לעולם לא עוד?

מאת: הדוס | 3/12/2011 שאלות ותשובות

שאלה שנשאלתי מספר פעמים בווריאציות שונות -

אתה טוען לכל אורך הדרך שהשואה התרחשה כעונש על עזיבת התורה ועל החילוניות, ושהדברים האלו כתובים בתנ"ך במפורש. אם כך, כיצד יתכן שיהדות ארה"ב המתבוללת ברובה חיה את חייה בשלוה וברווחה כלכלית מאין כמוה? שאלה זו נכונה גם לגבי הישוב היהודי בארץ ישראל. אומנם אנחנו איננו נהנים מרווחה כלכלית כמו זו של יהדות ארה"ב, אבל באופן כללי מדינת ישראל הולכת ומתקדמת וממקמת את עצמה כמדינה מערבית מפותחת עם רמת חיים גבוהה. כיצד יתכן דבר כזה בחברה שבאופן עקרוני איננה מנהלת את חייה על פי התורה.

תשובה -

אני רוצה לענות תשובה מאד קשה. אני יודע שיש אנשים שיסתכלו עלי כמו רואה שחורות, שפותח פה לשטן, אבל בכל זאת חשוב לומר את האמת הערומה.

אם אנחנו פותחים את התנ"ך, ורואים את נבואות התורה, ואם אנחנו פותחים את ספרי ההיסטוריה ורואים כציד נבואות אלו התממשו פעם אחר פעם, ואנחנו משווים את התוצאות למצב של עם ישראל כיום, אין לנו ברירה ומנוס מלהגיע למסקנה המפחידה, שאם המצב העכשוי של עם ישראל ימשיך כפי שהוא, הרי שאנחנו צפוים אכן להגיע לשואה נוספת.

ואני רוצה להדגיש -

זו לא הערכה, זו לא ספקולציה, אלא מציאות ברורה וחדה כתער. זה בדיוק מה שיהיה, אם לא נתפוש את עצמנו. זה ברור כשמש. כל הנסיונות הקודמים "לבדוק" את נבואות התורה הסתיימו גרוע מאוד. לא תמיד זה קרה תוך יום. לפעמים מאה שנה, ולפעמים מאתים, אבל בסוף זה תמיד קורה. המסלול ידוע, התוצאות ידועות, ואנחנו דוהרים בכיוון.

כולנו חפצי חיים. איש אינו רוצה להפחיד ולראות שחורות, אבל אסור לעצום עיניים.

אני לא אומר את זה על דעת עצמי, אני יודע שככה אמרו גדולים ממני. אם כי הדברים פשוטים וברורים לכל מתבונן.

תגובות

מסכים אתך כי השואה בארץ קרובה מתמיד.

פיני | 3/12/2011 11:15:06 PM

מהיום הראשון להקמת המדינה הערבים רוצים להשמידנו. מה שעמד בינינו לבין השמדה זה הצבא, והחיילים שמסרו נפשם להציל המדינה.
מאז שהחלה תנועת החזרה בתשובה, והרבוי הטבעי החרדי הגדול כתוצאה מקיצבאות הילדים, מספר החיילים המתגייסים הולך ופוחת. בקצב הזה בעוד 20שנה לא יהיה צבא המסוגל להגן על המדינה, ונחזור בחסדי החרדים למצב היהודים ערב השואה. וכשתבוא השואה, שוב יסבירו הרבנים כי היו בהסתר פנים, ולא ציפו כי הוראות ההשתמטות שלהם מהצבא תביא לשואה.

תגובת הדוס: הצחקת אותי.
לצה"ל יש היום יותר חיילים מכל תקופה אחרת. לא חסר לצה"ל כח אדם. גם הכלכלה הולכת ופורחת מיום ליום. כוחינו הפיזי מעולם לא היה חזק כל כך.
השואה הבאה לא תהיה רק בארץ, אלא גם בארה"ב, ואז יבואו פרופיסורים מדושנים, יכתבו עבודות מחקר ויקבלו תקציבים, על ה"גורמים" הדמיוניים לאותה שואה. כמובן שהם כבר ימצאו את הדרך להפיל את זה על הרבנים.

