ההירואיות המדומה של מחאת האוהלים

מאת: נח גוטמן | 9/4/2011 אקטואליה

התקשורת הישראלית מנסה לשוות למאת האוהלים אופי הירואי, של משהו נעלה, נשגב, על גבול הקדוש. מובלי המחאה מוצגים כאנשים גיבורים, האנשים הקטנים והמוסריים נגד המערכת הרקובה והמושחתת.

ואולם, עלינו לזכור שבמחאה הזו אין שום דבר הירואי. איש לא יצא לרחובות למען מטרה נעלית, למען ערכים ואידיאולוגיה. הם אינם נלחמים עבור אנשים אחרים. יושבי האוהלים עושים את הפעולה הבסיסית ביותר, המשותפת לכל יצור חי ואפילו צומח - הם רוצים לשפר את חייהם הגשמיים. יתכן שהמאבק הוא צודק, יתכן ואכן הממשלה אטומה לצרכיהם, אולם אין שום דבר הירואי בכך שאנשים דואגים לנוחיותם ורווחתם הכלכלית.

כאשר אדם מוותר על רצונותיו למען עזרה לזולת או למען ערכים מקודשים, זהו דבר הירואי. כאשר יהודי מקפיד על מצוות "מעשר כספים" ומפריש עשרה אחוזים מהכנסותיו למען הזולת, זהו מעשה נעלה וקדוש, מעשה נשגב והירואי יותר מכל מחאת האוהלים גם יחד.

כאשר עשרות אלפי מפגינים יצאו לרחובות נגד הסכם השילומים מגרמניה, היה זה מעשה אצילי, גם אם לא נכון. אותם אנשים ידעו היטב שהשילומים עתידים לשפר את איכות חייהם, אך היו מוכנים לוותר על הישגים חומריים אלו למען המטרה שנראתה להם נעלית - שמירת כבודם של מיליוני הנטבחים בשואה הי"ד.

אין שום הבדל בין חתול שרודף אחרי עכבר כדי להשקיט את רעבונו, או העכבר שמנסה לברוח מהחתול, לבין כל פעולה אנושית, עכברית או חתולית אחרת שמטרתה השגת הישגים חומריים כאלו ואחרים.

איזהו גיבור - אמרו רבותינו - הכובש את יצרו, שנאמר "טוב ארך אפים מגבור, ומושל ברוחו מלכד עיר".

תגובות

אילו המפגינים היו מפרישים מעשר ממשכורתם, לא היו מפגינים.

הצועק לשעבר. | 9/4/2011 8:53:54 AM

אילו היית חילוני ומרויח יחד עם אשתך כעשרים אלף ש"ח ברוטו, ונשאר לך עשרת אלפים נטו, גם אתה היית מפגין.
כספי הביטוח לאומי זה צדקה לעניים, מס הכנסה היום בחלקו הוא גם צדקה לעניים, ביטוח בריאות של אלפי ש"ח בחודש זה כדי לממן עניים מרצון כגון החרדים שמשלמים מס בריאות סימלי כי רובם אינם עובדים, גם הארנונה זה צדקה, כי הם צריכים לממן מענקי איזון לערים חרדיות שתושביהם משלמים ארנונה סימלית.
אין שום הצדקה דתית שהחילוני ישלם 50% ממשכורתו מעשר, וכתוצאה מכך לא גומר החודש, או אינו מסוגל לחסוך לילדיו. על כך הם מפגינים.ואין הפגנה צודקת מזה, וזו הסיבה שהחרדים לא מפגינים, כי יודעים שהחילונים עובדים בשבילם, וזה נוח להם.

תגובת הדוס: אינו נוגע לנאמר במאמר. כתבתי שמי שנותן מעשר כספים עושה מעשה הירואי של הקרבה עצמי בלי שום כפיה חיצונית, ומי שמוחה נגד יוקר המחיה אינו עושה מעשה של הקרבה, גם אם מעשהו נכון ומוצדק.

לצועק לשעבר

יואב | 9/4/2011 8:43:25 PM

אם המחאה שלך היא נגד מיסים גבוהים ועזרה של מי שמרוויח יותר למי שמרוויח פחות בעזרת המיסים האלה, למה אתה משתתף במחאה שסיסמתה "העם דורש צדק חברתי" וקוראת למדינת רווחה? זה הרי ההיפך הגמור ממה שתיארת בתגובה שלך.

האמת היא שזה לא מפתיע תגובתף

עידו לם | 9/5/2011 4:04:56 AM

אתה שייך לסקטור האנטיפטי והפחות יצרני בחברה הישראלית

עידו לם | 9/5/2011 11:48:29 AM

לכן מה הפלא שאתה לא מבין את מצוקתם של העובדים?

תגובת הדוס: אני מאד מבין את מצוקתם. מאד מאד.

