תגובה לרועי צזנה - 2

מאת: הדוס | 10/26/2011 מבט לעולם השקר

המשך ציטוט ממאמרו של רועי צזנה. גם כאן רועי שואל שאלה פשוטה למדי, שאלה לגיטימית לחלוטין, אלא שעל השאלה הזו כמו כל השאלות ישנה תשובה פשוטה ביותר, הרבה יותר פשוטה מאשר השאלה בעצמה.

הנה -

"בשלב הזה הציעו לנו הרבנים בסמינר פיתרון אחר, המסתמך על ספר התורה. מאין הגיע ספר כזה? האם היהודים היו מוכנים סתם ככה לקבל אותו מכל אחד ולהאמין לתוכנו? ברור שלא! עם ישראל בוודאי שלא יקבל על עצמו ספר קדוש-לכאורה משום-מקום. מכאן נובע שהספר אכן קדוש.
ושוב, צעיר ותמים, כבר אמרתי? אנחנו יושבים שם ומוצאים שאין לנו איך להתווכח. ורק בשנים שאחרי הסמינר, גיליתי משהו מאד מעניין. גיליתי את ספר המורמון.
מורמון הוא מלאך בדמות אדם שעשה הכל והיה בכל מקום. סוג של דוקטור הו, שתיעד את ההיסטוריה של היהודים באמריקה והעלה את כל הכתוב בספר המכונה כיום 'ספר המורמון'. לפי הספר, 600 שנים לפני הספירה החליטה קבוצה של יהודים לעזוב את ירושלים ולצאת למסע. לאמריקה. היהודים הגיעו לאמריקה בהצלחה, ואז עשו מה שיהודים טובים - ושימפנזים - עושים תמיד: התפצלו לשבטים ונלחמו זה בזה.
ההיסטוריה המשיכה בדרך הרגילה עד למותו של ישו כמה עשרות שנים אחרי הספירה. מיד לאחר המוות, הוא רכב על דינוזאור לאמריקה...
לא, רגע, זה לא מה שספר המורמון טוען. האמת, לפי המורמונים, היא שהוא פשוט הופיע שם יש מאין.
בכל מקרה, ישו הופיע באמריקה, הסביר לצאצאי היהודים את טעותם, והם השתכנעו מיד, הפסיקו להלחם ויצרו חברה שלווה ומאושרת. ואז ישו עזב אותם, והם חזרו להלחם.
בשלב מסוים נפטר מורמון באחת המלחמות, ואת מקומו תפס בנו מורוני, שכתב תוספת לספר המורמון הידועה בשם ספר המורוני. הספר מגיע לסופו בעדות של מורוני כי הכל נכון, ומציע ניסוי אמפירי להוכיח את נכונות הדברים: התפללו לאלוהים, והוא יאשר את הדברים בלבכם.
עכשיו, אני חייב לספר לכם שטוב מאד שהוא  מציע ניסוי אמפירי כזה, כי ישנם ספקנים - בעיקר מדענים שמתעקשים להסתכל על מה שידוע לנו על אמריקה - שהחליטו לבחון את הדברים בצורה  אובייקטיבית. הבעיה העיקרית שלהם עם הספר היא שהוא מתאר באורח שגרתי ואגבי חפצים ועצמים שהיו קיימים באירופה ובמזרח התיכון, אבל מעולם לא נמצא להם זכר באמריקה הקדומה. אלו כוללים: נחושת, ברזל, חרבות מעוקלות, מרכבות, חיטה, כבשים, סוסים, חזירים ו... פילים. אבל - התפללו לאלוהים, והוא יאשר את האמת בלבכם.
ספר המורמון מאד מטריד אותי עד היום. למה המורמונים קיבלו אותו בכזאת קלות? והאם זה יכול לקרות גם לעמים אחרים? הלכתי ובדקתי בהיסטוריה של הדת המורמונית, וגיליתי שהמקור לספר המורמון הוא באחד ג'וזף סמית ג'וניור.
