בשביל מה נוסד האו"ם

מאת: נח גוטמן | 9/12/2011 הידעת?

 

מוסד האו"ם נוסד בשלהי מלחמת העולם השניה, מתוך מטרה להחליף את המוסד הבינלאומי שקדם לו, "חבר הלאומים" שנוסד לאחר המלחמה העולמית הראשונה וכשל בנסיונותיו למנוע את המלחמה השניה.

כאשר נוסד חבר הלאומים, אמר החפץ חיים כך -

לעתיד לבא, הקדוש ברוך יבוא בחשבון עם כל אחת ואחת מאומות העולם על יחסה כלפי העם היהודי במהלך ההיסטוריה. לכל אחת מהאומות יהיה את התיק שלה. הגרמנים עם אושוויץ, הרוסים עם הפוגרומים, והצרפתים עם השחיטות ומסעי הצלב. ואולם, ישנם אומות רבות שמעולם לא ראו על אדמתם פרצוף יהודי. כיצד יבחן יחסם של היפנים והקוריאנים לאומה היהודית?

לשם כך סיבב הקדוש ברוך הוא את הקמתו של חבר הלאומים והאו"ם שבאו בעקבותיו. במוסד בינהלאומי זה תהיה זכות הצבעה לכל אחת ואחת מאומות העולם. כאן ייבחנו עמדותיהם של תושבי קונגו ואריתראה, זימבבואה וונצואלה. כל אומות העולם ללא יוצא מן הכלל יצטרכו להחליט בבירור מהי מערכת היחסים שלהם עם עם התנ"ך. האם הם יתקוממו נגד אויביו תאבי הדם וההרס, או שמא יהיו עסוקים בהטפת מוסר צדקני דווקא לצד המתגונן. האם ינקפו אצבע למען הצלתו או שמא יגישו כתף קרה ואדישה.

בעשרים בספטמבר תהיה להם הזדמנות נוספת להפגין את רמתם הרוחנית.

תגובות

וזה מזכיר לי קלטת החזרה בתשובה שראיתי לאחרונה

מילה על פרובינציאליות | 9/13/2011 8:40:51 AM

משום מה פורח העץ וירוק בקיץ ומשיל עליו ועירום בחורף? הרי היינו צופים שכשהמים מועטים ינשרו עלי העץ וכשמים מרובים, קרי בחורף, יפרחו עליו ויהיה ירוק.
אלא שאמר הקב"ה לעץ - על כורחך למרות שאתה רוצה בקיץ להפטר מעליך - תשמור עליהם על מנת שלאדם יהיה צל. ובחורף - למרות שאתה מעונין לפרוח - על כרחך שתפטר מעליך על מנת שיוכלו קרני האור הבודדות של החורף להגיע לאדם ולשמח ליבו.

ומבלי למחות על ההגיון המדעי העקום שמניח שמקור האנרגיה של הצומח הוא המים ולא השמש וההתעלמות המוחלטת ממה שידוע לנו היום כתהליך הפוטוסינטזה, אי אפשר שלא להזכר בסיפור זה כאשר החפץ חיים קובע כי חבר הלאומים קם ונפל ואחריו בא האו"ם והכל באספקלריה הפרובינציאלית של העם היהודי.

תגובת הדוס: אני דווקא חושב שההוא מהקלטת אמר רעיון מאד יפה.
ברור שהקדוש ברוך הוא מנהל את הבריאה דרך כללים ועל ידי חוקי הטבע, והמדענים יכולים להסביר לך בדיוק את התהליכים שגורמים לעצים להשיל את עליהם בחורף, אבל הקדוש ברוך הוא ברא את העולם בצורה כזאת שלכל דבר ולכל תופעה יהיו גם כן השלכות טובות ומועילות גם בכיוונים אחרים.
זו בהחלט נקודה יפה. תאר לך שזה היה הפוך, בחורץ עלים ובקיץ שלכת. איך היית מקלל.

למה להרחיק עד הגויים?

משפיע | 9/13/2011 1:29:48 PM

אם לחרדים היה נציג באו"ם , היה בודאי מצביע נגד הקמת המדינה הציונית, וזה בודאי יחשב לו לזכות בשמים.וגם כיום גדולי ישראל היו אוסרים על נציג חרדי להצביע בעד מדינה ציונית הבנויה על כפירה בתורה.