אם אפשר גם לתת תשובה

יוני | 3/12/2011 11:15:15 PM

הרי המצב שעכשיו רע מבחינה רוחנית, אבל בל נשכח שהוא גם הגשמה של אחת לאחת על נבואות אחרית הימים...

גם זכור לי שבהלכה יומית של הרב עובדיה יוסף שליט"א, נאמר שגם למרות שהממשלה פה חילונית והכל, עדיין בארץ ישראל יש תורה וישיבות ברמות גבוהות, שלא מפסיקים ללמוד ושאפילו באירופה לא היו דברים שכאלה.

מה גם שעם כל המצב הבטחוני אני באמת בספק שאפשר להגיד ש"הכל בסדר"

תגובת הדוס: א. הלואי ואתה צודק.
ב. מצב רוחני לא נמדד בהכרח בהשואה למצב באירופה בין שני המלחמות.

המצב לא עד כדי כך גרוע

אהוד | 3/13/2011 3:21:00 AM

יש אמנם דברים רעים, אבל יש גם הרבה לימוד תורה וחזרה בתשובה בעם ישראל.
לפי דעתי סה"כ נשמר איזון.

תגובת הדוס: אני מאד מקווה שאתה צודק.

" הצחקת אותי" זה מה שאמרו הרבנים לציונים.

פיני | 3/13/2011 12:49:18 PM

כאשר הציונים הזהירו את הרבנים משואה מתקרבת. ואכן המציאות אף פעם לא היית נר לרגלם של הרבנים החרדים, ואיננה נר לרגלך.
המחסור בחיילים הוא עצום, ובאינתיפדה נרצחו אזרחים בגלל מחסור בחיילים למחסומים.
בערב חטיפתו של שליט, היו נגמשים ללא חיילים ליד הטנק שלו , כדי שהערבים יחשבו שיש שם הרבה חיילים, עד היום יש מוצבים בגבול הצפון, ובגבול עזה שאינם מאויישים מחוסר חיילים, חיילות משרתות כלוחמות כתוצאה ממחסור בגברים. ועוד לא דברנו על גבול מצרים הפרוץ, שיהפוך בקרוב לגבול איבה, ויזדקקו לתוספת אלפי לוחמים. אבל המציאות לא מעניינת אותך, כדי שתוכל אתה וחברך להמשיך ולהשתמט עד הסוף המר.

תגובת הדוס: א. אתה פשוט משקר. המצאת עכשיו הסטוריה חדשה לגמרי. איזה ציונים הזהירו את איזה רבנים? שטויות והבלים. בדיוק להיפך, הגר"א ווסרמן הזהיר כל הזמן מהשואה והחילונים היו אלו שצחקו. הם גם היו אלו שלא נתנו לחרדים לעלות ארצה.
ב. לצה"ל לא חסרים חיילים. זו הסיבה שהצבא אינו נלחם בתופעת ההישתמטות החילונית.

נבואות

נוסטרדמוס | 3/17/2011 1:25:48 PM

אני מנבא שיהיה אסון כלכלי.
אני מנבא שתהיה רעידת אדמה.
אני מנבא שתהיה מלחמה גדולה ויהרגו הרבה אנשים.
אני טוען שאני המלך וכולם צריכים להשתחוות אלי

אם הדברים האלה יקרו, תדעו שאני דובר אמת, ותסיקו את המסקנות בנוגע להשתחוות. אתם יכולים להתחיל כבר עכשו, כי זה די ברור שהדברים האלה יקרו בלאו הכי.

תגובת הדוס: אתה עם הארץ. לא פתחת מעולם את חומש דברים, ולא למדת מעולם את ההיסטוריה של עם ישראל. אתה סתם זורק סיסמאות, אין לך מושג על מה אתה מדבר. אני מבקש ממך לעבור לאתרים אחרים. תפנה אלי במייל ותקבל רשימת אתרים שמתאימים לך.

למה האלימות?

נוסטרדמוס | 3/21/2011 9:24:18 AM

הטענה שלי אם לא הבנת היא - שבכל הנבואות (אלה שאתה מדבר עליהן, ובכלל בעולם) יש אמירות בלי תאריכים, שמות, וכיוב'. האם יש לך עדות סותרת בנושא זה (למעט נבואות שנכתבו באותו ספר שמתעד את תוצאתן)?

