מאות ארבעים ושמונה מצות התורה.
ב. האשה באיראן, רוכבת על חמור בלי שום קשר לדת. היא פשוט חיה במדינה מפגרת. לגבי הצניעות, אין פה שום הקרבה, זהו הטבע הבסיסי ביותר של האשה, רק שבמערב הרסו אותו בכח. אשה שרגילה לצניעות, איננה מסוגלת לחיות אחרת.
ד. לאמיש אין שום מצוות מעשיות. ההיבדלות שלהם היא תרבותית מעיקרה.
ה. נזירים בודדים זה כלום. בכל חברה ישנו מיעוט זעיר ביותר של אנשים משונים שמאסו בחיים, או אנשים עם נטיה לחיי רוח קיצוניים. אבל אין חברה שתסכים לקבל עליה אורח חיים עם כל כך הרבה מצוות באופן מחייב ובסיסי.

מה יש לך להגיב על זה

| 10/25/2011 1:12:00 PM

מה ניתן להגיב על משהו כזה שלוקח את כל ההוכחות (לא את כולן אבל רובן) ועונה תשובות על כך.

http://m.calcalist.co.il/articles/0,7340,L-3480323,00.html

תגובת הדוס: מזמן הפסקתי להתרגש ממחקרים מדעיים מהסוג הזה. המגמות המדעיות שעוסקות בנושאים רוחניים - תרבותיים, מלאות בחוקרים משוגעים שמבזבזים את כספי המיסים על מחקרים הזויים. אתה יכול לכתוב את כל השטויות שיש לך בבטן, בתנאי שיקראו לך פרופיסור ותכתוב את הדברים בשפה אקדמאית.
אני יכול בקלות לעבור על המאמר קטע קטע ולהראות את הלימנות שבו, אבל די כבר, נמאס לי לרדת לשטויות האלו.

בהמשך לתגובה שלך לעיל - בעניין האסלאם

דני | 10/25/2011 10:56:59 PM

אין, ידידי, אח ורע ודוגמה למצווה קשה ביהדות כמו צום הרמאדן באסלאם. הכמות לא קובעת אלא המהות.
לאחרונה התקבלה עובדת נקיון מוסלמית במשרד בו אני עובד. במשך חודש תמים הייתה העובדת מתעוררת לפנות בוקר אוכלת "ארוחה מפסקת" ומתחילה יום עבודה רגיל (כן. לא יום חופש בתפילות, לא "שבת שבתון" אלא יום עבודה רגיל). במשך היום הייתה מסתובבת בין משרדים ובדר"כ בשעה 1500 הייתה מגיעה למשרדנו. ראשה מסוחרר מרעב הייתה מנקה את המשרד במשך שעתיים ורק אז מתחילה את הדרך הבייתה.
דע לך - שאנשים סובלים עבור אמונתם בכל מקום. האסלאם מבקש מאמהות להקריב את ילדיהם לג'יהאד. זהו אינסטינקט לא אנושי ולכאורה לא סביר שמוסלמים היו מקבלים על עצמם דבר נורא שכזה. והנה הם עושים זאת.

הטענה כאילו הקושי ביהדות הוא ראיה למשהו תלושה מהמציאות.
ויש לי להוסיף גם על הערותיך בעניין יתר הדתות - אולם הנקודה הובררה די הצורך לדעתי

תגובת הדוס: אני לא יודע אם יצא לך פעם לצום, אבל אני כחרדי צם חמש פעמים בשנה. ואני רוצה לומר לך - לקום בבוקר, לאכול סעודה מפסקת שזה בדרך כלל סעודה כבידה מאד, ולצום עד הערב, זה ממש כלום. זה בסך הכל לדלג על ארוחה אחת, וגם זה לא מדויק כי עושים פרעס ענק על הבוקר. זה שום דבר.
הצומות שלנו זה צומות אמיתיים, כי אסור לאכול בבוקר.
בנוסף, הטיעון שהכמות של המצוות לא קובעת - טיעון משונה ומוזר. הכמות זה בהחלט מה שקובע.

