הסברה חרדית כיצד

מאת: הדוס | 12/3/2010 עניינים שונים

 העולם כולו שרוי בחושך. חושך של דעות כוזבות, אידיאולוגיות לא נכונות, כפירה ומינות. את החושך הזה לא מגרשים עם מקלות, את החושך הזה מגרשים עם נר קטן, נר של אמונה, נר של שיעורי תורה, נר של דעת ויראת השם.

 

בתקופה האחרונה נשמעים הרבה קולות בציבור החרדי על הצורך הדחוף במה שנקרה "הסברה חרדית". הקולות הללו נשמעים על פי רוב מלמטה, מהרחוב החרדי, ולא מהמימסד החרדי של הרבנים והעסקנים בעלי הנסיון. אני כשלעצמי שייך יותר לאגף הראשון, אין לי תפקיד כל שהוא, אינני שליח של אף אחד מלבד של עצמי בלבד. ובכל זאת, אחרי נסיון של שנה בתחום הכתיבה באינטרנט, אני הולך ומגיע למסקנה שדווקא השתיקה הרועמת של העסקונה המנוסה, הרבה יותר יעילה מאשר הנסיונות הנואשים ליצור הסברה חרדית.

יש לי כמה סיבות טובות לחשוב כך.

דבר ראשון, אני לא מאמין ביעילות ההסברה הזאת. אין לי ספק שגם אם נקים מערכת משומנת של מסבירנים ואנשי תקשורת, גם אם נתגייס לצה"ל ונתחבר חלילה לתרבות הישראלית הכללית, הרחוקה מאד מהתרבות היהודית השורשית, עדיין ימשיכו כלי התקשורת השונים לתקוף אותנו על כל צעד ושעל, להעליל עלינו עלילות דם שפילות ונבזיות ולהצר את צעדנו. אין לדעתי שום צעד שיכול לגרום  למשנאינו להפסיק לבזותינו.

מי שמפקפק בטענה הזאת, עליו להביט על היחס של מוסדות המדינה אל אחינו הדתיים לאומיים. הציבור הדתי לאומי הוא הציבור האחרון שאפשר להאשים אותו בהשתמטות, בבדלנות, בכפיה דתית. הציבור הדתי לאומי הוא ציבור שתורם את נשמתו למען המדינה, מקיז את דם צעיריו ביחידות הקרביות ביותר, שולח את בניו להתיישב במקומות שוממים, אך ורק למען קידום הציונות ואחיזתינו בארץ ישראל. אפשר לחלוק על הצעד הזה, אפשר לטעון שזה צעד מסוכן ולא אחראי, אבל איש אינו יכול לטעון שהוא לא נעשה מתוך אידיאל ציוני והקרבה עצמית.

ומה מקבל אותו ציבור בתמורה להתרפסות? כבוד? הערכה? שום דבר, רק בזיונות ואכזריות נוראה. אלפי משפחות שהלכו להתיישב בשליחותה של מדינת ישראל בגוש קטיף, גורשו מבתיהם בבזיון, ועד היום רבים מהם מתגלגלים ככלי ריק בתוך קרווילות עלובות. אינני מדבר בדווקא על עצם הפינוי, שאולי נבע מתפיסה בטחונית שגויה או נכונה, אני מדבר בעיקר על היחס האכזרי שמקבלים המפונים עד עצם היום הזה. אטימות, רשעות, ואכזריות אין קץ. קשה למצוא לרשעות כזאת דוגמאות ממהלך ההיסטוריה. אולי סטאלין.

מה המסקנה שלנו מפרשת ההתנתקות?

המסקנה היא שהשנאה של הממסד הישראלי לשומרי תורה ומצוות איננו נובע משום דבר. לא מסיבות כלכליות, לא בגלל גיוס לצה"ל, ולא בגלל חוק החמץ. שונאים אותנו - כי אנחנו יהודים אמיתיים. כי אנחנו מראים לכל העולם שהתורה היא נצחית ושום דבר לא יעזור. כי אנחנו מזכירים לכל העולם בכל רגע את האמת היחידה, שיש בורא לעולם, שיש עולם הבא, גן עדן וגיהנום, משיח ותחיית המתים, שכר ועונש. זה מה שמפריע לשמאל החילוני, השולט במדינת ישראל ובכלי התקשורת. ולכן, כל עוד לא נצטרף אליהם, עד שלא נתפלש ביחד איתם בבוץ של החברה החילונית, הם לא ירפו מאיתנו.