תגובת הדוס: סליחה אדוני. אם אני אתנבה שיום אחד אתה תלך ברחוב, ואז יקפצו עליך שלושה עיזים עם זקנים אדומים ואבטיח על הראש, בלי תאריך, ויום אחד זה אכן יקרה. האם תוכל להתכחש ליכולת הנבואית שגיליתי רק בגלל העדר תאריך?
אחרי שתענה לי בצורה מנומקת, נוכל להמשיך את הדיון.

תשובה מנומקת

נוסטרדמוס | 3/22/2011 1:00:53 AM

ביקשת תשובה מנומקת ותקבל (למרות שהדברים טריוויאליים).

אילו כך קרה, הדבר האחרון שהייתי חושב עליו הוא שיש לך כוח נבואי.

ייתכן ואירגנת את המאורע עם העיזים והאבטיח בעצמך, ייתכן ואתה מסוג האנשים שמתנבאים כל מיני נבואות שרובן אינן מתגשמות אבל כאן דווקא הצליח לך, ייתכן ומאורעות מסוג זה נפוצים באזור מסויים (אולי כחלק מוזר בתרבות באותו איזור) וידעת שאגיע לשם, ייתכן והיפנטת אותי להאמין שכך קרה, על אף שלא היו דברים מעולם. אם הייתי פוסל את כל האפשרויות הסבירות הללו (כולן סבירות בהרבה מפגישה עם אדם בעל יכולות ניבוי) ואחרות, ייתכן והייתי מכיר ביכולותיך הנבואיות. וגם אז (לאחר שהייתי מקבל את ההסבר כהסבר הטוב ביותר האפשרי) היה מקנן בי ספק, מכיוון שיש נוכלים ורמאים שנוכלותם לא בנקל נחשפת - למשל קוסמים למיניהם הבונים קריירה שלמה על הונאות עדינות שאנשים לא מסוגלים להבין ולהסביר, אך הן לא על-טבעיות (אורי גלר, אורן זריף וכיוב').

ומה איתך? אתה ישר היית מאמין לאיש העיזים והאבטיח? קצת עיזים ואבטיח וכל השכל הישר נעלם?

(ופורים שמח....)

תגובת הדוס: כדי שהדברים יהיו דומים לנידון של נבואות התורה, נעבור לשלב הבא.
ואם הדבר היה קורה שנים רבות לאחר מותי? וזו הייתה נבואתי היחידה?
ונוסיף עוד תנאי לסיפור. אני הייתי צופה משהו קבוע, שהסיפור הזה יחזור על עצמו כל הזמן. כל כמה שנים הדבר יחזור על עצמו שוב ושוב, וכך היה קורה גם שנים רבות לאחר מותי. וכל פעם במקרה אחר, פעם ברחוב, פעם בשדה, פעם במושב ופעם על חוף הים, תמיד אותה תופעה משונה, באים עיזים עם אבטיח על הראש וקופצים עליך. מה היית אומר אז?

משונה ביותר

נוסטרדמוס | 3/22/2011 6:53:24 PM

אבל לצורך העניין (צריך באמת לגייס את כוחות הדימיון, ולדמות שהסיטואציה היא ממשית וקורית לך פיזית על מנת לענות תשובה "ריאלית") הייתי אומר שעלי לבדוק קודם:
שהספר, או השמועה משם למדתי עליך ועל נבואותיך אינם זיוף או הונאה (על ידי מישהו בן זמננו), שלא חליתי בסכיזופרניה, שלא מכניסים לי סמים לאוכל, שאיני שרוי בחלום או בהיפנוזה, ושהדבר אינו קורה גם לאנשים אחרים. לאחר מכן הייתי עוקב אחרי עז כזו ומנסה להבין כיצד הגיעה לשם וכיצד הגיעה למצב שיש לה אבטיח על הראש (וגם סביר שהייתי מסיר לה את האבטיח מהראש). והיה והייתי נוכח שמדובר בצירוף מקרים נדיר ולא בקנוניה, סביר להניח שהייתי משתכנע כי אותו נביא הוא נביא אמת (על אף שבמקרה כזה יש לתהות למה התבזבזה נבואתו על כאלה הבלים).

