מבט להיסטוריה שלנו

מאת: הדוס | 1/11/2010 השקפה תורנית

אם יגישו לכל אחד מאתנו שאלון קצר על מושגי בסיס בהיסטוריה עולמית, מסתבר שלרובנו יש לכל הפחות את מושגי היסוד הפשוטים. כולנו יודעים מי היו נפולאון, ג'ורג' וושינגטון, סטאלין, ושאר האנשים שעיצבו את פני העולם. אבל אם ישאלו אותנו למשל מי היה האריז"ל? מי היה הגר"א? ומיהו הרמח"ל? מה היה פועלו של הגרי"ס? ומתי נפתחה וולוז'ין? כמה מתוכינו ידעו לענות על שאלות אלו, שהם מושגי היסוד בהיסטוריה היהודית?

אנחנו מכירים היטב את המורשת האמריקאית, האנגלית, הצרפתית, הסינית, ומה לא. אבל רק את ההיסטוריה שלנו, של העם הנבחר, העם שמכונה בקוראן "עם הספר", את זה אנחנו לא יודעים.

הבורות בתחום ההיסטוריה היהודית זה דבר שאין לו אח ורע בשום אומה מתוקנת. תסתכלו למשל בערך "היסטוריה של עם ישראל" בויקיפדיה. פשוט מדהים לראות מה קורה שם. ההיסטוריה היהודית אליבא דויקיפדיה, עוברת מהמרד הגדול היישר אל ההשכלה, הציונות והשואה. אלפיים שנה באמצע פשוט נעלמו!!! כאילו בלעה אותם האדמה!!! אלפיים שנות יצירה עצומה, אלפיים שנה שבהם ערכי היסוד של היהדות התפשטו על כל המרחבים העצומים שבהם היו יהודים. אלפיים שנה שבהם נחשבו היהודים לעם הכי אינטלגנטי בעולם. מי לימד את הגוים את הרעיון של יום מנוחה בשבוע? מי לימד את הנוצרים והמוסלמים שאסור לעבוד עבודה זרה? מאיפה הנוצרים והמוסלמים גנבו את התנ"ך כולו? כל ההיסטוריה המפוארת הזאת נעלמה כלא היה.

הרב שך היה אומר, "עם בלי עבר, זה עם בלי עתיד". אם חפצי עתיד אנחנו הבה נלמד מי אנחנו.

המשך יבוא.

תגובות

הרב שך אמר אז ?

תוהה | 1/12/2010 5:19:49 PM

עמים מתוקנים לומדים היסטוריה פילוסופית ופוליטית יותר מאשר היסטוריה דתית !

האמריקאים לומדים על השליחים ? על האפיפיור פיוס ה ** או על האפיפיור סילבסטר הראשון ????.הטורקים לומדים על השרעיה ? מה אתה הקשר הרמח"ל האר"י והגר"א ?

מאמר פתטי !

אין דמיון

הדוס | 1/12/2010 7:56:40 PM

לעם היהודי באלפים שנה האחרונות לא היו שום מנהיגים חוץ ממנהיגים דתיים. אין לנו היסטוריה אחרת. לאמריקאים יש!!

נכון אבל...

תוהה | 1/12/2010 8:34:16 PM

אתה בעצם אכן מעלה את הקונפליקט בין היהודי האוניברסלי הדתי....... לבין היהודי הלאומי.....

מדינת ישראל היא מדינה לאומית, יותר מאשר דתית......... ולפי זה מובנת הסיבה מדוע מתמקדים בהיסטוריה פוליטית וגיאוגרפית ולא בדתית...

נכון אבל!

הדוס | 1/12/2010 8:45:33 PM

העם היהודי תמיד היה דתי ולא לאומי, בשונה מכל העמים בעולם! ככה חשבו סבא שלך וסבתא שלך. אם אתה רוצה ליצור יהודי עם תודעה לאומית ולא דתית, יצרת פה עם חדש שהשורשים שלו מתחילים לפני מאה שנה. אין לזה שום קשר לעם היהודי ההיסטורי. לעם כזה אין שום סיכוי מול הערבים שהרבה יותר נחושים מאתנו. להם יש סבלנות, לנו אין. אני לא מבין איך עוד יש שמאלנים שלא ירדו מהארץ. תגיד לי הם נורמאלים?

