"שטיפת מח" וארגוני התשובה

מאת: נח גוטמן | 10/16/2011 שאלות ותשובות

שאלה -

האם נכונה הטענה שארגוני התשובה והקירוב משתמשים בשיטות של "שטיפת מח" והאם ניתן להכחיש טענות אלו?

תשובה -

עצם המושג "שטיפת מח" יסודו בשטיפת מח...

פשוט אין כזה דבר. אין מציאות בעולם לקחת בנאדם רציונלי ועל ידי סמינר של כמה ימים לגרום לו להפסיק לחשוב בצורה רציונלית. גם אם תצליח להכניס בן אדם לסערת רגשות והתלהבות זמנית, לא יעברו יותר מכמה ימים עד שהאיש יתפקח ויבין שעבדו עליו.

הנה ציטוט מהערך "שטיפת מח" בויקיפדיה -

  • מקור המונח "שטיפת מוח" הוא במושג הסיני צִ'י נָאוֹ (洗脑) שפירושו "לשטוף את המוח". השימוש הראשון בשטיפת מוח בא כחלק משיטות השכנוע הכפוי שנקטו הקומוניסטים בסין במסגרת מה שכינו "בנייה מחדש" (改造) של צורות החשיבה הפיאודליות, כביכול, ששררו אצל סינים בתקופות שלפני המהפכה הקומוניסטית בסין. המונח זכה לתפוצה רחבה אחרי שבמהלך מלחמת קוריאה בשנות החמישים של המאה העשרים דווח על מספר רב של שבויים אמריקניים, שאימצו את הרעיון הקומוניסטי אחרי שעונו בעת שביים בשיטות כמו מניעת שינה. מטרתם העיקרית של הסינים הייתה להקטין את מספר השומרים הנדרש כדי להשגיח על השבויים. למרות הפרסום הרב שניתן לשטיפת המוח ככלי לשינוי תודעתי, ממחקרים שנעשו בשטופי המוח התברר כי השפעת השינוי האידאולוגי התפוגגה במהירות אחרי שחרורם מהשבי.                   טענות לשימוש בטכניקות של שטיפת מוח או דומות להן הושמעו גם ביחס לכתות דתיות שונות, ובמיוחד בהתייחס לשימוש בחזרה אינסופית על עיקרים מסוימים לאורך שעות ארוכות, הגבלת נגישות למידע, מניעת שינה וכדומה. עם זאת, מחקרים שונים שבוצעו לא הצליחו לאשר את הטיעון שקיימת שיטה יעילה ואפקטיבית לשטיפת מוח או שינוי תודעתי מתמשך. למעשה, רוב הממצאים מורים על–כך שהשינוי הניתן להשגה באמצעות טכניקות אלו אינו יכול לעמוד בפני עצמו למשך פרק זמן ארוך ונדרשת "תמיכה" באמצעות אינדוקטרינציה מתמדת, שינוי הסביבה הפיזית של הקרבן באופן תמידי, שינוי פעיל באורחות החיים, מניעת חשיפה למידע או צורת חשיבה אחרת, וכן הלאה.

למותר לציין, שמרבית בעלי התשובה בישראל הם אנשים שהמשיכו לחיות באותה סביבת מגורים ועבודה שבה חיו ועבדו קודם לכן. איש לא ניתק אותם מהעולם שבו חיו עד אותה תקופה.

תגובות

גם אילו היה מושג של שטיפת מח...

מישהו | 10/16/2011 11:15:31 PM

שאלות מסגנון זה (של השואל שעליו השיב הדוס) ממש מצחיקות אותי. אילו אכן היו טכניקות מיוחדות של שיטפת מוח, ואכן הארגונים להחזרה בתשובה היו משתמשים באותם שיטות, הרי מזמן ירון ידען ושאר הכופרים כבר היו דואגים לפרסם בדיוק באיזה טכניקות משתמשים, בפירוט מדוייק, והיו פונים לבית המשפט ולבג"ץ ומה לא. הרי הסמינרים זה לא איזה מין התוועדות של כת מסטורית בקבוצה קטנה וסגורה, הסמינרים מתקיימים בתדירות לכמות עצומה של אנשים ואקדמאים מכל הסוגים, אין כאן שום דבר בסתר, הכל גלוי לכולם.

מה קרה? פתאום ויקיפדיה היא מקור אמין?

סטודנט בטכניון | 10/17/2011 8:48:45 PM

| 10/18/2011 8:58:22 AM

יש דבר כזה שטיפת מוח ואתה הדוגמה הטובה ביותר לכך

שטיפת מח

חילוני חרד | 10/18/2011 9:45:50 AM

לא יודע לגבי שטיפת מוח, אבל בלי ספק יש שימוש במשחקי מלים, עיוות אמיתות ושינוי עובדות כך שיתאימו למסר אותו "צייד נשמות" רוצה להעביר. כאשר אדם נמצא בחולשה מסויימת (נפשית או שכלית) יותר קל להשפיע עליו. אולי הוא לא הופך לזומבי, אבל מה שלאדם מפוקח נראה כעיוות הגיון, לאותו אדם נשמע הגיוני מאוד.