מקריאה בין השורות נראה לי שאתה דווקא משוכנע שמקרה כזה (גם הראשון וגם השני) מחייב הסבר על טבעי כהסבר מוביל ולא כמוצא אחרון. הבעיה עם גישה כזו היא שיש הרבה דברים מוזרים ומסובכים בעולם, אף יותר מהעיזים שלך (למעשה, קיימים יותר דברים בלתי מובנים מאשר מובנים). עדיף (מבחינת רדיפת האמת) להגיד שאתה לא יודע מהו הטריק של קוסם במופע, מאשר להתחיל להאמין שהקסמים שלו הם אמיתיים (אפילו אם הוא טוען שהם אמיתיים). זו עמדה יציבה ומשובחת יותר.

תגובת הדוס: ובכן יהודי יקר, משה רבינו בתורתו חזה במדויק את ההיסטוריה היחודית של עם ישראל, היסטוריה שלא עברה על שום אומה. הסיכוי שאומה כל שהיא תעבור בדיוק את המסלול המדויק שצפה משה רבינו, הוא בערך כמו הסיכוי שתקפוץ עליך עז עם אבטיח. על שום אומה בעולם אי אפשר לומר את הפסוק "ובגוים ההם לא תרגיע, ולא תמצא מנוח לכף רגליך". אתה שאלת על כך שאין תאריך, ובכן, בפסוק הזה ישנו תאריך עצום, הרבה יותר חזק מכל התאריכים, והוא - תמיד תמיד תמיד. עם ישראל לעולם לא ימצא מנוח בגלות. בכל פעם שהוא יתחיל להתבסס באיזה מקום, פתאום תבוא שואה שתעיף אותו משם. כך היה בבבל, ספרד, גרמניה, פולין, ובכל מקום שהוא. יש לך עוד אומה שעברה כזה תהליך? וזו רק דוגמא אחת בלבד מתוך שלל הדוגמאות, שאותם צריך כמובן - ללמוד!!!

תשובה לדוס - בקצרה: כן, יש הרבה אומות כאלה

סטודנט בטכניון | 3/23/2011 9:30:07 AM

יש הרבה אומות שארצותיהן נכבשו, הן דוכאו, הושמדו חלקית וגלו מארצותיהן ופוזרו בין עמים אחרים ונרדפו גם שם.

תגובת הדוס: למשל? דוגמא אחת.

בבקשה

סטודנט בטכניון | 3/23/2011 4:38:13 PM

הארמנים, האירים, היוונים.
אני מציין את שלושת העמים האלה כי מדובר בעמים שלא רק גלו מארצם שנכבשה, אלא גם חזרו אליה והקימו בה מחדש את מדינתם העצמאית. ככה שגם שיבה מגלות וחידוש עצמאות זה לא דבר ייחודי לעם היהודי.

תגובת הדוס: שלושת העמים שמנית, מעולם לא גלו מארצם!!! המרכז העיקרי של הארמנים היה תמיד באמניה (ההיסטורית, כולל חלקים מטורקיה), היוונים ביוון, והאירים באירלנד. אתה מערבב פה מושג שונה לחלוטין - עצמאות ריבונית. אני לא דיברתי על זה, התורה לא מזכירה את הנושא במילה אחת.

עצה ידידותית לדוס

סטודנט בטכניון | 3/23/2011 6:09:16 PM

תלמד קצת היסטוריה, ובכלל תלמד קצת על הנושאים שאתה מתווכח עליהם לפני שאתה אתה מתחיל להתווכח.
בתגובה האחרונה שלך הראית שאין לך מושג על מה אתה מדבר.

תגובת הדוס: עד כאן.
אם אתה לא מראה לי תוך עשרים וארבע שעות איפה טעיתי, אני לא מכניס יותר תגובה אחת שלך. נמאס לי מהבורות יודעת הכל.

