חזרה בשאלה מול חזרה בתשובה - הנתונים מדברים

מאת: הדוס | 7/15/2011 מבט לעולם השקר

באתרי הכפירה השונים נוהגים לעשות קול רעש גדול מכל יהודי חרדי שחוזר בשאלה. רק לאחרונה רעדה הרשת משתי בנות חרדיות שסרו מן הדרך, והתקבלו בזרועות פתוחות על ידי קהילת המחב"שים הקטנה אך הרעשנית  של מדינת ישראל. גורמים אלו מנסים ליצור את הרושם כאילו אוטוטו אנחנו עומדים בפני פרץ חדש של חזרה בשאלה, שימוטט סוף סוף את הציבור הדתי והחרדי שהולך ומתחזק, הולך ותופס עמדה מרכזית יותר ויותר בציבוריות הישראלית.

ישנם אנשים שנבהלים מהתעמולה הזאת. כדי להרגיע אותם, אני רוצה לערוך את החישוב הבא, ולהראות עד כמה הרעש התקשורתי משתי בנות שסרו מן הדרך רק מראה עד כמה החזרה בשאלה היא קיקיונית וחסרת משמעות, לעומת החזרה בתשובה שמהוה באמת מגמה חברתית רחבה ויסודית.

לפני תוני סקר הלמ"ס לשנת 2010 , הרי ש - 5.6% מהציבור היהודי הבוגר בישראל מגדירים עצמם בעלי תשובה. מדובר על פי החישוב שלי בכמאתיים אלף נפשות.

אם נצא מנקודת הנחה שאנשים אלו חזרו בתשובה במהלך שלושים השנים האחרונות, מאז הלך גל החזרה בתשובה המשמעותי של שנות השמונים, הרי שאם נחשב נגיע למסקנה שמדי יום חוזרים בתשובה בערך עשרים יהודים במדינת ישראל.

עכשיו תארו לכם, אם הייתי עושה כותרות על כל יהודי ששב את כור מחצבתו, הייתי צריך להכניס לאתר כותרת חדשה בערך כל שעה.

לפי טענת אנשי ארגון הלל, ישנם בכל שנה מאה איש שעוזבים את הציבור החרדי. גם אם נקבל את הנתון הזה, שנראה לי מנופך מאד, עדין תחשבו על מה מדובר - מאה איש, לעומת כשבעת אלפים איש שחוזרים בתשובה מדי שנה, שחלקם הגדול הופכים לחרדים. זהו ממש לעג לרש.

לחישובים האלה יש עקב אכילס משמעותי - נתוני החזרה שאלה שהצגתי הם מתוך הציבור החרדי ולא מתוך הציבור הדתי שכנראה אצלו רמת הקילקול גבוהה יותר. כמו כן, ישנם כמה פרצות שיכולים לגרום להורדה מסויימת של הנתונים הללו, ואולם גם אם נוריד מהם חמישים אחוז, עדין מדובר בפער עצום.

תגובות

יש להבין...

בני עירוני | 7/15/2011 10:27:47 AM

הנתונים הללו על "מאתיים אלף חוזרים בתשובה" וכו'
נשארים כספקולציות ללא ביטוי מעשי כל עוד אין שינוי במניין חברי הכנסת.
מפלגת יהדות התורה על בוחריה
מדשדשת זה עשרות שנים
עובדה המאשרת שהאוכלוסיה מתבססת בחלוקתה המגזרית ללא שינויים הראויים לציון.
מושבים בכנסת הם ורק הם מבשרים על תזוזות עם פוטנציאל מעשי.

*

תגובת הדוס: לפני עשרים וחמש שנה היו בכנסת חמישה נציגים חרדיים, היום יש שש עשרה.

לזה קוראים נתונים?

אחד שמכיר | 7/15/2011 3:31:15 PM

ה.ל.ל. מדווחים על למעלה ממאה יוצאים חדשים בשנה, ואין לך שום סיבה לחשוב שכל מי שיוצא בשאלה מהציבור החרדי עובר דרך ה.ל.ל., ולמעשה ההערכות נעות באזור ה-10% מהיוצאים שעוברים דרכם.

בכל זאת אתה מחליט להתעלם מעובדה זו, ולהיפך - מסרב להאמין לנתונים של הארגון, ובכל זאת בוחר להגדיר את טענותיך כ"נתונים".

אני מודע לכך שאני לא מוכיח את טענתי, אבל לפחות אני לא מתיימר להציג "נתונים" שתומכים בה. האם לא נכון שגם אתה תנהג כך?

שכחת את מספר האנוסים החרדים.

פיני | 7/15/2011 7:02:30 PM

יש מספר גדול ובלתי ידוע של חרדים מאונס הנובע מכך שהבחור החרדי מתחתן בגיל צעיר, ובגיל 22 כאשר מתגלים אצלו הרהורי כפירה הוא כבר עם שני ילדים בעיר חרדית, אם עובד, עובד במוסד חרדי וגם אישתו. ילדיו לומדים בחינוך החרדי לכן יציאה בשאלה אינה אפשרית מבחינתו,לכן מעדיף להיות חרדי בחוץ, וכופר בבית.