באסלם גם הנוצרים הם מעמי הספר

אלי | 1/12/2010 8:50:45 PM

לא רק היהודים.

לאלי

הדוס | 1/12/2010 8:54:04 PM

אם מה שאתה כותב הוא נכון, אז טעיתי בנקודה זו. תודה על ההערה. יש לי בעיה בעריכה ואני לא יכול כרגע לתקן את הטעות.

לגבי השמאלנים שנשארים כאן

תוהה | 1/13/2010 12:54:28 AM

אתה צודק לחלוטין !!

הציונות היא מענה לאומי לקבוצות אנשים שהדת אחדה אותם, והם מאסו או לא חשקו בה...
אכן ישנם גם ציונים דתיים, אבל הם מיעוט.

הרב מבריסק אמר שעקרית הדת איננה אמצעי למדינה וציונות, אלא המטרה היא עקירת הדת והאמצעי היא המדינה..

למרות שאני חולק על קביעה זו, והמדינה לא תוכננה כאמצעי לעקירת הדת אבל היא אכן מסרסת את הצורך בדת.

ונחזור לשמאלנים.
טעות לחשוב שהציונות היא "מענה" ליהדות..
הם אינם באותו מישור, בעוד היהדות היא דת עם רעיונות ופילוסופית חיים, שלא קשורים לגיאוגרפיה וכו' ומטבעה לשרוד אלפי שנה ..

כשם שטבעה של הנצרות והאסלם והבודהיזם לשרוד אלפי שנה.
הרי שהציונות היא מענה לאומי לצרכים זמניים וקצרי טווח, שהמניעים להם יכולים להתבטל לחלוטין. כמו שאנו רואים כהיום בעידן הפלולריזם הפוסט מודרניות והגלובליזציה .

תגובת הדוס: הנוצרים המוסלמים והבודהיסטים מעולם לא עברו כיבוש ארוך של אלפי שנים של אומה אחרת שמנסה להעביר אותם על דתם. הנוצרים השליטו את דתם בכל מקום שבו הם הגיעו במהירות כשכל ההתנגדויות נפלו תוך זמן קצר. וכנ"ל המוסלמים. גם הדת הפרסית נמחקה מהר מאד. ללמדך שטיבם של דתות שבנויות על שכל אנושי, שהם מתנדפות מהר ברגע שמי שדוגל בהם צריך לחיות חיי צער.

הנצרות

תוהה | 1/13/2010 1:17:58 PM

נרדפה כמה מאות שנים, וזה הרבה מאוד !

אנשים מוכנים להתאבד למען דתם, אז אתה מדבר על התרפות מחמת רדיפות ? נו שוין.

תגובת הדוס: לא הבנתי. הסבר שוב.

ביאור

תוהה | 1/14/2010 1:09:36 AM

הסברתי שהנצרות נרדפה שנים, ועם כל זה שמרו על אמונתם, הקביעה שלך שרדיפות מחלישות אמונה היא לא נכונה.

אנשים מתאבדים למען דתם, הנוצרים שמרו על דתם שנים לפני שמישהו ידע מי הם בכלל. ובפרט אם האמונה גם מובנת במהלך כל החיים ודפוסי החשיבה כך שצריך רנסאנס פנימי בכדי לשבור את המגעל החברתי אמוני.. כוחן של מעצמות דל בשביל זה !

וכי אפשר לשבור את טאליבן ? תאמין לי עוד אלף שנה תראה אותם שם דורכים באותו מקום, עקשנות אינה הוחכה לכלום.

