אם זו לא הוכחה, מה היא הוכחה?

מאת: הדוס | 10/20/2010 מבט לעולם השקר

בכתב העת המדעי פופולרי "סיינטטיפיק אמריקן" התפרסמה לאחרונה כתבה העוסקת בביקורת על תוכנית טלוויזיה אמריקאית על גלגולי נשמות וחיים לאחר המוות. הכתבה עצמה מתארת את התנהלות התוכנית בצורה מתנשאת ולגלגנית. משתתפי התוכנית מוצגים בכתבה כקבוצת הזוים תלושים מן המציאות. אני אינני מכיר את התוכנית המדוברת, ובהחלט יתכן שכך הם פני הדברים, כמו הרבה אנשים הזוים שמסתובבים בכל מקום בעולמנו המבולבל. מה שתפס את עיני בכתבה היו השורות האחרונות, שבהם מצטט הכותב את אחד ממשתתפי התוכנית, רופא במקצועו, שמציין את תופעת  "חוויית סף המוות" כתופעה שלא ניתן להסביר אותה בכלים מדעיים מבלי להזדקק לאמונה בחיים שלאחר המוות. חוויית סף המוות זה השם השיקרי המוטה והמגמתי שהכופרים החליטו לתת לתופעה הידועה שבה אנשים רבים במצב של מוות קליני חוזרים להכרתם אחרי שהם היו בהכרה חוץ-גופית, והם מספרים על כך שהם היו בהכרה גם בזמן שהם היו מתים, בהכרה שאיננה קשורה לגוף. חלקם מספרים על חוויות שונות כמו תנועה במנהרה, פגישת קרובים שמתו, עמידה לדין, ואפילו גן עדן וגהינום. העדויות על התופעה הזו הם כל כך רבות, שהכופרים אינם יכולים להתכחש לעובדות, ולכן הם מתפתלים בכל מיני תירוצים עלובים ומעוררי רחמים. מי שרוצה להנות קצת מגודל הליצנות בנושא, יכול לראות בערך "חויית סף המוות" בויקיפדיה, ערך מומלץ למי שרוצה לעבור חויה משעשעת.

על כל פנים, נחזור לענינינו, אחרי שהכותב מצטט את הרופא המאמין על חויית סף המוות, מסיים הכותב במילים הבאות:

אז מה? העובדה שאיננו יכולים להסביר תעלומה כלשהי באופן טבעי אינה הוכחה לכך שההסבר שלה הוא על-טבעי. זה רק אומר שאין אנו יודעים הכול. אי ודאות זו היא לב המדע והיא העושה את המדע ליוזמה מאתגרת כל כך.

עכשיו, אני רוצה להבין דבר אחד. לפי ההגיון העקום והמעוות של כותב המאמר העובדה שישנה תעלומה ללא הסבר, וישנו רק אופן אחד להסביר את אותה עובדה איננה מגדירה את השאלה כהוכחה. אם כך, יואיל נא הכותב להסביר לי מה היא הוכחה לשיטתו. הרי אם נלך עם השטות הזו אין יותר מושג של הוכחה. והרי כל המדע כולו בנוי בעיקר על הוכחות. מי אמר למשל שכדור הארץ מתחמם כתוצאה מאפקט החממה? אולי יש לתופעה הסבר אחר שאיננו יודעים עליו? אלא מה, שהיות וזהו ההסבר היחידי שידוע לנו לעת עתה, אז יש לנו הוכחה. אי אפשר תמיד לומר אולי בעתיד יהיה הסבר אחר. כרגע זה ההסבר, אז זה ההסבר.

ובכלל, כל הצגת הדברים כאילו יש כאן איזו "שאלה" שמישהו החליט לענות עליה על ידי משהו על-טבעי, זה מגוחך ממש. כאן לא מדובר על איזה חידה לא ברורה, אלא על מיליוני אנשים מרחבי העולם שמעידים על מה שהם עברו וראו. רבים מתוכם מעידים על פרטים שלא היו יכולים לדעת ללא ראייה אמיתית, כמו דברים שהתרחשו בזמן שהם לא היו בין החיים. יש יותר עדים על החיים שלאחר המוות מאשר עדים שראו את רצח רבין או כל אירוע מפורסם אחר.