הנה כמה הבהרות

סטודנט בטכניון | 3/23/2011 6:22:29 PM

אחרי הכיבוש הבריטי לפני בערך שלוש מאוד שנה, תקופות של רדיפות ורעב הביאו לזה שרוב האירים עזבו את אירלנד. היתה תקופה שבה אירלנד כמעט התרוקנה. לא יודע מה המצב כרגע, אבל עוד לפני משהו כמו 20 שנה רק בארצות הברית היו יותר אירים מאשר באירלנד עצמה. ככה שהמרכז של האירים לא היה באירלנד במשך תקופה מאוד ארוכה.
כנ"ל לגבי היוונים. כבר לפני אלפיים שנה היוונים התחילו להתפזר בכל העולם, וכמעט כל התקופה הזאת וגם כיום רוב היוונים חיים מחוץ ליוון.

אפשר לטעון שמוקד ההזדהות הלאומי של העמים האלה היה תמיד בארצותיהם, אבל זה נכון גם לגבי היהודים.

תגובת הדוס: על פי ויקיפדיה, לפני תקופת הרעב הגדול מנתה אוכלוסיית אירלנד בין 8 ל- 9 מיליון איש. מתוכם היגרו מיליון איש בשנות הרעב, ועוד מיליון בשנים שלאחר מכן. עוד כחצי מיליון איש מתו, הייתה ירידה בילודה, ובסך הכל נותרו 4.4 מיליון איש באירלנד, לעומת כשני מיליון מהגרים. אותם מהגרים לא התרכזו במקום אחד, אלא התפזרו במספר מקומות. המספרים הללו מוכיחים באופן ברור לחלוטין, שהמרכז הגדול ביותר של העם האירי נותר בארצו. זו הגירה כמו כל הגירה, במספרים עצומים. זו אינה גלות של עם שמעתיק את מרכזו למקום אחר.
לגבי היוונים, אמנם בכל מקום בעולם ניתן למצוא צאצאים של יוונים, כמו צאצאים של כל אומה אחרת. אין מדינה בעולם ולא הייתה מעולם, שלא סבלה מהגירה שלילית, אם יותר ואם פחות. אבל, המרכז הלאומי, הן כמותית והן תרבותית היה ונשאר אך ורק ביוון. אתה הגדרת את זה כ"הזדהות לאומית". זו הגדרה לא נכונה. לפני מאה שנה הרכיוז היהודי הגדול ביותר היה במזרח אירופה. שם הם חיו, פעלו ויצרו. הם אמנם הזדהו עם ארץ ישראל, אבל הם היו בפולין. היוונים לעומת זאת, לא היו בפולין והזדהו עם יון, אלא הם היו ביון עצמה, ברציפות. שם היה מרכזם מאז ומעולם.
אם חוקר תרבות ירצה לחקור את התרבות היוונית, ולשם כך הוא יחפש את המרכז היווני הגדול והמשעותי ביותר, לאיפה הוא יסע? כמובן ליוון. זה מה שהוא היה עושה גם לפני מאה שנה, מאתים שנה, אלף שנה ואלפים שנה. הריכוז הגבוה ביותר של יוונים היה תמיד - ביון, ולא בשום מקום אחר. לעומת זאת - אם חוקר היה רוצה לחקור את התרבות היהודית לפני מאה שנה, הוא היה נוסע לפולין, ולא לארץ ישראל. לפני מאתים שנה לרוסיה, לפני שבע מאות שנה הוא היה נוסע לספרד, לפני אלף שלוש מאות שנה לבבל, ורק לפני אלפיים שנה הוא היה נוסע לארץ ישראל.