תגובת הדוס: על פי ויקיפדיה רדיפת הנוצרים נמשכה שישים שנה בלבד. יש לך ראיות אחרות? ומה היה היקף הרדיפה? האם שחטו אותם ושמו להם טלאי צהוב? ידוע על כאלו אירועים או משהו דומה?
המציאות היא שאיפה שהגדודים של מוחמד כבשו שמה כולם מוסלמים ואיפה שלא לא. אתה יודע שספרד הייתה פעם מוסלמית? מה קרה פתאום? הם השתכנעו מסברות עמוקות? הכל נעשה בכח החרב. הנוצרים כבשו, וחיש חש כולם נהיו נוצרים. ומה קרה בקווקז? הדת השתנתה מנצרות לאיסלאם ומאיסלאם לנצרות לפי הכובש העכשווי. ואיך האיראנים הפכו מסונים לשיעים בכח החרב במאה ה16?
הטאליבאן זה לא דוגמא. באפגניסטאן הסונים הם הקבוצה הגדולה ביותר והם שולטים במדינה. אין שמה שום בעיה להיות מוסלמי. יש בעיה לפוצץ מכוניות תופת.
מי בדיוק מסר את נפשו על דתו בכל הדוגמאות שהבאתי?

האם הרב

ליאור | 1/14/2010 5:31:10 PM

הדוס ענה נא בכנות האם להרב שך היה ידע מינימלי בהיסטוריה? סביר מאוד להניח שגם הוא לא ידע את תולדות האריז"ל.
סביר גם להניח שהידע שלו בכתבי הרמח"ל (ובהשפעות השבתאיות שבתוכם) שאף לאפס.

תגובת הדוס: הדרך הכי טובה להכיר את ההסטוריה היהודית בימי הביניים זה דרך ספרי הפוסקים. מי שלומד הרבה פוסקים יודע את ההסטוריה היהודית בצורה מאד יסודית. ואני מדבר מתוך נסיון בשני הצורות ללמוד הסטוריה. אני אישית את רוב הידע שלי בהסטוריה יהודית שאבתי מתוך הפוסקים.
תפתח את הספר מכתבים ומאמרים ותראה שהרב שך צפה את המבוי הסתום שאליו יגיעו המתנחלים עוד בזמן שהם היו בשיא הלהט של ימי סבסטיה העליזים, והוא כתב שהוא צופה את זה על סמך הנסיון ההיסטורי. גם המלחמה שלו בתנועה מסוימת הייתה על סמך הנסיון של השבתאות. הוא כתב את זה, לא אני.
ובכלל, בן אדם מנותק שלא בקיא בהויות העולם, הוא רב מאד מאד קטן. ועל פי רוב אין כזה דבר. אני לא אומר שרב צריך לגלוש באינטרנט ולדעת מי ניצח באיזה משחק "חשוב" בכדורגל. אבל אסור לו להיות תמים והוא חייב להיו מאד משופשף בדרכי בני אדם.
בקשר לרמח"ל, הרמח"ל היה גדול הלוחמים נגד השבתאות, ואף כתב כמה ספרים נגדם. מה שאתה כותב זה בהשפעת המשוגע גרשום שלום, שנהג לנצל את הבורות המוחלטת של קהל מאזיניו. היום השטויות שלו כמעט הפכו לעובדות. אז מי אמר שאין תקוה למשוגעים.

שוב טעות

max | 1/16/2010 9:32:31 PM

העם היהודי הוא לא דת ולא עם,
הוא פשוט "משפחה"
היה איזה אדם האלוקים אהב אותו, ואלוקים ידע שגם יחנך את ילדיו, כמו שכתוב למען יצווה לבניו וכו' ומי שרוצה לכרות את עצמו מהמשפחה הנפלא הזאת ??? בבקשה שילך ויעזוב אותנו,

אגב זה הפי' של עונש כרת, כלומר האדם עושה את העונש לעצמו, ומי שרוצה לגדל ילדים בעולם אחר בבקשה, אני אומר את זה בצער רב, אבל זה המצב, וזה אתם יודעים בתוככם פנימה, וחבל חבל עליכם ועל צאצאיכם,

ההיסטוריה של העם היהודי אינה רלוונטית

זאב | 1/19/2010 10:50:03 AM

1. אני לא יודע מה הרב שך אמר, אבל הפתגם הזה נאמר לפניו על ידי נאפוליון בונפרטה.
http://he.wikiquote.org/wiki/%D7%A2%D7%AA%D7%99%D7%93

2. קיים פער בידע היסטורי בכול העולם. אחד מכול חמש אמריקאים לא יודעים מי היה ג'ורג' וושינגטון!