אני חייב להודות שאתה קצת מאכזב אותי

סטודנט בטכניון | 10/26/2011 10:02:38 AM

אתה יודע טוב מאוד שהטענה שלך על זה שעם שלם קיבל על עצמו 613 מצוות וזה מאוד קשה היא פשוט לא נכונה עובדתית.
תרי"ג מצוות כוללות בתוכן את כל המצוות הקיימות, כולל כל המצוות של קורבנות ועבודת המקדש, שרק כוהנים יכולים לבצע, כולל מצוות שרק מלך מבצע, וכולל מצוות כמו "פרו ורבו" שגם ככה הרוב המוחלט של בני האדם עושים מרצונם. אם בנוסף לכך מנפים את כל המצוות שרלוונטיות לכולם אבל אף אחד כמעט לא מקיים ולא מכיר אפילו (כמה אנשים מכירים את הלכות בית הכסא), אז אנחנו נשארים עם יחסית לא הרבה מצוות, שרובן לא מאוד קשות.
להגיד שבאיסלם יש רק חמש מצוות, זה כמו להגיד שביהדות יש רק עשר מצוות - עשרת הדברות.
קצת אכזבת אותי עכשיו. אמנם לא תמיד הסכמנו, אבל לפחות היית כנה. עכשיו אתה אומר דברים שאתה בוודאות יודע שהם פשוט לא נכונים, אבל מסתמך על זה שמי שקורא אותך לא יודע את זה. חבל מאוד.

תגובת הדוס: אולי אתה צודק, באמת לא פרטתי. אולי באמת הגיע הזמן לעשות רשימה של כל המצוות הקשות מאד לקיום. אתה יודע מה זה שמיטה (בחברה עתיקה שמבוססת על חקלאות)? יובל? שמיטת כספים? עליה לרגל? עריות? ועוד ועוד.
לגבי הלכות ביה"כ יש מאד ההרבה אנשים שמקיימים אותם. למשל - סבא של סבא שלך, ועוד הרבה אנשים שנראים כמוהו. זה לא שהם לא מכירים את ההלכות, אלא אתה לא מכיר את האנשים הללו.

והאם המצוות הקשות האלה קוימו מתישהו?

סטודנט בטכניון | 10/26/2011 11:46:31 AM

אם ניקח לדוגמא את שמיטת הכספים, הרי הלל עשה פרוזבול שלמעשה ביטל אותה, והסיבה שהוא עשה אותה היא כי במציאות אנשים באמת לא קיימו אותה, אז הוא נתן לזה הכשר הלכתי. אין שום סיבה לחשוב ששאר המצוות שציינת קוימו יותר טוב.

תגובת הדוס: הלל הזקן היה בסוף בית שני, אחרי אלף ומאתיים שנה ממתן תורה.
ומה זה לא קיימו? היום יהודים מקיימים מצות לא פחות קשות במסירות נפש. להתפלל שעה וחצי כל יום זה קל? לתת מעשר כספים זה קל? זה לא קל, אבל זו מצוה. אז מה שהתורה אומרת - עושים בלי חוכמות.
כנראה היו כאלה שלא קיימו את המצוה, ולכן הלל הזקן לא רצה שהם יעברו עליה. לעומת זאת, מצוה כמו שמיטה, שהיא גם כן קשה מאד, וחז"ל לא עשו שום טריק כדי להיפטר ממנה, כנראה שכולם קיימו אותה בלי תירוצים.

.

| 10/26/2011 2:00:11 PM

תעשה לי טובה. תכתוב על זה מאמר.
אני בעל תשובה ומאוד קשה לי בנושא של הקסדה זה מאוד מפריע לי
אני רוצה תשובה תעשה לי טובה תכתוב לי על זה תשובה. ואם תוכל על כל המאמר. מאוד הודה לך.

תגובת הדוס: בלי נדר, בימים הקרובים. אם אשכח תזכיר לי, אני עמוס מאד.

ולעלות לרגל למכה זה קל?

סטודנט בטכניון | 10/26/2011 3:22:09 PM

??????

תגובת הדוס: א. העליה למכה (אחת מחמשת המצוות) היא פעם אחת ויחידה בכל החיים, לעומת העליה לרגל שלוש פעמים בשנה, סך הכל מאות פעמים במשך חיי האדם.
ב. בתורה כתוב שיעלו לרגל כולם ולא ישאירו שמירה, "ולא יחמוד איש את ארצך". תחשוב על חזק...

