ישראל והעמים

מאת: הדוס | 1/12/2010 השקפה תורנית

אחת החידות המופלאות שגירו את סקרנותם של חכמי האומות בכול הדורות עד היום הזה, היא חידת כושר הישרדותו הבלתי נתפסת של העם היהודי. בכל ההיסטוריה האנושית לא הייתה אומה אחת שעברה מחצית מכמות הסבל והתלאות שעברו על העם היהודי. ניקח למשל את עצם תופעת האנטישמיות. השם אנטישמיות הוא שם מטעה ולא נכון. פירוש המילה אנטישמיות הוא שינאת הגזע השמי, צאצאיו של שם בן נח. שנאה זו אמורה לכלול בתוכה את כל עמי המזרח התיכון ואזור המפרץ, ובראשם האומה הערבית. בפועל, המילה אנטישמיות משמשת אך ורק לשנאת יהודים. ואדרבה, כל האנטישמיים בעולם מתרפסים בפני העולם הערבי ברגשי נחיתות עזים.האנטישמיות היא שנאת יהודים בלבד. האנטישמיות מלווה את העם היהודי מהיום הראשון שבו פרץ לאויר העולם. האם לתופעה משונה זו ישנם הסברים טבעיים ראציונאליים? בעולם העתיק שנאו את היהודים כי הם לא עבדו עבודה זרה. הנוצרים שנאו אותם כי הם הרגו את ישו. המוסלמים, משום שלא קבלו את הדת המוסלמית.לפני ההשכלה והריפורמה שנאו אותנו כי היינו מתבדלים. הצרפתים והגרמנים שנאו את יהודי מערב אירופה המתבוללים דווקה משום שניסו להתערות בחברה הכללית. הקומוניסטים החליטו שאנחנו קפיטליסטים, והגרמנים טענו בלהט שאנחנו קומוניסטים.ואילו היום שונאים אותנו כי אנחנו מעיזים ברוב חוצפתנו לחסל כמה מחבלים שטובעים עד צווארם בנהרות של דם יהודי.

לתופעת האנטישמיות אין אח ורע בתולדות העמים. אין כזה דבר אנטי-סיניות, אנטי-יפניות, אנטי-אנגליות וכדומה.אין עוד אומה בעולם שנאלצה להתמודד עם שנאה עמוקה שמלווה אותה אלפי שנים, ונסיונות בלתי פוסקים להשמדתה, ועוד בלי שום סיבה הגיונית.

דפי ההיסטוריה היהודית מוכתמים בעיקר בצבע אחד, צבע אדום. אדום כהה, סמיך. דמם של עשרות מיליוני יהודים שנשפך כמים על אדמות המזרח התיכון, ספרד, ולפני כולם, אירופה. אירופה הנאורה. אירופה היפה. זו שמתחלחלת עמוקות למראה גופתו המרוטשת של סאלח שחאדה, רב המרצחים. העם היהודי עבר אין ספור גירושים, שמדות, טביחות, מסעי צלב, עלילות דם, התעללויות, וגזירות קשות ואכזריות. ולמרות הכול אנחנו כאן חיים וקיימים, נושמים ובועטים.

 כיצד עברנו (ועדין עוברים) את אותם תקופות אפילות, בלי נשק, בלי מדינה, בלי צבא וטנקים?

האם הצבא והמדינה הטיבו את מצבינו? לא ולא!! הסכנה הקיומית בזמנינו היא הרבה יותר גדולה מאשר לכל אורך ההיסטוריה היהודית. המדינה ה"חזקה" שלנו כמעט נמחקה מהמפה שלוש פעמים. משה דיין הגיבור הלאומי כבר דיבר בקול בוכים בועידת העורכים על חורבן בית שלישי, בעיצומה של מלחמת יום הכיפורים. וגם כיום, לאחר שישים שנות עצמאות, צץ לו היטלר חדש שקורא להשמדת מדינת ישראל, ונהנה מאדישות בין לאומית.

 מהו אם כן סוד קיומנו??