רק לדוגמא, עד כמה השנאה של השמאל לציבור הירא היא שנאה עיוורת, נקח לדוגמה את החוק שייזמו חברי הכנסת החרדים, לפיו כל זוג צעיר שיקנה דירה בפריפריה יקבל מהמדינה מענקים, כדי להתמודד עם מצוקת הדיור הקשה. ההצעה הזו איננה קשורה לא לחרדים ולא לחילונים, אלא לכל מי שיואיל בטובו ללכת לגור בפריפריה המשוועת לזוגות צעירים, ולהתנתק ממנעמי החיים של מדינת תל אביב. כבר הרבה זמן שלא עלתה על בימת הכנסת הצעה כל כך לאומית וציונית, שמקדמת את ההתישבות בפריפריה. איך הגיבה התקשורת על ההצעה? באתר גלובס פורסמה כתבה תחת הכותרת "מחזירים את הקצבאות דרך המענקים", תוך התעלמות מוחלטת מהעובדה שהחוק המדובר איננו קשור כלל לזוגות חרדים יותר מאשר לחילונים. איזו מערכת הסברה יכולה להתמודד עם כאלו שקרים? ואם יענו על השקר הזה, מיד יצוץ השקר הבא, אין לזה סוף.

הסיבה השניה שאינני חושב שיש צורך בהסברה חרדית, מפני שלדעתי התמונה הקשה של הציבור המוסת פשוט איננה משקפת את המציאות. אני נפגש באופן קבוע עם אנשים מכל גווני הקשת הישראלית, בתוך עמי אני יושב, ואינני גר באיזור חרדי. אני מכיר היטב את המציאות הישראלית האמיתית, ואני יודע בוודאות שרוב הציבור בישראל איננו שונא חרדים, הוא מכבד לומדי תורה, ויש לו הערכה למסורת ישראל. גם התגובות בטוקבקים שלכאורה אמורות לשקף את המציאות, אינם כאלה. בסך הכל יש כמה מאות או אלפים בודדים של שונאי תורה, שכותבים תגובות אנטישמיות על מאמר שמזכיר איכשהו משהו שקשור לחרדים או לדת, וזה מה שיוצר את האוירה העכורה.

הסיבה השלישית, הינני סבור שאנחנו כיהודים חרדים לדבר השם, עלינו להשקיע בראש ובראשונה בהסברת היהדות, בקירוב עם התורה אל התורה. אנחנו צריכים להראות את המאור שבתורה, ולא את המאור שבציבור כזה או אחר. עלינו להלחם למען כבוד שמים, ולא למען כבוד עצמנו. מי ששונא אותנו, שימשיך לשנוא ככל שליבו חפץ. התפקיד שלנו זה להאיר את העולם באור התורה, ולא לשכנע מישהו שאנחנו צדיקים. יאמרו שאנחנו גנבים? בסדר, אז אנחנו גנבים. אנחנו מצומצמים? בסדר גמור, אנחנו מצומצמים. אבל מה עם התורה? מה עם האמונה? למה אתה לא מתעניין במה שסבא שלך מסר על זה את נפשו? זה התפקיד שלנו, זה מה שמוטל עלינו. לנסות לחבר את היהודי אל המסורת שלו, לא אלינו.

החפץ חיים אמר, שעם מקלות אי אפשר לגרש את החושך. וגם לא עם סכינים, לא עם חרבות, ואפילו לא עם תותחים. את החושך מגרשים אך ורק עם אור. העולם כולו שרוי בחושך. חושך של דעות כוזבות, אידיאולוגיות לא נכונות, כפירה ומינות. את החושך הזה לא מגרשים עם מקלות, את החושך הזה מגרשים עם נר קטן, נר של אמונה, נר של שיעורי תורה, נר של דעת ויראת השם, ולא על ידי ויכוחים אינסופיים אם החרדים כן עובדים או לא עובדים, כן תורמים או לא תורמים.

אינני אומר שלא לענות. גם אני עונה לפעמים על נושאים שונים בקונפליקט הדתי - חילוני. אבל לא זה העיקר.