בוא נעשה סדר בדברים

סטודנט בטכניון | 3/23/2011 8:47:55 PM

קודם כל, לגבי האירים: לגבי האירים, אני יכול לבדוק ביתר פירוט . כנראה שעזיבת האירים את אירלנד נמשכה תקופה מסוימת. בכל אופן, למיטב ידיעתי רוב האירים חיו מחוץ לאירלנד כבר במאה התשע עשרה. לפי אותה ויקיפדיה, גם כיום "מצבו של העם האירי ייחודי בכך שרוב רובו חי מחוץ לגבולות מדינת המוצא שלו. בהשוואה לכ-4 מיליון אירים החיים באירלנד, בארצות הברית חיים למעלה מ-30 מיליון תושבים שמוצאם אירי".
במובן הזה, זה דומה ליהודים: גם היהודים עזבו את ארץ ישראל בתהליך ממושך שנמשך הרבה מאות שנים. זה לא היה "בום" שקרה בחורבן הבית ונמשך מאז אלפיים שנה.
אפשר להתפלפל פה עד אינסוף, אבל זה מיותר. אני הרי לא בא להוכיח, שההיסטוריה של העם היהודי זהה לחלוטין לזו של עמ אחר. זה מגוחך. אני בא להוכיח, שיציאה לגלות מארץ המולדת, פיזור בעולם ולאחר מכן שיבה והקמת מדינה עצמאית מחדש זה תהליך שקרה לעוד עמים. אמנם לא בצורה שזה קרה לעם היהודי, אבל בפירוש לא מדובר באיזו תופעה כל כך ייחודית, ששום דבר דומה לה לא קרה מעולם לשום עם אחר, עד שאפשר לומר שאדם לא יכול היה לחזות אותה.

תגובת הדוס: א. האירים לא סבלו מגזירות ורדיפות בארצות הברית. אם משה רבנו היה אומר עליהם את המילים "ובגוים ההם לא תרגיע, ולא תמצא מנוח לכף רגליך" , וכן "והיו חייך תלואים לך מנגד", ועוד ועוד פסוקים מסוג זה, הוא היה נביא שקר.
ב. אם נביא היה אומר על האירים "והיית למשל ולשנינה בכל העמים", הוא היה נביא שקר.
ג. המהגרים האירים לא חזרו לארצם, ואינם מתכוונים לעשות כן. לא שמעתי מעולם על אירי שיושב על הארץ ובוכה על חורבן ארצו, ומבקש מבוראו לשוב לארצו. לעומת היהודים שבמשך אלפי שנים חיכו לשוב לארצם, ולבסוף עשו כן, וממשיכים לעשות זאת ללא הרף.
ד. האירים בארה"ב אינם מנסים להיבדל מהחברה הכללית. הם מהוים חלק אינטגרלי מהחברה האמריקאית. בעוד כמה דורות לא ישאר מהם זכר, כאומה בפני עצמה. רק העם היהודי שמר ועדיין שומר על עצמו כעם נפרד. אם עם ישראל היה מתבולל ונעלם כפי שקורא לעם האירי, כל נבואות התורה היו מתנדפות ברוח. התורה מנבאת שבגלות עם ישראל יתחזק וישוב למקורות, וישמור על תורתו.
ד. המסקנה - אין אף אומה בעולם שעברה מסלול דומה לזה של העם היהודי, ואילו התורה כותבת במפורש את המסלול המדויק שהעם היהודי עבר. אתה כתבת שזה לא משנה שאין אומה שעברה בדיוק את אותו מסלול של העם היהודי. זו טעות, זה משנה ועוד איך, כי התורה כותבת בדיוק את המסלול שעם ישראל יעבור, ואנחנו צריכים לבדוק מה הסיכוי שאומה מסוימת תעבור את אותו מסלול. והנה, אחרי כל החיפושים, מתוך כל אומות העולם, מצאת רק אומה אחת, שעבר עליה רק חלק אחד בלבד מתוך שרשרת ארוכה של פרטים שכתובים בתורה, ועברו על העם היהודי, בדיוק כמו שנכתב בתורה. כל אומה אחרת שמשה רבנו היה כותב עליה אפילו רבע ממה שכתב על עם ישראל, הוא היה נביא שקר, כולל האומה האירית.
ה. אי לכך - הסיכוי שנבואות התורה מתאימות בדיוק להיסטוריה היהודית נוצרו במקרה - אינו קיים.
ו. המסקנה הברורה והחד משמעית - הקדוש ברוך הוא ברא את העולם, ונתן לנו תורתו תורת אמת, וחיי עולם נטע בתוכנו. ואתה, מתוך קליפת טומאה נוראה שאופפת את ליבך, אחרי שמערכת החינוך השחיתה את נפשך, מתעקש להתכרבל היטב מתחת שמיכת הכפירה, לאטום את אוזניך וליבך מכל ניצוץ של אמת ואמונה טהורה המנסה להבליח מבעד לערפילי דעתך. חבל חבל חבל.