כשיעקב אבינו נכנס לקבל את הברכות מיצחק אבינו תחת התחפושת של עשיו, אמר לו יצחק "הקול קול יעקוב והידים ידי עשיו". חז"ל הקדושים למדו שבפסוק זה נרמז כאן כל סוד ניצחיותו המפליאה של העם היהודי וכושר הישרדותו הבלתי נתפס. כשהקול קול יעקב, אמרו חכמינו ז"ל, אין הידים ידי עשיו שולטות בהם. כוחו של עם ישראל אינו כוח פיזי. הוא אינו עשוי מלוחות פלדה וחמרי נפץ. הידים, הם ידי עשיו. לא שלנו. הכוח שלנו הוא כח הרוח. כח האמת הבלתי מנוצחת. אפשר לטבוח בנו, אפשר להרוג אותנו, אבל אי אפשר לכבות את הגחלת. תמיד ישארו כמה ניצוצות שידליקו אחר כך להבה עצומה.

דווקא בתקופה שבא עם ישראל ניסה לחקות את דרכי הגוים ולאחוז בנשקו של עשיו תחת הנשק היהודי האמיתי, דווקא תקופה זו הייתה התקופה הנוראית ביותר בהיסטוריה היהודית. דווקא אז עמד העם היהודי כפסע לפני ההשמדה המוחלטת. הצבא הגרמני עמד בשערי הארץ, וכל דיבורי הרהב על כך שניקח גורלינו בידינו עמדו להימחץ מתחת לשרשראות הטנקים הגרמניים ללא רחם.

אין ספק שעלינו להחזיק צבא חזק ולעשות את כל ההשתדלות על פי דרכי הטבע. אבל הדבר החשוב ביותר הוא שנחזק בקרבינו את התרבות היהודית. שנשאל את עצמנו את שאלת הנצח, במה אנחנו יהודים. כח התורה והמורשת היהודית הוא זה שהחזיק אותנו אלפי שנים, והוא זה שיתן לנו את הכח להתמודד הלאה בזירה הקשה של המזרח התיכון, ששורצת אחמדיניזאדים ונאסראללים ושאר מרעין בישין. מי שאינו מחובר למסורת והמורשת היהודית האמיתית לא יצליח להתמודד לאורך זמן מול האויב הערבי. סופו לרדת מן הארץ ולהתבולל בגוים. עם בלי עבר הוא עם בלי עתיד. עם עם עבר, הוא עם עם עתיד גדול. מי שאינו מחובר לשורשים שלו אין לו מה לחפש במקום הכי מסוכן בעולם, מוקף במאות מליוני ערבים שרוצים להשמידנו. מי שמחובר יודע, שכאן, ורק כאן, הולך לזרוח האור הגדול שנזכה כולנו במהרה לאורו.

"קומי עורי כי בא אורך וכבוד ה' עליך זרח

כי הנה החושך יחסה ארץ וערפל לאומים

ועליך יזרח כבוד ה' וכבודו עליך יראה

והלכו גוים לאורך ומלכים לנגה זרחיך"

תגובות

מאמר חמוד

תוהה | 1/12/2010 4:37:02 PM

אבל........

המאמר המנומק שלך יכול היה להכתב בידי הקהילות הנוצריות הראשונות, שגם הם חוו כמה מאות של רדיפות, אחזו בדתם באמונה אדוקה עד שבא הקיסר קונסטנטין והפך את רומא לנוצרית ומכאן ההיסטוריה מוכרת...

היהדות מוכרת מאוד בעולם, בגלל הנצרות, ושוב אשם בזה הקיסר דלעיל, ובלעדיו העולם היה פאגני אלילי וברובו הגדול לא היה מכיר את היהודים בכלל כמו במזרח הרחוק.

היהדות שלא כמו דתות אחרות אינה רוצה מצטרפים לשורתיה ! הפרשנים היהודים נותנים כמה סיבות לכך, ולכאורה גם הסתירה בין קבלת גרים בפועל, לבין הנסין לדחותם..

מחקרים רבים מסבירים מדוע היהדות איננה מצרפת חדשים לשורתיה.

לאור האמור לעילן שהיהדות לא מצרפת חדשים לשורתיה, נגזר עליה להיות ייחודית על כל המשמעויות .
הגלות באירופה, דיללה את העם אם מעשרות פרעות וטבחים עד למלחמת העולם ה 2, או מהשתמדות וחילוניזציה וכו' . אין כל יסוד בלתי רציונלי בהשרדות הגזע הזה, כמו שאין יסוד בלתי רציונלי בהשרדות הנצרות בראשיתה, אנשים מוכנים לשלם הרבה בשביל להעביר את המטען הדתי שלהם לבניהם...

לגבי האנטישמיות בעידן החדש החילוני, הסיבה היתה בכלל היהודי העשיר החילוני המנצל ומבזבז משאבי מדינות.