לסטודנט בטכניון

רעות | 10/30/2011 11:02:33 PM

אני ממליצה לך לפתוח ספר בשם:"קיצור שולחן ערוך" ששם מופיעות בקצרה בשפה ברורה ותמציתית ההלכות הנוגעות לכל אדם מהרגע שקם בבקר ועד הרגע שבו קם למחרת.. ואז נוכל לפתח דיון על רמה. אתה כנראה מדבר מחוסר ידיעה. תילי תילים של הלכות על כל צעד ושעל ועל כל קוצו של יוד. -כן!!! תופתע! אבל רוב רובם מקימים הכל ואף מתיעצים בקשר לכל ספק ספקא..

העברה מדור לדור?

גיא | 10/31/2011 6:45:16 AM

הרי גם התורה ניתנה למשה באופן יחידני.
זה רק קרה הרבה זמן לפני הסינטולוגיה, בעוד 2000 שנה גם הסיינטולוגים יוכלו לטעון להעברה מדור לדור.

תגובת הדוס: א. עשרת הדברות ניתנו לכל עם ישראל.
ב. כל עם ישראל כולו במשך ארבעים שנה ראה את הניסים שעשה משה רבנו על פי ה'.
ג. תיקון קטן - לא אלפיים שנה. הרי אין שום כופר שחולק על כך שהתורה הייתה בידי עם ישראל כמה מאות שנים אחרי נתינתה.
ד. לגבי הסיינטולוגיה - זה מאד מאד קל לטעון שבעוד אלפיים שנה הסיינטולוגים יאמרו כך וכך, הרי איש אינו יודע מה יהיה בעוד אלפיים שנה. יותר פשוט לבדוק מה קרה לדתות שנוצרו לפני אלפיםם שנה. והנה הפלא ופלא, כשום דת בעולם לא הצליחה לטשטש את העובדה שהיא ניתנה לאדם בודד, שלא עשה שום נס ואות לעיני קהל גדול של אנשים שהמשיכו להעביר את המסורת מדור לדור. זה מוכיח באופן ברור שמדובר במשימה בלתי אפשרית, ולכן ברור שמה שלא הצליחו לעשות הנצרות והאיסלאם לא יצליחו לעשות גם הסיינטולוגים.

עשרת הדברות

גיא | 11/1/2011 6:38:24 AM

א. העם ראה את הקולות אבל היחיד שראה את אלהים וקיבל ממנו את התורה כתובה היה משה. לאף אחד היה אסור לעלות להר אפילו לא לכהנים.
ב וד. ניסים זה נחמד, אבל נראה שהם לא הרשימו את האנשים שחוו אותם. קשה להבין איך אחרי סידרה כל כך מרשימה של ניסים ואחרי שנאמר במפורש לא לעשות פסלי אלילים מזהב החליטו לבנות עגל מזהב.
ג. זו רק היתה דוגמה

תגובת הדוס: זה לא משנה. כדי להיות בטוח שפלוני מחובר לאלוקים, אני לא צריך לשמוע את אלוקים מדבר איתו. אבל אני כן צריך הוכחות חד משמעיות שהוא מקבל אינפורמציה אלוקית. וההוכחה היא על ידי עשיית ניסים וצפייתם מראש.
לגבי חטא העגל, זהו הטבע האנושי. תיקח דוגמא מהתקופה שלנו. מיליוני אנשים בעולם שעברו חוויות של מוות קליני מעידים על העולם הבא, על הדין והמשפט. כל העולם יודע מזה, איש אינו יכול להכחיש זאת. לא מדובר בתופעה נדירה כלל, אלא במשהו מאד מאד נפוץ. האם אנשים מתרגשים מזה? לא. זהו כוחו העצום של היצר הרע מאד ומעולם.

