לכו לצבא\צבא הרוב ה...

מאת: WINדוס. | 1/18/2011 השקפה תורנית

 

 

הטיעון המרכזי כנגד הציבור החרדי, והיחיד שאינו קנטרני בעלמא הוא אי השירות בצה"ל, חלוקת הנטל בהגנה על מקום מגורינו המשותף נופלת על כתפי החילוניים והדתיים, והחרדים מתעלמים, נושא זה עולה בכל ויכוח חילוני-חרדי, ואף פעם לא מתקבלת תשובה מוחצת מהחרדי, שמוקיר טובה לחילוני שמוסר נפשו למען הכלל, ולכן הוא לא עונה את התשובה הנחרצת.

מה הי קורה במצב של רוב חרדי ששולט במדינה? (לדעתי לא היה צריך צבא כהבטחתו של רבונו של עולם "אם בחוקותי תלכו...ונתתי שלום בארץ), ההנהגה חרדית, ראשי המדינה והצבא חרדיים, אלופי הצבא יחצני"ו יועציו ומנתבי דרכו כולם חרדים "שחורים", התרבות, השיח והמחוייבויות הצבאיות היו תורניות, ערכי ההצבא ומטרותיו-דת, האם אתה החילוני לא היית משתמש בכל כלי שיש בידיך כדי לחמוק משירות צבאי כזה?

הצבא כיום, כמו המגזר השולט במדינה, חילוני, ההחלטות, המטרות, וכל מערכות הצבא חילוניות במהותן:

גיוס חובה- האומנם זהו הצורך המבצעי?, או שמא המטרה היא יצירת "כור היתוך" לעיצוב מחדש של דמות היהודי הגלותי והנחשל??

גיוס בנות- האם הצורך הוא אמיתי?, או שמא גיוסן נובע מערכים של שוויון בין המינים ו\או השראת אוירה מסויימת (חילונית) בצבא, או בכלל אספקת הצרכים החברתיים של חיילי צה"ל??

שלטון הרוב- אם נתגייס כקבוצה השומרת על ייחודיות במערכות הצבא, האם מנהיגי הצבא יוכלו לתת יחס שוווה לכולם בחלוקת הנטל ובתפקידים הבכירים?? (המציאות הוכיחה שלא, המתים בצבא-עולים ודתיים, הבכירים-חילוניים ומעט מתחַלְנים).

פטור למיוחדים- מי זכאי לפטור? אמן? ספורטאי? סטודנט? לומד תורה?.

מטרות הצבא- האם תפקיד הצבא הוא אך ורק הגנה על גבולות הארץ?, מטרות השמירה על חוקי הרוב השליט, כמו למשל פינוי יישובים, דומה הדבר לשמירה על החלטות הרוב החרדי במדינה (בעתיד) למשל מניעת חילול שבת בפרהסיה.

התרבות הצבאית- מלבד תרבות הכוח וההישענות על החרב שאינה קיימת אצלינו, הסגנון ההווי והשיח הצבאי לגמרי לא תואמים את אורחות חיינו, הנה רק לאחרונה נענשו חיילים על שסרבו לשמוע שירת נשים, בצבא הרוב החרדי ייענשו חיילים שלא יקדישו מזמנם די ללימוד תורה.

אופן קבלת ההחלטות- חילוני נגוע בנגיעות אישיות ובביטחון מופרז בכוח, מה שבצבא הרוב החרדי שיונהג ויודרך על ידי רבנים גדולי תורה ונקיי דעת לא יהיה קיים.

ובכן, אתה החילוני, שבניגוד לראשי מערכות הצבא ומנהיגי המדינה, המבינים את הדברים ועל כן מאפשרים את המשך ההסדרים הקיימים, שואל את עצמיך מתי כבר יתגייסו החרדים האלו לצבא.

התשובה היא:

כאשר הצבא יהיה חרדי מוביליו חרדים, ללא תרבות חילונית, ללא בנות, ללא החלטות המתקבלות בהשפעת תקשורת חילונית פרוצה ומופקרת, השיח הצבאי יהיה חרדי, ובעצם הצבא כולו יהיה ישיבה חרדית שחורה- לוחמת, צבא שבין השאר ישמור על חוקי הקוב החרדי השולט, צבא שיחרוט על דגלו את שמו וכוחו של הקדוש ברוך הוא, בעזרת השם בקרוב ממש.

כאשר אתה תשתמט מהצבא ותפתח לך מסגרת ייחודית חילונית, שחבריה לעולם לא יגיעו לצמרת (אלא אם כן יחזרו בתשובה) הגדוד יישלח לאיפה שיחליטו עבורו חבודת עבדקנים אם כי בגדוד פנימה יישמר אורח החיים החילוני, ואפי' יגוייסו כמה בנות לגדוד זה לאספקת צרכיך החברתיים הייחודיים, והחרדים יצעקו לך ברחוב "לך לצבא".

וברוח ימי החנוכה, לצבא חשמונאים נתגייס בהמונינו.

 

 

תגובות

נו, באמת, על מי אתה עובד?