תגובת הדוס: החשבונות הפנימיים שלנו אינם עסק של הגוים.

אני חושב שהדוס מצויין לחילוניים

עידו לם | 9/14/2011 1:11:35 AM

כול מי שרוצה לראות שטחיות פרובנציאלית נמוכת מצח צריך לבוא ולקרוא את ההגיגים שלו, רק דבר אחד: ברור לך שאומות העולם צריכים להצביע נגד המדינה הפלסטינאית שאחיך למגזר אפילו לא טורחים להתגייס לצבא ולהילחם נגד אותה ישות ובונים על החרדים שיעשו זאת במקומם, יותר עלוב חסר מודעות וצבוע אפשר להיות? נדמה לי ששברת פה שיא.

תגובת הדוס: לפני שנה היה דיון ציבורי לוהט לגבי השריפה בכרמל. כל העיתונאים, אנשי התקשורת והפוליטיקאים שהשתתפו בדיונים מעולם לא שירתו את האומה במכבי האש.
ובכלל, ההסתכלות שלך על ההישרדות של עם ישראל היא מאד מאד צרה. אתה רואה את כל ההיסטוריה היהודית אך ורק דרך חרך צר של מכונת ירייה, וחבל.

אני ממש לא רואה את ההיסטוריה של היהודים באספקלריה של מכונות ירייה

עידו לם | 9/14/2011 10:10:21 AM

נמחק.

תגובת הדוס: יש דברים שאני לא יוכל להעלות לאתר, כמו זלזול גס בגדולי ישראל, עמודי העולם.
עם ישראל קים אלפי שנים בתנאים שלא יאמנו בלי מטוסים ובלי צבא. הכח שלנו הוא רוחני ולא גשמי.

כן, בהחלט, הרמה הרוחנית

נתן | 9/14/2011 8:45:24 PM

אשמח אם תוכל להתייחס בקצרה לרמה הרוחנית של:
1. מי שאינו משרת בצבא בזמן שאחיו אוחזים בנשק .
2. מי ששולח את אשתו לעבוד בעוד הוא עסוק בחיזור על הפתחים ובריצה בין הגמ"חים השונים כדי שילדיו לא יסבלו חרפת רעב (אבל על יציאה לעבודה הוא לא חולם).
לתשובתך אודה.

תגובת הדוס: 1. ומה עם מי שאינו לומד תורה בזמן שאחיו מוסרים את נפשם על לימודה ושימורה והעברתה לדור הבא למרות כל הרוחות הרעות המאיימות לעוקרה?
2. אני אברך כולל, ולשמחתי אינני עסוק בשום דבר מהרשימה שמנית. אני ממית עצמי באוהלה של תורה, מלבד הזמן שאני מבזבז על שטויות מהסוג שאני עושה עכשיו. אנו עסוקים בלהמשיך את שלשלת הדורות הרצופה מהר סיני ועד לביאת המשיח ועד בכלל.

כן, בהחלט, מוסרים את נפשם

נתן | 9/14/2011 9:26:09 PM

וממיתים עצמם באוהלה של תורה.
האם אתה מבין כמה מגוחכת הטרמינולוגיה הזו בזמן שבן גילך, בסדיר או במילואים, שוכב כרגע במארב עם סיכוי ממשי למסור נפשו ולהיהרג לא רחוק מאוהל 12 צה"לי?

תגובת הדוס: המ........ בא לא ניסחף.
רוב המשרתים בצבא אינם שוכבים בשום מארב, ואינם עומדים בסכנת חיים. רובם המכריע עוסקים בעבודות עורפיות שונות בכל מיני מקומות ולא ביחידות קרביות. אין לי ספק, שאף אחד מהם אינו מעוניין להתחלף איתי. יותר קל להיות חייל בצה"ל מאשר אברך כולל.
יותר חשוב לשמור על התורה הקדושה לבל תאבד חלילה, מאשר לקלף תפוחי אדמה במטבח של צה"ל. לקלף תפוחי אדמה לחיילים ששומרים על המדינה זה חשוב מאד, חס וחלילה אני לא מזלזל, אבל יש דברים יותר חשובים, עם יותר מסירות נפש.

