הצוחק הסדרתי? מה מצחיק?

מאת: הדוס | 1/11/2011 מבט לעולם השקר

בזמן האחרון דברו איתי מספר גולשים על סדרת הסירטונים החדשה שמסתובבת ביוטיוב בשם "למה אנשים צוחקים על דתיים", ועל הסידרה הנגדית של "למה אנשים צוחקים על אתאיסטית". הדיבורים בנושא גרמו לי לחשוב משום מה שהפעם באמת מדובר במשהו רציני, עם טענות רציניות ועניניות. היות ולשמחתי המחשב שאתו אני עובד מחובר לאינטרנט מסונן שאיננו מאפשר גישה לבית הכסא האוניברסלי הנקרא "יוטיוב", אותו אתר תועבה מצחין, המעביר את האדם על דעתו ועל דעת בוראו, אשר על כן לא נותרה לי ברירה אלא ללמוד על הסדרה מפי השמועה ולהמתין בסבלנות ליום בו אוכל לראות בעצמי את הדבר. אתמול בערב הייתה לי הזדמנות לראות את הסרטונים במקום מסוים בו הייתי בנוכחות אינטרנט עם סינון פחות קפדני. ומה המסקנה? המסקנה שלי היא, שבטענות שמשמיע עורך הסדרה אין שום טענה חדשה או פורצת דרך. עורך הסדרה חוזר כמו תוכי עייף על רשימת השקרים והבדותות הישנה והטובה, זו שלא נס ליחה כבר מאה שנה ואיננה מועדכנת מההתפתחויות המדעיות של העשורים האחרונים. עיקר הכח של הסרטונים הללו איננו נעוץ בטיעונים משכנעים, אלא בכח הדמיון הנובע מליצנות מגושמת שאולי מתאימה לתוכנית טלוויזיה שנועדה לבדר את קהל הצופים המשועמם אחרי יום עבודה מתיש, אך איננה מתאימה כלל לדיונים רציניים בנושאי אמונה.

באחד הסרטונים העורך לועג לדבריו של הרב אמנון יצחק שעונה לשאלתו של אחד המאזינים בנושא האבולוציה. בתחילת הדברים הדובר לועג לשואל שפונה בשאלתו לרב ולא לפרופיסור. הדובר איננו מצליח להשלים עם העובדה שבמדינת ישראל יש עדיין אנשים רבים שסומכים על סמכותו של הרב ולא על סמכותו של הפרופיסור. האיש הפשוט איננו מבין בסברות עמוקות, הוא לא פרופיסור ולא מדען, אבל הוא יודע ומרגיש שאם הוא יסמוך על כבוד הפרופיסור בענינים שקשורים לאידיאולוגיות הוא יגיע מהר מאד לעברי פי פחת. בלבו הפשוט שעדיין לא התעוות בין כותלי האוניברסיטה, הוא חש ומרגיש, שנסיון לנהל מדינה או חברה על פי ערכי הפרופיסורים מאוניברסיטת תל אביב משמעותו קריסתה של החברה תוך שנים ספורות. אליבה דהפרופיסורים, למשל, על מדינת ישראל לפרק את גדר ההפרדה, לפרק את הכור האטומי, ולהפנות את תקציבי הבטחון להשקעה בשמירת איכות הסביבה ובצמצום פליטת גזי חממה. בתחום החברתי עלינו להסיר את כל החסמים ששמרו את החברה האנושית במשך אלפי שנים ולקפוץ לתוך התהום הפעורה של אנדרלמוסיה מינית. האיש הפשוט מעולם לא למד היסטוריה, והוא לא מבין כלום בפליטת גזי חממה, אבל לבו הישר אומר לו שהדרך של הפרופיסור תוביל אותו לאבדון מוחלט בעולם הזה ובעולם הבא.

השואל בהרצאה של הרב אמנון שואל אותו לגבי גולגלות שנמצאו עם גבות בולטות. בתגובה עונה הרב, שזה גולגלות של סינים, שלהם יש גבות יותר בולטות. השואל ממשיך לשאול, הרי גולגלות כאלו נמצאו בכמה מקומות, הרב עונה שסינים יש בכל מקום. כמובן שבנקודה הזאת הצוחק מתחיל ללעוג לדבריו השטחיים של הרב.

אז דבר ראשון אני רוצה לשאול שאלה פשוטה, בואו נחשוב לרגע. מי הם קהל מאזיניו של הרב אמנון יצחק, פיזיקאים? ביולוגים? אנתרפולוגים? מסתבר שתשעים אחוז מהיושבים באולם באותה הרצאה אינם יודעים מהי אבולוציה. אז מה הצוחק רוצה שהרב יענה? שהוא יתחיל להקריא לקהל מאזיניו את כל המאמרים הארוכים שנכתבו על השקר הגדול של המאובנים? הרי לסקור את הנושא הזה בפני קהל יעד שבקושי יודע על מה מדובר, צריך לשבת לילה שלם. אילו אני הייתי שם, הייתי עונה את אותה תשובה בדיוק, למרות שכתבתי עשרות מאמרים בנושאי אבולוציה.

ומעבר לכך, למרות שהתשובה של הרב אמנון יצחק היא מאד שטחית וכללית, אבל הרעיון שהוא עונה הוא רעיון נכון. אין שום ספק לכל מי שקצת קרא את החומר שכל התמונות והאיורים של עצי המאובנים המעטרים את ספרי הלימוד אינם יותר מאשר מסכת ארוכה של שקרים ובדותות. עד היום לא נמצא ולו מאובן אחד שנמצא בין אדם לקוף, כל הפירסומים בנושא הם שטויות והבלים. חוקרי המאובנים המושחתים יכולים לתלות תילי תילים של הבלים וליצנויות על סמך גולגולת אחת שנמצאה מרוסקת למאות חלקים ונבנתה כפאזל. תביאו לי גולגולת כזאת ואני בונה את החלקים בכל צורה אפשרית, החל מקוף וכלה בארנבת, קנף וקרפדה. הכל שטויות במיץ. ולא אני זה שאומר את זה, אלא אנשים רבים שעסקו בנושא אומרים את זה בפה מלא, ומי שלא מאמין יסתכל במאמרו של ידידי הרב עירן כאן- http://thedos.co.il/Article.aspx?Article=161.

בהמשך הדברים טוען הרב אמנון יצחק, שבתוך האנשים שיושבים מולו באולם ההרצאות יש כל מיני צורות של גולגלות. הצוחק טוען לעומתו שההבדלים הם זניחים. האומנם? אני ממש לא חושב כך. יש כל מיני קבוצות אוכלוסיה שהגולגלות שלהם שונות מהותית מאלו של שאר הקבוצות. לאתיופים למשל, יש צורה שונה מאד של הגולגולת באיזור הגבות. אז מה? הם קופים? הדברים של הרבה אמנון יצחק נאמרו אולי בצורה קצת שטחית, אבל הרעיון הוא נכון במאה אחוז.

בהמשך מציג הלועג קטע מהרצאה של אחד האייתולות של אוניברסיטת תל אביב. בהרצאתו חוזר הפרופיסור השקרן על השקרים הרגילים והנפוצים, שנמצאים בכל ספר לימוד לכיתה ב'. הוא לא מחדש שום דבר, וכמובן שהוא משתדל מאד לדבר בצורה כללית מבלי להיכנס לפרטים ומספרים כדי שלא להסתבך עם שאלות לא רצויות.

בקיצור, עסקים כרגיל. אותם שקרים, אותם בדיחות.

לפחות שיהיה מצחיק.

לפחות.

למאמר זה לא ניתן להגיב