סמית היה אדם יוצא-דופן. כל מנהיג של כת חדשה הוא כזה. הוא היה כריזמטי, הוא היה חתיך, ובערך בגיל 16 הוא נפגש אישית עם המלאך מורוני שהוביל אותו לערימה של דיסקיות זהב עליהן היה חרוט כל ספר המורמון. אלא מה? בעיה. הספר היה כתוב בשפה לא-ידועה שכונתה 'מצרית רפורמית'. היחיד שהיה יכול לקרוא את השפה היה... ניחשתם נכון, ג'וזף סמית ג'וניור. וכדי לתרגם אותן לכתב, הוא היה צריך כסף. הרבה כסף.
אז סמית הולך ומשכנע אנשים לא חכמים שיתנו לו כסף ויעזרו לו לתרגם את הדיסקיות. והוא יושב איתם ונכנס לטראנס ועושה הוקוס פוקוס ומכתיב להם מלה אחר מלה מהתרגום. אבל לא כולם טיפשים. אשתו של אחד מהמאמינים חושדת בסמית. היא גונבת חלק מהדפים שסמית הכתיב לבעלה, ואומרת לבעל "עכשיו לך ותבקש ממנו להכתיב לך מחדש את הדפים. אם הוא יצליח, סימן שהוא באמת קורא מדיסקיות הזהב!"
הבעל חוזר לסמית ומתנצל על התנהגותה של אשתו. סמית מתעצבן, הולך להתפלל לרגע בצד, ואז חוזר עם חיוך גדול ומסביר לבעל שאלוהים הסכים לרחם על שניהם ולא להרוג אותם במקום. אבל, במקום לכתוב מחדש את הספר, אלוהים הורה לו לדלג ישר לספר הבא. הבעל נרגע, מודה לאלוהים על חסדיו, חוזר הביתה, מכה את אשתו, והיא מתחילה מיד להאמין. 1:0 לג'וזף סמית.
סמית המשיך בדרכו של כל נביא טוב, לקח לעצמו נשים רבות ולבסוף גורש מעיר לעיר ביחד עם עדת מאמיניו. על הדרך הוא גם נתקל בפפירוסים מצריים עתיקים, ומתוך קריאה ביקורתית ומעמיקה שלהם - כבר הזכרנו שהוא היה מומחה במצרית רפורמית, לא? - הוא הגיע למסקנה שהכוכב הקרוב ביותר פיזית לאלוהים הינו הכוכב קולוב. עד היום לא התגלה הכוכב, אבל זה לא מפריע לקיצוניים יותר מקרב המורמונים לטעון שאלוהים יושב על הכוכב קולוב, ושלישו יש כוכב משלו, קטן יותר.
אפשר להמשיך עם הסיפורים על סמית בדפים רבים נוספים, אבל נקצר לסוף. סמית נרצח בגיל 39. הסיבה לרצח? ובכן, עד כמה שזה נשמע הזוי: על רקע דתי. מי היה מנחש?
כל זה נשמע לכם מצחיק אולי. מטורף אפילו. אבל הדת המורמונית היא אחת הדתות שגדלו בקצב המהיר ביותר בהיסטוריה, ומהתחלה צנועה של כמה מאות מאמינים היא הגיעה היום ל- 14 מיליון בני-אדם שחיים לפי מצוותיה. להשוואה, זה בערך מספר היהודים בעולם. וכולם יחד מקבלים את ספר המורמון כעדות וכראיה ניצחת לאמיתות האמונה שלהם.
כל הסיפור הזה מעיד שקיומם של ספרים קדושים אינו יכול להוות הוכחה לאמיתות הדת. בני-אדם מעצם טבעם מסוגלים ללכת שולל ולטעות בבחירות שהם עושים. לא רבים טועים בסדר-גודל עצום כל-כך שהם מוכנים לקבל את טענותיהם של מנהיגי כתות למיניהם, אבל הדור הבא שנולד למאמינים מקבל את התיאולוגיה של הכת עם חלב אמו. עבורם מדובר בדרך חיים, והאמונות שלהם - מגוחכות כפי שיהיו - נתפשות בעיניהם כלגיטימיות."