סטודנט בטכניון | 1/18/2011 3:23:59 PM

"מה הי קורה במצב של רוב חרדי ששולט במדינה? (לדעתי לא היה צריך צבא כהבטחתו של רבונו של עולם "אם בחוקותי תלכו...ונתתי שלום בארץ" - כבר בהתחלה אתה מסגיר את עצמך.
אם אתם תהיו הרוב, אז אתם תפרקו את הצבא, כי תגידו שכשכולם שומרים מצוות ולומדים תורה אז אלוהים שומר (כמו שכתבת כאו), וברגע שתגלו שעדיין יש ערבים שהורגים אתכם אז תגידו שיש פיקוח נפש ותעבירו את השלטון בארץ לערבים בתמורה להתחייבות שהם יתנו לכם להמשיך לשבת בישיבות.

תגובת הדוס: הכותב אינו יכול להגיב, על כן אגיב במקומו.
בינתיים עד היום ההיסטוריה הוכיחה, שגדולי התורה ידעו לנהל את עם ישראל בכל התנאים והמצבים, ולהגיע לתוצאות מצוינות. במשך מאות שנים עם ישראל חי באירופה הנוצרית בתוך ים של שנאה ומסעי צלב, ולשמור על חייו ועל יהדותו במקביל. זוהי הצלחה מטורפת ועמידה ביעד בלתי אפשרי. מאז שההנהגה עברה לידים חילוניות, ידענו את האסון הגדול ביותר בהיסטוריה היהודית הלא הוא השואה, וגם היום אנחנו נמצאים במצב סכנה חסר תקדים.
במבחן התוצאה - גדולי ישראל הביאו תוצאות הרבה יותר טובות. ולכן, אך טבעי להניח שכך יהיה גם בהמשך הדרך.

תגובה

יעקב | 1/18/2011 7:24:29 PM

(לדעתי לא היה צריך צבא כהבטחתו של רבונו של עולם "אם בחוקותי תלכו...ונתתי שלום בארץ), לפי דבריך האם בכל שנות קיומו של עם ישראל לא קיימן את חוקי השם? לא בתקופת
משה יהושוע המלכים עד כמה שאני יודע היה צבא לישראל מאז ומעולם וכאשר לא היה צבא היו רק פרעות ואסונות אתה רוצא לסמוך על הנס או על עצמך?
האם אתה החילוני לא היית משתמש בכל כלי שיש בידיך כדי לחמוק משירות צבאי כזה?
לא רבתי כי אני לא חושב שדמו של החרדי סמוק מדמי והוא צריך להגן עלי ואני אלך להשתזף בים אם אמונתך חזקה ואמינה אז מכל עלה נידף אתם פוחדים שמה יצאו לתרבות רעה אז מה שווה כל הלימוד במשך18 שנה אם במבחן הראשון אתה תיזרוק את כל מה שלמדת אם אתה לא מאמין לעצמך אז איך אתה רוצא שאני האמין במה שאתה רוצה האם כל החרדלים שהולכים לצבא הופכים להיות כופרים ןמי שכן כנראה לא היה מספיק חזק או שמלכתחילה היה לא דתי בפנים ההפך זה לא חוכמה להיות דתי במאה שערים זו גדלות לשמור על אמונתך בצבא עם כל הפיטויים בזה תיבחן אמונתך

תגובת הדוס: הכותב איננו יכול להגיב, על כן אענה במקומו.
א. הצבא של יהושוע היה קטן מאד ביחס לצבא האויב, והנצחון לא הושג בדרכי הטבע, כמאמר הכתוב "כי לא בחרבם ירשו ארץ, וזרועם לא הושיעה למו, כי ימינך ואור פניך כי רציתם".
ב. לחזקיה המלך גם את זה לא היה.
ג. פרעות ואסונות היו כשלא שמרו את חוקי התורה, למרות שהיה צבא מאד חזק.
ד. אני חושב שזה לא חוכמה להיות בריא בבית שלך. אם אתה רוצה באמת להיות בריא, בא נראה אולך קופץ מבנין של מאה קומות ונשאר שלם. מה שווה כל הבריאות שלך אם אתה לא מסוגל לקפוץ ממגדל אייפל. זה בערך מה שאתה טוען.
ה. אצל הציבור הדת"ל יש עשרות אחוזי נשירה. אינני רוצה להיות חס וחלילה במצב שלהם.
ו. גם מי שלא נושר, זה לא אומר שהוא יוצא מהצבא עם אותה רמה רוחנית שאיתה הוא נכנס.