כל אומה תחת אומה אחרת נדונה לרדיפות, אם זה הארמנים, הכורדים, הצ'צנים והסרבים, הצוענים, הכושים וכו' וכו' וכו'.

[מדוע אי אפשר לכתוב תגובה עם רווחים נורמליים ? אשמח אם זה יתוקן .. ותודה על האתר המאלף !]

יש הבדל

הדוס | 1/12/2010 7:54:05 PM

יש הבדל קטן בין מאתים שנה לשלושת אלפים שנה!!!
דרך אגב הסיפור של הקוראן הוא בדיוק זה של התנ"ך, כך שזה לא רק הנוצרים. איפה שהיו יהודים שם האמינו בק-ל אחד, ואיפה שלא לא. בדוק במפה.

היהודים "המתבדלים"

תוהה | 1/12/2010 8:32:42 PM

לא עמדת על הנקודה העיקרית שהבאתי
שהיהודים היו "מתבדלים" תמיד..

כך שברור שהם אומרים להשאר "עם לבדד" כי הרי הם לא מסיונרים...

לגבי "3000 שנה"... אז בא נגיד שזה מאז מלחמת בר כוכבא אז גלה העם לחלוטין מארצו, ומה שהחזיק אותו כ 1500- 1700 שנה זה הדת... וכומבן כעם נודד ועם "עיוני" הם היו מוכרים כחכמים. אחר כך באה החילונית והלאומיוות היהודית..............

כמו שהסברתי אפשר להסביר את הכל בצורה רציונאלית ללא צורך בעל טבעי ..

תגובת הדוס: מלחמת בר כוכבא הייתה לפני 1900 שנה. השלטון הרומאי התחיל הרבה קודם. ולפני כן היו היוונים, הפרסים, אשור, ומי לא. כל הדתות הקדומות קרסו תחת גלגלי האימפריות כמו מגדל קלפים, בלי גלות, בלי מסעי צלב,בלי עלילות דם, בלי אושוויץ, בלי סיביר, ובלי אלפיים שנות רדיפה ונהרות של דם יהודי שנשפך על קידוש השם.

עם נרדף הוא עם נבחר ?

חושב | 1/12/2010 9:12:53 PM

מדוע ההשרדות שלנו משחקת תפקיד?
אולי זה מצביע על אופי של עם שלא מוכן למכור את עקרונותיו גם במחיר סבל (מה שמאפיין מאוד את המוסלמים)
אני לא חושב שאפשר להסיק מזה מסקנה לגבי אמיתות היהדות

לא הובנתי נכון

הדוס | 1/12/2010 9:20:40 PM

לא אמרתי שאין הסבר טבעי להישרדות שלנו. זה נכון אבל לא זה מה שאמרתי. אני רק אמרתי שלאנטישמיות אין הסבר. אני לא חשבתי להעמיד את זה כראיה מרכזית. מאמר זה מיועד רק למי שמאמין בתורה, ולא למי שמחפש הוכחות. את ההוכחות כתבתי במאמרים אחרים.

לגבי הערה שלך על המאמר

תוהה | 1/13/2010 12:41:00 AM

המאמר עומד על 2 נקודות.
אנטישמיות
וסוד השרדות היהדות

כרגע אתה טוען שאתה מתכוון בעיקר לאנטישמיות..

כמובן שאני מקבל את דבריך, שהדבר יכול להתפרש כדבר ניסי אצל מאמין, או דבר טבעי אצל לא מאמין.. כל אחד מנקודת מבטו.

לגבי ההשרדות כבר כתבתי את דעתי. שההתבדלות היהודית גרמה לייחודות העם הזה, והנצרות לפרסומה הרב, כמו כן יוצרים ומדענים יהודים מעידן הרנסנס.

לגבי האנטישמיות ישנם מניעים קלאסיים . אחד הוא כמובן שוב ההתבדלות של היהודים..
אגב בציבור החרדי עצמו חצרות מתבלדות כמו [בלי להזכיר איזה] שנואות גם כן.

כמו כן כמובן הטענה הקלאסית של רצח ישו .

או בעידן המודרני היהודי הבנקאי המדען או הרופא שמרושש את המקומי הטיפש.