ביחס לתגובה של גיא

רעות | 11/1/2011 9:09:20 PM

העם אכן לא ראה את אלוקים. אך אתה יודע מדוע? אענה לך-
כאשר עמ"י שמע את הקולות, (יותר נכוון לומר "ראה את הקולות" איננו מבינים כיצד ניתן 'לראות' קול אך זה מה שהיה)- הציבור איבד את הכרתו ברמה שהיה צריך להחיות אותם מחדש. רק מעצם הקול העוצמתי שחדר לכל נים בגופם באמת שבו ובאור ההבנה שהואר ממנו- אז כמובן שלא יוכלו לראות את אלוקים. זה לא ענין של "היה אסור" אלא היתה חוסר יכולת אנושית לעמוד בהתגלות כזו.
לגבי הניסים-
לדוגמא בקריעת ים סוף כל המים שהיו בעולם, בכל מקום שהוא- נחצו לשניים, שתה אדם כוס מים בהודו, במרחק גדול ממקום הנס- נחלקו המים שבכוס ל-2, זה כדי שכל העולם יראה וידע שה' בחר בעמ"י כעם והוא האלוקים. אז מה אתה חושב? שכל הגויים הפכו ברגע הזה של הנס וההתגלות -שנאלצו להודות שהיא נכונה- לצדיקים גמורים שרוצים לעשות את רצון ה'? זהו טבע העולם. וצריך לקחת מזה מוסר השכל שברגע שיש הארה צריך מיד להתחזק ולא לחכות עם זה..

תגובת הדוס: רק הערה אחת -
מדברי חז"ל לגבי המים שנחלקו בכל העולם, אח אפשר להשתמש בטיעון הנס, היות ואין טענה על מסירה רציפה. בלי לפקפק חלילה וחס בדברי קדשם של רבותנו עמודי העולם.

הוכחות חד משמעיות

גיא | 11/2/2011 5:39:13 AM

נראה לי כיוון מעניין:
הוכחות חד משמעיות נוגדות אמונה. אני אתן לך דוגמא. כאשר אני שואל את הבת שלי אם עשתה שיעורי בית והיא אומרת שכן, אם אני מאמין לה אני לא אבדוק לה את המחברת. אם אני לא מאמין לה אני אבדוק את המחברת. לאחר שאבדוק את המחברת אני אדע אם היא עשתה או לא עשתה שיעורי בית ולכן לא יהיה לי צורך להאמין. אמונה לא מתבססת על עובדות. יותר מכך אמונה אמיתית מתעלמת מראיות שנוגדות את האמונה, כמו במקרה של איוב. חטא העגל הוא מקרה מעניין כי מאות אלפי אנשים החליטו לא להאמין בקיומו של אלהים למרות שכולם ראו במו עינהם שרשרת ארועים מדהימה שהצילה אותם בעשרות מצבים. לא נראה לי שיש דוגמא לחוסר אמונה כל כך קיצוני בהיסטוריה האנושית.

לרעות - בתקופת התנ"ך לא היה קיצור שולחן ערוך

סטודנט בטכניון | 11/2/2011 2:17:39 PM

הקיצור שולחן ערוך נכתב למיטב זכרוני לפני כשלוש מאות שנה, ולא עבר מדור לדור מאז הר סיני, במיוחד שחלק עצום מההלכות שהוא מכיל מדברות על דברים שכלל לא היו קיימים ואף לא דמיינו אותם באותה תקופה.
מעבר לזה, העובדה היא שהרוב המוחלט של עם ישראל לא חי לפי הקיצור שולחן ערוך. ולפי העדות של התנ"ך עצמו, בני ישראל לא היו בדיוק מקיימים אדוקים של המצוות גם בימי בית ראשון. כלומר, הטיעון שעם ישראל קיבל על עצמו את המצוות ומכאן שהיתה לו סיבה טובה הוא פשוט שקרי, כי עובדתית רוב עם ישראל באמת מעולם לא שמר את כל המצוות ואפילו לא את רובן.

תגובת הדוס: א. בתקופת התנ"ך לא היה שולחן ערוך, וחלק מהשולחן ערוך זה מצוות דרבנן שנוספו לאחר מכן. ואולם בתקופת בית המקדש היו הרבה מאד מצוות אחרות שאינם נוהגות בזמן הזה.
ב. אנחנו מהוים המשך ישיר של ממלכת יהודה, ששם שמרו על התורה באדיקות רבה.
ג. גם כשעבדו עבודה זרה זה לא אומר שלא קיימו את התורה. קיימו את התורה ובמקביל עבדו גם לאלוהים אחרים. יעוין בספר "לאן" שמוכיח את הדברים בארוכה, כשהוא סורק את התנ"ך סנטימטר סנטימטר, בעבודת נמלים.