ומה היה קורה למשל, אם הכותב הנכבד היה עומד לפני שלושת אלפים ושלוש מאות שנה למרגלות הר סיני, ועיניו היו רואות ולא זר קול אלוקים מדבר מתוך האש, וקול השופר הולך וחזק, עיניו רואת את הלפידים ואוזניו שומעות את הקולות, מה אז הוא היה אומר? אני יודע מה הוא היה אומר. הוא היה כותב מאמר מלגלג, שהיה נגמר בדיוק באותם מילים:

אז מה? העובדה שאיננו יכולים להסביר תעלומה כלשהי באופן טבעי אינה הוכחה לכך שההסבר שלה הוא על-טבעי. זה רק אומר שאין אנו יודעים הכול. אי ודאות זו היא לב המדע והיא העושה את המדע ליוזמה מאתגרת כל כך.

תגובות

הוכחה

| 10/20/2010 11:17:15 PM

דוגמה להוכחה זה ניסוי מבוקר שבו התוצאות נמדדות ומושבות לניבוי של התאוריה.

אם היית מקבל על עצמך למשל ע"י תפילה לגרום לאש להצית סנה שלא יעוכל, בתנאי מעבדה כאשר הסביבה מבוקרת, וסנה נוסף שאינו משוא התפילה לא נדלק, וחוזר על כך מספר פעמים, המדענים יאלצו להודות שיש בתפילה משהו. עד אז, תפילה זה משהו שאין לו שום כח מוכח.

אם היום הייתי רואה קול אלוהים מדבר מתוך האש הייתי מניח שמדובר באפקטים ולא באל באמת, ואני מניח שגם אתה. העדויות מלפני 3300 שנה לא מהימנות בעיני.

תגובת הדוס: א. לא נכון, אתה לא צודק. כל מדע הארכיאולוגיה איננו בנוי על ניסויים כלל וכלל, אלא על מימצאים בשטח. גם מדע המאובנים לא בנוי על ניסויים ולא על ניבויים. בדיוק להיפך, תופרים את התיאוריות לפי המימצאים. אז אני יכול להכחיש את כל המדעים האלה, ולומר שזה שטויות, ומה עם המימצאים? ובכן, לא כל תעלומה מהוה הוכחה. מה דעתך על המהלך?
ב. היה מישהו לפני אלפי שנים שניבא ניבוי מאד מאד יומרני, והוא אמר וכתב לכל העולם "שבכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו". כמו כן היה מישהו עוד אלף חמש מאות שנה לפניו שאמר "ובגוים ההם לא תמצא מנוח". הניסוי הזה היה הניסוי הנועז ביותר בהיסטוריה והוא אכן הצליח.
ג. על פי כל הסטטיסטיקות תוחלת החיים של מאמינים עולה משמעותית על של הכופרים, כך שאל לך לזלזל בכחה של תפילה כלל וכלל.
ד. גם אם אראה לך את הגיהנום מבפנים אתה תגיד שזה אפקטים. לפחות לך יש את היושר לומר את זה בגלוי.

ודרך אגב

רוני | 10/21/2010 12:49:50 AM

על פי המחקר הזה http://www.nrg.co.il/online/15/ART/953/267.html הרי שיש לתפילות כח אמיתי, והתוצאות מאוששות מדעית בשטח.

לרוני

| 10/21/2010 7:50:28 AM

בהחלט יתכן שתפילה מרגיעה את האדם וגורמת לירידת לחץ דם; ניסוי אמיתי הוא כזה שבו החולה לא יודע אם מתפללים למענו או לא וכך ניתן להפריד את האפקט של התפילה מהאפקט של הידיעה על התפילה.