3. בסופו של דבר ההיסטוריה של העם היהודי לא השפיע על החיים שלנו היום. איך השפיע עלינו האריז"ל? חוץ מזה שכמה סלבריטאים החליטו שהם חיים על פיו, כלום.

מצד שני עד היום המהפכה האמריקאית משפיעה על חיי היום יום שלנו.

ועד ארבע הארצות קיים היום? יש לו זכר? אבל התנועה הציונית עדיין יוצרת וממשיכה להתפתח לכיוונים שונים כשאנחנו נסחפים בזרם שלה.

זה עצוב לאמר זאת אבל האמת חייבת להאמר. עם כל הכבוד להישגים של העם היהודי באלפיים שנות גלות, מבחינה היסטורית, העם היהודי לא עשה דברים שהם באמת רלוונטיים.

תגובת הדוס: 1. אני מוכן לקבל כל דבר חכמה שנאמר על ידי מי שלא יהיה, בין אם זה הרב שך, החפץ חיים, או אריסטו ונפולאון. חכמה בגוים תאמין, אמרו חכמינו.
2. באמת? נתון מדהים. לא יאומן! אבל אותם אף אחד לא מנסה לגרש מאמריקה.
3. הציונות החילונית שלא מאמינה בשורשים שלה פה בארץ, בין מאות מיליוני ערבים עקשנים, זו תופעה חולפת. עוד מלחמה איזורית אחת רח"ל, וכולם בורחים מפה עם הזנב למעלה. שישים שנה במושגים של היסטוריה זה ממש כלום.

כשאתה אומר כולם

שלמה | 1/20/2010 10:46:23 AM

"וכולם בורחים מפה עם הזנב למעלה".
אני מניח שאתה מתכוון גם לחרדים, נכון?

ואם כן (ולי זה ברור שהחרדים יהיו הראשונים לברוח, אם כי לא כולם), אז במה עזרה ההיסטוריה היהודית, ולמה בכלל העלית את הטיעון הזה?

תגובת הדוס: אני אשאר כאן עד טיפת דמי האחרונה. זו ארצי הקדושה ולא אזוז מכאן.
אם הייתי חילוני הייתי בורח מזמן.

שלמה | 1/20/2010 7:20:06 PM

אתה תשאר כאן עד טיפת דמו האחרונה של החייל החילוני שישמור עליך, לזה התכוונת, אני מתאר לעצמי.

אגב, אולי עוד יגיע הזמן שבו תצטרך להתמודד עם המילים האלה שכתבת כאן. במהירות שבה המדינה מדרדרת, מבחינה כלכלית, מבחינה בטחונית (אבל, לא מבחינה דתית, אולי יש קשר??), אני מנבא (בלי נדר) 20 שנה.

העובדה שזו ארצך הקדושה לא קשורה לכלום. היא גם קדושה עבור מאות אלפי יהודים חרדים שחיים מחוץ לישראל, חיים וחיים טוב.
היא גם היתה קדושה עבור כל היהודים שגרו כאן בתקופת בית שני ועזבו (לא הוגלו, עזבו, מי שלא רצה לעזוב יכל למות באיזה מרד).

בכל מקרה, אני חילוני ואני גר כאן, אז הנה לך פרדוקס. אפילו שאני לא מרגיש שהארץ הזאת קדושה בשום אופן, אני עדיין רוצה להמשיך לגור כאן. מוזר הא?