לצערי אינך עונה על השאלה שלי, אנסה שנית:

נתן | 9/15/2011 12:09:08 AM

כתבת שאתה ממית עצמך באוהלה של תורה.
האם אתה מסכים איתי שהביטוי הזה מוגזם בתכלית, שהרי אינך מסתכן בשום צורה בפגיעה גופנית, ודאי שלא מוות?

תגובת הדוס: חז"ל אומרים "עני חשוב כמת". רוב האברכים שלומדים באמת חיים חיי דוחק גשמי כדי לשרת מטרה היסטורית נעלה של מסירת התורה בטהרתה.

הבנתי את עמדתך בנושא.

נתן | 9/15/2011 4:10:32 PM

אם כך, מה דעתך על אמירתו של החזו"א: "את המתיחות המתמדת בגבולות יש לראות כחסד שמיים. אין שלום, אמר השם, לרשעים".
כלומר לשיטתו אין בעיה שהחילונים ימשיכו להיהרג בגבולות .
לתשובתך אודה.

תגובת הדוס: לא שמעתי על זה וקשה לי להאמין שהוא אמר את זה. החזו"א הוא זה שהמציא את הביטוי "תינוקות שנשבו" בהקשר לחילונים. (בעינים הלכתיות, זהו חידוש גדול)

את החזון איש ציטט לא אחר מאשר

נתן | 9/15/2011 9:26:15 PM

הרב נתן גרוסמן, יד ימינו של הרב שך ועורכו של ביטאון דגל התורה "יתד נאמן", במאמר מערכת בגליון מיום 16.2.1996.
וכעת אשמח לתגובתך על תוכן הדברים.
תודה.

תגובת הדוס: איפה אפשר לראות את המאמר? ראית אותו?

כן. קראתי המאמר, ורבים נוספים, למשל את

נתן | 9/15/2011 11:56:57 PM

המאמר מגליון ה-21.6.96 שדן בריכוז גדרי השמאל, אני מעדיף שלא לצטט את מה שנכתב שם על פי הגר"א בשם הזוהר, כי זה אחד המקומות הנמוכים ביותר אליו ירד יתד נאמן.
וכעת, אמתין בסבלנות לדעתך המלומדת לגבי תקוותו של הרב אברהם ישעיה קרליץ, הלא הוא החזון איש, לחסד שמיים שיתבטא במלחמה לחיילים החילונים.

תגובת הדוס: את האמת - לא יודע.

ל"חנן" - כנראה שדברי החזו"א הוצאו מהקשרם

מישהו | 10/9/2011 4:36:57 PM

גם אם החזו"א אכן אמר דברים אלו (מה שכתוב כך ביתד זה עדיין לא אומר כלום), הוא לא התכוון למה שכתב נתן: "כלומר לשיטתו אין בעיה שהחילונים ימשיכו להיהרג בגבולות" - כי אם כן, מה שייך לומר על זה שזה "חסדי שמיים"? הרי כל המושג של "חסד" הוא ההיפך. ואל תשכחו פסוקים מפורשים (יחזקאל יח כג): "הֶחָפֹץ אֶחְפֹּץ מוֹת רָשָׁע נְאֻם אֲדֹנָי אלקים הֲלוֹא בְּשׁוּבוֹ מִדְּרָכָיו וְחָיָה". והחזו"א לא חולק על פסוקים. אלא כוונת החזו"א (אם אכן אמר דברים אלו) שכאשר מי שאינו שומר תורה ומצוות יושב בשלווה ובשקט, הוא שוכח לגמרי את הקב"ה וכל כולו שוקע בבילויים ושטויות, אבל כשנמצאים במתח של מלחמה, אפי' חילוניים נזכרים בבורא עולם ומתפללים ואפי' קוראים תהילים וכדומה (זו המציאות, תעשו משהו). ועפ"ז מפרש החזו"א את הפסוק "אין שלום אמר ה' לרשעים" - ה' אוהב את עם ישראל ולכן אומר לא אתן לכם להיות בשלווה, כדי שתהיו מחוברים אליי, ותזכו לעולם שכולו טוב. וזה חסדי שמיים אמיתיים! (וכל זה אינו "חידוש" כלל אלא אלו מושגים ידועים היטב ביהדות).