שכל מול רגש

מאת: הדוס | 7/9/2011 שאלות ותשובות

שאלה -

הצורה שאתה מציג פה את היהדות, זו גירסא מאד רציונלית, מחושבת, שבנויה על חישובים קרים והוכחות שכליות. אתה לא חושב שזה בא על חשבון הרגש? האם זה לא הורס את החויה הדתית?

תשובה -

חס וחלילה.

מי שחושב שהתורה בנויה רק על שכל בלי לתת מקום לרגש, הוא פשוט מתעלם לגמרי מכל התנ"ך כולו. אין סוף לפסוקים שמדברים על כך שהלב הוא המרכז של היהדות. התפקיד של ההגיון הוא לנווט את הלב למקום הנכון, אבל עצם עבודת השם היא על ידי הלב, ולא על ידי השכל. בלי חכמה וידיעת התורה, אין אפשרות להגיע לדרגות גבוהות, וגם הלב אינו מתיישר, אינו נעשה נקי וזך. רק על ידי לימוד התורה בעיון ועמל הלב מתיישר, אבל הדרגה בעצמה זה בלב, לא בשכל.

זה נכון גם ביחס לכל חיי האדם. השכל הוא המדריך, הוא מורה הדרך של האדם, אבל הרגש הוא האדם בעצמו.

אסור להפוך את הרגש לדבר לא רצוי. אדם שהוא יותר מדי רציונלי, ואין בו נקודה של רגש והתלהבות, הוא אדם נכה. זו בעיה נפשית חמורה, ובתוך לבו הוא סובל מחסך עמוק מאד לצורך הנפשי העמוק ביותר של נפש האדם. האדם חי בעיקר על רגש, לא על שכל.

מה שאני כותב פה באתר, זה בגלל שזה הצורך שעבורו הוקם האתר, אבל אוי ואבוי לו למי שנשאר רק עם הדברים האלה.

בברכה,

תגובות

אבל בכל אופן

מתעניינת | 7/9/2011 11:36:52 PM

שמתי לב שבאיזשהו מקום בויכוחים הרציונליים ההגיון נתקע ואז מגיע הטיעון החזק והאמיתי-האמונה. אין מצב כמעט לסגור ויכוח לוגי, הגיוני בלי לתת מקום לרגש בסופו של דבר. (הפרכות-זה כן אפשרי!)

תגובת הדוס: אני לא מסכים. יש לי רשימה של למעלה ממאה חמישים הוכחות לאמונה, שלפחות חצי מהם זה הוכחות מוחלטות, שאינם מותירות מקום לויכוח. זו דעתי, גם אם יש סבורים אחרת.

הדת כול דת זה קונספט שהופרך

עידו לם | 7/11/2011 12:46:03 PM

ידוע היום שהיהדות היא דת שקרית שמבוססת על ספר לא נכון ועל ערכים איומים ונוראים, מי שרוצה מוזמן לקרוא את הבלוג של יוסי גורביץ החברים של ג'ורג שבו הוא מציג את הדת ככלי ריק מבחינה ערכית.

תגובת הדוס: בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה בלה

תודה על התשובה

מתעניינת | 7/11/2011 8:51:25 PM

הוכחות לאמונה אתה אומר. אך האם בכל ויכוח לוגי בנושא אחר גם ניתן לסיים ויכוח עם הוכחות חותכות?

תגובת הדוס: אם שני הצדדים הם אנשים שפוים ברמה שכלית נאותה, ובעלי כושר הבנה והסברה ראויים, אפשר לסיים כל ויכוח. הבעיה היא שלפעמים הנתונים האנושיים הם הבעייתיים.

עידו לם נכבד

רעות | 7/12/2011 2:04:16 PM

מה שלומך? הכל בסדר איתך? באמת מעניין אותי מה הרעיון שלך להיכנס לאתר הזה ולהשמיץ?! האתר נועד למי שבאמת רוצה לדעת לא למי שרוצה להתווכח. לך לאתרים כופרים -הרי יאהבו אותך שם יותר?! אם תוכל להסביר לי את עמדתך מעל במה מכובדת זו- אודה לך. (סתם סקרנות.)

עידו לם, תגובתך מזכירה פירסומאי

אהדה לתורה | 7/13/2011 1:06:11 AM

אין לנו כל צורך באתרי תעמולה בולשביקית, מעבר לכך שהן אנטי-דתיות כשלעצמן, ולצערנו, לא חסרים כאלו. האתר כביכול מציג את עצמו "מתון", אמנם פרסומת נפלאה ומשכנעת, אבל האתר לא ממעט בפרפוגנדה מן השמאל וזה לל-ספק מקומם. אני מגנה תעמולות של השמאל הרדיקלי המשתמש בפרופוגנדה אנטי-דתית בכדי להביא רייטינג לאתר ולהשמיע את דעותיו ה"נאורות". ברגע שהקלדתי את שמו בגוגל, לא מעטו התגובות בהשמצתו. מה הטעם למשל, להשמיץ דתיים שאינם עושים שירות צבאי כאשר השמאל אליו הוא משתייך אינו מתגייס לצבא ברובו? התגובה היא גם תקפה לאתרים נוספים כגון חופש, דעת אמת ובלוגים נוספים (גם הם חלק מן השמאל הרדיקלי).

חילוני אוהד תורה

הוכחות

מ | 7/14/2011 3:39:08 PM

ב"ה

המון זמן אני מחפש הוכחה שכלית מוחלטת לאמיתות התורה והיהדות שאיש לא יוכל לסתור.
אם יש לך 150 כאלה (או שלפחות חציים מוחלטות) אשמח לשמוע כמה בקצרה.
תודה רבה!

תגובת הדוס: את החומר הזה אני לא מעלה לאתר, הוא יצא בעז"ה כספר. זה לא בשביל מאמרים מפוזרים.

אמונה שכלית לעומת אמונה עיוורת

מ | 7/21/2011 2:39:25 PM

ב"ה

אמונה מוגדרת כידיעה כפי שהבנתי וכפי שכותב הרמב"ם בספר המצוות "לידע שיש שם אלוק".
מאידך כותב הרמב"ם בהלכות ע"ז וחוקות הגויים שאסור לאדם אפי' לשאול את עצמו אם יש אלקים אם אין ואם תורה מן השמים או לא וכד'.
לכאורה מדובר באמונה עיוורת לחלוטין! אסור אפי' לבדוק שכלית אם תורה מן השמים ויש בורא לעולם!

תגובת הדוס: אכן שאלה מצויינת, שהתקשתי בה זמן רב.
לאחרונה נדמה לי שיש לי איזה כיון להסביר את הרמב"ם, אבל אני צריך עוד "להתבשל" עם זה.

אמונה שכלית לעומת אמונה עיוורת

מ | 11/19/2011 9:14:21 PM

ב"ה

האם כבר יש לך תשובה על הסתירה של ידיעה לעומת דברי הרמב"ם בהלכות ע"ז וחוקות הגויים?
תודה רבה!

תגובת הדוס: יש לי הסבר, אבל זה מאד מורכב ויקח לי המון זמן לכתוב על זה.
אני מאד לא אוהב לכתוב תשובות מהסוג הזה, אני יודע שזה נראה כמו התחמקות, אבל פשוט אין לי כרגע דקה אחת מיותרת.