איך נוצרו מחלוקות

מאת: הדוס | 3/5/2011 שאלות ותשובות

נושא: מחלוקות
השאלה: אודה לך אם תוכל להפנות אותי למאמר (באתר שלך או בכל אתר אחר) או לספר המתמודד עם שאלת הווצרות המחלוקות בעניינים יומיומיים.
לדוגמא:
1. כיצד נוצרה מחלוקת רש"י ור"ת (ועוד מס' דעות פחות מפורסמות) בקשר לסדר הנחת הפרשיות בתפילין ?
2. כיצד נוצרו הפערים בין עדות ישראל בהיגוי שמות הקודש (ספרדים, ליטאים, חסידים, תיימנים) הרי כל יום קוראים ק"ש מתפללים וכו' ?

תשובה -

 

א. לגבי המחלוקת בתפילין, זו באמת הדוגמא הכי קשה, אבל כפי שתראה בהמשך גם על זה אפשר לענות.
ב. לגבי העדות, החיד"א טוען שהאשכנזים זה שבט בנימין והספרדים שבט יהודה. האמת, שזה פותר הרבה שאלות. למשל - עצם החלוקה הברורה לאשכנזים וספרדים איננה מובנת, שכן המרחק הגיאוגרפי בין הקווקז למרוקו וטוניס הוא יותר קטן מאשר בינם לבין יהודי רוסיה האשכנזים, ובכל זאת הם נחשבים לספרדים, ולא בכדי. ההסבר של החיד"א שופך אור על כל החלוקה הלא מובנת הזו.
ג. אפשר להחיל את הרעיון של החיד"א לכיוונים נוספים. יתכן שחלק גדול מהמחלוקות יסודם בחילוקי מנהגים עוד בזמן חז"ל.
טעות היא לחשוב שחז"ל הביאו בגמרא את כל המנהגים שהיו בזמנם. מבט קצר ל"מסכת סופרים" למשל מראה לנו שלא כל מנהג שהיה בזמן חז"ל מובא בגמרא. חז"ל הביאו בעיקר דינים, ולא מנהגים בעלמא. היו הרבה מאד מנהגים בזמן חז"ל, ואפילו בתקופת התנ"ך.
ד. השאלה האמיתית איננה כיצד ישנם מחלוקות, אלא כיצד ישנם כל כך מעט מחלוקות. אל תשכח שכאשר התחילה הגלות והפיזור, היה זה אלף שנה לפני כתיבת התורה שבעל פה!!! כבר במגילת אסתר אנו קוראים על היהודים המפוזרים "בכל מדינות המלך אחשוורוש" שזה "שבע ועשרים ומאה מדינה". ובכל זאת כולם חזרו עם אותה תורה בדיוק, חוץ מכמה שינויים קטנטנים. אין אפילו מילה אחת בתורה שמופיעה אצל עדה אחת ולא אצל האחרת. אצל הנוצרים יש מאות גירסאות לתנ"ך ולספריהם, וכל זה בלי גלות ובלי שמדות וגלויות.
 
 
בברכה.


תגובות

לגבי תפילין

אוהב דעת | 4/14/2011 1:39:12 AM

בזמן ר"ת ורש"י היו רבים שלא הניחו תפילין, והסמ"ג הוצרך להסתובב בהרבה מדינות להחזיר עטרה ליושנה, וכמו שהוא מספר בעצמו, כך שייתכן בהחלט שנשכח סדר הנחת הפרשיות.

תגובת הדוס: נקודה מעניינת ביותר, לא חשבתי על זה. יישר כוח.
אם כי למיטב ידיעתי אם אינני טועה, התופעה הייתה נפוצה בעיקר בספרד, ולא בצרפת, שם חיו רש"י ור"ת שנחלקו בעניין. בכל מקרה זו נקודה מעניינת, שמעוררת סקרנות.