גיוס

יעקב | 1/21/2011 2:42:11 PM

מיכוון שאנחנו לא בעולם אוטופי אלא חיים את הרגע תן לי סיבה אחת למה אני צריך למות כדי להגן עליך ואתה תישב בישיבה ותומאר עד שלא יבוא המשיח אני לא הגן עח המדינה שלי תרצה ליקרוא לה מדינה שלי או לא אתה חי כאן אתה נהנה ממה שהמדינה נותנת ולא ניכנס לויכוח אם מספיק או לא ןאין שום מדינה בעולם שמספסדת לומדים כל שהם כמו שהמדינה מסבסדת אתכם וגם אותי אבל אני מחזיר למדינה בשרות של 20 שנה בצבא ואתה לא מחזיר למדינה כלום ולא משנה שם אתה משלם מיסים או לא כי גם אני משלם מיסים ולכתוב שהצבא מגייס בנות לצרכים החברתיים של החילים מה אתה רוצא לומר שכל הבנות הם קדשות מה אתה לא מיתביש לכתוב דבר כזה הבת שלי בצבא והיא לא היתגיסה לצבא כדי לספק את הצרכים החברתיים של החילים ומה שיש לך במוח לגבי חילות תשאיר את זה רק במוח שלך ןלומר על בנות שמסכנות את החיים שלהם בגבולות שהם <<<< זה גועל נפש ורק אם אתה תיתגיס לצבא אז תיפתח את הפה שלך על בנות ישראל
אם אמונתך כל כך חזקה אז ממה אתה פוחד מהפיתוים ואם אתה לא יכול להיתגבר עליהם אז מה שווה אמונתך ? האמונה והדרך נבחנים לא במאה שערים ולא בבני ברק אלה דווקה במקום כמו הצבא ואם אתה נכנע משמע שמילכתחילה ללא לא היית מספיק חזק באמונתך והיו לך סדקים והצבא זה רק סיבה כי יש שיוצאים מן הדת ללא קשר לצבא אז תתיחס בקצת יותר כבוד למשרתים ולנהרגים כדי שאתה תמשיך לכתוב באתר שלך

מה לגבי שירות לאומי?

יואב | 1/22/2011 8:01:52 PM

החיים לא מורכבים רק משחור ולבן. יש גם כמה גווני אפור באמצע.

נכון, אולי לא יהיה רמטכ"ל שיצא מגדודי הנח"ל החרדי, אבל זו עדיין דרך להשתתף בנטל מבלי להסתכן ביציאה לתרבות רעה.

הצלת נפשות בכלל, ויהודים בפרט, היא מצווה. וזה מה שעושה צבא ההגנה לישראל.

בנוסף, יש את האופציה לשרת שירות לאומי.

תגובת הדוס: היות וכותב המאמר איננו יכול להגיב, אני מגיב במקומו, ואינני בטוח שהוא יסכים לכל מילה שאני כותב.
לדעתי, אי אפשר להבין מה גרוע בשירות לאומי בלי לקבל את כל השקפת החיים החרדית בגירסתה המלאה. יש נושאים שאני יכול לנסות לשכנע גם את מי שאיננו חושה כמוני בכל הנושאים, שבנושא הזה אני צודק. אבל בנושא כמו שירות לאומי לגברים אין לי שום אפשרות להסביר את דעתי, למי שאיננו מסכים לעקרונות של ההשקפה החרדית.
אם אתה דוגל בעקרונות הבאים בצורה מלאה וחד משמעית, או שתנסה לחשוב על הדברים בכזה מבט, יתכן שהיית מבין למה לא שרות לאומי -
א. הקדוש ברוך הוא ברא את העולם.
ב. הוא בחר בנו מכל העמים ונתן לנו את תורתו.
ג. אי לכך, אצל עם ישראל התפקיד העיקרי או יותר נכון היחידי בעולם הזה הוא עבודת השם בלבד.
ד. אי לכך, כל דבר שיהודי עושה, זה רק כדי שיוכל לעבוד את השם. הוא חי לעבודת השם, הולך לעבוד כדי שיוכל לעבוד את השם, ואפילו נהנה מהחיים כדי שיהיה לו ישוב הדעת לעבודת השם.
ה. גם אם בפועל הוא לא חי בהרגשה הזאת, אבל עליו לחיות על פי צורת החיים המחוייבת מגישה זו.
ו. בהתאם לכך, אין שום ערך בעולם מלבד עבודת השם.
ז. ערכים אחרים כמו אהבת הבריות ואהבת התורה וארץ ישראל הם סעיפים בתוך המסגרת של עבודת השם.
ח. אי לכך, על יהודי לאבד את כל חייו כספו ונכסיו, כדי שלא לאבד גרם אחד של יראת שמיים.
ט. כיום אנו חיים בתוך עולם שלם של מיליארדי בני אדם שרחוקים מאוד מגישה זו.
י. כל אדם בעולם מושפע מאד מסביבתו. אין אדם בעולם שיכול להינצל לחלוטין מהשפעה זו.
יא. השפעה זו קיימת במיוחד בגיל צעיר.
יב. אי לכך עלינו להיזהר ולהישמר מכל משמר שלא להידבק ברוח הקרירות הנושבת בעולם כולו לכל דבר שבקדושה.
יג. היות וביארנו שעבודת השם זה כל יעודו של היהודי בעולם, נמצא אם כן שאין סכנה יותר גדולה ליהודי מאשר ירידה ברוחניות וביראת שמים.
אם העקרונות האלה מקובלים עליך, אז השקפת העולם שלך היא חרדית. אם לא, אז לעולם לא תוכל להסכים לכך שחרדים לא עושים שירות לאומי.
נ.ב. הדברים אמורים רק ביחס לשירות לאומי לבנים. ביחס לבנות, אני חושב שכל אדם עם זיק של יראת שמים ושכל בריא שיברר את העובדות לאשורן אמור להבין את המכשולות שבעניין.