תגובת הדוס: עד כמה שזכור לי עשו מחקר בדיוק לפי הקריקטוריונים שלך, והתוצאה כמובן הייתה חיובית. החוקר ההדיוט שניהל את המחקר היה משוכנע כנראה לקבל תוצאה הפוכה, וכשהוא ראה את התוצאה הוא אמר ש"אולי בעתיד נפענח את התעלומה".
אייני זוכר איפה זה התפרסם, תחפש-תמצא.

תגובה לתשובה הראשונה

| 10/24/2010 8:10:44 AM

א. מה אתה אומר?! המדע בונה את התיאוריה לפי הממצאים ולא הפוך?! איזו חוצפה! או ליתר דיוק, זה כל היופי במדע. מאמינים רק לתוצאות, רק לממצאים, והתיאוריה חייבת להתאים אליהם. ואם לא יודעים איך לפרש את התוצאות, המדען לא מתבייש לומר "אני לא יודע".
לתופעה של חוויית סף המוות יש הרבה הסברים אפשריים (מדעיים!!), שנוגעים לתהליכים כימיים במוח במצב של מוות קליני. האם אנחנו יודעים איך זה בדיוק קורה? לא. האם זה מפחיד אותנו שאנחנו לא יודעים? לא. אנחנו נמשיך לחקור, ונשפוט על פי התוצאות והתצפיות ורק על פיהן.
הדת עושה הפוך - היא יוצאת מנקודת הנחה שכל מה שכתוב בספרים נכון ושהכל מהקב"ה. את הכל מפרשים בהתאם לזה, ואם יש סתירות (ותאמין לי, יש, והמון, המון, המון!!!) לא נורא, אז מדדו לא נכון, אז הקב"ה עבד עלינו כשהוא שם סלעים בני 4.5 מיליארד שנה, או ממציאים פרשנויות מצוצות מהאצבע, כי הדת תמיד צודקת. כי עם הטיעון האלוהי אפשר להסביר הכל - הכל ממנו, הכל בזכותו. לא צריך לחשוב, לא צריך לבדוק.
אז מגיע מדען, ורואה תופעה. שואלים אותו על ההסבר, והוא אומר "אני לא יודע". ואני אומר לו - כל הכבוד. הודאה בחוסר ידיעה היא המפתח ללמידה.

תגובת הדוס: א. יש שני דברים שאתה מתבלבל ביניהם. יש אתה המדע האמיתי, קרי, רפואה, אסטרונומיה, וכולי, ויש משהו אחר, שזה כל מיני שטויות והבלים שאנשים החליטו להדביק על המדע כדי למלא את הדחפים הבהמיים שלהם. המדע האמיתי עובד כמו שאתה מתאר, השטויות עובדות כמו שאני כתבתי. ממש כך.
ב. ה"הסברים" לחווית סף המוות? אוי, גילגלת אותי. איזה הסברים? שטויות מהסוג החמור ביותר.
ג. לפני שאתה מדבר על סתירות, אני ממליץ לך קצת לפתוח את הספרים שאתה מדבר עליהם. לא הרבה, ממש קצת. אתה תדבר אחרת. מבטיח לך.

אפקט התפילה

| 10/24/2010 8:15:01 AM

"אפקט התפילה" ממש לא ייחודי לתפילות. למעשה, מחקרים רבים הראו שכל פעולה שאדם מאמין שתתרום לבריאותו משפרת את בריאותו ברמה זו או אחרת (בדרך כלל לא משהו מאוד דרמטי). רואים את זה לא רק בתפילות - אפקט הפלסבו (נותנים לאנשים כדור שלא עושה כלום והם חושבים שהם לוקחים תרופה) הוא אפקט מוכר וידוע. אז אין שום דבר "מלמעלה" באפקט התפילה. כשאנשים מאמינים שמשהו יעזור להם, במקרים מסוימים רק זה משפר את הטיפול. וגם לזה יש הסברים שנוגעים לתהליכים כימיים במוח.

תגובת הדוס: המחקרים האלו לא בדקו תפילה של החולה על עצמו אלא של אחרים ללא ידיעתו. אין לי את הזמן לחפש אותם, תחפש-תמצא.

