השתלטות חרדית, האומנם?

מאת: הדוס | 2/24/2010 השקפה תורנית

בזמן האחרון אנחנו זוכים לשמוע בכלי התקשורת את מקהלת היבבות השמאלנית על ההישתלטות החרדית בשכונות חילוניות, על החזרה בתשובה ועל החינוך החרדי שהולך ומתפשט. הקו המרכזי שעובר כחוט השני בכל אותם כתבות רוויות שנאה תהומית, היא הטענה כאילו החרדים גונבים לחילונים את המדינה שאותה הם בנו בעשר אצבעותיהם.

הטענה הזאת בנויה על התפיסה ההיסטורית כאילו תנועת הציונות החילונית היא זו שהקימה את מדינת ישראל, היא זו שעמלה קשות לייבש את הביצות, עד שלפתע הגיחו להם כמה חרדים שצצו להם משומקום, והם מנסים להשתלט על נכס לא להם.

במאמר הבא אנחנו נלמד קצת את ההיסטוריה האמיתית של הישוב יהודי בארץ ישראל, וננסה להבין עד כמה התפיסה הזאת היא שקרית ומזויפת.

הקהילה היהודית הקדומה ביותר שהתקיימה בארץ ישראל לפני שהתחילה תקופת העליות הייתה קהילת המוסתרעבים. המוסתרעבים היו קהילה יהודית ששהתה בארץ ישראל ברציפות מלאה מאז חורבן הבית. למעשה מאז שיבת ציון בימי עזרה הסופר ישנו רצף בלתי פוסק של ישוב יהודי בארץ ישראל. במידה מסוימת המוסתרעבים היוו את הבסיס הראשון להתישבות יהודית בארץ ישראל.

בתקופה שקדמה לגירוש ספרד היה מצבה של הקהילה היהודית בשפל המדרגה. הקהילה היהודית הייתה קטנה ודלה, והארץ הייתה שוממה וחריבה.

אם נרצה לשים את האצבע על נקודת המפנה בתולדות הישוב היהודי בארץ ישראל, אין ספק שתחית המפנה היה כתוצאה מגירוש ספרד. מיד לאחר הגירוש שסתם את הגולל על יהדות ספרד המפוארת החלה עליה בלתי פוסקת של גולים יהודים לארץ ישראל. עליית מגורשי ספרד נמשכה מספר דורות, ובעקבותיה החלה ארץ ישראל להפוך ממדבר שממה למקום מיושב עם תשתיות מינימליות של תחבורה וכלכלה, במושגים של הימים ההם. מרכז הישוב היהודי של גולי ספרד היה בעיר צפת, שם הם הקימו מרכז רוחני עצום, שממנו זרחה שמשם של מאורות עצומים בתולדות עם ישראל, כמו הבית יוסף, הרמ"ק, האריז"ל, האלשיך, ועוד רשימה ארוכה. מלבד זאת התיישבו היהודים ברשימה ארוכה של ערים וכפרים, ותוך כמה דורות החל הישוב היהודי בארץ ישראל לקבל צורה מינימלית של ישוב מסודר.

הגל השני בעליות שהובילו להקמתו של הישוב היהודי היו עליותיהם של תלמידי הבעש"ט והגר"א.

מבין שלושת העליות הללו ישנה נקודה מיוחדת שאפינה את עלית תלמידי הגר"א באופן מיוחד. בעוד שיתר העליות נעשו אך ורק במטרה ספיציפית של עליה לארץ הקודש, הרי שעליית תלמידי הגר"א הייתה רק שלב ראשון מתוך תוכנית ארוכת טווח. לתלמידי הגר"א שעלו לארץ היו שאיפות הרבה יותר גדולות וארוכות טווח מאשר עליה ספיציפית של כמה מאות אנשים לארץ ישראל. תלמידי בגר"א עלו לארץ כדי להקים תשתית יהודית שתוכל ליקלוט בהמשך את כל העם היהודי, כולל עשרת השבטים, ולהביא על ידי כך את הגאולה. תלמידי הגר"א המכונים "פרושים"  ניסו למצוא את עשרת השבטים האבודים ולשכנעם לעלות לארץ ישראל. הם אף שלחו לשם כך שליח מיוחד לאיזור ליד תימן. לתלמידי הגר"א הייתה תוכנית ברורה לבניית הישוב היהודי שלב אחר שלב, לבניית ישובים חקלאיים, ליטוע עצים ולבנות בתים בכל רחבי הארץ.

לאחר שתלמידי הגר"א עברו מהעיר צפת לירושלים הם החלו ליצור תוך כמה עשרות שנים את המהפכה העצומה בתולדות הישוב היהודי בארץ.  גולת הכותרת בפעילותם הייתה היציאה מהחומות. תלמידי הגר"א בראשות משפחת ריבלין המפורסמת החלו לבנות בירושלים שמחוץ לחומות שכונה אחר שכונה, מתוך מסירות נפש בלתי נתפסת. גם בקרב יהדות רוסיה ומזרח אירופה התעוררה באותה תקופה רוח חזקה של תמיכה בישוב היהודי ועליה לארץ ישראל.

החל מאותה תקופה התחיל הישוב היהודי בארץ להכנס לסיחרור של פריחה, בניה ושגשוש. בירושלים נבנו שכונות חדשות בזו אחר זו, כשבמקביל הקימו הפרושים ארגון צבאי במטרה להגן על השכונות החדשות מההתנכלויות הבלתי פוסקות של ערביי הסביבה.בפתח תקווה בנו יהודים חרדים עולי הונגריה את המושבה הראשונה, כחלק מתוכנית מקיפה להפוך את הישוב היהודי לישוב חקלאי. גם המושבה השניה, ראשון לציון נבנתה באותם ימים על ידי אנשים חרדים.

ורק אז, כאשר הישוב היהודי בארץ ישראל החל לשגשג ולפרוח, אחרי שיהודים חרדים הקיזו את דמם למען ישוב הארץ, רק בשלב הזה החלה להתארגן הציונות החילונית. רק בשלב הזה החלו יהודי מערב אירופה המתבוללים מסוגו של הרצל (זה שרצה לנצר את עם ישראל כולו אם זה היה אפשרי) לחשוב על הרעיון של השתלטות על הישוב היהודי בארץ ישראל.