תגובה

יעקב | 1/22/2011 8:45:18 PM

מה הי קורה במצב של רוב חרדי ששולט במדינה? (לדעתי לא היה צריך צבא כהבטחתו של רבונו של עולם "אם בחוקותי תלכו...ונתתי שלום בארץ),
אתה טוען לא צריך צבא אם נשמור על חוקת ה" אז אני שואל שוב למה משה היה צריך צבא להילחם בעמלק או בסיחון או בעוג אם בדורו של משה היה צריך צבא אז לא כל שכן עכשיו ?
ד. אני חושב שזה לא חוכמה להיות בריא בבית שלך. נכון ןאני לא נישאר בבית ויןצא החוצה להתמודד עם כל הקשים אף אחד לא לימד אותי במשך כל החיים שלי אך לקפוץ מבנין ולהשאר בחיים אבל אתה פשוט פוחד מעצמך ומאמונתך ולא מוכן לצאת החוצה מהבית שמה תיצננן
ו. גם מי שלא נושר, זה לא אומר שהוא אבל הוא יוצא אדם מוסרי יותר שלא נותן לאחרים למות עבורו כי הוא חושש שמה הוא לא יצא מחוזק ולדעתי מי שמסיים את הצבא יוצא יותר מחוזק כי הוא עומד במבחנים שאתה לא מכיר ועדין נשאר דתי אז מי יותר חזק מי שעטוף בצמר גפן או או מי שעטוף במסמרים?
במבחן התוצאה - גדולי ישראל הביאו תוצאות הרבה יותר טובות ומה בדיוק היו התוצאות שלהם אינקוזציה פרעות עלילות דם? מה הם עשו למען תקומת ישראל חוץ מלחכות למשיח תומר שמרו על תורת ישראל אז מה זה עצר אזיה שהם פרעות או אסונות אחרים כל הזמן לחתןף ןלהוריד את הראש עד שהפריץ ימות אבל מה כל הזמן קם פריץ חדש אז בדיוק עזר לימוד התורה לביטחון הפיזי של היהודים לא עוד כל מי שיפגע ביהודי יודע הים שהוא יפגע בחזרה לא מורדים את הראש יותר אם למות אז בראש זקוף ולא כצאן לטבחומיכיוון שלא אתה ובודאי אני לא יודעים מתי יבוא משיח אז גם אתה צריך למות כדי להגן על קירובך ורבנך ולא רק אני ודומיי על תתיתן תשובה ולא תירוץ אני פוחד שאני לא אהיה דתי מאוד חזק תתחזק מאד לאחר שתסיים את הצבא כמו כולם ואם אתה פוחד מעצמך אז יש לך בעיה עם אמונתך
שבוע טוב

תגובת הדוס: א. צבא צריך, כי אין סומכים על הנס, אבל ניסים קורים, ועם ישראל שרד בניסים.
ב. ללכת לצבא זה לא כמו לצאת מהבית ביום חורפי, אלא כמו לקפוץ מקומה רביעית. העובדות הם שמדובר בעשרות אחוזי נשירה והסרת כיפות בצבא.
ג. במבחן התוצאה - ההנהגה של חכמי ישראל לפחות לא המיטה אירוע כמו השואה, שקרה בתקופה שבה הנהגת העם הייתה בידי ההנהגה הציונית-חילונית, ולא הביאה את עם ישראל למצב שבו אנחנו מצטופפים בשטח קטן מול המשוגע מטהרן ששועט לעבר נשק גרעיני, ומוקפים במאות מיליוני מוסלמים שזוממים להשמידנו. אתה בטוח שמדינת ישראל תתקיים עוד מאה שנה?
ד. עדיף לחיות כמו כלב מאשר למות כמו גיבור. זו השקפת התורה, שמייקרת את חיי האדם.
ה. אני באמת מפחד מאד מאד מהשפעה שלילית על היראת שמים, כמו שאתה מפחד מאד מאד שהרכב שלך לא יקבל שריטה. כל אחד מפחד על מה שבאמת יקר לו.
"אשרי אדם מפחד תמיד ומקשה ליבו יפול ברעה".