תגובת הדוס: את המילים אי אפשר להסביר באופן רציונלי כתבתי רק על האנטישמיות. אני כשלעצמי סבור שזה נכון עוד יותר על ההישרדות, אבל לא כל מה שחושבים כותבים. בשביל לומר את זה על ההישרדות צריך ללמוד היטב את ההיסטוריה היהודית באופן עצמאי ולא דרך ספרים משוכתבים. אם לא עסקת בנושא אתה אפילו לא מדמיין מה שהלך באירופה , ואיך היהודים היו הכי עשירים בכל מקום למרות כל מה שעשו להם וההגבלות הכלכליות הבלתי נתפסות שהטילו עליהם, שהיו אמורות למוטט כלכלית כל ציבור אחר.

המשך לעיל

תוהה | 1/13/2010 12:45:48 AM

בכדי למנוע טענה על כך שמדינת ישראל לא פתרה את בעיית האנטישמיות, בניגוד לתחזיות של הרצל ושאר הוגים ציוניים.

גם לכך יש הסבר רציונלי לחלוטין, העובדה שאנו במזרח התיכון הלא מתקדם יחסי, עם הלאומניות בשנות הראשונות, עד ההקצנה הדתית כהיום ששוב מנעה את העם הזה לחיות בשלווה לא באור הזרקורים.

לדעתי, אם התוכנית לבניית ישראל באוסטרליה [קמברלי משהו ? שאיינשטין תמך בה אם אינני טועה] היתה מתקבלת לא היתה היום אנטישמיות, או אנטי ציונות.

כמובן שאפשר לפרשן, "שבסיני ירדה שנאה לעולם"
או "הלכה עשיו שונא ליעקב"

תגובת הדוס: לכל פרט אפשר למצוא הסבר. אבל למה זה תמיד קורא לנו? תאר לך בנאדם שכל בוקר במשך עשרים שנה בדרך לעבודה בדיוק באותה נקודה עבר לידו כלב גדול שחור ובכל פעם זה היה כלב אחר. שכלב שחור גדול עובר לידך זה דבר טבעי לחלוטין. אבל הסיכוי שזה יקרה אלפי פעמים בלי שום קשר בין המקרים הוא בלתי אפשרי.
אגב, אולי תסביר לי למה כל העולם מתענין כל הזמן באיזה ארץ קטנטנה בגודל של גרגר שעועית?
ושוב אני מדגיש שבמאמר הספיציפי הזה אני לא בא להוכיח כלום אלא רק להגיד את השקפתי, השקפת התורה.

מסכים איתך

תוהה | 1/13/2010 1:16:31 PM

תלוי בהשקפה... ובמשפקיים, כל אחד רוצה את מה שהוא רוצה לראות.

תגובת הדוס: אבל יש דבר שנקרא אמת. והיא ממש לא יחסית כמו שיש כאלה שחושבים. ומי שמחפש את האמת מתוך כנות מגיע אליה.

62 השנים האחרונות

אברהם | 1/14/2010 8:07:32 PM

מאז שהוקמה המדינה, ובמיוחד 30 השנה האחרונות, שבהן "מנהיגים" את המדינה אישים, שבמקרה הטוב הם אגואיסטים, ובמקרה הרע סתם אידיוטים, הם ה ה ו כ ח ה ה מ ד ע י ת ה א ו ל ט י מ ט י ב י ת לקיומו של הק-ל, יותר מאלפיים השנים בקירוב שהעם היהודי היה בגולה. אין הסבר אחר לקיומה של המדינה בכלל, ולשיגשוגה היחסי בפרט.

תגובת הדוס: גוט גוט. נהנתי.

סליחה מבעל המאמר

max | 1/16/2010 9:10:00 PM

שלא קראתי רק את התגובות,
וכן, יש לכם בעיה רצינית בהבנת הענין,
אם הייתי בא לכדור הארץ מפלנטה אחרת, בכדי לגור כאן בכדור הארץ,
מה צריך להיות הרצונות שלי???
דבר הראשון היא "הישרדות" לי ולצאצאי לנצח נצחים,
אז כאן השאלה מי הייתי בוחר?? כלומר באיזה שבט הייתי נדבק? ?

וכאן ברורה התשובה, לא אכפת לי כמה אמת יש בשבט, אכפת לי את בתוצאה, שהם החכמים ביותר והאנושית ביותר, וכוח הישרדות ביותר, ושוב, אם לאיינשטיין היה מותר להתגאות עם המוצא שלו????
כך אני הבחר במוצא שלו בכדי לדבוק בא,

האם "עשו שונא ליעקב" היא לא נבואה המגשימה את עצמה?