שטיפת מוח

| 10/19/2011 12:48:32 AM

אם כבר שטיפת מוח.
שטיפת מוח עושים האתאיסטים באלפי סרטונים ביוטיוב
הם טוענים שקרים בריש גלי ומכניסים אותו בתת מודה האדם שיחשוב בצורה רציונלית יראה כמה שטיפת מוח הם עושים. השכם וערב.
אם מדברים על שטיפת מוח אלו לא בחוזרים בתשובה
ראיתי המון סרטונים של מקרבי רחוקים הם מדברים כל הזמן על האמת ולחשוב בצורה אמיתית. כמה יופי זה
ואילו עשרות הסרטונים האתאיסטים שיש ביוטיוב תחת ערוצים מסוימים. אנו עדים לתופעה של שטיפת מוח. הם ידברו איתך על הדת. על חשיבה אמיתית על מה לא ואפילו ישקרו לך. הם יספרו לך שמדע וכו' .
ואפילו שהם באים לדברוללמד אותך כביכול על אבולוציה (למרות שיש מימלא המון הוכחות לקיום אלוקים כידוע ) הם יביאו לך את הראיות את ההוכחות הזולות והמשונות והעיקר לא להסביר לך בצורה נורמלית מה זה אבולוציה.
ובאמת באמת אם אתה בא ללמד בסרטונים ביוטיוב מה היא אבולוציה אז מדוע אתה מלכלך השכם וערב על הדתיים שלא רוצים לשמוע? . מדוע אתה לא מציג את התאוריה ובעיקר אתה מציג את ההוכחות? - כי אם יש לך תאוריה. אז תציג אותה. למה אתה מציג ומסנוור רק אם הוכחות שקריות. ואם אתה טוען שהצדק בידך אז למה להשמיץ את המדענים שמתנגדים לתאוריה. תן להם לומר את הדעה שלהם ואתה את שלך.
ובצדק לא פגשתי מעולם משהו יותר מטומטם מזה שמוצג בהוכחות כוזבות ואפילו מצחיקות והרבה שקריות
הם ידברו איתך על שרידי איברים למרות שכידוע שאין היום
הם ידברו איתך על מאובנים למרות שידוע שאין מאובן רציונלי שמוכיח באמת בצורה רצינית ולו בגומחה זולה את השטות שלהם.

ואם את טוענים שמוטציות הם בונות שיקחו דף ודיו ויזרקו ויגידו לי מתי יצא להם האות אלף על ידי הזרקת דיו.

או או הם יועדים שהם הם השוטפים הם המוח ולכן הם יצעקו איתך עלהחרדים הדתיים והעיקר שלא לחשוב בצורה אפיקטיבית (עיין עוד קצת על אבולוציה במדור זה ) על מה לא ידברו איתך העיקר שתקנה את השטיות שלהם. ידברו על כולם

ולסיום חז"ל כבר אמרו הפוסל בחבירו במומו פוסל. כעקרון ידוע רואים זאת במוחש נגד עינינו.

בברכה.

קשקוש

פגוע | 10/21/2011 12:50:30 AM

לא סתם עושים סמינרים עם שיעורים עד השעות הקטנות של הלילה, מרצה שמדבר בקול מרגיע תוך ניעות קלות של הגוף, והוקעת כל מי שמנסה לשאול שאלות ביקורתיות.

לך תספר את הסיפורים האלה למי שלא נפגע מכת ההחזרה בתשובה. זו שטיפת מוח עם כל המשתמע מכך.

תגובה לתגובות הקודמות

מישהו | 10/23/2011 4:34:19 PM

ל"סטונדט בטניון" - בבקשה תראה לנו איזה טכניקות של "שטיפת מוח" השתמש הדוס. חבל שאתה מגיב בלי רמה.

ל"חילוני חרד"" - כתבת: "אבל בלי ספק יש שימוש במשחקי מלים, עיוות אמיתות ושינוי עובדות" - בבקשה תביא לנו דוגמאות, זה לא חוכמה להשמיץ מהשערה. הרי באתר "חופש" ואתר "דעת אמת" עשו מאמצים כבירים לחפש דברים כאלו, ולא הצליחו (כידוע).
כתבת גם: "כאשר אדם נמצא בחולשה מסויימת.." - אתה היתה צודק אילו אלו שחוזרים בתשובה בסמינרים היו כולם או רובם כאלו. אבל המציאות היא שבסמינרים רוב אלו שחוזרים בתשובה הם בני אדם מן השורה.

ל"פגוע" - רוב המוחלט של המרצים אין להם "קול מריגע". תבדוק מה שאני אומר.
ועונים לכל השאלות שרוצים, בעיקר בסוף ההרצאה (באמצע זה מפריע - זה דבר ברור בכל הרצאה שהיא, שחייבים לצמצם בשאלות כדי לא לשמור את הרצף).

אני מוכרח לציין שהתגובות כאן ממש בלי רמה. סתם כותבים השערות ולא עונים לגוף טענת המאמר. במאמר מביא מחקרים שאין דבר כזה שטיפת מוח, מי שרוצה להגיב עליו להתמקד מאד משתי הנקודות: א) להוכיח שאין מחקרים כאלו. ב) להוכיח שיש מחקרים הפוכים. כל עוד שלא מגיבים בצורה כזו, זה סתם קישקושים.

לפגוע

רעות | 10/24/2011 9:59:31 AM

ממתי אדם אחד כריזמטי ככל שיהיה שמדבר נניח אפילו שעות ברציפות עם אלפי משחקי מילים יכול לגרום לך לשנות את אורח החיים שלך? כזה רכרוכי אתה שהטון הנעים שלו והמילים היפות גרמו לך לשנות את כל השקפת החיים שלך? זה הרי לא יתכן. ספר ממה נפגעת באמת. מענין יהיה לחקור את זה.