לשלמה

הדוס | 1/20/2010 8:02:18 PM

נא לכתוב כותרת. בלי כותרת אני לא יכול להגיב.ככה החליט המחשב. לך תתוכח.
כשאני אוכל לנהל את הצבא ברוח התורה, אני אקח רובה ואלך להלחם, מלחמת מצוה. אנחנו גם נבנה מערכת כלכלית לתפארת, כמו החרדים בארה"ב, ברגע שהמדינה תפסיק לחסום לנו את האפשרויות.
כרגע אין לנו אפשרות להשתלב במערכת בלי לוותר על העקרונות שלנו. זה לא נובע מרצון, אלא מכפיה.
את החרדים בארה"ב מבחינתנו עדיף שישארו שם. אסור לרכז את כל העם היהודי במקום אחד, עד כי יבוא ינון. זה לא המצאה שלי, זה חז"ל.

טוב

שלמה | 1/21/2010 2:15:17 AM

אתה מתכוון למערכת הכלכלית האדירה שבנו החרדים בארה"ב שמסתמכת (בין השאר) על יהלומי דמים מאפריקה וסחר לא חוקי באיברים?
איכשהו אני שמח שפחות מזה קורה כאן.
אבל בלי הערות אנטישמיות נוספות, אני אשמח מאוד אם החרדים ישתלבו במשק הישראלי, למעשה אני די בטוח שבלי זה המדינה נדונה לכליה הרבה יותר מהר מהנבואה שלי.
לגבי הצבא כבר רבות נכתב, אבל השורה התחתונה היא שאם אני צריך לשרת בצבא בין השאר בשבילך ולסכן את החיים שלי, ואתה לא, אז אין לך שום זכות לדבר על טיפת דמך האחרונה, במחילה.

תגובת הדוס: א. אני מאד רוצה להשתלב במערכת. אבל יש גורמים במימסד שמנסים לחנך אותי ולא לתת לי להיכנס לשום מקום בצורתי העכשווית. ברה"ב לא מנסים לחנך אותם. זה שורש ההבדל ביננו לבינם. זה לא נוגע לזה , שבכל מקרה צריך להישאר עולם חזק של ישיבות וכוללים, אבל יש מספיק חרדים שרוצים לעבוד ופשוט לא יכולים כי חוסמים אותם. יש דרכים מאד פשוטות לפתור את זה.
ב.אנחנו היינו פה לפני הבילויי"ם, ושפכנו פה את דמינו מאות שנים. הפריחה של הישוב החלה חמישים שנה לפני הבילוי"ם.
מה שכתבת על החרדים בארה"ב, לא יפה.

טוב - המשך

שלמה | 1/21/2010 12:16:34 PM

א. אני לא מקבל את זה שמנסים לחנך אותך. התנאי הוא שאם אתם רוצים לא לשרת בצבא, אתם צריכים להיות בישיבה (כי זו הסיבה שמשחררים אתכם) ואתם לא יכולים לעבוד. לדעתי זה תנאי הגיוני, שבטח מי שחשב עליו חשב בטעות שהוא יעודד אתכם להתגייס.
גם אתה רואה, אני מניח, את חוסר הצדק הקיצוני במצב שיווצר אם ירשו לכם לעבוד בזמן שהחילונים בני גילכם משרתים בצבא. אני מקווה שבעתיד יבוטל גיוס החובה בישראל וזה יסלול את הדרך לשילוב החרדים בכלכלה.
ב. היו פה חרדים לפני הבילויים, אז מה? אני חושב שחלק מהפלסטינאים הם יהודים שנשארו פה מימי בית שני, מה זה מוכיח?
ג. לגבי החרדים בארה"ב, זה לא מטריד אותך שאחת מהפרנסות הכי גדולות שלהם זה סחר ביהלומים שמאות אנשים חיים בגלל ברעב ומאות מתים בגללו?