מיכל | 1/19/2010 10:48:00 AM

ברור שכשהיהודים באים בגישה שכולם שונאים אותנו, זה גם מה שיקרה באמת בפועל.
היהודים תמיד היו מתבדלים, ואפשר לומר גם מתנשאים (בצדק או לא בצדק), ושונים. אז שנאו אותם.
אני עדיין לא מוצאת בזה שום הוכחה לשום דבר.
היהודים שרדו כי התורה הכניסה בהם את הרצון לשרוד ולא להתבולל. עמים אחרים התבוללו מרצון. ואנחנו לא מתבוללים מרצון. וזה גם מה שמעצבן בהם. אנחנו מוכנים לקבל את השונים מאיתנו כשהם מיישרים איתנו קו, אבל כשהם מאד מאד רוצים לשמור על התרבות הייחודית שלהם, אז יותר קשה לנו לקבל אותם.

תגובת הדוס: א. לא כתבתי מאמר זה בתור הוכחה, אלא בשביל מי שרוצה לשמוע את השקפת התורה. את ההוכחות אני כותב במאמרים אחרים.
ב. היהודים בגרמניה עשו את כל מה שהיו יכולים בכדי להתבולל. הם היו פטריוטים של גרמניה יותר מהגרמנים בעצמם.

אתנוצנטריות

שלמה | 1/21/2010 3:23:13 AM

קטן עליך העולם, הא? אתה באמת חושב שכל העולם מתעניין במה שקורה כאן? תרשה לי לתקן אותך, רוב העולם אפילו לא שמע על יהודים. מפתיע, אבל נכון. משום מה אתה מזהה את העולם המערבי עם העולם. יש מיליארד סינים, ואני בספק גדול אם רבים מהם יודעים דבר אחד על ישראל. באינדונזיה אני גם מסופק אם יודעים משהו על ישראל. פגשתי אנשים מצרפת שלא שמעו ולא ידעו כלום על יהדות או על המדינה (למרות שכן שמעו על קיומה).

גם קצת הפריעה לי הדמגוגיה שלך. למה אתה חייב לעמוד בציפיות, כלומר לקיים את כל הסטיגמות שמצפים ממך? להגיד שאחמנידיג'ד זה היטלר זה כל כך טפשי שאין בכלל מה לכתוב על זה.
ולמה אתה כל כך ימני, ובצורה כל כך ... מביכה? "מעיזים ברוב חוצפתנו לחסל כמה מחבלים שטובעים עד צווארם בנהרות של דם יהודי". באמת אתה חושב שאי אפשר לבקר את ישראל על זה שהיא הרגה 1400 איש לפני שנה? כל ביקורת כזאת היא אנטישמיות?

תגובת הדוס: א. אתה יכול להכחיש ש20% מזוכי פרס נובל הם יהודים, למרות שחלקם באנושות הוא 0.2%?
ב. רוב העולם או יותר נכון כולו, כן שמע על היהודים. אינדונזיה אגב הם מוסלמים אם אינני טועה, והם הולכים אחרי התנ"ך היהודי כמו רוב העולם.
ג. אחמדיניג'אד הוא בדיוק היטלר. הוא רוצה להשמיד להרוג ולאבד, ואומר זאת מפורש.
ד. אני ממש לא ימני. לדעתי מותר וחייבים לפנות ישובים, ואפילו את הכותל המערבי, אם וכאשר יהיה ברור שזה יתרום לביטחון המדינה. ארץ ישראל קדושה מאד, אבל דם יהודי חשוב כפלים. אבל כל זמן שהערבים לא מוכנים להגיע לשום פשרה צריכים לכסח להם את הצורה, כי זו השפה שהם מבינים. המתנחלים בנו את כל השקפת עולמם על עניין ההתישבות ביו"ש, ואני מאד חרד שהם לא יקרסו אם וכאשר יפנו אותם. כואב לי מאד שמפנים יהודי מביתו בארץ האבות, אבל אין מה לעשות. עד ביאת המשיח עלינו להתנהג לפי כללי המדיניות המקובלים בעולם ולא להתחיל לריב עם אובמה.