רגע, אבל אם ניסוי התפילה נערך על נוצרים,

דג קר | 10/24/2010 9:57:35 AM

ואם התוצאות אכן מיוחסות לאל שאליו התפללו ולא להשפעות המרגיעות של האמונה בכוח התפילה (בדומה לאפקט הפלצבו), אז אולי מן הראוי שנתנצר?

ואשר לטענתך בגוף המאמר - הנחת היסוד שלך חסרת בסיס. אתה אומר ש"יש רק הסבר אחד" לתעלומת החוויות החוץ-גופיות, ולשיטתך, כמובן, ההסבר הזה הוא "אלוהים".
זה ש*אתה* אומר שזה ההסבר היחיד אינו אומר שזה אכן ההסבר היחיד. לא אציע כאן הסברים אחרים כי אני לא בקיא בנושא, אבל מן הסתם הסברים אפשריים יתמקדו בתעלולים שמוחנו המדהים אך הלא-מושלם מעולל לנו - החל מאשליות סתם (היית בתערוכה היפה במוזיאון המדע בירושלים? http://brain.mada.org.il/illusions.html) וכלה בהזיות ממש.
רב הנסתר על הנגלה בחקר המוח, וגם פה המדע מתקדם בצעדי ענק משנה לשנה - ממש אין צורך להתייאש מול כל קושי ולהגיד "אה, זה אלוהים".

תגובת הדוס: א. הנוצרים מתפללים לבורא העולם, בדיוק אותו בורא שאליו מתפללים אנחנו. אלא שהם משתפים איתו את השיקוץ שלהם, ולפי חלק מהדעות הם אפילו לא עוברים על איסור בזה, למרות שליהודי זה אסור.
ב. אתה אומר שזה הזיות, אבל למה ההזיות האלו מתאימות בדיוק לאמונה בבורא עולם? למה אנשים לא הוזים על מגשי פיצות? או על קרנפים? ומה עם חתולים ומיקימאוס?
ג. המדע אכן מתקדם, וזו הסיבה שיש יותר ויותר מדענים שמגיעים למסקנה הנכונה - אמונה בבורא עולם.

מיקי מאוס

| 10/26/2010 8:25:00 PM

אם ילמדו אנשים כשהם קטנים לצפות למיקי מאוס שיכניס אותם לעולם שכולו סרטים מצוירים, יתכן שככה יראו ההזיות שלהם.

תגובת הדוס: אז איך אתאיסט כמו ישראל סגל עבר כזה אירוע?

ישראל סגל

| 10/28/2010 12:36:45 AM

אינני מכיר את ישראל סגל ואת המקרה שלו, אבל הוא חרדי לשעבר, לא? אין ספק שעולם הדימויים של הדת עמוק אצלו בתת מודע.

אני בטוח שנוצרים רואים את ישו ו\או מרים.

תגובת הדוס: אני פשוט בהלם, לא להאמין באיזה שטויות והבלים אנשים מוכנים להאמין, העיקר לא להאמין באמת הפשוטה והשפויה.
על מה אתה מדבר?
א. בן אדם אתאיסט מדמיין משהו כי ככה סיפרו לו, אויש נו.
ב. למה כל האנשים שמספרים חוזרים על תיאורים כמו המנהרה שלא מופיעה בשום מקום בדת?
ג. חלק מהאנשים, וזה מתועד, מספרים על דברים שקרו והתרחשו בזמן שהם היו במוות קליני. אתה יכול למצוא באינטרנט הרבה אנשים מפספרים שאחרי שהם התעוררו הם תיארו כל מיני דברים, כמו ההוא שגילה לרופאים איפה האחות הניחה את השינים התותבות שלו. לשיטתך כולם משקרים.
ד. כל יהודי מאמין שבכל לילה נשמתו עולה ליתן דין וחשבון לפני הקב"ה. אז למה הוא לא חולם כאלה חלומות? לא שמעתי על מישהו שחל כזה חלום.
ה. למה אין אפילו מקרה אחד של מוות קליני שמספר שהוא ישב על שפת בכינרת ואכל פיצה? איך יתכן שכולם חוזרים בערך על אותם מוטיבים?
ו. אולי גם אין דינוזאורים, רק בגלל שאתה כל כך מאמין בהם, אז נדמה לך כאילו הם נמצאים? אולי?