תגובה

יעקב | 1/23/2011 6:04:45 PM

אני פשוט שואל למה אני צריך למות על הגנתך מה זה קשור לכל מה שכתבה בגלל שאתה חושש לעורך הרוחני אז אני אמור למות במיקומך אתה תלך לגן ענן ואני לגיהנום במשך כל ההיסטוריה של עם ישראל כשהיה על אדמתו יצאו כולם להגן על המדינה חתן מחופתו וכדומה אז במה אתה יותר טוב משאול או דוד המלכים או מכל מי שלנחם למען הגנת ישראל הרי בתורה מצווים לצאת ולהגן על המדינה ובהתורה הרי לא כתוב שזה על תנאי גם בתקופות שעבדו עבודה זרה עדיו יצאו ושירתו בצבא ורק אתם בגגל תפיסה מעוותת של החיים בא"י החלתתם שעד שלא יבוא המשיח אנחנו לא תורמים מאומה למען הקהילה וכאשר יבוא המשיח הוא כבר יעשה עבורנו את העבודה
בהתאם לכך, אין שום ערך בעולם מלבד עבודת השם אתה טועה טעות מרה הערך העליון בתורה זה החיים ועוד פעם זה החיים ורק על 3 דברים אתה מוסר את חייך ועד כמה שאני יודע אף אחד לא מחייב אותך לעבוד עבודה זרה או לגלות עריות ולכן אתה מחויב להגן על החיים שלי ושלך מדין תורה
כל אדם בעולם מושפע מאד מסביבתו. אין אדם בעולם שיכול להינצל לחלוטין מהשפעה זו.
נו אז מה אז בגלל שאתה פוחד להיות מושפע אני צריך לסבול אתה דואג רך לעצמך ומה איתנו
אתה צריך לחזור מידברך על חילות ישראל שהפכת את כולן לקדשות ואם הייתם מיגיסים אז אולי לא היה צריך לגייס בנות חשבת על זה?
אתה בטוח שמדינת ישראל תתקיים עוד מאה שנה? אני בטוח שהיא תתקיים עוד מאה שנה וזה בטוח לא יהיה בגגלכם אלה בזכות אנשים אשר יתרמו לצבא ולכלכלה ולמדע
ב. ללכת לצבא זה לא כמו לצאת מהבית ביום חורפי, אלא כמו לקפוץ מקומה רביעית. העובדות הם שמדובר בעשרות אחוזי נשירה והסרת כיפות בצבא.
אז מה זה אומר עליכם ועל דרך חייכם אם עשרות שנים של לימוד לא מחזיקות מעמד ברגע שראוים עולם אחר מיד זורקים הכל מאחור
. במבחן התוצאה - ההנהגה של חכמי ישראל לפחות לא המיטה אירוע כמו השואה, שקרה בתקופה שבה הנהגת העם הייתה בידי ההנהגה הציונית-חילונית
אז ניחאס את כל מה שקרה לעם ישראל מאז החורבן עד השואה לחכמי ישראל האיקוזיצה הפרעות עלילות הדם וכל דבר שקרה זה בזכות חכמי ישראל
מאיפה יש לך החצפה לנקות את הנאצים ולהרשיע את ההנהגה הציונית בגרימת השואה מי שאחרי לשואה זה היטלר ןלא מישהו אחר ואני לא רוצה להמשיך בקו הזה כי אז נגיע לאין אדם נוקף אצבע אם לא הןחלט על כך בשמים אז תרדת מהטלת אחריות על היהודים ותשאיר את זה לנאצים קצת כבוד לניספים שמה שאתה אומר שבגלל מספר יהודים שלא קיימו מיצוות אז ה" שלח את היטלר לטבוח בכל היהודים עם הטיעון הזה אתה תיגרום רק לחילןל שם שמים הזהר בידבריך
ה. אני באמת מפחד מאד מאד מהשפעה שלילית על היראת שמים, כמו שאתה מפחד מאד מאד שהרכב שלך לא יקבל שריטה. כל אחד מפחד על מה שבאמת יקר לו.
אם הרכב שלי נפגע אז אני הולך לתקו אותו ואם אתה חושש אז תתקן את דרכך וזה עדין לא פוטר אותך מחובת שירות
. עדיף לחיות כמו כלב מאשר למות כמו גיבור. זו השקפת התורה, שמייקרת את חיי האדם.
ןלכן מתתיהו קם להגן על ישראל או המרד בבלים ברומאים במרד בר כוכבא במצדה עשרת הרוגי מלכות כןלם יכלו לחיות כמו כלבים והעדיפו למות מות גיבורים ולא משנה הסיבה כי התורה מייקרת את החיים לא עוד אתה רוצה למות כך זכותך אנחנו אומרים לא עוד מה אתה רוצה שהערבים ישלטו עלינו מה אתה חושב שהם יתנו לכם קיצבאות ותמיכות הם יתנו לכם ולנו כדור בראש תלמד מה היה בארצות ערב במשך ההיסטוריה ההורים שלי באו משם אז אני יודע על מה אני מדבר לפי הדת שלהם ומה שיש לנו פה זה מילחמת דת ולא מילחמה נל שטח אין ליהודים מה לחפס פה פה זה דר אילאיסלם ואין מקומם לף אחד אחר ולכן אני לא אהיה כלב של אף ערבי או מישהו אחר

תגובת הדוס: אם אינך רוצה להגן עלי, אתה יכול מצדי לסגור את המדינה. אנחנו היינו נגד הקמת המדינה, בודאי במתכונתה הנוכחית, וזה חוצפה לדרוש מאיתנו לסטות מהדרך שלנו בגלל משהו שאחרים עשו על אפינו ועל חמתנו.

על סעיפים בעבודת השם

חיים | 1/25/2011 10:37:03 AM

ראשית ולפני הכול , המון ישר כוח על האתר המדהים . עלה והצלח .כל זה למרות שאני לא שייך למגזר שלך .
בכל זאת תשובתך ליואב תמוהה לדעתי .
אתה מציף אותו ב יג סעיפים (שלושה עשר עיקרים ...)
ביניהם " אין שום ערך בעולם מלבד עבודת השם ." ו" ערכים אחרים ... הם סעיפים בתוך המסגרת ..."
אז זהו , שעבודת השם למיטב ידיעתי כוללת
המון סעיפים , כל סעיף הוא חשוב והשמטתו היא פגם בעבודת ה' . אין עבודת השם ללא מכלול הסעיפים . גם שבת זה סעיף , גם תפילין זה סעיף , גם אהבת הבריות זה סעיף . הכול זה סעיף . כל השולחן ערוך זה סעיפים . יש גם סעיפים המסבירים איזה סעיפים נדחים בפני סעיפים אחרים , ודווקא הסעיפים של כבוד ואהבת הבריות ופיקוח נפש נמצאים די בראש הרשימה . אדם שמציל אישה מטביעה , כנראה שתיפגע רוחניותו , ובכל זאת זה מה שהוא נדרש לעשות .גם בצבא חרדי תיפגע הרוחניות לעומת
לימוד תורה של 12 שעות ביום .
גם אדם שלא מתאים ללימוד 12 שעות ביום , כנראה שתיפגע רוחנויותו אם הוא לא יעסוק במצוות אחרות חשובות . מה דעתך מכובדי ?