תגובות

למעט חילול ה עד כמה שאפשר

יהושע | 12/8/2010 11:12:15 PM

טעות חמור! נכון שאנחנו לא צריכים להצטדק על כל עלילה שמעלילים עלינו שאין לדבר סוף אבל יש להבדיל בין עלילות ממש לבין מה שבלי הסברה מעמיקה ומקיפה באמת נראה לא בסדר
שהרי המציאות הוא שרוב המכריע של החרדים כמעט לא משלם מס הכנסה ומעט ארנונה וביטוח לאומי ומוציא אולי חצי מהחילונים יוצא שגם מע"ם הוא משלם פחות ולא משרת בצבא
ומצד שני מביא הרבה ילדים
ומקבל הרבה קצבאות וכו איר שזה נראה על פניו זה חילול ה נורא ואיום ואין דבר יותר חמור מזה אז או שחייבים להפסיק עם הדרך הזאת או לעשות הסברה חזקה ואשריך שנפל בחלקך המצוה הגדולה הזאת המשך והצלך ואנה אל תרפה כי במקום שאין איש השתדל להיות איש

תגובת הדוס: רק תיקון קטן -
ה"קצבאות" שאתה מדבר עליהם, לפי נתוני ביטו"ל ההפרש הוא 300 ש"ח למשפחה. זה הכל.

האנלוגיה לדתיים שגויה

אפי | 12/8/2010 11:38:11 PM

זשנאה לחרדים היא הרבה יותר רחבה וקיצונית מאשר לדתיים
אין כמעט יום שהחרדים לא מקבלים כמה כותרות שליליות
ולעולם לא כמה מפלגה עם חמשה עשר מנדטים על רקע שנאת דתיים

תגובת הדוס: נכון,
אבל הנזקים שהצליחו לגרום לדת"ל הם הרבה יותר גדולים. מה הם יכולים לעשות לנו? כלום, חוץ מתקציבים. בלאו הכי היום הציבור החרדי הפסיק לחיות על הקצבאות.

בגדול מסכים עם הגישה

יוני | 12/28/2010 9:29:48 PM

אבל גם לבוא עם האור זה לא כ"כ קל. אולי אתה גר באזור חילוני אבל מן הסתם לא בערי מדינת ת"א, אלא בקרב ציבור חילוני מזרחי- מסורתי, כי בת"א מסתכלים על חרדי בדיוק כמו פליט סודני (עם יתרון זכויות אדם לסודני).

כשאתה מגיע באתר עם טענות כנגד המדע אל אנשי מדינת ת"א, מבחינתם זה כמו שאפריקני מאמין אדוק בדת הזולו עם מסרגה באף ילמד אותם איך לחיות. מה שלא תגיד יתקבל בלגלוג, לא חשוב כמה טעם יש בזה.
וכן לענין לימוד התורה- דת הזולו החשוכה בעיניהם.
זה לא אומר כמובן שלא לנסות, אבל לדעת מה השני חושב עוזר גם.

שנאה נוטפת מנקיפות מצפון

רות | 3/25/2011 2:42:03 PM

החילונים מפחדים לגעת באמת, ובצדק כלשהוא. זה מחייב לעשות שינוי. הקל ביותר הוא להכפיש ובכך להימלט מהצורך לעמוד פנים מול פנים עם השאלות והתשובות..

מה עומד מאחורי השנאה העיוורת

מתי | 4/11/2011 5:33:40 PM

שלום לדוס,

על אף פוסט זה נכתב לפני זמן, אני חושב שצריך לזהות את נקודת השנאה של היהודים החילונים לדת ולחרדים.

עד כמה שניסיתי לגשש אחור ואחור בציר הזמן לראות מתי התחילה השנאה וכיצד היא התפשטה הגעתי למסקנה כי היהדות באירופה ורוסיה - אחרי 2000 שנות גלות - היתה מאובקת והריח שהדיפה לא היה כל כך נעים. מרוב גזרות וגלויות היהודים לא יכלו לעבוד בצורה נורמלית, הרדיפות גרמו לקיבוע חזק של החיצוניות ביהדות ופחות לפנים, כמו כן ומחמת זאת - השתרשו הרבה מנהגי הבל אל תוך הווי החיים הדתי.