המשל והנמשל

נוסטרדמוס | 3/24/2011 12:47:55 AM

עניתי לך על "מסקנתך" כבר בתגובתי - גם במשל וגם בנמשל, האדם הרציונלי מחפש קודם הסברים טבעיים. וגם אם איננו מצליח למצוא (אני למשל לא יודע איך אורי גלר מכופף כפיות) - עדיף בדרך כלל להגיד "לא יודע" מאשר לנחש שמדובר בקסמים ובכשפים. ורק אם מוכיחים לך אחד לאחד שההסברים הטבעיים אינם טובים ואין אפילו סיכוי קל להסבר טוב אחר - רק אז מתחילים להתרחק אל העל טבעי (וגם אז - תמיד יש אפשרות שפשוט פספסת משהו). אודה לך אם תתיחס לנקודה ותענה לי, ומשובח שזה יהיה במסגרת המשל שלך, למה לדעתך יש להעדיף את ההסבר העל טבעי כהסבר מוביל במקום מפלט אחרון.

באותו פרק בספר דברים מובאת נבואה מהסוג שאליו התייחסתי בתגובתי הראשונה (ואפשר שזו בכלל אינה נבואה, לדעתי, אלא יותר איום בעונש, והבטחת שכר). הנביא יורה שם לכל הכיוונים - יהיה רעב, ומחלות, ובמקום גשם יהיה עפר ,ונהיה משוגעים, ועיוורים ויקחו לנו את הנשים, ויהיו מחלות ותולעים בתבואה, ו... כן גם גלות וסבל בגלות.
ההסבר הטבעי לתופעה - מנבאים הרבה, ולפעמים קולעים. וגם כשקולעים הדברים הם בפירוש לא אחד לאחד. היו כל מיני גלויות, לא כולן זהות ולא בכולן "חיֶּיךָ, תְּלֻאִים לְךָ מִנֶּגֶד; וּפָחַדְתָּ לַיְלָה וְיוֹמָם, וְלֹא תַאֲמִין בְּחַיֶּיך". לפעמים כן ולפעמים לא. ע"ע גלות בבל.

תגובת הדוס: א. אפשר לסכם את תגובתך כך - "לא מענין אותי שום דבר, אני אשאר כופר גם אם תראה לי את האלוקים עין בעין, אינני מעונין בדיון רציונלי, לעולם לא אפסיק לעבוד לאל אתאיזם, גם כשאהיה בגיהנום אמשיך לדבוק בו".
ב. אני יודע היטב איך מכופפים כפיות. אני יכול ללמד אותך.
ג. כל הנבואות על רעב ומחלות כתובות על השנים שלפני החורבן. לי אין מקורות שכך היה ולך אין מקורות שלא כך היה, ולכן את כל מה שאי אפשר לבדוק, יש להוציא מחוץ לדיון. למשל - אם נביא יעמוד ויאמר לך עשרים נבואות, שעשר מתוכם אמורות להתרחש בעוד אלפיים שנה, ועשר מתוכם אמורות להתרחש היום. והנה אנו רואים שכל מה שהיה אמור להתרחש היום אכן אירע. יבוא מישהו ויאמר, רגע אחד, אבל מה עם העשר הנותרים? התשובה היא פשוטה מאד, את הנבואות שאינם ניתנות לבדיקה, צריך להוציא מתוך הדיון. כל הנבואות של הנביאים הנוגעות לתקופה שביכולתנו לבדוק התממשו בדייקנות עד לאחרונה שבהם.
ד. בדבריך אתה מוכיח שאין לך מושג על מה אתה מדבר. היהודים לכל אורך הגלות, תמיד ידעו שחייהם תלואים להם מנגד, על לשיגעון הבא של הפריץ. הבאת את גלות בבל כדוגמא, זה כל כך מצחיק, רק לפני יומיים קראנו את מגילת אסתר, שמראה לך בדיוק למה חייהם היו תלואים להם מנגד.