תגובות

| 10/30/2010 10:24:18 PM

א. כן. מה שמלמדים בגיל צעיר מאוד ובצורה מאוד אינטנסיבית נשאר עמוק בתת מודע. לא סתם תוכנית הלימודים של המגזר החרדי נראית כפי שהיא נראית.

ב. על סמך מה אתה טוען שכולם ראו מנהרה?

לי זה נראה יותר כמו החלומות הנפוצים על נפילה או איבוד שיניים. והרי לא תטען שזה מעיד על משהו אמיתי.

ג. לא בהכרל משקרים, יש הרבה דרכים שזה יכול להראות ככה. מציע שתתנדב לניסוי מבוקר שבו תיבדק היכולת שלך לחוש דברים במצב של מוות קליני.

ד. אם באמת היו מאמינים בזה היו מתנהגים לגמרי אחרת כשהם ערים.

ה. יש לך עדויות שלא? מאיפה הנתונים שכולם ראו את המנהרה שלך?
מי יודע מה התת מודע עושה במצבי לחץ כאלה?

ו. מעניין שאתה לא מאמין בדינוזאורים שניתן לראות את שרידיהם, וכן מאמין בכל מיני דברים שלא ניתן למדוד בצורה אוביקטיבית.

תגובת הדוס: תסגור את החלונות, תגיף את התריסים, תתחבא מתחת המיטה ותתכסה בעשרה שמיכות עבות, תעצום חזק את העינים, ותתחוב אטמים לאוזניים.
יותר חזק, יותר חזק, יופי, ככה זה מצוין. עכשיו תוכל להתעלם מהמציאות סופית.

ניסוי התפילה ומוות קליני

ספיר | 12/10/2010 11:54:55 PM

בקשר לניסוי האם לתפילה יש השפעה אמיתית, אכן נעשה ניסוי כזה ע"י קרן נוצרית דתית (טמפלטון) בקישור הבא:
http://www.nytimes.com/2006/03/31/health/31pray.html
הניסוי דווקא מוכיח שאין השפעה אמיתית לתפילה.
לגבי מוות קליני: האם אתה חושב שהחולים באמת פוגשים את אלוהים ואת גן עדן וגיהנום?! ומה אם החולים שמדווחים על פגישתם עם ישו וכו'?! למעשה המדע חוקר את הנושאים האלה וכנראה מעורבים בו אפקטים מוחיים עם דמיון שנגרם ע"י הציפיות של החולים.המנהרה, שעליה מרבית החולים מדווחים-נראה שנגרמת מחוסר חמצן (ולמעשה התופעה שוחזרה בתנאי מעבדה). קראתי על ניסוי שנועד לבדוק את אמיתות הראייה החוץ גופית (שמוסברת מדעית ע"י חוסר איזון של כמה חושים בסיסיים): בבי"ח מסוים נתלתה כתובת בצורה כזו שהחולים ממיטתם לא יכלו לראותה רק אם ירחפו, אף חולה לא ידע את הכתוב.
"הדוס"- קשה להיות אבייקטיבי, אפילו מאוד קשה. אני קורא כאן באתר ודי עצוב לי איך אחד כמוך נמצא במצב כזה. אני מאחל לך ולכולנו לראות את האור (אני גם הייתי דתי פעם - דוס כבד. אבל למדתי והחכמתי). בהצלחה

תגובת הדוס: באחד המאמרים הבאתי בתגובות קישור לסיכום של כל המחקרים שנעשו על השפעת התפילות. נעשו עשרות מחקרים ורובם הגדול הצביעו על השפעה חזקה. אין לי כח לחפש את זה עכשיו, לא יודע איפה זה. מה עשו אתרי הכפירה? הם נברו בכל ערימת המחקרים, ושלפו את מה שמתאים להם.
במחקרים המדעיים לא תועד אף פעם חולה שפגש את ישו, מה לעשות.