לאינטלגנטים שבחבורה שהציצו החוצה לעולם הגויי - נמאס מצורת חיים זו משום שהם חשו נחיתות והשפלה ביהדותם. הם רצו שהעולם הרחב יהיה פתוח בפניהם והיהדות היתה להם למחסום.

מכאן השנאה ומכאן הרצון להמית את דרך החיים היהודיים.

הנחיתות מפני הגוי.

הסברה חרדית לא תצליח אם היא תכוון לשפר את תדמית החרדים - משום שעדיין הגוי יחשב לנאור ומתורבת שיש לחוש רופפסים לידו.

ההסברה החרדית צריכה לבוא בכיוון של הורדת ערך הגוי, להראות כיצד אותם שיכורי בית המרזח לבשו פתאום עניבה והפכו לדמות חיקוי.

ובמקביל להראות את יופי היהדות, כלומר הנחיתות מפני הגוי באה מתוך תחושה מוטעית שאין יושר ומוסר נאה יותר ביהדות, ואת זה צריך ללמד.

אני בעד הסברה

מישהו | 10/7/2011 8:39:10 AM

אם נסכם, כתבתם שלושה סיבות מדוע אין צורך בהסברה.
א - לא תעזור הסברה, מפני שהשינאה באמת נובעת מכך שעצם ההמצאות של אנשים שומרי תורה מפריעה להם כי מעוררת המצפון.
ב- רוב הציבור באמת לא שונא חרדים.
ג - יותר חשוב להתמקד להראות להם את אור התורה.

אני חושב לענ"ד שדווקא מחמת הסיבה השניה והשלישית, חייבים הסברה. ברוך ה' עדיין יש רוב שלא שונאים חרדים, כמו שכתבתם, אבל הם (ועכ"פ בניהם) בהחלט יכולים להיות מושפעים מההסתה של ה"תשקורת", ודבר זה יקשה עליהם לשמוע שיעורי תורה וכדומה.

ילד שרואה כל הזמן בטלוויזיה שהחרדים הם מין יצור פרמיטיבי שרק יודע לשרוף פחים על סיבות לא מובנות, ומעולם לא שמע שיש רוב חרדים שלא שורפים פחים וגם אלו הנערים המועטים ששורפים פחים היתה להם סיבה לכך, למה שיעצור רגע לשמוע שיעור תורה בהידברות או למה שיתעניין לקרוא מאמר באתר תורני? וגם אם יקרה שישמע או יקרא, מתוך סקרנות או שעמום, הרי שיש לו הר של דיעות קודמות על הדובר, וא"כ יהיה יותר קשה עליו לקבל את הדברים, גם אם התוכן נשמע לו נכון.

הוספה למה שכתבתי "אני בעד הסברה"

מישהו | 10/8/2011 9:04:16 PM

הדוס כתב שלא נשמע מהרבנים שיש צורך בהסברה. מה שכתבתי בעד ההסברה, הוא כיון שאני מניח ש"לא שמענו" אינו ראיה שדעתם שאין צורך בהסברה.
והרבנים מחזירי בתשובה (שהם למעשה העוסקים בתחום העברת מסר לאלו שלא זכו לשמור תורה ומצוות) כן עוסקים קצת בהסברה. תראו לדוגמא בהידברות כאן (לגבי גיוס בני הישיבות):
http://www.hidabroot.org/MediaDetail.asp?MediaID=10170

הנה הסברה.

צדיק חיים | 12/6/2011 6:22:03 PM

נכנסתי לyoutube וצפיתי שם ברב אדם סיני מסביר מאמר של בעל הסולם שנקרא מצווה אחת.
אני התוודעתי לרב הזה ומאז אני לא מצליח להפסיק לשמוע אותו. המאמר חולק לשלושה חלקים. פשוט תענוג צרוף של רוחניות אמיתית. האזנה מועילה.
http://www.youtube.com/watch?v=WhrrzcG7qwo&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=1hPsnOdq8MY&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=3j-ySy0sxLg&feature=related
אשמח לשמוע תגובות ולפתח דיון רחב בנושא.

תגובת הדוס: אין לי גישה ליוטיוב, ובמאמר הזה לא תראה תגובות כי זה מאמר ישן מתחתית הערימה. אם אתה רוצה שיתפתח דיון תשים את זה בפורום.