תשובה ליואב

צועק לשעבר | 9/5/2011 12:59:42 PM

החילונים משלמים בשמחה את מיסיהם, ושמחים לעזור לעניים מאונס, לחולים, לנכים, לקשישים, למשפחות חד הוריות, לאלמנות ויתומים, אלא שאם היו תומכים רק באלה העניים מאונס, היו משלמים חצי ממה שמשלמים היום. החצי השני הולך לעניים מרצון, אותם חרדים האוסרים על בניהם ללמוד מקצוע, אבל מחייבים אותם להתחתן , להביא הרבה ילדים, ורק ללמוד תורה.וממה יחיו? בשביל זה יש את המפלגות החרדיות הסוחטות את החצי השני של המיסים אותם הם משלמים, וזה חוסר צדק חברתי,ועל זה הם מפגינים.

לצועק לשעבר

יואב | 9/5/2011 5:59:02 PM

שוב סיפרת לי למה *אתה* מפגין.
הבנתי מה מפריע לך.
העניין הוא שמה שמפריע לך לא מסתדר עם הסיסמאות המרכזיות של המחאה הזאת, ואף סותר אותן.
לכן, אני חוזר על שאלתי: מדוע אתה משתתף בה - במחאה הזאת, הטוענת שהמדינה שלנו צריכה להיות *יותר* סוציאלית מאשר מה שהיא היום, ולא פחות סוציאלית, כמו שאתה דורש.

ולראיה

יואב | 9/5/2011 6:47:39 PM

ציטוט מתוך http://j14.org.il/articles/1911:
"אומרים עלינו שאנחנו לא ממוקדים. אנחנו סופר ממוקדים. אנחנו יודעים בדיוק מה אנחנו רוצים. אנחנו רוצים שתהיה כאן מדינת רווחה".

ברור מכך שעמדת המחאה היא שהמדינה כיום אינה מדינת רווחה, ושהיא צריכה להיות כזו, כלומר *יותר* סוציאלית ממה שהיא היום, ולא פחות, כפי שאתה (הצועק לשעבר) דורש. משמעות הדבר היא יותר מיסים למי שמרוויח יותר, ויותר תשלומים למי שמרוויח פחות או לא מרוויח בכלל.

איש לא יצא למען אידיאולוגיה?!?!?

אהדה לתורה | 9/5/2011 9:36:55 PM

ועוד איך יצאו למען אידיאולוגיה. מילא נראו שלטים אדומים מתנוססים ברחובות, דבר שהיה בעבר ניתן לראות גם בקיבוץ, אבל גם נראו כ"כ הרבה דגלי שמאל "לאומי", מר"צ ושלום עכשיו (לא ספרתי דגל אחד מן הימין).
התשקורת כמובן גם ליבתה את האירועים,, מעצם היותה בולשביקית, עד כדי כך שיונית לוי עמדה ליפול מהכיסא מרוב התרגשות כאשר דיווחה על מס' המוחאים שגדול ב-30 אלף מן המציאות, ובכ-10 אלף מערוץ 10.

מה שראיתי במחאה הזאת הוא ניצול ציני של השמאל לעלות בשלטון בבחירות הבאות, בסיסמאות הקומוניזם והסוציאליזם, ונראה להם שמישהו גם יצביע להן. לפי סקרים אחרונים, קדימה איבדה אוסף נכבד של קולות בזמן האחרון, שהתווספו לשאר מפלגות הימין.

בקיצר, אני חושב שדווקא המחאה צודקת, אך מנוהלת ע"י שמאל רדיקלי מושחת אף יותר מביבי.
מסקנה: בחירות הבאות- דא ליברמן.

תשובה ליואב.

צועק לשעבר | 9/5/2011 10:16:27 PM

חז"ל כבר קבעו, "מי שמרחם על אכזרים, סופו מתאכזר לרחמנים."
המפגינים רוצים מדינת רווחה שמרחמת ונותנת רק לרחמנים (עניים מאונס) ולא נותנת ומרחמת על אכזריים(עניים מרצון) שהם בעלי משפחה ואינם רוצים לעבוד.

פרשנות מעניינת

יואב | 9/6/2011 7:29:01 PM

ניתן לפרש גם:
המפגינים רוצים מדינת רווחה שמרחמת ונותנת רק לרחמנים (אנשים שבחרו לגור בפריפרייה) ולא נותנת ומרחמת על אכזריים (אנשים שבחרו לגור בתל-אביב היקרה).

למדינת רווחה יש משמעות ידועה.
אם רוצים להמציא משמעות חדשה, אפשר להמציא המון כאלה, או פשוט לקרוא לילד בשמו: אנחנו רוצים לקבל יותר ולשלם פחות, אבל לא נעים לנו לקרוא לזה ככה אז אנחנו קוראים לזה מדינת רווחה, או צדק חברתי, או וואטאבר.