ההשתלטות החילונית על מוסדות הישוב היהודי שנבנה על ידי חרדים, היה מעשה נפשע ובלתי נסלח. הציבור החרדי ניסה לעמוד על רגליו ולמחות על הפשע הנורא והגזילה המחרידה, ללא הועיל. בתקופת  ההישתלטות החילונית על מוסדות הישוב היה בארץ ישראל רוב חרדי מוצק ורק באמצעות סדרת תעלולים ותרגילים אפלים הצליחו אנשי ההסתדרות הציונית להשתלט על דברים שנבנו על ידי אנשים אחרים. החרדים באותם ימים זעקו מרה את אותם זעקות שזועקים היום אנשי השמאל על החרדים החצופים שגונבים להם את המדינה.

כמה מדהימה העובדה, שה"ביל"וים" הידועים לא מנו יותר מאשר קבוצה זעומה של 50 איש, שלא הצליחו לבנות שום דבר, ורובם חזרו לחו"ל בפחי נפש. אותה קבוצת צעירים כושלים זוכים לחשיפה ותיעוד הרבה יותר מאשר תלמידי הגר"א והבעש"ט שמנו 800 איש, שבנו את הישוב היהודי מהמסד ועד הטפחות. עד היום נקראים אנשי העליה הציונית הראשדונה בשם המחוצף "העליה הראשונה". הביטוי הזה הוא ביטוי מקומם ומרושע, שרק ממחיש לנו את אמינותם של ספרי ההיסטוריה. (מענין שאותם אנשים שמסלפים את ההיסטוריה מלפני מאתיים שנה מנסים לספר לנו על אירועים מלפני מיליארד שנה...)

הטענות כאילו החרדים גונבים לחילונים את המדינה נובעות מחוסר ידע היסטורי. אם האינדיאנים יצליחו לגרש את האמריקאים מחלקים בארה"ב, האם מישהו יאמר שהם גונבים לאמריקאים את המדינה?

ובכלל, עצם ההצגה של מדינת ישראל כמדינה חילונית הוא שקר מוחלט. במדינת ישראל מעולם לא היה הרוב חילוני. במדינת ישראל יש רוב ברור לציבור המסורתי. החרדים מנסים למשוך את הציבור הזה לצד אחד, בדיוק, אבל בדיוק באותה מידה שהחילונים מנסים למשוך אותם לצד השני. שני הפעולות לגיטימיות באותה מידה.

ויקוים בנו מקרא שכתוב, וזרקתי עליכם מים טהורים וטהרתם, מכל טומאותיכם ומכל גילוליכם אטהר אתכם.

תגובות

אין לך בושה ?

חנן ש. | 2/23/2010 10:01:37 PM

קיבלת את הארץ על מגש כסף, ואת עוד מתלונן ?

תסלח לי על הבוטות אבל אתה חוצפן.

כמה חרדים מתו במלחמת השיחרור ? כמה ישובים חרדים הוקמו בארץ בעשר השנים הראשונות? כמה חרדים ייבשו ביצות ? מעטים מאוד. אם היית יכול, היית מביא מספרים ושמות שייגבו את עמדתך, אבל האמת היא שאין שמות כאלו והחרדים שבהם מדובר ספורים.

מעבר לכך - צר לי אבל אתה מפגין בורות ביחס לדברים שאתה כותב עליהם. עם היה מדובר רק במדע, אז מילא - נגיד שמדע זה מסובך, אבל היסטוריה ? דרך ארץ ?

הביוליים לשם הרקורד לא קיבלו הכרה כבוני הארץ, אלא כמגשימי רעיון. האם המרגלים שעברו בארץ אחרי המסע בסיני כבשו את הארץ ? לא, ולא זה היה תפקידם.

דרך ארץ קדמה לדרך תורה, ידידי. ראשית כל, תן כבוד ליהודים הטובים שהקדישו את חייהם לבניין הארץ שבה אתה גר.

אחרי זה - נוכל להתווכח על החלק היחסי של החרדים בבניין הארץ.

תגובת הדוס: אני רוצה לשאול אותך שאלה.
אם מישהו מביא לי מתנה, ואני צועק לו שיעוף עם המתנה שלו, כי המתנה הזו עלולה להרוג אותי, והוא מכריח אותי לקבל את המתנה שלו שמסכנת את חיי. האם אני צריך להגיד לו תודה?

אנחנו לא ביקשנו מאף אחד להקים פה מדינה חילונית. אנחנו עשינו ככל יכולתנו שהמדינה הזאת לא תקום במתכונתה הנוכחית. הציונות החילונית אנסה אותנו לקבל את המתנה הזאת.
על מה בדיוק מגיע להם תודה?
יש לי המון הכרת הטוב לחייל מרוקאי מסורתי שנפל בבינג' בל כדי שלא ירו קטיושות על ישובי הצפון. הוא יהודי קדוש. אבל להנהגה החילונית? לבן גוריון? לא צריך אותם ולא את הטובות שלהם. אני מעדיף למות על ידי הערבים מאשר שייגזרו את הפיאות של התימנים וילמדו אותם אבולוציה ויחנכו אותם להיות הומואים.
האמריקאים בנו את אמריקא. האם לאינדיאנים צריכה להיות הכרת הטוב לאומה שגזלה את ארצם?