תגובת הדוס: אני מסכים לכל מילה בדבריך, חוץ מנקודה אחת. בצבא לא יורדים רק באי אילו נקודות, אלא בעיקרי הדת ממש. המציאות היא שיש אחוז גבוה של יוצאים בשאלה שהורידו את הכיפה בצבא. לזה קוראים - יהרג ואל יעבור.
אם אתה חולק על זה, אז הויכוח שלנו הוא ויכוח על מציאות בלבד ולא ויכוח השקפתי.

המשך לסעיפים בעבודת השם

חיים | 1/25/2011 3:20:33 PM

הסעיף בעבודת השם " לא תעמוד על דם ריעך "
הוא סעיף די חשוב לעניות דעתי .
ואם הסיבה לאי קיום סעיף חשוב זה היא יציאה בשאלה בצבא , זו סיבה יותר מתמוהה .
א. המפגש עם תרבות חילונית היא גם ברחוב , גם בעבודה , גם בתור בקופ"ח , גם בקניות ובכל מקום אחר מלבד הישיבה . העולם הסובב אותנו הוא בעיקרו חילוני לצערינו . גם לפי דעתך
הוא חילוני אמנם ,אך בחלקו הלא מבוטל חילוני אוהד .
ב. המסגרות שהצבא מאפשר כיום , הן מרובות .
שבהרבה מהאפשרויות אלו החיכוך עם התרבות החילונית הוא נמוך בהרבה , דבר המאפשר , ואם כך גם מחייב לקיים את הסעיף בעבודת השם הנ"ל .
לצערי יש מספיק יהודים שהורידו את הכיפה גם בלי צבא , ויש כאלו שלא הורידו את הכיפה , אך עבודת השם שלהם היא נמוכה .
לעניות דעתי אין עבודת השם ללא סיכון מסויים ,
והסיכון הוא הוא עבודת השם .
אברהם אבינו הסתכן בהזמנת אורחים ,יצחק הסתכן במשא ומתן עם גויים לא סימפטיים .
יעקב הסתכן בעבודה ממושכת אצל לבן .
מצוות לא תעמוד על דם ריעך היא סיכון בהגדרה ,גם סיכון של ירידה רוחנית .
העמדה , אני לא מסתכן בשום מקרה ובשום מצב
ובשום סיכון , גם כשמדובר בעצם על קיום סעיף
בעבודת השם , היא עמדה מוזרה משהו .
להזכירך , יש עוד סעיף לא זניח בעבודת השם - חילול השם ... ואם אתה בעצמך טוען שהטיעון הזה כלפיכם הוא לא קנטרני בעלמא , יש מקום לחשוש גם לסעיף זה .
2 הסעיפים הנ"ל בעבודת השם צריכים להביא למחשבה נוספת לגבי הסעיף המעורפל משהו - ירידה ברוחניות .

במבחן התוצאה גדולי ישראל הביאו תוצאות הכי טובות...

פיני | 1/25/2011 5:45:58 PM

6 מליון נרצחים ב5 שנים זה תוצאות הכי טובות? גירושים המוניים, פוגרומים, גזרות, עוני משווע, יציאה לשמד של מליוני יהודים באירופה, זה תוצאות הכי טובות? אם הכל היה כלכך טוב, למה לא חוזרים הבייתה?
ומה הם התוצאות הטובות כאן בארץ. מיעוט קטן מפולג מאין כמוהו, ספרדים, ליטאים, חסידים עם מאות חצרות של אדמורים, אדמור מת וחמשת בניו מתפלגים לחמש חסידויות, חיי עוני עליהם אמרו חז"ל שחשובים כמתים. תורה ללא שום קרך ארץ, חיים של בושה וכלימה, שנור וליסטום הבריות. האלה הם התוצאות הכי טובות?

תגובת הדוס: השואה קרתה בשלב שבו הנהגתו המדינית של עם ישראל הייתה בידים חילוניות.

תגובה

יעקב | 1/25/2011 7:20:20 PM

וזה חוצפה לדרוש מאיתנו לסטות מהדרך שלנו בגלל משהו שאחרים עשו על אפינו ועל חמתנו
תגיד מישהו הכריח אותך לעלות לארץ ומה מונע בעדיך לעזוב את הטוב של המדינה אתה לוקח בעשר ידים אני לא רואה שאתה מחזיר את ההקצבות ואת התמיכות שאתה מקבל אני מעריך את אנשי תולדות אהרון שלא לוקחים מהמדינה אבל אתם לוקחים ורוצים עוד אאבל ברגע שזה מעיע לנתינה זה לא זה פגיעה בי קצת יושר ואם מישהו חוזר בשאלה אז יש בעיה בחינוך שהוא קיבל וכמו בכל מקום יש שחוזרים בתשובה והחילונים רואים ד=זאת כבעיה כך מי שחוזר בשאלה אם לאחר כל השנים שהוא היה בישיבה הוא פונה נגד אז יש בעיה ואתה כל הזמן מיתחמק לענות על זה ועונה בקצרה תשובות מתחמקות תתיחס לכל מה שאני כותב זה שיגרה אצלך לענות רק על חלק קטן מן התגובה להתעלם מכל השאר

תגובת הדוס: אני מוכן להפסיק לקבל תקציבים מהמדינה לחלוטין. אבל בתנאי אחד - מיום זה ואילך אינני משלם מיסים.
הביקורת שלך על התגובות נכונה, אבל זמני מוגבל ביותר.