כמה הערות

| 11/2/2011 4:21:11 PM

א' באמת שברמב"ם מובא : משה רבינו לא האמינו בו ישראל מפני האותות והמופתים אלה שעינינו ראו ולא זר את קול ה' מדבר אילינו מתוך האש

בכתוב כתוב " אתם שמעתם כי מן השמים דיברתם עימכם. "
בפרשת ואתחנן מובא "השמע עם קול אלוקים מדבר אליהם מתוך האש כאשר שמעת אתה ויחי " "כי לא ראיתם כל תמונהביום דיבר אליכם מתוך האש"
סתם מעניין מה אתאיסט רוצה לראות גוף גדול מה בדיוק. והרי האלוקים הוא לא גוף ולא ישיגו לו משיגי גוף.
אלו שבאמת מרגישים מוות קליני משנים את החיים שלהם וכל אתאיסט שחווה זאת התחיל להאמין ועל כל פנים עדיין יש ניסונות גדולים כי זה כוח של היצר.
כוחו הוא רב ובפרט אחרי חטא העגל שחז"ל כינו את התאווה של עבודה זרה כתאווה הגדול ביותר. שלא ניתן לתאר.
מה נראה שעניין הבחירה תתבטל?.

תגובת הדוס: אין לי ספק שחלק גדול מאלו שעוברים מוות קליני נשארים בדיוק מה שהיו קודם לכן, ע"ע ישראל סגל.

בהמשך לתגובה הקודמת

רעות | 11/2/2011 8:42:02 PM

אני מקפידה על עצמי שלא צינתי את הדברים החשובים הבאים בתגובה הקודמת כתנאי הכרחי בסיסי להבנת מעשה העגל וממילא לטענתך בתגובה האחרונה:
חטא העגל זו דוגמא מצוינת לדרך התורה- למשל בחטא העגל ידוע שאהרון יצא נקי לחלוטין מהחטא- הוא לא היה בכלל בענינים- אך כאשר משה יורד הוא מנסה לתלות את החטא בו עצמו-בדיוק הפוך מכל מה שקורה בדר"כ במקרים כאלו. עמ"י לא חטא בחטא העגל בכללותו כפי שנראה במבט שטחי במקרא - אלא היתה שם קבוצה קטנה ושולית שבכח הזרוע עשו מעשים רבים שליליים- הם היו ערב רב שנספח לעמ"י בצאתם ממצרים, ויש פירוש שאומר שהם כלל לא היו יהודים- אלא התגירו מכח הניסים והשפעתם. והראיה שכתוב:"אלה אלוקיך ישראל" וזה דברי ערב רב שאילו ישראל היו עושים היו אומרים אלה אלוהינו! אלא שה' מחשב שכל ישראל ערבים זה לזה. זו הסיבה שמשמע למי שמעיין בשטחיות שכל העם חטא.
יש להבין שבזמן זה היה יצר חזק מאד לנושא של ע"ז. בערך כמו שיש היום לגילוי עריות לצערנו, באיזשהו שלב ביקשו אנשי כנסת הגדולה מאלוקים שיסיר את היצר והחשק הזה של ע"ז מהאנשים ואכן כך נעשה, עד כדי שהיום איננו יכולים להבין כלל מה מושך בלעבוד ע"ג.. (נקודה למחשבה מה יהיה אם יום אחד נתפכח גם בנושאים אחרים.. איך נביט אל עצמנו שעשינו מעשים שיראו לנו אחכ טפשיים??) לעמ"י היתה כוונה טהורה מלכתחילה הם רצו (מדובר אפילו כאן על הקבוצה הקטנה+ אולי בודדים שנגררו ) שיהיה מישהו שינהיג אותם בחשכת המדבר במקום משה שראו שלא חוזר ופחדו שגם לא יחזור (כי הרי מעולם לא חזר אף אחד מלעלות השמימה..וכן בעקבות הטעות שהיתה להם בחישוב הימים שאמר להם. יש חישוב מדויק המסביר את הטעות עיין פרק ל"ב בחומש שמות) רצו שיהיה מי שיראה להם את הדרך והאמינו בכח היצר שהיה קים כנ"ל- שיוכלו ליצור דמות כזו. והראיה לכך שלא ביקשוהו לשם ע"ז שכשירד משה ושרף את העגל הניחו לשרפו ואילו היתה כוונתם לעשותו אלוה לא היו מניחים לו לשרפו אלא סוקלים אותו! ויש לעיין עוד המון בנושא מורכב זה.