שאלה לכבוד הדוס הנכבד

איתן | 2/23/2010 11:51:35 PM

לכבוד הדוס

אני מכבד את הבקשה של החרדים לנצל את זמנם בלימדה על מנת לכבד את הקדוש ברוכו, אך יש לי רעיון מסויים שבמקום שכל הציבור החרדי יתעסק בתורה בלבד יש דרישה שלא ניתן לקיים אוכלוסיה כה גדולה שלא משתלבת באוכלוסיה הכללית ומכך נוצר מצב שמרעיון של למידת התורה ופיאור הקדוש ברוכו נוצר מצב הפוך בו יש קבוצה עצומה של המדינה שמהווה נטל וחור שחור ששואב כסף ומונע את השקעתו בתחומים שיתכן שהיו הופכים את המדינה לטובה יותר וכמובן בעלת תנאי מחיה טובים יותר ולבסוף אפילו בסוף תורמת להצלת חייהם של עשרות אנשים שלא מסוגלים לממן תרופות וכדומה בלי קשר לסבל שנגזר על החרדים בכך שהם חיים בצימצום ובדוחק עםשבעה ילדית לפרנס,
יש שבנקום שכל הציבור החרדי התעסק רק בתורה יש ליצור קבוצת איכות של כמה אלפים שיהוו את האליטה הרוחנית של החברה החרדית בארץ וסביר להניח שבעקבות כך של כל בחברה המאמינה בארץ הם יואתרו כאנשים מחוננים בגמרא ויהנו מתקציבים ומדאגה לכל מחסורם ושאר החברה החרדית לא תפסיק כמובן ללמוד תורה אלא תעבור למתכונת יותר דומה לציבור דתי לאומי אך ברור שתהיה בה יותר דגש על תורה ועל כיבוד השם יתברך ונזכה לראות צדיקים רבים שיעבדו את השם יתברך וגם יתפרנסו בכבוד

לכבוד הדוס היקר! איתן

תגובת הדוס: מה שאתה מציע זה בדיוק מה שקורה בשטח. שתי שליש מהציבור החרדי הם מצביעי ש"ס. הציבור הזה בגדול הוא ציבור שעובד קשה לפרנסתו. מהשליש הנותר יש חתי שהם חסידים, שגם הם עובדים.מה נותר? הציבור הליטאי שהוא רק שישית מהציבור החרדי, וגם בו יש חצי עובדים. כל מה שאתה קורה בתקשורת בעניין הזה הוא שקר.
אנחנו מהוים נטל על המדינה? אין בעיה. אני מוכן להפסיק לקבל תקציבים ולהפסיק לשלם מיסים.

הצעה מעשית לדוס

סטודנט בטכניון | 2/24/2010 9:26:32 AM

1) קראתי את תגובתך האחרונה, ויש לי שאלת תם:
אם באמת הציבור החרדי הוא לא פרזיט ומוכן לא לשלם מסים ולא לקבל טובות, למה חברי הכנסת שלכם לא מעלים את החוק הפשוט הבא:
יתבצע חישוב של הסכום הממוצע שמוצא בשנה מכספי המדינה על מוסדות דת ותרבות (וזה כולל ישיבות, מדרשות, תיאטראות, קרן לקולנוע וכו'). בהתאם לזה תבוצע הורדת מסים בשיעור הזה, והמדינה תפסיק לחלוטין לממן כל מוסד כזה. על חשבון הורדת המסים האזרחים יוכלו לממן מתרומות בצורה חופשית ועצמאית לחלוטין איזה מוסדות שהם רוצים (או לא לממן שום דבר ולנסוע עם הכסף להוואי, אם זה מה שהם רוצים). האם אתם מוכנים לחוק כזה?
2) אתה אומר שאתה "לא רוצה טובות", בהקשר של כסף. האם אתה גם מוכן לוותר על השמירה של הצבא שאתה לא משתתף בו?

תגובת הדוס: אתה מעמיד את החינוך החרדי מול סרטים וקולנוע. מה פתאום? החינוך החרדי שווה לחינוך החילוני. אם אין תקציב לחינוך החרדי אז אין תקציב לחינוך החילוני. לזה אני מסכים בלב שלם. אם אתה תבדוק את המספרים אתה תבין היטב היטב למה אני כל כך מתלהב מהרעיון.

דמגוגיה

אנונ | 2/24/2010 6:22:22 PM

בלי קשר לתוכן הדברים, סגנון כתיבה (דיבור) דמגוגי מאוד מפחית בקרב ציבור אינטליגנטי את הקרדיט של הכותב (דובר).
סגנון הכתיבה שלך הוא מאוד דמגוגי (במיוחד בכתבה זו). אני מציע לך להיות ערני ולא ליפול לכוון הזה ולהראות יותר איפוק.

תגובת הדוס: קיבלתי.

חשבתי ש "אנחנו היינו פה לפני כולם, והבסתדרנו עם הערבים באופן נפלא, בלי צבא ובלי בטיח. אם החילונים לא היו באים לפה לא היינו צריכים צבא"

| 2/24/2010 8:14:39 PM

זה מה שאתה טענת בתשובה לתגובתי במאמר "עוד שקרים באתר הידען".

אז איך זה מסתדר עם כך שלטענתך: "הקימו הפרושים ארגון צבאי במטרה להגן על השכונות החדשות מההתנכלויות הבלתי פוסקות של ערביי הסביבה"

ועם כך שלטענתך: "יהודים חרדים הקיזו את דמם למען ישוב הארץ"

תגובת הדוס: כבר הסברתי את העניין. כמות היהודים שנהרגו לפני הציונות על ידי הערבים היה אולי פרומיל מאלו שנהרגו אחרי ובעקבות הציונות החילונית. השיטה הייתה להתחנף כל הזמן לערבים ולהיות חברים שלהם. הבעיה הייתה שהערבים היו אנשים מסוכנים גם לחברים שלהם והארץ שרצה שודדים שפגעו בכל מה שזז. עיין בספרי המסעות של החיד"א ותחכים. האופי הישמעלי הוא כזה, שעד שלא התחלת איתו הוא חבר שלך, אבל ברגע שפגעת בכבוד שלו הוא לא יסלח לך לעולם. היהודים ידעו את זה ונזהרו מאד לכבד אותם.
ברגע שאנחנו פגענו בערבים, אין שום סיכוי להחזיר את הגלגל אחורה. אבוד.
נ.ב. "הקיזו את דמם" אין הכוונה על ידי הערבים, אלא על ידי מחלות ומחסור מחריד. עיין בספרים הרלוונטיים כמו "מוסד היסוד".