שאלה לגבי שרות לאומי ועבודת השם

Polar Bear | 1/26/2011 1:30:02 PM

האם באמת לא ניתן למצא שרות לאומי שמקיים בתוכו גם עבודת השם?

יד שרה?
בתי חולים?
עזרה לקשישים?
עזרה לעוורים?

תגובת הדוס: ברגע שתותר הרצועה בנושא, אני מבטיח לך שתוך יומיים, לא שבועיים, אלא יומיים, יקחו את הצעירים שלנו למקומות אחרים לגמרי.
אגב, מי קבע שיש חיוב מוסרי על כל צעיר לשרת בצבא או בשירות לאומי? למה שלא יעשו צבא של אנשי קבע, כמו בכל מדינה אחרת? מי שהמציא את העיקרון הקדוש הזה, זה אנשים קטנים כמוני וכמוך. זה לא תורה למשה מסיני. אין צידוק מוסרי לדחות את התורה שקיבלנו במעמד הר סיני מבורא עולם מפני גחמה רגעית של כמה אנשים.

תגובות ענייניות

כותב המאמר | 2/4/2011 4:14:37 PM

תגובות מושקעות, אך לצערי לא ענייניות, כתבתי "לא יצטרכו צבא", אך ברור מהמשך המאמר, שהצורך בצבא, אם יהיה יהיה ע"י הרוב דאז, החרדים, ע"כ בתמצית, השאלה היא: האם אתה תתגייס לצבא חרדי?
טען מי שטען שירות לאומי, ובכן כבר הודה הרב מלמד וכל עם ישראל יודע: מסגרת זו היא רק נטל על המדינה, עלותה גבוהה מהתועלת שבה, וקיומה הוא אך ורק בשביל להרגיע את המצפון של המזרחי, תודה לכולם על היחס.

כולכם תרוץ מהלך

לחשוב זה יצר הרע | 5/8/2011 9:46:34 PM

חביבי, אתם אלופים בהמצאת תירוצים למה לא ולמה כן. התכלס הוא, שיש אנשים שחיים את העולם הזה - שנקרא לו מציאות (וזה כולל חובשי כיפה דרך אגב) שמבינים שאמונה זה משהו אחד, והכרח קיומי זה משהו אחר. ויש אתכם, שחיים את העולם הבא - שנקרא לו אגדות ודמיון. באיזשהו שלב, הפסקתם להבדיל בין דמיון למציאות.
הבעיה למעשה היא לא בכם, אלא במדינה המטומטמת שלנו שמסכימה עם אנשים שכמותכם. ואתם מנצלים את זה יפה מאוד.
אז אנחנו נמשיך להיות בשר התותחים (והפרנסים) שלכם ואתם תמשיכו להיות היהודי הגלותי והמתבכיין. אבל מה שעוד ימשיך זה הקרע הזה שגורם לאנשי המציאות לכעוס יותר ויותר על אנשי הדמיון.
אז תמשיכו בשלכם, בסוף אתם תשלמו על הכל. כי כמו שנאמר, אין מתנות חינם.

תגובת הדוס: אוקיי.
אתה חי את המציאות, ואני לא, נכון?
עכשיו תגיד לי ידידי, מה הסיכוי שעוד מאתיים שנה יהיו יהודים כמוך? ומה הסיכויים שיהיו יהודים כמוני? היהודים כמוך יכולים להיעלם במלחמה אחת, והיתר יתבוללו. היהודים מהסג שלי עברו אלפיים שנות גלות, ושרדו. אז מיהו המציאותי?

דמוגרפיה וצבא

ד"ל | 7/24/2011 2:19:53 PM

ב"ה

צבא הרוב החילוני?
זה ימשיך כך רק אם החרדים לא יתגייסו לצבא.
ככל הנראה עד שנת 2030 הרוב במדינה יהיה דתי - חרדי מה שאמור ליצור רוב כזה גם בצבא, אך הבעיה היחידה היא שהחרדים אינם מתגייסים.
על החרדים להתאושש ולהתחיל להתגייס לצבא ולגבי נשירה - יש דרכים למנוע גם את זה.
אם באמת חרדים ירצו להתגייס לצבא יוכלו ליצור גדודים בעלי אופי חרדי, ללא בנות, עם לימוד תורה ועל פי ההלכה. בשביל ליצור מסגרות כאלו צריך שהחרדים ירצו...
(הנחל החרדי כידוע איננו כ"כ חרדי)

תגובת הדוס: אין סיכוי. החילונים לא יתנו לנו לעולם לשרת בלי לחנך אותנו מחדש, הרי זו משאת נפשם מאז הוא מעולם.
העכבר לא יסכים לעולם להיות בגדוד תחת פיקודו של המפקד מיצי החתול.

ראיתם???????????