תגובת הדוס: א. אבל תבין את הבעיה שלנו. אנחנו לא יכולים לתת את הנוער שלנו לאחריותו של שר הביטחון, והמערכת שלא מבינה את הצרכים שלנו, אם אדבר בעדינות. תאמר לי בכנות, האם אתה היית מוכן לשלוח את הנוער שלך לצבא חרדי? ששם הרבנים יחליטו בכל דבר? אני לא חושב שיש צדק בזה. אבל אין לנו ברירה.
ב. לגבי הבילויים, רציתי להראות לך שאנחנו יודעים היטב לשפוך את דמינו על ארץ ישראל.
ג. מה? החרדים בארה"ב? זה לא נכון! מי שאמר לך את זה לא צודק. זה נכון לגבי הקהילה החרדית בבלגיה, שחולשת משם על שוק אדיר של יהלומים. החרדים בארה"ב עוסקים בכל ענף אפשרי, לצד קיומו של עולם תורה מרשים.

טוב - המשך

שלמה | 1/22/2010 12:47:28 AM

א. ועדיין, הקימו את הנח"ל החרדי, והחרדים סירבו לשתף עם זה פעולה. אם היה רצון כנה מצד החרדים להתגייס, אני בטוח שהיו יכולים לשפר אותו, ולהתאים אותו לצרכים המיוחדים שלהם. אני מאמין שהרבנים מפחדים לשלוח את האברכים לצבא, כי הם יודעים שאחר כך הם יוכלו ללכת לעבוד, ולהשתלב בחברה, ומזה הם מפחדים יותר מכל. ברור לי ש"עולם התורה המפואר" שהוקם פה יתחיל בתהליך התמוטטות ביום שזה יקרה. יהיו מעטים שימשיכו ללמוד תורה במימון חבריהם, אבל הרוב ילכו לעבוד, בדיוק כמו שקורה בשאר העולם. הם מפחדים, ואני מבין אותם.

ב. לא אמרתי שחרדים לא מתו כאן. אבל כשתהיה מלחמה אתה לא תתגייס (למרות כל הדיבורים שלך), מכל מיני סיבות, ואני לצערי אולי כן. וחברים שלי סיכנו את החיים שלהם וחלקם גם מתו, והחברים שלך לא. וזו השורה התחתונה.

תגובת הדוס: לא שיתפו פעולה, מהסיבות דלעיל. ברור. גם אתה במקרה ההפוך לא הייתה משתף פעולה. נכון?

טוב - המשך

שלמה | 1/22/2010 1:24:21 AM

שיתוף פעולה אין משמעו גיוס מיידי. הכוונה היתה שהרבנים יקחו חלק פעיל ביצירת הנח"ל החרדי כך שהוא יעמוד בתנאים שלהם.
משום מה אתה מפרש שיתוף פעולה ככניעה.

וכן, במקרה ההיפוטתי שאתה מתאר (הוא כל כך מוזר, אבל בכל זאת), אם הצבא היה חרדי, והיו רוצים להקים יחידה חילונית והיה לחילונים אינטרס כלכלי ברור לעשות זאת, והיו מקימים את היחידה הזו כך שהיא תעמוד בכל התנאים ההגיוניים (למשל בלי תפילת הדרך על הטנק, עם מדריכות חיילות וכו') אז למה לא?

טוב - עוד המשך

שלמה | 1/22/2010 1:29:43 AM

וקוממה אותי הקביעה שלך ש "אנחנו לא יכולים לתת את הנוער שלנו לאחריותו של שר הביטחון, והמערכת שלא מבינה את הצרכים שלנו".
יש לי חדשות בשבילך. אף אחד לא יכול לתת את הילדים שלו לאחריותו של שר הביטחון (בטח לא הנוכחי) והמערכת לא מבינה את הצרכים של כולם.
אני לא הרגשתי שהמערכת הבינה את הצרכים שלי.
"האם אתה היית מוכן לשלוח את הנוער שלך לצבא חרדי? ששם הרבנים יחליטו בכל דבר? "
אבל זה לא המצב. הנח"ל החרדי הוא גרסא חרדית של הצבא בו לרבנים באמת יש מילה (ואם הרבנים היו משתפים עם זה פעולה, זה היה יכול להיות באמת כמו שאתה מתאר).

תגובת הדוס: אני רואה עד כמה יש לרבני ישיבות ההסדר מילה.
אגב, מה יש לך כל כך נגד ברק? אתה לא נראה לי ימני.