לסטודנט

רוני | 2/24/2010 8:18:34 PM

אם חברי הכנסת החרדים יטעו לחשוב שעמיתיהם החילוניים מספיק תמימים כדי לבלוע את הרעיון הזה הם היו מציעים זאת מזמן. הבעיה שהחילונים לא יסכימו לזה מפני שאז הם יפסידו הן את הכסף והן את האפשרות לנגח חרדים.
באשר לצבא-
ברור שבמצב הנוכחי יש צורך בצבא, אבל כנראה מי שאראי למצב הנוכחי הוא זה שצריל לשאת בתוצאות. לא? ליישוב הישן בירושלים הייתה מדיניות שונה, ולכן לא היה להם צורך בצבא. (רענן את ידיעותיך בדבר רצח הד"ר דה-האן ע"י אברהם תהומי ודוד תדהר)
זאת בנוסף לנימוק הלגיטימי הדמוקרטי של פטור הגיוס של בני הישיבות, אולי הדוס עוד יניף על כך את ידו.

לרוני

| 2/24/2010 8:32:43 PM

לדידך משפחה בעלת 7-9 ילדים עם מפרנסת יחידה (וגם זה לא תמיד) יכולה להסתדר בלי קצבאות ילדים, ובעצם אתם אלה שמפרנסים את החילוניים??
בעניין הצבא, אנא ראה תגובה מעליך.

מדהים כמה אתם מנותקים מהמציאות

תגובת הדוס: קצבאות? מאה שקל לילד? מזה אנחנו חיים?
הגזמת.

לדוס

| 2/24/2010 9:04:51 PM

קצבאת ילדים למשפחה עם 9 ילדים: 3089 ש"ח לחודש.
הבטחת הכנסה לאותה משפחה: 3,110 ש"ח לחודש.

סה"כ 6,199 ש"ח פטור ממס מתנה מהמדינה בלי להזיז את הישבן. הלוואי עלי!

תגובת הדוס: שקר וכזב. אני דן אותך לכף זכות שקראת את זה באתר חופש.
א. ביטוח לאומי ל9 נפשות זה 1600 ש"ח.
ב. אתה לא מבין מה זה הבטחת הכנסה. הבטחת הכנסה זה אומר שאם יש לך 9 נפשות המדינה דואגת שההכנסה שלך לא תהיה פחות מ-2500 ש"ח. אם אתה מקבל קיצבאות ילדים זה יורד מהסכום, ולכן משפחה עם 9 נפשות שאין להם שום הכנסה לא מקבלת יותר מ-1000 ש"ח מהמדינה, כי הרי יש להם קיצבאות ילדים. וגם את האלף ש"ח האלו אין כמעט חרדי שמקבל כי אם יש לך הכנסה אחרת אין לך הבטחת הכנסה. בכל מקרה אין מצב בעולם שקצבאות פלוס הבטחת הכנסה יעברו את ה2500 ביחד.
ג. הממוצע החרדי זה 7.5 ילדים ולא תשע.

למעשה הנתונים מאתר הביטוח הלאומי

| 2/24/2010 10:12:10 PM

לגבי הבטחת הכנסה + קצבאות ילדים (מהאתר של ביטוח לאומי):
"לא יובאו בחשבון ההכנסות האלה: קצבת ילדים,..."

תגובת הדוס: א. שאר הנתונים שכתבתי נכונים? יפה. אז דבר ראשון זה כבר לא 6000 שקל.
ב. בדקתי שוב. אמנם אתה צודק, אבל גיליתי משהו אחר. בן ישיבה איננו זכאי להבטחת הכנסה כלל!
מה שהוא כן מקבל זה השלמת הכנסה בגובה 1040 ש"ח. ומזה אתה חושב שהוא מפרנס תשעה ילדים. נס פך השמן.

גם אם השלמת הכנסה היא 1000 ש"ח

| 2/24/2010 11:38:51 PM

יחד עם קצבאות ילדים מדובר על 4000 ש"ח לחודש מתנה מהמדינה.

איך שלא מסתכלים על זה, אתם מקבלים יותר כסף מהמדינה מאשר המיסים ושעות העבודה שאתם מייצרים.

תגובת הדוס: אני חוזר על הנתונים. קיצבאות- 1600 ש"ח.
הבטחת הכנסה 1040 ש"ח.
איך הגעת ל4000 ש"ח?
וחוץ מזה.
א. ב90% מהמשפחות החרדיות אחד מבני הזוג עובד, כך שאין השלמת הכנסה, ויש מיסים.
ב. התקציבים לחרדים הם רבע מאשר לחילונים. תפתח את ספר התקציב ותראה.
ג. רוב התקציב של הישיבות והכוללים מגיע מיהודי ארה"ב. הכנסת כסף זר למדינה תורמת למדינה הרבה הרבה הרבה יותר מאשר מיסים. עוד מגיע לנו עודף.

קצבאות ילדים למשפחה שתארתי הן 3089 ש"ח לפי מחשבון ביטוח לאומי

| 2/25/2010 7:21:32 AM

א. ב - 90% מהמשפחות הלא חרדיות שני בני הזוג עובדים. חידה: מי מייצר יותר שעות עבודה ומשלם יותר מיסים למדינה?
ב. רוצה להשוות תקציבים? בוא נראה, כמה פחים חדשים קונה עיריית רעננה בשנה וכמה ירושלים? כמה בני ברק? כמה כוחות משטרה צריך כדי לחלץ גופה של צעירה שהתעלפה במאה שערים וההמון חטף אותה ממקום הארוע? לא נדבר על כך שאברך מקבל, גם לשיטתך, 1000 ש"ח לחודש מהמדינה - יותר ממה שהוא ישלם במיסים אי פעם. שלא לדבר על השוחד של 4 מיליארד ש"ח שהמדינה שילמה לאינטל כדי להשאר בארץ (בין השאר בגללכם).
ג. תרומות עוזרות בעיקר לחרדים - הכסף עובר הרבה מיד ליד בשחור לפני שמשהו מזה מגיע למדינה. מי שבאמת תורם למדינה, מבחינת הכנסת כסף זר, הם אלה שפתחו בית עסק או עובדים בבית עסק המיצא סחורות.