ווינדוס | 1/4/2012 6:46:03 PM

הוכחה לעין כל צדקת הטענה, לא ייתכן שילוב חרדים בצבא בו השליטים חילוניים, וכל מי שחשב אחרת נתבדה.

אתה צודק לחלוטין

אסף | 1/29/2012 1:27:45 PM

אני יכול להבין למה אדם חרדי רוצה להתחמק משירות צבאי, אני אפילו מבין למה חילונים מתחמקים משירות. האשמה היא לחלוטין על כתפי הרוב (עדיין, גם אם בקושי) החילוני, שבוחר שוב ושוב במפלגות שבשביל לשמור על "שלום בית ודו-קיום" (קרא: הכיסא), מאפשרות את המצב האבסורדי הזה.
החוק צריך להיות אחד לכולם, ומי ששובר אותו- יכנס לכלא. חרדי, חילוני, יהודי, ערבי, תל אביבי או דימונאי.
זה לא אומר שאין צורך לנסות ולהתחשב בציבור החרדי, ולאפשר לו שירות צבאי ייעודי, או אפילו יותר טוב- שירות אזרחי. שירות במד"א, למשל, פותר המון בעיות הלכתיות רק עקב היותו פיקוח נפש, מעבר לזה שזו עבודת קודש.

אתה מוכן להחליף את הפונט בבקשה? הוא ממש לא קריא...

מעצב גרפי | 1/29/2012 3:34:15 PM

תגובת הדוס: האתר הזה הוקם על ידי נח גוטמן ומכספו הפרטי, ולכן הוא נראה כפי שהוא נראה. לו הייתי רוטשילד.....

אתה מעצב גרפי? בא לך להרים את הכפפה?

בברכה, יאיר טיילור.

טענות נכונות

אהוד | 2/1/2012 12:49:06 PM

מוצא חן בעיני הטענה שלך על השליטה של החילונים על החרדים גם בצה"ל. הרי רק לאחרונה עלתה סוגיית הדרת הנשים בצה"ל כאשר מספר חיילים מקורס קצינים ביקשו לצאת מאירוע בו שרו נשים. ואז קמה קול צעקה שומו שמיים הדרת נשים בצה"ל וכו' לא יקום ולא יהיה. ואז מה קרה?! אותם חיילים הודחו מקורס קצינים ולא יוכלו לעולם להיות קצינים. כל מי שמבין יודע שהסיבה האמיתית שונה לחלוטין. כידוע בקרב הקצינים הזוטרים ישנם כ 50% מהדתי לאומי. בקרב הקצונה הבכירה בצה"ל קיים חשש מפני השתלטות הזרם הדתי על הצבא. איך מונעים את זה? השיטה פשוטה! קובעים קריטריון פשוט שהוא נשמע לגיטימי ואפילו דמוקרטי למופת. כל חייל שלא מוכן לעבור על ההלכה ולשמוע שירת נשים לא יוכל להתקדם. נקודה. הוא יכול להתגייס אבל רק להיות בשר תותחים בקרבי. להתקדם? לעולם לא! ומה אם יהיו חיילים שיסכימו להתפשר? הא אלה? מי שמוכן להתפשר על ההלכה לא מפריע לנו שיתקדם הרי הוא דתי פושר שבשביל קידום מוכן לוותר על הדת. וכך נפתרה הבעיה.
אם יגייסו את החרדים האם יתנו להם הי פעם להתקדם? הצחקתם אותי.

דבר נוסף. האם מישהו כופה מישהו להתגייס לצבא? הרי לכל אדם גם לחילוני ישנה את הזכות ללכת ללמוד בישיבה ולקבל דחיה משירות צבאי. אז יעללה מי שלא רוצה לשרת בבקשה שילך לישיבה ילמד שם 45 שעות שבועיות אם הוא לא נשוי לא יקבל ע"ז כסף כלל ואם הוא נשוי יקבל משכורת בסך 900 ש"ח מהמדינה וכל זה בתנאי שלא יעבוד בעבודה שנהוג לתת עליה כסף וגם ינהג כך עד גיל 35 ואם יפרוש קודם יחוייב בשירות מלא ללא שום הכרה בכך שעד היום למד בישיבה בא נראה את כל החילונים ממירים שירות צבאי של 3 שנים + משכורת (של קצת קצת יותר מ-900 שקל) והולכים ללמוד בישיבה עם כל התנאים הללו.
בתודה שלמה

השואה

חרדי | 2/5/2013 8:37:28 AM

בשואה ראינו כמה החרדיות עוזרת במקום צבא , זה הרי שטויות , החרדים רחוקים מלייצג את התורה , הם רחוקים מלשמור על בחוקתי תלכו, הכל שטיות , החרדים אנוכיים ואיגואיסטים וחושבים כל הזמן רק מה מגיע לי ? ולא מה עלי לתת? כל החרדים רחוקים מהתור ובדברים מסוימים רחוקים יותר מהחילוניים והמזרחי , אבל מה החרדים מחליטים אילו מצוות חשובות ואילו לא . נמאס מהשקר של החרדים.

תגובת הדוס: חוששני שאתה מכליל לא מעט, בפרט כשזנכור כמה אלפי חרדים מקדישים מזמנם היקר ללא תמונה למען הזולת, החל ממתן ייעוץ רפואי יקר והגשת עזרה ראשונה במקרי חירום וכלה בהחלפת צמיג שנקרע