סוף ציטוט.

ומה התשובה?

התשובה מאד פשוטה.

המורמונים אמנם טוענים שהספר שבידיהם עתיק ביותר, אך הם אינם טוענים כי הספר הנ"ל עבר אליהם בדור לדור, בצורה ידועה ומפורסמת. הם בעצמם מודים שמקור הספר כיום הוא מאדם מסוים שעבר התגלות, בדיוק כמו כל דתות השקר המתבססות על התגלויות יחידניות.

נשאל שאלה נוספת -

מדוע המורמונים אינם מנסים לטעון שהספר עבר מדור לדור כמו כל ספר אחר בהיסטוריה האנושית?

האם הם אינם מעוניינים בזה? הרי ברור שהם מאד היו שמחים לטעון כך.

אז למה לא?

תשובה -

הם לא טוענים = כי הם לא יכולים לכתוב מחדש את ההיסטוריה. אין מציאות בעולם להמציא משהו בכזה סדר גודל ולשכנע בו המוני בני אדם.

תגובות

כמה הערות

| 10/26/2011 2:11:52 PM

א' באמת אין מה להשוות מול ניסי התורה סתם חתיכת צחוק
ב' אותם כת אין להם הרבה מצוות ואותו טיעון שכתבתה למעלה
ג' שוב התגלות יחידית. נמאס כבר מזה
ד' בוודאי שדת מתקלקלת בזמן. מה שקורה בכל הדתות שהם ההגיעו למצבם זה בגלל שכל הסיפור שלהם התחיל מכלןם התגלות יחידית וכו' שטיות. גם אני בא אלי מלאך בחלום הלילה ונתן לי ספר. מה אתם לא מאמינים לי. ?

על כל פנים קצת קשה אייך הצליחו לספר על נחשת וברזל פילים וכו' ברגע שלפי דעתם לא היה דברים כאילו אשמח לתשובה.

תגובת הדוס: כי אין סיפור יל רצף של מסירת הסיפור מדור לדור. אין שום בעיה להמציא סיפורים, אם אינך מנסה לטעון שמדובר בסיפורים שהיו תמיד ידועים ומפורסמים.

ומה טוענים ביהדות?

שי | 11/9/2011 3:16:50 AM

ספר תורה שנמצא במקדש לאחר 800+ שנה מרגע נתינתו לפי הנטען, שלא הוכר קודם לכן. כך פשטות הכתובים.
זה שאחרי זה פלפלו שברור שכולם ידעו עליו - והכוונה ב'נמצא' זה נמצא פתוח בקטע כלשהו - זה אחלה, אבל זה לא מה שכתוב (זה שעכשיו ימציא פרשן נוצרי שב5000 איש שאכלו מהדגים והלחם הכוונה ל5000 בריבוע דהיינו 25 מיליון, לא יהפוך את זה בדיעבד לנס של 25 מיליון איש, שכן מי שקיבל את הסיפור בתקופה ההיא קיבל אותו על 5000 איש, ובזה נגמר הענין), וגרוע מכל - וזה גם לא עונה על השאלה ש'מציאת' הספר באה לענות עליה: מדוע המלכים יראי השמיים הקודמים - חוץ מחזקיה (שעשה רפורמה דומה אך הרבה פחות נחרצת מזו שעשה יאשיהו מיד לאחר מציאת הספר) - לא חשבו להסיר את הבמות.
אין זה חשוב לצורך הענין אם מאורעות המדבר ומתן תורה ומשה וכו' היו או לא היו. דיי לנו בידיעה שלספר התורה היה עותק אחד, הנתון במקום ספציפי, והתוכן שלו לא היה ידוע - כך שלא ניתן לדעת אם הכהנים, הנביאים, המלכים ושאר אינטרסנטים - לא שכתבו אותו לפי האינטרסים האישיים שלהם.

תגובת הדוס: הפרשנות שלך לכתובים איננה מסתדרת עם המציאות ההיסטורית. להרחבה עיין פה - http://thedos.co.il/Article.aspx?Article=113