תגובת הדוס: א. הנתון שבתבת שיקרי לחלוטין.כל אחד יכול לבדוק באתר הביטוח לאומי. נקודה.
ב.בכלל לא ברור מי משלם יותר מיסים. חרדי מוציא על דיור הרבה יותר מחילוני. אותה דירה באיזור חרדי עולה פי שלוש. חצי ממחיר הדיור הולך למדינה במיסוי ישיר ועקיף.
ג. פחים חדשים זה על חשבון דיירי הבנין.
ד. אף המון לא חטף בחורה שהתעלפה. חטפו בחורה שמתה והמשטרה ברוב חוצפתה החליטה לנתח אותה.
ה. 99% מתקציב המשטרה העצום וכן שירות בתי הסוהר הולך לטיפול בפשיעה החילונית המשגשגת ולא לשום דבר אחר.
ו.אינטל זה סיפור מחןצף. כל האיזור תעשיה של הר חוצבים הוקם על ידי קולק בתוך איזור חרדי כדי למנוע מהחרדים לבנות שכונות נוספות. אז עכשיו עושים שם חילולי שבת? שילכו לאיזור אחר. למה דווקא באיזור חרדי? בכלל מקרה התקציבים שאתה מדבר עליהם שולמו הרבה לפני ההפגנות ובלי שום קשר אליהם.
ז. האברך הזה שאתה מדבר עליו קנה דירה עלובה במחיר מטורף שאף חילוני לא נאלץ לשלם, רק בגלל שמדינת ישראל איננה נוהגת לבנות דירות לחרדים. חצי מהמחיר הזה הולך למדינה במיסוי עקיף או ישיר. כל התקציבים שהוא מקבל לא מגרדים את הסכום הזה.
ח.כל כסף זר שמגיע למדינה הוא רווח נקי. זה לא משנה כמה ידים הוא עובר, מהר מאד הוא מגיע לכל המערכת הכלכלית של מדינת ישראל.

אין כמו תגובת יו"ר זק"א עצמו (אדם חרדי) לגבי חטיפת הגופה

| 2/25/2010 8:35:36 AM

"מדובר בקבוצה קטנה מאוד, שרוממות כבוד המת בפיהם, אבל ביזוי נוראי של כבודו בידיהם", הוא אומר. "הם לא יכולים לדבר על כבוד המת, להסתובב עם גופה ולזרוק אותה למחסן נטוש. אין כאן קשר לכבוד".

לגבי שאר הדברים, אתה ממציא נתונים ומנסה להתיש כך את הויכוח. יתכבדו נא קוראי האתר ויכנסו לאתר לביטוח לאומי ויחשבו את הקצבאות שמקבלים חרדים.
מן הסתם אינך מדייק במספר 99%, אלא בודה אותו מליבך לפי הרגשתך האישית. כך גם נראים שאר המאמרים שלך.

תגובת הדוס: בבקשה. http://www.btl.gov.il/benefits/children/pages/%d7%a9%d7%99%d7%a2%d7%95%d7%a8%d7%99%20%d7%94%d7%a7%d7%a6%d7%91%d7%94.aspx

רוני

למי שלא נותן לעובדות לבלבל אותו | 2/25/2010 9:43:52 AM

סתם, למען הסקרנות, בדקתי באתר של ביטוח לאומי, וזהו הממוצע: (נכון ל2007, זה מה שהיה שם)
תל אביב- דמי אבטלה: 3,356.2 מודיעין עילית- 2,148.6
הלאה, הבטחת הכנסה: תל אביב- 1,576.1 ומודיעין עילית- 1.563.0
אבל החרדים סחטנים וטפילים, כינים ועלוקות. חיים על חשבון וכו' וכו'
אגב, לא לחינם בחרתי את מודיעין עילית, עיר בת 38,000 תושבים ש100% מתושביה הינם חרדים, רובם משתייכים לזרם הליטאי ובוגרי הישיבות הליטאיות, ששם ובעיקר שם נפוץ האידיאל של תורתו אומנותו.

תגובת הדוס: אתה יכול להביא לינק?

דמי אבטלה מקבל רק מי שעבד, ובהתאם לתקופה בה עבד

| 2/25/2010 10:20:29 AM

ברור שחרדים מקבלים פחות דמי אבטלה.

תגובת הדוס: יסתכל כבודו באתר ביטוח לאומי ויראה שאחוז השכירים נמוך מהממוצע בעשרה אחוז בלבד!!

זה הלינק אליו התכוונתי

רוני | 2/25/2010 10:36:12 AM

http://www.btl.gov.il/Publications/yeshuvim/Documents/2007-2.pdf
ואם יש לך זמן אתה מוזמן לחשב לפי טבלה זו http://www.btl.gov.il/Publications/yeshuvim/Documents/2007-1.pdf
גם כאן תל אביב מובילה בקלות...

תגובת הדוס: מדהים.
הממוצע במודיעין עילית הוא 700 שקל למשפחה קצבאות ילדים!!!!!!! מזה הגיעו ל-6000 ש"ח.

58% מתושבי בני ברק, מוגדרים בביטוח הלאומי כלא שכירים ולא עצמאיים

| 2/25/2010 10:43:00 AM

.

תגובת הדוס: מה אתה רוצה מבני ברק, עיר מזדקנת של פנסיונרים. הממוצע הארצי הוא כמדומני בין 40 ל- 50 אחוז. בהתחשב בעובדה שזוגות צעירים בורחים מבני ברק הרי שהפער לא קיים.