עברי דבר עברית

אליעזר והגזר | 7/16/2011 5:28:57 AM

יש לאמר:
יציאה בשאלה (ולא חזרה בשאלה)

שישה עשר נציגים
ישנן כמה פרצות
מנופח

תגובת הדוס: אני להיות הרבה עסוק. לא יש זמן לכתוב לאט. יש מבין?

שכחת את מספר האנוסים החילוניים

לפיני | 7/16/2011 10:14:59 PM

רק לאחונה התפרסמה בתקשורת שאלה של ילדה קטנה שביקשה לחבול ברגליה (!!!) לאחר שהוריה כפו עליה ללכת בבגד חושפני ופוגעני. החינוך החילוני הדורסני והכפייתי, כמו גם התקשורת המסיתה וכמה פוליטיקאים קטנים קטינם וקולניים גורמים לאנשים שמעוניינים לממש את בחירתם החפשית והלברלית, להמשיך לחיות כחילונים או בחברה חילונית בניגוד לרצונם. וראיה לכך אחוז החוזרים בתשובה הגבוהה בקרב ישראלים שחיים כמה שנים בחו"ל.

הוסף על זה משפחות מסורתיות שחיים אורח חיים חילוני מתוך אילוצי מערכת החינוך ומתקרבים לדת ואנים מגדירים את זה חזרה בתשובה, הוסף על זה חילונים שמתקרבים לדת, מקיימים מצוות אולם לא משייכים את עצמם לציבור החרדי, והנתונים הוכפלו ושולשו.

תגובת הדוס: אם תוכל לשלוח לי לינק על הסיפור הזה, אודה לך.

סטטיסטיקה

עופרי | 7/17/2011 12:52:45 AM

השאלה היא לא כמה אחוז מהכלל חוזרים בשאלה או יוצאים בתשובה, אלא מה אחוז החרדים (מתוך עצמם) מול אחוז החילונים. ברור שיהיו יותר חוזרים בתשובה, פשוט כי יש הרבה יותר חילונים. אבל אם אחוז החרדים היוצאים בשאלה גבוה יותר מאחוז החילונים החוזרים בתשובה, הרי שהמגמה היא של יציאה בשאלה. תנאי ההתחלה לא מאפשרים יותר יוצאים בשאלה בשלב זה, אבל אם זה המצב, הרי שבסופו של דבר המגמה תתהפך.

תגובת הדוס: לא קראת בעיון. פי שלושים, ידידי. החילונים אינם פי שלושים מהחרדים, אלא בערך פי חמש בלבד.

מי כופה על מי ?

יצחק קליין | 7/17/2011 5:57:18 AM

מה בין חוזר בשאלה לחוזר בתשובה? ומדוע החינוך החרדי כישלון טוטאלי .

פיני | 7/17/2011 4:51:41 PM

חוזר בשאלה זה יהודי מאמין שיש לו הרבה שאלות וספקות, ולמרות זאת ממשיך להאמין בתורה ובה'. חוזר בתשובה זה חילוני שאינו מאמין בכלום, אבל יש לו תשובות לכל השאלות שמטרידות אותו.וחרדי האומר כי יש לו התשובות לכל השאלות הוא עובד אלילים במקרה הטוב.
ההנהגה החרדית יודעת כי החינוך החרדי הוא כישלון, שכן אינו מסוגל להתמודד עם המציאות, לכן מחזיקים את כולם בחממות חרדיות, ואפילו שנוסעים למירון מסתירים החלונות כדי להסתיר המציאות מהתלמידים. אם היו שולחים הבחורים לעבוד או לשרת בצבא כמו במשך אלפי שנות קיום העם היהודי, וכפי שנוהגים החרדים בגלות, 90% מהם היו נוטשים אורח החיים החרדי. לכן מעדיפים שיחיו מקיצבאות ולא יצאו לעבודה.
אותם אלפי בחורים חרדים נשואים שמאסו לחיות מתמיכות, שנטשו הישיבות החרדיות לטובת לימוד מקצוע מכובד בצבא.תגובתם הראשונה היא שלא ידעו איזה עולם מלא יש בצד החילוני, וכי חשבו תמיד כי כל העולם היחידי האמיתי הוא עולם הישיבות, ועתה הם כעיוורים שלראשונה נפקחו עיניהם.