טוב - עוד המשך

שלמה | 1/22/2010 2:21:56 PM

אני מבין מההערה שלך שברק נראה לך שמאלני?

יש לרבני ההסדר מילה. יש להם מילה לגבי איפה יהיו החיילים שלהם (כולם ביחד) וכמה זמן הם ישרתו (רק 14 חודשים!) ובאילו תנאים. כרגע הם לא יכולים לקבוע לצבא מדיניות. אני מקווה שאתה לא שם כתנאי לגיוס החרדים שהרבנים יוכלו לקבוע לצבא מדיניות.

תגובת הדוס: ברק הוא שמאלני שלמד על בשרו כמה דברים. שרון בהפוך.
בכל מקרה אני לא מתימר להיות מבין גדול בביטחון. אני רק חושב שאם וכאשר יש סיכוי לשלום אמת, חייבים להחזיר את השטחים, כולל אפילו את הר הבית והכותל. האם יש סיכוי? אינני יודע.
זה ששולחים את חיילי ההסדר לפנות ישובים זה לא חוצפה? תאר לך שהיו שולחים חיילים מתל אביב לפנות את תל אביב? את הבית של ההורים שלהם? זה אנושי זה? זה נקרא שמתחשבים בהם?

טוב - המשך

שלמה | 1/22/2010 3:00:18 PM

א. לא שלחו בני ישיבות הסדר לפנות את הישובים שלהם. חלק קטן מהם היה במעגל מאוד חיצוני. ולא, זה לא חוצפה לבקש מהם לעשות את זה.
ד"א ברור שצריך לפרק את ישיבות ההסדר. אם דתיים יכולים לשרת בצבא שלוש שנים בלי בעיה, וביחידות מעורבות (כמו שרובם אכן עושה), אין בזה שום צורך. ממש לא. הם לא רוצים לשרת? שילכו לישיבה לכל החיים כמוכם, או שילכו לכלא.
אצל החרדים זה סיפור שונה.
ב. אני לא יודע אם ברק היה שמאלני אי פעם או לא. אם הוא באמת התכוון ליישם את התכניות שלו או לא. סביר להניח שלא. בכל מקרה, אדם שאומר ש"צה"ל הוא מהצבאות המוסריים ביותר בעולם" לא שמאלני. הוא גם די אידיוט אם הוא מתכוון לזה, ושקרן אם לא.

תגובת הדוס: בא אשאל אותך שאלה אחת. ותענה לי בכנות, כמו שדיברת בכנות עד עכשיו.
האם לדעתך התגיסות לצה"ל לא תגרום לשינוי ערכים בציבור החרדי, ולפגיעה עמוקה בו?

טוב - המשך

שלמה | 1/24/2010 12:08:45 AM

האם לדעתך התגיסות לצה"ל לא תגרום לשינוי ערכים בציבור החרדי, ולפגיעה עמוקה בו?

אני לא יודע. אני חושב שאם הציבור החרדי מספיק בטוח בעצמו ובאורך חייו, אין שום סיבה שזה יפגע בו. בעיקר אם זה יעשה במסגרת כמו הנח"ל החרדי.
דרך אגב, שאלת לגבי הערכים של הציבור החרדי. איכשהו אני לא רואה שהשיח בציבור החרדי הוא הרבה פחות אלים מזה שבציבור החילוני (אם מזה אתה חושש). אלים כלפי הזר, אלים כלפי נשים (אני לא רוצה לתת דוגמאות, אבל אם תרצה אני יכול).
כי זה לדעתי באמת הפגיעה האמיתי של גיוס החובה בחברה הישראלית - האלימות בשפה ובחשיבה.
אם אתה חושש לערכים אחרים, אז אני לא יודע למה אתה מתכוון.

תענה לי עכשיו אתה בכנות: אתה לא חושב ששילוב החרדים במעגל העבודה והכלכלה בישראל הוא מה שבאמת מפחיד את הרבנים והוא מה שבאמת מונע מכם להתגייס?