אין דוס שהוא לא בדאי--ןאתה אחד מהם--לא תתבלבל עם עובדות

פליט משכונת רמות | 2/27/2010 12:52:03 PM

כל דבר אתם מסלפים כל הצרות שלחנו בגללכם שאתם חושבים בהקב"ה הוא מטומטם שקונה את כל ההבטחות והנדרים שלכם---לולא הציונים גם אתם לר\א הייתם פה אםבכלל

תגובת הדוס: א. אני רואה שאתה למדת הרבה היסטוריה. ממש פרופיסור.
ב. זה שאתה פליט של רמות, ומנסה לרמוז בזה משהו, זה דוגמא מצוינת לשקרים של התקשורת שזעקה על ההיתחרדות של רמות. טדי קולק בנה את רמות במטרה לעצור את החרדים. השכונה הזאת הייתה אמורה לכלוא את החרדים בגטו של צפון העיר. ואחרי זה באים בטענות למה החרדים באים לשם. עולם השקר.
ג. להבא אני מבקש לא להגיב פה בשבת.

מה עם טבריה?

תוהה | 3/8/2010 8:09:43 PM

לא מזמן הייתה כתבה באחד העיתונים שכל העיר העתיקה בטבירה הייתה קהילה דתית, ובאחד המלחמות בקום המדינה הציונים פשוט פוצצו את כל השטח בשביל להפוך את זה לאזור נופש.
ב. כל חרדי ישמח לא לשלם מיסים ולא לקבל כלום מהמדינה, כיום רוב התקציב שיוצא מכספי המיסים הולך לדברים שלחרדי אין שום הנאה מהם.

תגובת הדוס: יש לי תחושה שגם מאחורי נפילת הרובע היהודי יש סיפור מסריח.
טבריה הייתה המרכז של עליית החסידים. על הסיפור הזה לא שמעתי, אבל יש עוד הרבה סיפורים מענינים. רצח דה האן, ומניעת העליה מר' מנחם זמבא מגטו וורשא, ועוד ועוד.

נניח לרגע

יורם | 10/24/2010 2:04:31 AM

נניח לרגע שאכן הארץ היתה משגשגת כאשר הגיעו ראשוני הציונים (והיא לא היתה. גם אני יודע לקרוא ידידי, למרות חילוניותי). ונניח שאותם חרדים לא היו רק חיים מתרומות ולא רק התרכזו בתוך חומות הערים (שהרי זו היתה המציאות באמת).
גם אם כל זה נכון והחילונים השתלטו על המדינה כדבריך, נכון להיום הריבון הוא מי שהחליף את התורכים והבריטים. רק במקרה אימו של אותו ריבון יהודייה.
אם כך, מדוע אינך שומר על כבודו של אותו ריבון?
האם היית מעז להרים ראש ולתת בחוצפה כזו נגד שלטון של מי שאינם יהודים?
אני בטוח שלא.

חרדים בארה"ב חיים את חוקי המדינה, אינם תובעים צביון דתי בקומות ציבוריים, אינם תובעים הפסקת תחבורה ציבורית בשבת וחיים בשלווה עם מודעות חוצות בוטות.
למה? כי זה לא שלהם.
גם המדינה הזו לא שלך.
אולי השתלטנו עליה, אבל אנחנו החילונים הריבון.
נכון להיום, קיימת כמות גדולה של תושבים בעלי זכויות רבות כמו החרדים, שאינם משרתים בצבא, אינם עובדים אבל במקביל מקבלים גם זכויות מהביטוח לאומי וגם קצבאות.
ועוד לא דיברנו על העלמות המס העצומות. הרי בציבור החרדי אין חשבונית ואתה יודע את זה כמוני. חוויתי את זה כהסתכלו עליי בתמהון כשדרשתי אותה.
נגד אלו אני יוצא.
אני תוהה איך המוסר היהודי המפורסם מתיר את כל אלו. ואנ ייודע שהוא לא. זה כיפוף, פלפול ותירוץ שמתירים את זה ולא יושר פנימי אמיתי.
כי אי אפשר מוסרית גם לפסול ולירוק על המדינה של אותו ריבון וגם לשלוח יד לקופה אותה ממלאים אנשים כמוני.

אני מנחש שאם לא היינו יהודים, לא הייתם מעזים להיות כה חצופים, כה בוטים וכה עזי פנים.

אני מאחל לך לפקוח עיניים, כי עצם העובדה שאני מקדיש כל כך הרבה זמן לנסות ולשכנע מי שאין לי שמץ של סיכוי להזיז לו (כבר הבנתי את השכנוע הפנימי, שלא לומר רמאות עצמית שלך), רק מעיד על קצה קצהו של הכעס העצום שאני חש כלפיכם.
שום פלפול שלך לא יצליח לשכנע אותי שאתם החרדםי בסדר ואנחנו החילונים לא בסדר.
20 שנות מילואים שסיימתי בחיים בנס ותשלום מיסים בלתי פוסק מקנים לי את הזכות המוסזריתלכעוס עליך. מאוד מאוד לכעוס עליך.

אני מאחל מכל הלב שבבחירות הבאות תעלה לשלטון מפלגה חילונית חזקה ושנדע אנחנו החילונים הרופסים לעמוד בפניכם, כי אתם כותצרים את הענף שעליהם אתם יושבים.

הרי בסופו של יום, אם אני ושכמותי נעזוב את הארץ, הערבים יאכלו אתכם חיים, שלא לדבר על כך שתמותו ברעב.

