הפרופסור אומר, הפרופסור יודע

מאת: נח גוטמן | 9/9/2011 מבט לעולם השקר

 באתר גלובס מוצג ראיון עם פרופסור מאוני' ת"א שחוקר את נושאי המין. בראיון ארוך זה מופיע קטע קטן שבו מנסה הפרופיסור להציג כביכול סתירה בין התורה למדע, כאשר עיון קל בדבריו מוכיח עד כמה פרופסורים מהסוג הזה משתמשים בסמכותיות המדעית הניתנת להם כדי לנגח את הדת בצורה מעוותת.

הנה הקטע -

מה הופך אדם מסוים למושך עבורנו?

"לפי המשנה יש כזה דבר זיווג משמיים. זו התפיסה הדטרמיניסטית. מה שלא תעשה, בן או בת הזוג מחכים לך. במדע יש הסברים אחרים. הסבר אחד הוא שאנו בעצם מבקשים להתחתן עם ההורה. הגבר עם אמו, והבת עם אביה. כשהאימא גומלת את בנה מהנקה, נקטע חלום הקרבה בינו ובין אמו, ואז הוא מחפש את האישה הכי דומה לה. כשמגיעה לביקור בת דודתו הוא מצלם את דמותה במוחו ומאפסן את הזיכרון. בגיל 20, כשהוא כבר יסתובב בחוץ ויחפש בת זוג, הדמות הזו תצוף כמודל.

"תיאוריה אחרת אומרת שמה שחשוב זה הריח. יש לנו 32 אלף גנים, ומתוכם כ-800 מוקדשים לריח. לא ייתכן שהאבולוציה ייחדה כל-כך הרבה גנים רק כדי להריח בושם. הסיבה לכך שיש כל-כך הרבה קולטני ריח במוח היא כדי למצוא את בן או את בת הזוג. דרך הריח אנחנו בונים פרופיל גנטי, כדי לבדוק עד כמה בת הזוג הפוטנציאלית דומה לכימיה של האימא. לא קרובה מדי, כי זה כבר גילוי עריות, ולא רחוקה מדי, כי אז היא שימפנזה. בת דודה מדרגה רביעית היא האידיאלית ביותר".

הפרופסור אומר כי במשנה (אגב, לא זכורה לי משנה כזו, בודאי לא בנוסח הזה, שאיננו מתאים כלל לעברית המשנה) כתוב שיש זיווג משמים, ואילו במדע יש הסברים אחרים.

כלומר, הפרופסור הנכבד משוכנע לחלוטין שלפי תפיסת היהדות, אין לבחירת בן הזוג שום קשר לשום ענין חיצוני. לא משנה המראה, לא משנה הכסף, לא משנה האישיות, הכל נגזר משמים וחסל. לפי הנ"ל, אישה שרוצה להינשא, איננה צריכה להיראות היטב, שהרי המראה החיצוני אינו מעלה ואינו מוריד.

אך מה יעשה המדען הדגול אם אראה לו עשרות ומאות מקומות שונים שבהם חז"ל מקבלים כדבר מובן מאליו את העובדה הברורה שלמראה החיצוני יש השלכה ישירה על בחירת בני הזוג, ומעודדים את האשה לעשות פעולות שונות כדי לימצוא חן בעיני הגברים? גם מ יש תקנות של חז"ל שנועדו לעודד את האב לתת לבתו נכסים כדי שירצו לשאתה, (כמו כתובת בנין דכרין ועוד).

במסכת כתובות דף נט' ב' הגמרא מביאה עצות איך אדם יעשה את בתו נאה, ובפלא יועץ ערך בת כתב - "והן אמת שאמרו חכמים שחייב אדם לקשט את בתו כדי שיקפצו עליה רבים"

אבל אם אפשר לתקוע את האף במקום שלא מבינים, אז למה לא.

תגובות

כנראה הפרופסור הולך כשיטת הרמב"ן

יהודה | 9/8/2011 7:54:21 PM

(בראשית ו) שהשתדלות היא רק למעט בנס אבל אין לזה באמת השפעה
וכן במסילת ישרים (פרק כ"א) הביא שהשתדלות אינה מועילה אלא שאנו מוכרחים לעשותה

תגובת הדוס: אוהו. הברדיטשעבער הגיע.