לגבי סיפור העגל של רעות

גיא | 11/3/2011 1:57:23 AM

אם חטא העגל נעשה ע"י קבוצה קטנה של זרים למה משה ציווה על אנשיו לטבוח אחד את השני? ולמה אלהים העניש דור שלם של אנשים אותם מחה מסיפרו? ואם אהרון לא ידע מה קורה אז מי אסף את הזהב ושם אותו באש? ואיך זה שבשמות לב לה כתוב "על אשר עשו את העגל, אשר עשה אהרון"?
ואם זה לא מושך לעבוד עבודה זרה אז מה עושים עשרות אלפי אנשים כל שנה בהילולות על קברי צדיקים בכל רחבי ישראל ובאומן שבאוקראינה?

ואם חטא העגל נעשה באמת ע"י מעט אנשים שבכלל היו ערב רב ולא בנ"י אז אולי היו רק שלוש מכות ולא עשר? אולי יצאו רק מאה אנשים ממצריים ולא שש מאות אלף? איך אפשר לדעת?

תגובת הדוס: א. משה לא ציווה לטבוח אחד את השני בלי קשר. והראיה - הם הרגו רק שלושת אלפים איש, בקושי כמה פרומיל.
ב. לגבי אהרון - יעוין ברש"י על המקום. אם אהרון היה חוטא הוא לא היה נבחר לכהן גדול.
ג. ברור שהייתה תביעה על כל עם ישראל. היות והם תמכו במעשה, זה נחשב כמעשה שלהם, כדרכה של התורה תמיד.

גיא - שאלותיך מראות על חשיבה עמוקה אך בסיסיות ביותר

רעות | 11/3/2011 12:26:03 PM

עליך ללמוד קודם את אופן למידת התורה. מהי תורה שבעל פה המבהירה את הכתוב בתורה שבכתב, ההוכחות לאמיתותה וכו.. אחרת הדיוון הוא על דברים שונים לגמרי.
התורה שבעפ אינה סותרת אף פעם את הכתוב במקרא אלא מסבירה אותו באופן מושלם ככ, דווקא עפ"י! הכתוב. באופן שמסביר לך התבטאוית מסוימות רבות בתורה ומשלים את ההסבר.
ואגב- כשהתורה נמסרה היתה לאנשים היכולת לזכור חומר בכמויות הרבה יותר גדולות משאנו מסוגלים, ולהבין דברים שאנו צריכים הסברים עמוקים עליהם.
והראיה- שהתורה שבע"פ נמסרה בשלמותה (וזה המון חומר!) מדור לדור במשך שנים, וזה לא החסיר או שינה בה כלום. רק כשהגיעו לתקופת אנשי כנסת הגדולה התעורר הצורך לכתבה בכלל. אז תבין שאנשים הבינו את כל העומק הזה- הפירושים ע"פ המקרא בלבד בפשטות..
2.מדוע נראה לך שלעלות לקבר של צדיק זו עבודה זרה? לא הבנתי.
3.לגבי אהרון- הוא עשה בדיוק את מה שהיה צריך לעשות. אחרת היה נענש. במקרים רבים אחרים מנהיגים שטעו נענשו על אתר. התורה לא מנסה כמונו, להסתיר את הפגמים והטעויות ולפרסם רק את הטובות שעשו.

לראות את הקולות

שחר | 4/26/2012 11:52:11 PM

לרעות וכל היתר....
היום המדע (בחסדיי השם) גילה את האולטרה-סאונד , אשר מאפשר לראות תמונה ע"י גלי קול.

ראיה מדעית לכתובים !