תגובת הדוס: א. הארץ עדיין לא הייתה מפותחת, אבל היא נכנסה למסלול של פיתוח מהיר מאד על ידי עליות החרדים.
ב. הטענה שלך על תרומות לחו"ל ממש מגוחכת. אולי אתה יודע עם איזה כסף הציונים בנו את המדינה? תלמד קצת היסטוריה.
ג. לגבי ההתרכזות בתוך חומות הערים, הכלכלה לא בנויה על חקלאות ועבודות כפיים. המדינות העשירות ביותר הם דווקא אותם מדינות שתושביהם מתרכזים בערים ועוסקים בעבודות לבנות. היהדות החרדית בארה"ב עשירה מאד, ואף אחד שמה אינו חקלאי. את זה הם משאירים לאחרים.
ד. אני לא מזלזל בריבון יותר ממה שהעיתונאים עושים. אם איזה כתבת צעירה יכולה לראיין את ראש הממשלה ולהתחצף אליו בגסות, למה אני צריך לנשק את המדינה? אני לא עושה הפגנות ולא שורף פחים, ובישיבה שלמדתי תלו את הדגל ביום העצמאות. אני חצוף? הנטורי קרתא הם חצופים, קומץ של אנשים מסכנים. לא קשור אלי.
ה. ארה"ב אינה שלהם, אבל ארץ ישראל היא שלי. מי שלא מאמין בתנ"ך אין לו שום זכות על הארץ הזאת. הוא גנב וגזלן, רוצח ושודד, שגירש מפה את האוכלוסיה הערבית בגסות.
ו. אנחנו משלמים פחות מיסים, אבל מקבלים הרבה םחות תקציבים. בשורה התחתחונה המדינה עושקת את החרדי המצוי. חרדי צריך למשל לשלם שכר לימוד עצום בשביל ילדיו, מה שהחילוני מקבל חינם, על חשבון הדוד סם. ילדים חרדיים לומדים בקראוונים עם קרוב לחמישים ילד בכיתה, עם מורה שמקבל משכורת בקושי לחיות, לעומת החילוני שאני לא צריך לספר לך.
ז. גם אם תקצצו לנו הבשר, לא יעזור שום דבר. אנחנו לא נסטה מילימטר אחד מהדרך שלנו. תשכח מזה. אנחנו נשב בכלא ולא נכנע לנצח.
ח. בכל מקרה מי שלא מאמין בתורה ובזכותנו האלוקית על הארץ הזו, יברח לבסוף מן הארץ. הרי בא נהיה ריאליים, הרי כולנו יודעים שיום יבא ותהיה עוד מלחמה. והמלחמה הבאה עלולה להיות רחמנא ליצלן. אני חותם לך שכולם יברחו מפה כמו חתולים.
ט. וכשאנחנו נשאר פה, אנחנו נבנה פה את הכלכלה החזקה ביותר בעולם. תסתכל על היהודים החרדים בארה"ב ותבין למה.

לשם מה?

שרוליק | 10/24/2010 2:16:42 AM

אין טעם להתווכח עם חרדי שמצוי במערכת השוטפת את מוחו ומשכנעת אותו שכל אשר הוא מקבל מגיע לו בצדק, ומכנה את הציבור היהודי-החילוני ותרבותו כנחותים ביותר בעולם. קראו את "המחנה החרדי", "יתד נאמן" או חפשו עיתונות חרדית בגוגל.

תגובת הדוס: יותר קל מצוא בגוגל את וויינט וחדשות 2 ששוטפים לך את המוח בהררי שקרים. החרדי חשוף לתקשורת החילונית, ואילו החילוני לא חשוף לתקשורת החרדית. אין כמעט חרדי שלא שומע מדי פעם רדיו. מתי לעומת זאת חילוני ממוצע קורא יתד נאמן? מי שחי בבועה זה דווקא אתה.

לדוס ולשאר המגיבים

אמיר | 10/24/2010 11:59:10 AM

אתם מגיבים יפה נגד דעותיו של הדוס אבל, וזה אבל גדול תקראו מה הוא כותב, אפילו הוא כותב שהחרדים שבאו וישבו את הארץ ע ב ד ו בבניין הארץ, אתם קוראים נכון עבדו!!!!! וזה בעצם כל מה שאנחנו בתור חילונים דורשים. אנחנו דורשים שיוויון מוחלט בין חרדים וחילוניים גם בחובות וגם בזכויות ושהם יהיו מותנים אחד בשני.

תגובת הדוס: אני לא יודע כמה מהם עבדו באחוזים, אף אחד לא יכול לדעת בדיוק מכזה מרחק, אבל ברור שהיו חיי כלכלה ומסחר. גם היום רוב החרדים עובדים, אבל זה נושא בפני עצמו.

תיקון ההיסטוריה

אסף כ"ץ | 10/24/2010 12:10:25 PM

אני לא אוהב להיכנס לוויכוחים עם חרדים על נושאים עכשיווים (בדרך כלל לא יוצא מזה כלום), אבל נראה לי שהכותב סובל מחסך היסטורי רציני ולמען הקוראים האחרים אנסה למלא אותו:
1. העלייה החרדית הייתה אכן משמעותית מבחינה כלכלית, אולם מה שהביאה היתה הזרמת כסף נטו, היישוב הישן (החרדים בלשון ימינו) למעט בודדים (ראו בהמשך), קיבל את החלוקה מחו"ל והוציא את הכסף בארץ. הפיתוח הממשי נעשה על ידי הכנסיות הנוצריות (בשל סיבות מדיניות, אבל זה סיפור אחר). רוב יהודי בירושלים אמנם נוצר ב-1860, אבל מי שיחפש את בוני השכונות החדשות הראשונים לא ימצא אותם בקרב החרדים של ימינו (בצורה אירונית מאה שערים נבנתה בניגוד לדעת גדולי התורה)
2. קבוצה קטנה מסוימת מהיישוב הישן אכן הייתה פעילה, היא *נודתה* על ידי ההנהגה ככופרת בעיקר על רקע "הפשע הנורא" של הימנעות מהחלוקה. עד היום גורלה הקבוצה הזאת מוסתר על ידי החרדים ולא בכדי. הכותב מוזמן לעיין בספרי הלימוד של ילדיו ולחפש שריד לפאג"י (הקבוצה שהמשיכה את דרכם) שסיימה את דרכה בצורה לא ממש מכובדת ב"זכות" אגודת ישראל
3. הישוב הישן (אביו הרוחני של החרדים) היה הגורם הדומיננטי באוכלוסיה היהודית עד למלחמת העולם הראשונה. חסימת החלוקה הביאה אותו לרעב של ממש (שנמנע בעיקר בזכות האמריקאים). הציונים שהיו פעילים הן חקלאית והן תעשייתית שרדו טוב הרבה יותר את המלחמה מכיוון שהכסף שלהם היה מקומי
4. הערבים לא היו פעילים עד שנוצרה מסה קריטית של יהודים והם לא התעניינו כלל בציונתם או באי ציונותם של היהודים בארץ, אין זה מקרה שהם החלו בפעילות ממשית רק לאחר שראו שכמות היהודים עתידה לעלות עוד (בעקבות הצהרת בלפור ולפני שהיו הוכחות בשטח). ראוי לציין שהדבר היה בניגוד לניסיונות החרדים להתקרב אליהם ובניגוד לניסיונות הבריטים לקרב את הערבים אליהם
5. הבעיה העיקרית של החרדים במהלך כל תקופת המנדט הייתה המלחמה כנגד פורצי הגדר, קבוצה שהוגדרה בראש ובראשונה ככזו שמוכנה לפעול ולא לקחת את הכסף מיהדות העולם ולחכות בשקט לבוא המשיח. כותב המאמר מוזמן לחפש את המידע על היישוב "מחנה ישראל" (יישוב חרדי חקלאי, על חלק מאדמותיו יושבת כיום אחוזת ברק) ולראות מה עלה בגורלם
6. ישיבה בערים, כפי שהכותב יכול לראות בהיסטוריה של מדינות אפריקה, לא מועילה לכשעצמה, היא מאפשרת לפתח כלכלה טובה יותר וזאת אך ורק אם יש את התנאים והרצון. לחרדים לא היה ולצערי אין עדיין את הרצון ולכן מצבם כיום נראה כמו שהוא נראה