תגובת הדוס: ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמורואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמורואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמורואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמורואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמורואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמורואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמורואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמורואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמורואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמורואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמורואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמורואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמורואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמורואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמורואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור ואנשכנו כחמור

רעות

לחילונים שבינינו | 7/17/2011 5:44:10 PM

יוצא לי לדבר הרבה עם סטודנטיות חילוניות שאין להן שום ידע על הציבור החרדי אלא מהתקשורת. שאלה אותי פעם ברגע של גילוי לב חברה טובה שלי, חילונית: "תהיי כנה איתי. אתם באמת שומרים על הכל גם כשאתם בבית לבד? אם תרצי להדליק אור בשבת ואת לבד בבית לא תעשי זאת? אתם באמת שומרים טהרה גם כשאף אחד לא רואה?" לנו, כחרדים, התשובה ברורה! היה קשה לה להאמין שבנ"א שולט על יצרו באופן ככ מוחלט.
ויותר מזה- עשו נסיון. צאו לרחובה של העיר בני ברק אחהצ אביב אחד נסו להציע שוקולד מגרה במיוחד לילד בן 5, לא יותר. הוא לא יאכל עד שלא יברר את ההכשר! אתם מוזמנים לנסות! כואב לי לראות שפיני כותב שישנם חרדים שבביתם הם כופרים. זה נובע אך ורק מחוסר ידיעה. אדם בוגר שלא מאמין- אין מה שיתפוס אותו להמשיל להיות חרדי. זה נראה לכם מין משחק?

לפיני

רעות | 7/17/2011 11:39:55 PM

פיני- איפה אתה חי? באמת נראה לך שאפשר בדורנו לחסום אנשים מלדעת מה קורה בעולם? הרי החילונים כופים עלינו "כפיה חילונית" אם אתה צריך לקנות תרופה בסופר פארם או לצאת לתל אביב פעם אחת! תמימותך נמוגה כלא הייתה.. רק שוב אתה אולי לא מאמין אבל אלו שסוגרים את החלונות כדי לא לראות הם אנשים שבגלל שהם יודעים מה הולך בחוץ הם רוצים לשמור על עצמם מלראות את הגועל נפש הזה! ונראה אותך מצליח פעם אחת! להתגבר על עצמך בראית דברים מלוכלכים. ספר לי על זה.. ותדע שכשרואים את זה מבחוץ זה דוחה!! על מה אתם מתגאים? אתם לא אוחזים באיזה בוץ אתם נמצאים! בואו תלמדו טהרה אמיתית מהי!

פנייה כנה למגיבה רעות

סטודנט בטכניון | 7/19/2011 11:25:46 AM

אני כבר לא מנסה אפילו לפנות ל"דוס", שמרוב שחצנות ובורות כבר השכל והלב שלו נאטמו לגמרי.
אבל את, תגידי את האמת: את באמת חושבת שכל החילונים (או לפחות רובם) הם בהמות שטופות יצרים וחסרות ערכים, שהסיבה היחידה שהם לא רצים ונהיים חרדים זה בגלל שזה מפריע להם לחיות לפי תאוותיהם, ושהם שונאים את החרדים כי החרדים מראים להם כמה הם בהמות? האם זאת הדרך שלך להתעלם מכל הטענות של החילונים?

לסטודנט בטכניון

רעות | 7/19/2011 11:43:51 PM

1. אל תשמיץ את הדוס. סה"כ הוא נותן לנו במה מכובדת ועובד בשבילנו הרבה על האתר הזה מן הסתם.........
2.אני מכירה ככ הרבה חילונים נשמות טובות שאתה לא צריך לשכנע אותי. אבל תגיד לי אני עובדת עם חילונים מכל הסוגים ורמות האינטלגנציה ושומעת על החיים שלהם מקרוב ממש. תשמע, הם בתוך זבל: הדיבורים, המחשבות, והעיסוקים בדברים מגעילים ממש- אם היית מכיר משפחה חרדית אמיתית- ואני מקווה שאתה מכיר- היית רואה את ההבדלים מבחינת טהרה, מבחינת חינוך. ורק תנסה לדמיין את החיים בלי שום חשיפה לתקשורת: אין טלויזיה, אין רדיו, אינטרנט-רק למי שמתעסק בזה לצורך עבודתו- לאחר שאלת חכם וחסימה ראויה, שלא לדבר על עיתונים חילונים.. באמת הציבור נחשף להרבה פחות זבל ומתנהג בצורה עדינה יותר, מדבר במילים נקיות יותר, ושולט על יצרו בתור עבודת חיים! אנשים נאצלים נקיים טהורים. באמת! אני כנה איתך! (כמובן חוץ מכל מיני בודדים. היוצאים מהכלל.)
ודאי שיש חילונים שמתגברים על יצרם רק שזה הרבה יותר קשה להם לנוכח שטיפות המח הקיימות בתקשורת ובחוץ. וחוץ מזה ערכים שאדם קובע לעצמו יכולים היום להראות בעיניו כערכי על ומחר הוא עלול להחליפם בערכים אחרים. ומי ערב לך שערך שאדם קובע לעצמו כערך-על לא נובע משיקולים אנוכיים בתת מודע? ושיקולים אנוכיים יכולים להיות גם אדם טוב לב ביסודו שקשה לו, פשוטו כמשמעו, לראות עני ולא לתרום וכדו.. אך זה לא אמיתי. זה לא נובע מתוך עבודה פנימית. זה כדי להשביע את היצר שבמקרה הזה הוא טוב! אך בנקודות אחרות הוא לא ישקיע כי הוא רגוע שהוא בסדר.. זו לא עבודה אמיתית.