אתנוצנטריות - המשך

שלמה | 1/21/2010 12:06:44 PM

א. אני לא מכחיש, אבל בכלל לא התייחסתי לזה. זה באמת מספר מרשים.
ב. ועדיין, אני בטוח שאפילו אם הם שמעו על ישראל הם לא יודעים כלום ולא מתעניינים בכלל במה שקורה בה.
ג. אמירה כזאת מעידה רק שאתה לא יודע מי זה היטלר או מי זה אחמדיניג'ד. דרך אגב, אשמח אם תפנה אותי למקום שבו אחמדיניג'ד אמר שהוא רוצה להרוג ולאבד במפורש.
ד. טוב, אז אתה לא ימני, אבל יש לך הסתכלות נורא "ישראלית" על הסכסוך, כאילו "הערבים לא מוכנים להגיע לפשרה", אבל "אנחנו חותרים לשלום". קצת מחקר יראה ששני הצדדים לא מוכנים לפשרה. ד"א אני מתנגד לפינוי ישובים.
ה. עדיין מפריע לי שאתה מזהה אנטי ישראליות עם אנטישמיות. זה לא אותו דבר, לפחות לא תמיד.

תגובת הדוס: את הביטוי "למחוק את ישראל מהמפה" אתה מכיר?
גם היהודים בגרמניה לא חלמו.
על זה אנחנו אומרים בהגדה "שבכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו והקב"ה מצילנו מידם"
בקשר לערבים, הציעו להם את המקסימום שישראל יכולה לתת, והם סרבו.

אתנוצנטריות - המשך

שלמה | 1/22/2010 1:45:42 AM

מכיר את הביטוי. הוא לא אמר את זה. ציטוט מוויקי
The Imam said that this regime occupying Jerusalem (een rezhim-e eshghalgar-e qods) must [vanish from] the page of time (bayad az safheh-ye ruzgar mahv shavad).[
כלומר הוא דיבר על המשטר ולא על העם. זה תואם לחלוטין לרטוריקה שלו שתמיד מדברת לא על היהודים אלא על הציונים, ועל המשטר והממשלה, ולא על העם.

גם היהודים בגרמניה לא חלמו.

לא הבנתי, למה זה קשור?

על זה אנחנו אומרים בהגדה "שבכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו והקב"ה מצילנו מידם"

ואולי -- רק אולי -- זה קורה כי אתם אומרים את זה בהגדה ולא להפך?

בקשר לערבים, הציעו להם את המקסימום שישראל יכולה לתת, והם סרבו.

מי הציע? ברק? אני מציע לך לחקור את הנושא לעומק, לכל הצדדים שלו לפני שאתה אומר כאלה דברים.
http://www.gush-shalom.org/generous/index.html

(בהערת שוליים, אני מסכים שהפלסטינים גם הם גיבורים גדולים בהחמצת הזדמנויות, ולמרות ההצעה הגרועה של ברק, הם היו צריכים להסכים, כמו שבן גוריון הסכים).

בכל מקרה, ההתנהגות של ישראל כלפי הערבים, בכל התחומים, מעידה כאלף עדים שהיא רוצה דברים רבים, אבל שלום הוא לא אחד מהם.

תגובת הדוס: היהודים בגרמניה מאד השתדלו להיות חלק מהחברה הגרמנית, וכמעט כולם לא האמינו למילה אחת שכתובה בהגדה של פסח. וכמוהם יהודי צרפת, ואפילו יותר מהם. ובכלל, בכל אירופה היה תהליך עצום של חילון ותוך דור אחד היהדות החרדית עמדה להמחק מהמפה. אלף שנים האירופים ניסו ליצור את זה בכח, והנה זה קורה לבד. ובדיוק אז הם החליטו להשמיד אותנו. וזה לא רק הגרמנים. אין אומה מערבית אחת שלא הייתה שותפה למהך. בנות הברית השמידו והפציצו את גרמניה בצורה שלא תאמן. לא נשאר מתקן צבאי אחד שלא נהרס. גרמניה הייתה נראית כמו סדום ועמורה אחרי ההפיכה. המתקן הצבאי היחיד שעמד על תילו עד לסוף המלחמה זה מחנה אושוויץ האדיר שעומד על תילו עד עצם היום הזה, הוא וכל מסילות הרכבת שהובילו אליו. מבנה של הקומדיטוריום שבו נהרגו מחצית מיהודי אירופה, זה מבנה קטן שאפשר להשבית אותו בגיחה אחת במטוס. בשנה האחרונה חלפו מעליו אלפי מטוסים. הרב וויסמנדל הסתובב כל היום בוושינגטון להתחנן שיפציצו את זה. שום דבר לא עזר. ואני לא רוצה לכתוב מי היו אלו היהודים שנלחמו ברב ווייסמנדל רק משום שרצו להיפטר מיהודי פולין הגלותיים. ארץ אל תכסי דמם.