תגובת הדוס: 1. אולי אתה יודע במקרה על מה נבנתה המדינה? עם איזה כסף? אם אתה לא יודע, השנור של הציונות החילונית היה הרבה יותר גדול מזה של הישוב הישן.
2. השכונות החדשות? תתבייש לך. הרב ריבלין היה יהודי חרדי, והוא בנה את כל השכונות החדשות מחוץ לחומות.
3. משפחת ריבלין לא נודתה על ידי אף אחד. מי שנידה אותו לידיעת כבודו המלומד, היו העיתונים של המשכילים שרדפו אותו עד מוות. אתה פשוט מסלף.
4. הסיבות שהציונות החילונית השתלטה, זה בגלל שהבריטים רצו לחלן את הישוב ולכן הם מסרו לידיהם את השליטה.
5. הערבים התעוררו בגלל השטויות שעשתה התנועה הציונית באירופה. היום כולם מחפשים איך לעשות שלום, לפני מאה שנה התחננו אליהם שלא יתגרו בערבים והם לא שמעו.
6. ההתישבות החרדית במושבות נפלה, כי החילוניות חדרה לשם. כמובן שברגע שהתחילו לחלל שבת, החרדים לא ימשיכו לתמוך בהם.
7. המצב היום של החרדים נובע אך ורק מהעובדה שאנחנו מוכנים למסור את הנפש למען קיום התורה. אנחנו יכולים לשפר פלאים את מצבינו אם רק נתקרב קצת לחילוניות, אבל אנחנו לא נזוז בזיז. תשכח מזה. עברנו בהיסטוריה הרבה נסיונות, ונעבור גם את זה.

אם החרדים עובדים אז בשביל מה כל הקצבאות?

אמיר | 10/27/2010 2:34:18 AM

??

תגובת הדוס: אם החילונים עובדים אז למה הם מקבלים חינוך חינם? למה הם לא יכולים לשלם אלפי שקלים בחודש לשכר לימוד כמו החרדים?
למה?
שאלה קשה, נכון?

שאלה כנה לכותב

אמיר, י-ם | 9/18/2012 10:22:18 AM

שאלת השאלות.
כיצד ניתן והאם ניתן בכלל לגשר על התהום הקיימת בין החילונים לחרדים?
בוא נתעלם לשניה משאלות כמו שירות בצבא, עבודה, קצבאות וימין ושמאל.
האם חרדים כחברה סגורה, לה יש בעיה עם עירוב בין גברים ונשים וחילונים הרוצים לחיות באופן חופשי, לא נמצאים במסלול התנגשות?
איך מונעים מלחמת אחים?

עפ"י קצב ההתרבות, מדינת ישראל כפי שהיא היום, מתקרבת לקיצה.
צחוק הגורל הוא, שגם "תורנו אומנותנו" תגיע לקיצה באותו זמן בדיוק. אבל זה לא קשור לדיון.

איך מונעים משני עולמות שונים, שלא יכולים להתקיים יחדיו בשלום, להתנפץ?
הרי לא תוכל להתקיים מדינת הלכה בה חילונים יהיו חופשיים ומצד שני לא תוכל להתקיים מדינה דמוקרטית חופשיה עם שוויון זכויות שיש רוב חרדי.

אשמח לתגובה.

תגובת הדוס: שלום רב
הכותב (נח גוטמן) אינו מקוון, ולפיכך נטלתי על דעת עצמי את זכות הדיבור.
אם להסתכל על חיי האזרחיים כפרט, הן בתוך החברה החרדית והן מחוצה לה, אני בהחלט לא רואה את אותו "מסלול התנגשות" מאיים. לחרד לדבר השם אכן יש כללים וקווים המנחים אותו בדרכו, והם שמירת גדרי הלכה. אכן אחד מהם הוא המנעות של עירוב גברים עם נשים זרות באופנים מסויימים (בהופעת שירה חושנית וכדומה, הנה מאמר שכתבתי בנושא http://thedos.co.il/Article.aspx?Article=441) אולם באופן אישי אני יכול לספר לך שגם אני כחרדי השתתפתי באירועים של חילונים, ובאירועים חרדיים ראיתי לא פעם משתתפים חילוניים. אני מעולם לא ראיתי את זה כדבר קשה מידי, בוודאי שלא כתהום.

אם נצליח להשתחרר מאמוציות, להתייחס לגופם של דברים, עם מעט כבוד וסובלנות נשכיל להבין האחד את דרישותיו וצרכיו של הזולת, ואפילו לא נשים לב לפער.
זו לא אגדה, זו מציאות.

בברכת שנה טובה,
יאיר טיילור.

הערה: יתכן והכותב מר גוטמן זמין בתיבת "צור קשר"