בקשה

בן אדם | 9/8/2011 9:18:14 PM

בבקשה ממך, תפסיק להוסיף י' למילה פרופסור. אני מוצא את עצמי מאבד את הריכוז בכל משפט הכולל את המילה "פרופיסור". התואיל? למעני?
כמו כן, אני לא בקיא בפרשנות המשנה לנושאים של אהבה וזיווגים אך נראה לי שגישת ה"זיווג משמיים" היא יותר רומנטית מדטרמניסטית. קצת מזכיר את מה שאמרו סבתותינו על כך שלכל סיר יש מכסה. זו גישה די אופטימית לחיים (כל עוד היא לא גורמת לבחור צעיר או לעלמה לשבת בבית ולחכות לסיר שידפוק בדלת..)

אם זה תואר של פרופסר צריך לסגור את כל האונברסיטה

החפץ בעילום שם | 9/9/2011 8:15:40 AM

אני ראיתי מילוני זוגות האם אחת מהנשים דומה לאמא שלו שטיות לא מתחיל ולא נגמר אין אפילו אחיזה נלעגת בדבריו
ומה הקשר : שהוא מכניס זיוג מן השמים אפשר לומר שזה באמת השידוך ממה שהגנים שלו יבחרו ומכל מקום הוא יצא קירח מכאן ומכאן
וסתם ככה מעגיל אייך שלכל דבר מכניסים אבולוציה ועוד הופכים את האבולוציה לאליל אם קצת מחשבה יש כאן סתירה עצומה לאבולוציה

אני מכיר מילוני זוגות וכל פעם שאני רואה זוג אני אומר הקדוש ברוך הוא מזווג זוגין כל השידוכים שאני רואה אני רואה אייך שהם מתאימים בול לבחור והבחורה לבחור זה נושא לראות אייך שחזל צדקו וללא קשר לפרופסר מובא שאסור לאדם לקדש אשה לפני שיראנה מובא בקידושין

בגמרא מובא שהקדוש ברוך הוא מזווג זוגין
ובאמת מהדים לראות
בהמשך שבת שלום

לא כל דבר הוא ניסיון ניגוח

ההגיוני | 9/11/2011 2:16:55 PM

כל שהפרופסור המדובר ניסה לומר הוא שקיימת תפיסה דטרמיניסטית הטוענת שלכל אדם יש בן זוג מיועד אחד שהוא צריך למצוא, ושכיום המדע רואה זאת אחרת.
את התפיסה הזו הוא הדגים במובאה מהיהדות שאולי אינה מדוייקת (תלמוד ולא משנה) - אבל היא בפירוש לא שיקרית ("ארבעים יום קודם יצירת הולד בת קול יוצאת ואומרת בת פלוני לפלוני" - סוטה פ"א).

אני בטוח שהוא אפילו לא חשב על לנגח את הדת. כל רצונו היה להציג מובאה מייצגת לאותה תפיסה, ואין ספק שהיא קיימת ביהדות (גם אם קיימות גם תפיסות אחרות). והרי אם הוא היה מביא מובאה שכזו מהמיתולוגיה היוונית למשל, היית וודאי צועק על בורותו שהוא לא יודע שיש בדיוק את אותה טענה בתלמוד, ולמה הוא צריך להרחיק ממסורת אבותיו...

תגובת הדוס: אנשים ידעו מאז ומעולם את העובדה הפשוטה שהעולם מתנהל על פי חוקים וכללים מסוימים. איש לא גילה זאת במאה העשרים ואחת, ואין לזה שום קשר לאמונה בידו המכוונת של הקדוש ברוך הוא שמנהל את העולם ע"פ חוקים אלו. התנ"ך בעצמו מלא על גדותיו בתיאורים של פעולות של השתדלות ע"פ גדרי הטבע. זה שהיום מגדירים את מערכת החוקים בצורה שונה אינו נוגע כלל וכלל לענין.

חזל וריח

ניקס | 9/11/2011 2:56:55 PM

חז"ל מכירים בחוזקו של חוש הריח בבחירת בן\בת זוג כמה דוגמאות:

- מוזכר שבנות ישראל היו משתמשות בריח (בושם) כדי לפתות את בחורי ישראל (כמו אש בעצמותיהם ?)

- לאבא אסור להריח את ביתו הגדולה

- אי אפשי אם הבעל או האשה מסריחים (עבודה מחלה וכו').